Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω εξασθένισε το χαμηλάκι οπότε απλά μεταφέρει τον αυλώνα δυτικά. Λογικά θα δείξει χιόνια σε χαμηλό υψόμετρο τώρα, λίγο πολύ. Θα είναι καλύτερο από το 18αρι εκ του αποτελέσματος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και για τα προσήνεμα λογικά θα βγάλει περισσότερο υετό, απλά ίσως με 1-2 βαθμούς υψηλότερες Τ σε σχέση με πριν. Είναι ένα Trade off. αν προτιμάς να δεις λίγο χιόνι αλλά στην πόορτα σου, η αν προτιμάς να δεις τούφες, αλλά να κάνεις βόλτα προς τα χαμηλά της πάρνηθας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το στοίχημα μετα τις 150  ώρες είναι πόσο χωρο θα κερδίσει ο αζορικος για να σκάψει σωστά και να διατηρηθει στην θέση που θέλουμε ενώ ο ατλαντικος θα τον σφυροκοπαει ,αυτό βέβαια θα το δούμε σε 3 4 μέρες εφόσον στις 120 ώρες δεν αλλάξει κάτι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μ αυτό παίζει να δούμε και πανελλαδική κακοκαρία όντως!Απλά στα βόρεια και λίγο πιο κάτω θα χει χιόνι πεδινών ενω μέχρι και Αττική μπορεί να δει στα ημιορεινά της καλό χιόνι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Εχει ολες τις προυποθεσεις για καλη βροχοκαιρια....Δειτε Τ850 που φερνει το χαμηλο. Ουτε ημιορεινα δεν βλεπουν ασπρη μερα , δυστυχως. Το Χ δεν πρεπει να μπει Ευρωπη κατ'εμε, αν θελουμε να ελπιζουμε πριν το Γενναρη.

Το χαμηλο πρέπει οπωσδήποτε να μπει στην Ευρώπη. Αλλιώς καλό Γενάρη. Αν δεν μπει, ο αζορικος θα καταρρεύσει πάνω μας(κατα πάσα πιθανότητα) μετά από μια χαζή απόπειρα ψυχρής εισβολής τα Χριστούγεννα και μετά ένας Θεός ξέρει πότε θα έχουμε ξανά άνοδο του αζορικου.

 

Επίσης το 6αρι παραλίγο να βγάλει πεδινό χιονιά στα βόρεια...

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Εχει ολες τις προυποθεσεις για καλη βροχοκαιρια πεδινων & ημιορεινων και θαψιμο ορεινων....Δειτε Τ850 που φερνει το χαμηλο. Ουτε ημιορεινα δεν βλεπουν ασπρη μερα , δυστυχως. Το Χ δεν πρεπει να μπει Ευρωπη κατ'εμε, αν θελουμε να ελπιζουμε πριν το Γενναρη, ειτε κεντροβορειοι, ειτε προσηνεμοι.

Χωρίς το χαμηλό οι κεντροβόρειοι δεν έχουν καμία ελπίδα, Ακόμα και το χθεσινό 18αρι, θα μπορούσε να δώσει στο τέλος 276 ώρες] πυκνά χιόνια στα 500 της Θεσσαλίας και πάνω. Για τα προσήνεμα  μπορεί να χρησιμεύει , αλλά σε πολλά σενάρια έχουμε δει πως δεν χρειάζεται να μπει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μπορεί να δώσει και πανελλαδικό χιονιά βλέπω με μια βελτίωση στις Τ λίιιιγο πιο κάτω ακόμα και σε χαμηλά υψόμετρα!!!Δεν είναι κακό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο στόχος νομίζω αυτων.που μένουμε στη νότια χώρα είναι να χιονιστουν όσο πιο χαμηλά γίνεται τα βουνά μας πρώτα και όχι να δούμε κατευθείαν χιόνι στην πόρτα μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό ναι, μάλιστα!όχι σα το χθεσινό 18άρι που μου το λέγατε έπος 😁.....Με μια βελτίωση, βλέπουμε λίγο πολύ όλοι καλά πράγματα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, OLYMPUS MONS said:

Ο στόχος νομίζω αυτων.που μένουμε στη νότια χώρα είναι να χιονιστουν όσο πιο χαμηλά γίνεται τα βουνά μας πρώτα και όχι να δούμε κατευθείαν χιόνι στην πόρτα μας

Ε ναι, εδω είναι άχιονη η Πάρνηθα και ο Κιθαιρώνας που συνήθως τέτοιες μέρες έχουν ήδη ασπρίσει, οχι απλώς χιονιστεί!Εγω συμβιβάζομαι και με χαμηλά υψόμετρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Jimmyrogue1984 είπε:

Αυτό ναι, μάλιστα!όχι σα το χθεσινό 18άρι που μου το λέγατε έπος 😁.....Με μια βελτίωση, βλέπουμε λίγο πολύ όλοι καλά πράγματα!

