Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέτριο το 12αρι. 

Προσωπικά δεν μου αρέσει. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το 12αρι.

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσει να κρυώνει ο καιρός. Κάποια στιγμή πρέπει να χιονίσει στα ορεινά, να βρέξει στα πεδινά με μονοψήφιες, να έρθει μια σωστή 3ημερη νοεμβριάτικη κακοκαιρία.

 

Δυστυχώς μόνο αυτό δεν φαίνεται στους χάρτες. Νοτιάδες, ζέστη, υγρασία και βροχές αξιόλογες μόνο στα δυτικά.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο υπάρχει αυτή  η ανάποδη ωμέγα μπλοκ διάταξη με το πεδίο υψηλών πιέσεων να φλερτάρει με την ανατολική Ευρώπη θα πρέπει να ξεχνάμε το κρύο εξ ανατολάς και να δεχόμαστε άφθονο υετό και υγρασία από Ατλαντικό μερια...εννοείται η δυτική Ελλάδα ευνοείται αρκετά από αυτό το σύστημα και έστω και έτσι με 20 βαθμούς στην Αθήνα θα παιρνούμε φθινοπωρινή τζουρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο μέσος όρος και τα σενάρια μια χαρά για εδώ. Εμένα το τζεμ δεν μου αρέσει καθόλου σαν λογική 

 

[εντάξει εκτός αν έβγαζε την μαύρη τρύπα πάνω μου χεχε]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κακά δεν τα λες τα τρεξίματα... να υπάρχει ροη σε πρωτη φάση και βροχούλες και από 20 και μετά να ψαξουμε το πολικό εξπρές .... μου αρέσει ο τζίφος ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherlover 64 είπε:

Θα ρθει και η σειρα σου αγορι μου ,θετικη ενεργεια ναχεις μοναχα

και να μην την ζήσω αυτή την διάταξη [ή την διάταξη της υπογραφής μου] από κοντά θέλω να βγει έστω μια φορά έτσι και θα πανηγυρίζω ακόμα και αν βρίσκομαι σε άλλον πλανήτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνεχίζουν πολύ υετοφόρα τα εσνέμπλς για μεγάλο διάστημα σύμφωνα με το διάγραμμα, ωστόσο το αποτέλεσμα μετά τις 10 του μήνα μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό, οπότε δεν τα λαμβάνω τόσο υπόψι. Γιατί έτσι θα λάμβανα υπόψι και τον μπάστακα που ετοιμάζουν στα τέλη του δεύτερου δεκαημέρου του μήνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πρέπει να έρθει ένα σύστημα για να βραχεί καλά η Μακεδονία. 

Ναι γιατί όλο μούφα είμαστε και σήμερα μόνο το μεσημέρι μια ποτίστικη βροχή ειχάμεσα τίποτα αξιόλογο και ασκήσεις μην συζητήσω για την προηγούμενη κακοκαιρια ότι ναναι μόνο από θερμοκρασίες είμαστε καλά δέν είχε ξεπεράσει τις μέρες της κακοκαιρίας τους 13°c 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα τρεξιματα των μοντελων υετικα ειναι μια χαρα..Θερμοκρασιακα υπαρχει προβλημα..Τα ανσαμπλ του τζιφου επισης ειναι καλα..Χρειαζεται ψυχραιμια παιδες..Ουτε φανφαρες αλλα ουτε και μιρλες που δεν προκυπτουν απο τα τρεξιματα..Οι θερμοκρασιες θα παραμεινουν υψηλες αλλα τουλαχιστον ερχονται βροχες...Θα πρεπε να χιονιζονται ηδη τα ορεινα μας αλλα θα ρθει και η ωρα τους...Τουλαχιστον παυει να υφισταται βαρετοκαιρια...Καλο βραδυ απο μενα..Και ψυχραιμια...

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-δεν εχουν τελειωμο οι φλογες και η καμπουρα.

-παλι καλα ξεκινησαμε να βρεχομαστε, ειδικα τα ΔΒΔ θα μπαλωσουν πολλα υετικα κενα και με λιγη τυχη ( 2-3 βαθμους κατω ) την αλλη εβδομαδα μπορει να βαλουν κ τα πρωτα καλα χιονια τα ΧΚ αυτων των περιοχων. με το 12αρι διαγραμμα οχι.

