Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oi διαφορές τζίφου και παίου στην Αμερική χαώδεις επειδη στον ευρωπαίο στις δυτικές ακτες το αποκομμένο χαμηλό ενισχύεται και  μπαίνει στην κυκλοφορία, ενώ στον τζίφο εξασθενεί. και τελικά

 

gfsna-0-138.png?18ECN1-144.GIF?11-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Καλα κι οι κεντρονότιοι έχουν νερά αρκετά, υπάρχουν περιοχές της Αθήνας που κοντεύουν τα 600μμ ετήσιο...Εγω σήμερα ισοφάρισα ήδη το 2018 υετικά....Νορμάλ είμαστε σε αυτό.Οι κεντροβόριοι κανονικά θα πρεπε να χουν βάλει ήδη χιόνια και σε ημιορεινά!Και αυτοί ακόμα είναι πάνω απ τα κλιματικά απλά δεν είναι τόσο έντονα πάνω, όσο είναι τα κεντρονότια...Μόνο τα χιονοδρομικά είδαν χιόνι της προκοπής τώρα και θα δουν και τις επόμενες μέρες βέβαια

Ναι αλλά μιλάω μόνο για τον φετινό δεκεμβρη όχι για το 2019....τα κεντροβορεια  ημιορεινά έχουν δει μια χιονοπτωση πάντως 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Γιάννης μασ said:

Ναι αλλά μιλάω μόνο για τον φετινό δεκεμβρη όχι για το 2019....τα κεντροβορεια  ημιορεινά έχουν δει μια χιονοπτωση πάντως 😂

Ποια χιονόπτωση των 2,3,4 ωρών;Ε και;υπήρχαν τα χιόνια εκει την επόμενη μέρα;Στα τέρμα βόρεια μου λες, λίγο πιο κάτω τι έχουν δει από χιόνια ακριβώς;Πόσο καιρό θα ξανακάνουν να δουν χιόνι για πες μου....Για το 2019 λέω κι εγω φίλε μου!

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Jimmyrogue1984 είπε:

Ποια χιονόπτωση των 2,3,4 ωρών;Ε και;υπήρχαν τα χιόνια εκει την επόμενη μέρα;Στα τέρμα βόρεια μου λες, λίγο πιο κάτω τι έχουν δει από χιόνια ακριβώς;Για το 2019 λέω κι εγω φίλε μου!

Απλά το 1ο δεκαήμερο του Δεκέμβρη δεν χρειάζεται να χει χιονια μεχρι χαμηλά για να ναι χειμωνιατικος....η κεντροβορεια χώρα μέχρι στιγμής έχει κρύο τα βραδια 0-4 βαθμους και τα μεσημερια με τα βίας 12-13 όταν έχει καλό καιρό.....σήμερα εβρεχε και είχε μέχρι 9-10 βαθμούς  το μεσημερι  και χιονια στα βουνά..υπηρξαν ομίχλης κτλπ και η μίνι εισβολή  με χιόνια στα ημιορεινα-ημιπεδινα...για τις πρώτες 11 μέρες του Δεκέμβρη είναι μια χαρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 18 πήγε προς ευρωπαιο για τα μακρινά και έτσι συνεχίζουν να δείχνουν τέρατα στον Ατλαντικό μέχρι όσο πάει το μάτι.. δεν ξέρω αν είναι δυνατό να πάει όχι μόνο η Ελλάδα αλλά όλη η Ευρώπη χωρίς σοβαρά χιόνια και ψύχος μέχρι την αλλαγή του χρόνου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνε για μεγάλο θάψιμο τα βουνά της ΒΔ Ελλάδας. Η Βασιλίτσα έχει ευκαιρία να βάλει ένα μέτρο..Εμείς στην Θεσσαλία λίγα πράγματα αλλά κάτι θα ρίξει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 ώρες μακριά και έχουμε αυτές τις διαφορές...