Στην Θεσσαλία πάντα αν μιλάμε για χιόνια και αποτέλεσμα το 18αρι καλύτερο είναι από το 6αρι, καθώς στο 6αρι με το που μ[παίνουν θερμοκρασίες έστω για ημιορεινά τελειώνει ο υετός, ενώ στο 18αρι γινόταν της μουρλής με 0 στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Στην Θεσσαλία πάντα αν μιλάμε για χιόνια και αποτέλεσμα το 18αρι καλύτερο είναι από το 6αρι, καθώς στο 6αρι με το που μ[παίνουν θερμοκρασίες έστω για ημιορεινά τελειώνει ο υετός, ενώ στο 18αρι γινόταν της μουρλής με 0 στα 850

Με το 18άρι χιόνια θα δουν στη Μαδρίτη και στη Θεσσαλονίκη παίζει να χουν και μεγαλύτερη Τ......Δεν πρέπει να βλέπουμε τρεξίματα ούτε με Ισπανίες και δυτική Ευρώπη ούτε με Τουρκαλάδες......όπως και να χει εγω το βλέπω για Αιγαίο-Ιταλία σε αυτό το εύρος να σκάει....Μακάρι κι όλας γι όλους μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Jimmyrogue1984 είπε:

Με το 18άρι χιόνια θα δουν στη Μαδρίτη και στη Θεσσαλονίκη παίζει να χουν και μεγαλύτερη Τ......Δεν πρέπει να βλέπουμε τρεξίματα ούτε με Ισπανίες και δυτική Ευρώπη ούτε με Τουρκαλάδες......όπως και να χει εγω το βλέπω για Αιγαίο-Ιταλία σε αυτό το εύρος να σκάει....Μακάρι κι όλας γι όλους μας 

gfs-0-252.png?18

με αυτό η Ισπανία έχει ήλιο από άκρη σε άκρη μην κοιτάς που πάει το κρύο.. αλλιώς με το 6αρι με αυτή την λογική θα έβλεπε χιόνι η Ιταλία

gfs-2-264.png?18

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά πάμε.....για όλους ίσχυει αυτό!Όσοι κοτάτε υετό από τώρα για μετά από 8 μέρες απλώς τζάμπα τον κοιτάτε....Πολύ απλά.Η διάταξη μας νοιάζει η οποία τις τελευταίες 48 ώρες θα δείχνει τον υετό αξιόπιστα.

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Με το 18άρι χιόνια θα δουν στη Μαδρίτη και στη Θεσσαλονίκη παίζει να χουν και μεγαλύτερη Τ......Δεν πρέπει να βλέπουμε τρεξίματα ούτε με Ισπανίες και δυτική Ευρώπη ούτε με Τουρκαλάδες......όπως και να χει εγω το βλέπω για Αιγαίο-Ιταλία σε αυτό το εύρος να σκάει....Μακάρι κι όλας γι όλους μας 

Ο καθενας βλεπει τα τρεξιματα με το δικο του συμφερον οπως εσυ βλεπεις καλο το 6αρι που για εμας ηταν χαλια ετσι εμεις θελουμε τρεξιματα σαν το 18ρι τη φιλοσοφια του τρεξιματος οχι το αποτελεσμα αρα λογικο ειναι ο καθενας μας να περιμενει και αλλα αποτελεσματα.εμεις θελουμε να βλεπουμε τρεξιματα με ιταλιες και εσυ τρεξιματα με τουρκιες λογικο ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά για τα ενέμπλς θεωρώ ότι θα ανατολικεύσουν , παραείναι δυτικά  για να είναι αληθινά. Βέβαια είπαμε. χαμηλάκι. . Ένα τέτοιο σκ@τό να κάνει τέτοια διαφορά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...