Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Εμένα περισσότερο μαρεσε το 18αρι,αλλά και το 06αρι μαρεσει για βολο 

Οκ. Γιάννη. Περιμένω μερικές ακόμα απαντήσεις και θα γράψω και εγώ ποιο μου άρεσε περισσότερο και γιατί, και για ποιον λόγο το 6αρι το θεωρώ χειρότερο στην φιλοσοφία του από το 00αρι κι στο σχήμα του αυλώνα πριν κατέβει και στο ατλαντικό χαμηλάκι. Και όπως είπα πάντα για τα κεντροβόρεια. Γιατί ίσως η απάντηση να αλλάζει για τα προσήνεμα,.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε και Καναδό είναι το ενδιάμεσο Ευρωπαίου και Αμερικάνου...Ο Καναδός κεντάει στις Τ βέβαια, χιονίζει και πεδινά σχεδόν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Οκ. Γιάννη. Περιμένω μερικές ακόμα απαντήσεις και θα γράψω και εγώ ποιο μου άρεσε περισσότερο και γιατί, και για ποιον λόγο το 6αρι το θεωρώ χειρότερο στην φιλοσοφία του από το 00αρι κι στο σχήμα του αυλώνα πριν κατέβει και στο ατλαντικό χαμηλάκι. Και όπως είπα πάντα για τα κεντροβόρεια. Γιατί ίσως η απάντηση να αλλάζει για τα προσήνεμα,.

Στο 00 είχε πιο πλακουτσωμένο αυλώνα που σαφώς είναι καλύτερο για κεντροβόρειους...Το 06 έχει πάρει μια κλίση λίγο πιο διαγώνια από το 00 που σίγουρα δίνει περισσότερα στους κεντρονότιους...Σωστά;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Δείτε και Καναδό είναι το ενδιάμεσο Ευρωπαίου και Αμερικάνου...Ο Καναδός κεντάει στις Τ βέβαια, χιονίζει και πεδινά σχεδόν....

Καναδός μας δίνει 5 πόντο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Οκ. Γιάννη. Περιμένω μερικές ακόμα απαντήσεις και θα γράψω και εγώ ποιο μου άρεσε περισσότερο και γιατί, και για ποιον λόγο το 6αρι το θεωρώ χειρότερο στην φιλοσοφία του από το 00αρι κι στο σχήμα του αυλώνα πριν κατέβει και στο ατλαντικό χαμηλάκι. Και όπως είπα πάντα για τα κεντροβόρεια. Γιατί ίσως η απάντηση να αλλάζει για τα προσήνεμα,.

Γενικά νομίζω ότι για βολο το 06αρι δεν ειναί κακο,ούτε σαν φιλοσοφία ούτε σαν αποτέλεσμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 48 ωρες μου φαινεται λιγο καλυτερος ο μεσος ορος απο το κυριο ως προς τον διαχωρισμο των 2 χαμηλων

GFSOPEU06_48_1.png

GFSAVGEU06_48_1.png

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας γράψω την άποψη μου και εγώ λοιπόν. 

Το 18αρι ήταν καλύτερο από το 00αρι και το 00αρι ήταν καλύτερο από το 06αρι. Ναι το 00αρι έχει περισσότερα φαινόμενα για τα κεντροβόρεια από το 18αρι. Η φιλοσοφία του όμως δεν είναι τόσο καλή. [Αλλά καλύτερη φυσικά σε σχέση με το 6αρι]

Θα δείτε ότι δεν θα βάλω καμία εικόνα του αποτελέσματος

 Κοιτάξτε λοιπόν τον αυλώνα στις 84,78,72 ώρες αντίστοιχα των τρεξιμάτων 18ζ 00ζ 06ζ και ταυτόχρονα κοιτάξτε το μέγεθος του μικρού χαμηλού που εισέρχεται [μαζί με το μέγεθος των γεωδυναμικών που κουβαλάει]

gfs-0-84.png?18gfs-0-78.png?0gfs-0-72.png?6

 

 

κοιτάξτε τώρα μια εικόνα του αικον στις 72 ώρες στο 6αρι στην θέση και το σχήμα του αυλώνα και το μέγεθος του ατλαντικού σκ@τού.

icon-0-72.png?24-06

 

 

Όπως βλέπετε εδώ η εικόνα έχει ακόμα πιο ανατολικά τον αυλώνα και ακόμα πιο μικρό το χαμηλάκι [στην ουσία δεν υπάρχει σχεδόν, αλλά φαίνεται η ύπαρξή του στα 500 ] Το μέγεθος του εισερχόμενου χαμηλού είναι μικρότερο λόγω της αρχικής θέσης σε σχέση με το μητρικό χαμηλό που του ρουφάει τα γεωδυναμικά. Από εκεί λοιπόν φαίνεται γιατί στις 6 ώρες χειροτέρεψε αρκετά η μεταβλητή του χαμηλού, ενώ στις μετέπειτα ώρες  φάνηκε και η ανατολίκευση και η  μεγαλύτερη καθετότητα του αυλώνα. 