 

cfs 1 mois [πολύ κοντά στο ούκμο βάση συγκρίσεων]

cfs-0-60.png?12

 

και το γαλλικό που μου κάνει την καρδιά περιβόλι

arpegeeur-0-54.png?18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι είναι πάλι αυτό, απ τις πολλές κυκλογεννέσεις του Άτλα κάηκαν τα γραφικά του τζίφου κι έβαψε όλο τον Ατλαντικό μπλε....Φαντάσου...

gfs-0-360.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

Απλά το 1ο δεκαήμερο του Δεκέμβρη δεν χρειάζεται να χει χιονια μεχρι χαμηλά για να ναι χειμωνιατικος....η κεντροβορεια χώρα μέχρι στιγμής έχει κρύο τα βραδια 0-4 βαθμους και τα μεσημερια με τα βίας 12-13 όταν έχει καλό καιρό.....σήμερα εβρεχε και είχε μέχρι 9-10 βαθμούς  το μεσημερι  και χιονια στα βουνά..υπηρξαν ομίχλης κτλπ και η μίνι εισβολή  με χιόνια στα ημιορεινα-ημιπεδινα...για τις πρώτες 11 μέρες του Δεκέμβρη είναι μια χαρα

ναι φίλε και εγώ που είμαι από πεδινά ημαθιας οντως κατά κάποιον τρόπο μια χαρά παεί ο Δεκέμβρης εδώ είδη έχουμε ελιψη βροχων αλλά αυτό διορθώνεται όσο για τις θερμοκρασίες ειμαστε κατά μέσο όρο μια χαρά χθες με βροχη όλη μέρα δεν ξεπέρασε αργά το μεσημέρι τους 8 βαθμούς και μάλιστα 8 είχε για λίγες ώρες γιατί μετά πήγε στους 7 .... Και τις προηγούμενες μέρες όντως άμα έχουμε ήλιο λόγω του κάμπου φθάνει στις 12-13 αλλά σπάνια τους περνάει και τέλος 1ον δεν έχουμε αστραποβροντα προς το παρόν τουλαχιστον το λέω γιατί το διάβασα πιο πάνω και δευτερον το πρωί μπορεί να έχουμε με ξαστεριά και υπερβολικά χαμηλες θερμοκρασιες και το τελευταίο για να μην σας κουραζω στην ψυχρή εισβολή στις 4/12 το πρωί κανονικά άμα στα 850hpa είχε χαμηλοτερα θα χιονίζε ΜΕ ΑΝΕΣΗ γιατί είχαμε κάτω και από 2 βαθμούς για πολλές ώρες με πολυ υετο και το μεσημερι η μεγιστη για κάνα 3ΩΡΟ το πολυ έφθασε 6 βαθμούς ...... Τέλος πάντων κλείνει η παρένθεση ζητώ συγγνώμη στους administors...που ειμουν εκτός θεματος. ..

 

 

ΥΣΤ::για το 19αρι θερμοκρασιας που είπε ο φίλος george snowman για ημαθια πιο πάνω κατά κάποιον τρόπο συμφωνώ αλλα αυτές η θεμροκρασιακες τιμές συμβαίνουν σε περιοχες που δεν πιάνει ο άνεμος όχι πχ εδώ που είμαι εγώ στο πλατυ μας πιάνει και θάλασσια αύρα και βαρδαρης και ανατολικος   .... 19 μπορεί να μην έφθασε αλλά 18 17 16 ναι ..ας πούμε σε μια περιοχή όπως το μακροχωρι από που είναι ο φίλος Σωτήρης καθως θερμοκρασία το καλοκαίρι ειδικά ή για να γίνω συγκριμενος όταν έχει ήλιο δεν σταματάει πραγματικά να ανεβαίνει λόγω της νηνεμιας. ....Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει. .........  😉🙂

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, πιο χάλια ensembles πεθαίνεις...

Diagramme GEFS

Το κακό δεν είναι ότι είναι χάλια τα ensembles αλλά γενικά η κυκλοφορία από το σύνολο των τρεξιμάτων των τελευταίων ημερών μου δίνει την εικόνα ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι μέχρι τα Χριστούγεννα και υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πάει άκλαφτος και όλος ο Δεκέμβρης. Μακάρι να κάνω λάθος αλλά εγώ που πίστευα ότι μετά τις 20/12 θα αλλάξει η κυκλοφορία τώρα τα τρεξίματα με κάνουν να φοβάμαι για την συνέχεια.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα, πιο χάλια ensembles πεθαίνεις...

Diagramme GEFS

Το κακό δεν είναι ότι είναι χάλια τα ensembles αλλά γενικά η κυκλοφορία από το σύνολο των τρεξιμάτων των τελευταίων ημερών μου δίνει την εικόνα ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι μέχρι τα Χριστούγεννα και υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πάει άκλαφτος και όλος ο Δεκέμβρης. Μακάρι να κάνω λάθος αλλά εγώ που πίστευα ότι μετά τις 20/12 θα αλλάξει η κυκλοφορία τώρα τα τρεξίματα με κάνουν να φοβάμαι για την συνέχεια.