ΥΓ. ωραια που βλεπω ολο και περισσοτερους γνωριμους και μαλιστα καποια παιδια που απηχαν και για χρονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Για εδώ τίποτα δεν υπάρχει υετικά πάντως. 2-3 σενάρια μόνο δίνουν κάτι..

graphe3_1000___23.0188679245_39.2307692308_.gif

Μην αγχωνεσαι Γιανναρε...Ολοι θα δουμε νερα..Με τα ηνια να ανηκουν στα δυτικα...

Και μη δινετε και τοση σημασια στα ανσαμπλ..Μεχρι εχθες το βραδυ ειχαν διαγραμμα νεκρου για την Αττικη και ειδες τι εγινε εν τελει σημερα στην αθηνα.Τα ανσαμπλ του τζιφου αλλαζουν δραματικα απο τρεξιμο σε τρεξιμο..Ψυχραιμια θελει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλά να πέσουν και οι Τ βρε παιδιά, νισάφι πια. Εγώ να πω την αλήθεια αυτό με νοιάζει λίγο περισσότερο, σε φάση 60% για κρύο, 40% για βροχές..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν αλλάζει ο ευρωπαίος σε γενικές γραμμές.. τουλάχιστον δεν θα βγει σαν το κακό χθεσινοβραδυνό τρέξιμο, στην αρχή. Γιατί το να μην έρθει θερμό κύμα μου φαίνεται πολύυυυ δύσκολο.

 

Γενικά τον χειμώνα παίος και ούκμο συμφωνούν, όμως εδώ έχουν τελείως διαφορετικά σενάρια.. Αλλά συνήθως νικάει ο ευρωπαίος. Βέβαια πχ στα τελευταία στάδια της σοφίας, νίκησε το ούκμο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο αποτέλεσμα δεν λέω καλός ο ευρωπαίος, αλλά στο επόμενο βήμα θα γίνει ότι έβγαζε εχθές το βράδυ. Έχω απορία για το τι θα δείξουν τα αυριανά πρωινά μοντέλα. Και στα 12αρια θα έχουμε σημαντικά καλύτερη εικόνα από ότι σήμερα για μέχρι τις 13 νοεμβρίου χοντρικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουμε διπολο,τζεμ με παιο μαζι στην ιδια λογικη και γιουκμο με τζιφο.Κανενα αμεσα δεν ειναι κατι το σουπερ οποτε δεν ξερω τι να διαλεξω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα  παιδια. Γιατι έπεσαν  τοσο εξω τα μοντελα σήμερα  για Θράκη? Καποια απο αυτα δινανε μεχρι και 150 χιλιοστά  βροχης σημερα  δευτερα. Και δεν εχει ριξει  απολύτως  τπτ πουθενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Sirax7 είπε:

Καλησπέρα  παιδια. Γιατι έπεσαν  τοσο εξω τα μοντελα σήμερα  για Θράκη? Καποια απο αυτα δινανε μεχρι και 150 χιλιοστά  βροχης σημερα  δευτερα. Και δεν εχει ριξει  απολύτως  τπτ πουθενα.

δεν ειναι πρωτοφανες ,ισα ισα ειναι συνηθες αυτο.Για καποιο λογο που δεν τον ξερω,ισως να εχει να κανει με την γεωμορφολογια της περιοχης,τα μοντελα πολυ συχνα υπερεκτιμουν τον υετο στη θρακη και ειδικα στην κομοτηνη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο ειναι μια αλήθεια  Βαγγέλη.  Ειναι παν πολλές  οι φορες που τα προγνωστικά  μοντελα δινουν απλόχερα  υετο για την πόλη  της Κομοτηνής και δεν πεφτει ουτε το ενα πέμπτο  απο αυτα. Αλλα σημερα ειναι πολυ γενικευμένο  αυτο το περιεργο φαινόμενο σε ολη την Θράκη  που δεν έριξε  σχεδον τπτ. Και το περιεργο ειναι οτι εχω ψαξει κι εχω ρώτησει κι αλλα ατομα γιατι συμβαίνει  αυτό  το φαινομενο. Κανεις ως τωρα δεν ξέρει  το γιατι ακριβως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...