 

 

Από τις παραπάνω εικόνες του τζίφου ποια λοιπόν είναι πιο κοντά στο αικον? Του 6ζ. Άρα ασχέτως αποτελέσματος ποιο τρέξιμο είναι χειρότερο? το 6ζ. Γιατί Μιχαήλ βγήκε πιο νοτιοδυτικά ο αυλώνας? Επειδή τον εξασθένησε και άλλο σε συνδυασμό ότι το μεταίχμιο της τούμπας δεν ήταν αρκετό ώστε να δημιουργήσει τρανταχτά αποτελέσματα,.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ενς θα ακολουθήσουν το κύριο και θα κορδονιασουν σιγά σιγά μαζί του η θα μας δείξουν πάλι άλλα...ιδού η απορία.. αν και πιστεύω ότι και αύριο θα έχουμε αλλαγές..ίσως και ευνοϊκές για Θεσσαλία και κάτω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Γενικά νομίζω ότι για βολο το 06αρι δεν ειναί κακο,ούτε σαν φιλοσοφία ούτε σαν αποτέλεσμα 

Ο Βόλος παίζει μπάλα μόνος του Γιάννη χεχε. Ναι φυσικά για Βόλο δεν είναι χειρότερο τόσο πολύ ακόμα και σαν φιλοσοφία.. Αλλά και πάλι το 18αρι ήταν πραγματική ομορφιά για Βόλο.

 

Ο μέσος όρος κάνει ότι και το 6αρι, δηλαδή χειροτερεύει  λίγο ακόμα το χαμηλό στον ατλαντικό και λεπταίνει τον αυλώνα. Αποτέλεσμα ? 'Ίσως να κάνει την ίδια ψευδοδυτίκιση του 6αριου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13/14 σεναρια υπαρχουν για χιονι στην Θεσσαλονικη 

ens_image (11).png

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο αντικυκλωνας φαινεται λιγακι πιο λεπτος οποτε μαλλον θα δωσει χωρο για την δυτικιση που εβγαλε το κυριο... θα φανει αν μας ευνοει ομως

Επεξεργάστηκε από Stelios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν μέσα κάποια αρκετά καλά σενάρια στο 6αρι για κεντροβόρεια. Ειδικά το 9

 

ενώ βλέπω πως μειώθηκαν σημαντικά το αριθμός των σεναρίων που δεν δίνουν αυλώνα μόνο το 3&5

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο Βόλος παίζει μπάλα μόνος του Γιάννη χεχε. Ναι φυσικά για Βόλο δεν είναι χειρότερο τόσο πολύ ακόμα και σαν φιλοσοφία.. Αλλά και πάλι το 18αρι ήταν πραγματική ομορφιά για Βόλο.

 

Ο μέσος όρος κάνει ότι και το 6αρι, δηλαδή χειροτερεύει  λίγο ακόμα το χαμηλό στον ατλαντικό και λεπταίνει τον αυλώνα. Αποτέλεσμα ? 'Ίσως να κάνει την ίδια ψευδοδυτίκιση του 6αριου

Καλά παίζει μπάλα μόνος του....δεν θα το λεγα έτσι, και εγώ σε κάτι ξωφαλτσο ελπίζω να δω καμία νιφάδα να πεφτει όχι κάτι ουσιωδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Υπάρχουν μέσα κάποια αρκετά καλά σενάρια στο 6αρι για κεντροβόρεια. Ειδικά το 9

 

ενώ βλέπω πως μειώθηκαν σημαντικά το αριθμός των σεναρίων που δεν δίνουν αυλώνα μόνο το 3&5

και το 19 καλο ειναι

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Stelios είπε:

και το 19 καλο ειναι

 

ναι και αυτό. Ειδικά αν ήταν πιο δυτικά το χαμηλό θα ήταν εξαιρετικό

 

5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Καλά παίζει μπάλα μόνος του....δεν θα το λεγα έτσι, και εγώ σε κάτι ξωφαλτσο ελπίζω να δω καμία νιφάδα να πεφτει όχι κάτι ουσιωδες

Καλά ναι εννοείται. Ίσως αυτός ο στόχος για Βόλο [και πόσο μάλλον πευκάκια Βόλου] να είναι εφικτός.. Μακάρι να δυτικίσουν το βράδυ τα μοντέλα. Έστω και λίγο. Τα υπόλοιπα δηλαδή. 

 

Βελτιωμένο το γαλλικό σε σχέση με το 00αρι του. Τώρα είναι απλά χάλια και όχι τραγικό🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...