Γιατί;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυστυχώς άρχισε να υποβαθμίζεατι η αυριανή κακοκαιρία... ελπίζω να μην προλάβει να γίνει χάλια.. πφφ

χειρότερος και από εχθές το βράδυ ο ευρωπαίος.. ακολολυθεί το γαλλικό.. ελπίζω να μην ακολουθήσουν και οι άλλοι...

mcenergy_europa_rrr_500_060_201912120000_balkan.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακαλαμε να ρίξει ενα χιόνι στα 1000 μέτρα,κατάντια,δεν χρειαζεται να είσαι μέντιουμ για να καταλαβεις πως μέχρι τέλη του μήνα αυτό το χάλι δεν αλλαζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, WEATHER-FUN είπε:

Γιατί;

Γιατί φοβάμαι για την συνέχεια?

Απλά η όλη κυκλοφορία με τα ισχυρά αντλαντικά χαμηλά δε βλέπω να κοπάζει εύκολα και εάν δεν ηρεμήσει ο ατλαντικός εμείς δεν βλέπουμε τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το χω ξαναπει  οτι λογικα η αλλαγη θα φανει γυρω στις 15 δεκεμβρη,και για να μην παρεξηγουμαι απλα πιστευω οτι θα κανει μια καλη κατεβασια κρυου καπου στην ευρωπη....μπορει ελλαδα,μπορει ισπανια,ιταλια,τουρκια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

δυστυχώς άρχισε να υποβαθμίζεατι η αυριανή κακοκαιρία... ελπίζω να μην προλάβει να γίνει χάλια.. πφφ

χειρότερος και από εχθές το βράδυ ο ευρωπαίος.. ακολολυθεί το γαλλικό.. ελπίζω να μην ακολουθήσουν και οι άλλοι...

mcenergy_europa_rrr_500_060_201912120000_balkan.png

 

C447BB01-4584-45E2-BBA7-0E1D2556A769.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ατλαντική κυκλοφορία κυριαρχεί και τίποτα δε φαίνεται στον ορίζοντα. 

Ψυχρά αλλά θαλάσσια χαμηλά από τον Ατλαντικό διαμορφώνουν τον σχετικα ζεστό αλλά υγρό καιρό της Ευρώπης και της χώρας μας.

Αν δεν μπλοκάρει ο Ατλαντικός από συστήματα υψηλών πιέσεων καίμε μέρες και μόνο τα βουνά πάνω από τα 1200 παίζουν μπαλα.

Σε απλη γλώσσα καταπιωνας νοτιαδες και σαπιλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο αφορα τα βουνα προφανως και δν ειναι καλη η κατασταση οταν απο το χειμωνα εξαρτωνται και επαγγελματα...οσο αφορα τα πεδινα ας ειμαστε ρεαλιστες μια ευκαιρια ψαχνουμε παντα πλεον δν ειναι οπως παλια και αυτη η ευκαιρια τα τελευταια χρονια συνηθως ερχεται γεναρη....προφανεστατα και δν ειναι φυσιολογικος ο καιρος στις πιο πολλες περιοχες αλλα αυτο θα συμβαινει και συνεβαινε....και την αλλη εβδομαδα θεσσαλια και πανω τα βραδια θα ειναι παρα πολυ κρυα και τα μεσημερα οκ 3 4 μερες πιο ζεστα και οχι παντου γιατι λογικα θα εχουμε και ομιχλες..οποτε και η γκρινια η η απογοητευση δν οδηγει καπου ειμαστε χιονοφιλοι στην πιο δυσκολη χωρα....αν ειμασταν καλοκαιρακηδες θα ειμασταν ευτυχισμενοι χωρις αγχος κανα 7μηνο το χρονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάση τα τωρινά δεδομένα, από Δευτέρα πρωί έως Πέμπτη πρωί, οι κλειστές πεδιάδες της χώρας πάνε για ομίχλες, αλλού περισσότερο πυκνές και αλλού λιγότερο πυκνές. Οι μέγιστες θερμοκρασίες στις ανωτέρω περιοχές θα εξαρτηθούν άμεσα από το κατά πόσο ο μεσημεριανός ήλιος θα καταφέρνει να "σπάει" την ομίχλη, σε ημέρες που έτσι κι αλλιώς λόγω εποχής έχουν μικρή διάρκεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...