Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλός Χειμώνας πέρυσι, πιθανώς σάπιος φέτος. Ας το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας γιατί σαν στατιστικό δυστηχώς επιβεβαιώνεται τα τελευταία χρόνια..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμια υποψια χειμωνα απο το διαγραμμα του τζιφου...πραγματικα ειναι εξοργιστικο αυτο που συμβαινει τα τελευταια χρονια με τον Δεκεμβρη...εξελισσεται ως ενας απο τους πιο φλωρικους μηνες του χρονου και σιγουρα ο πιο φλωρικος του χειμωνα..

933860165_graphe3_1000___22.5041509434_40.3024291498_(11).png.7859293fd279cc2e161e5cb023126791.png

Για να ειμαι δικαιος παντως, φετος εκανε σχετικα θετικο ξεκινημα με την μινι ψυχρη εισβολη στις 4 του μηνα και την Διδω που εβαλε καλες ποσοτητες χιονιου στα χιονοδρομικα...τι να το κανω ομως αφου η συνεχεια ειναι απελπιστικη και θα καταστρεψει ο,τι εχτισε ως τωρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Καλός Χειμώνας πέρυσι, πιθανώς σάπιος φέτος. Ας το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας γιατί σαν στατιστικό δυστηχώς επιβεβαιώνεται τα τελευταία χρόνια..

 ας κανει χειμωνα σαν το 14-15, ολοι οι μηνες ηταν θερμοτεροι του κανονικου ;ρ....παντως η αληθεια ειναι οτι αν στον περσινο ελειπε η εβδομαδα 3 εως 10 γεναρη , σαπιος θα ηταν.....παντως ο τελευταιος πανελληνιος πολυ δυνατος χειμωνας ηταν ο 11-12 που ηταν χειμωνας απο 20 δεκεμβρη εως 15 μαρτη συνεχεια, ουτε ο 16-17 δεν εχε τετοια διαρκεια....και πριν τον 11-12 εννοειται ο 05-06......οπως και να χει νομιζω ολοι ξερουμε οτι φετος πονταρουμε σε μια φωτοβολιδα...αλλα αν δεν σταματησει ο ατλαντικος ζοριζουν τα πραγματα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Panos_Katerini είπε:

Καμια υποψια χειμωνα απο το διαγραμμα του τζιφου...πραγματικα ειναι εξοργιστικο αυτο που συμβαινει τα τελευταια χρονια με τον Δεκεμβρη...εξελισσεται ως ενας απο τους πιο φλωρικους μηνες του χρονου και σιγουρα ο πιο φλωρικος του χειμωνα..

933860165_graphe3_1000___22.5041509434_40.3024291498_(11).png.7859293fd279cc2e161e5cb023126791.png

Για να ειμαι δικαιος παντως, φετος εκανε σχετικα θετικο ξεκινημα με την μινι ψυχρη εισβολη στις 4 του μηνα και την Διδω που εβαλε καλες ποσοτητες χιονιου στα χιονοδρομικα...τι να το κανω ομως αφου η συνεχεια ειναι απελπιστικη και θα καταστρεψει ο,τι εχτισε ως τωρα...

ρε παιδια τι μανια ειναι αυτη με τον δεκεμβρη....ο περσινος και του 16 ηταν μια χαρα....νομιζω ο μηνας που εχει καταστραφει ειναι ο φλεβαρης...μονο αυτος του 19 πηγε να σωσει λιγο τα προσχηματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μάλιστα, χάλια το βραδυνό ευρωπαικό, έκανε μεγάλες αλλαγές στα αποτελέσματα.. ο δείκτης ναο ο μηδενικός ταιριάζει με το σενάριο το ούκμο. ας δει ο βαγγέλης το χάρτη του βορείου ημισφαιρίου, θα καταλάβει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεκεμβριος 2001 εκτος συναγωνισμου-δεκεμβριος1988-χριστουγεννα 1986-καποιος χιονιας του αγιου νικολαου την δεκαετια του 90-αλλος ενας της αγιας αναστασιας παλι την δεκαετια του 90 και αυτα ειναι ολα....ας αναλογιστει ο καθενας για την περιοχη του ποσες φορες χιονισε καλα μεχρι τα χριστουγεννα ομως γιατι απο τελος δεκεμβριου και μεχρι μεσα γεναρη ειναι αλλη ιστορια και εχει απειρους χιονιαδες παντου.τι θελω να πω?το ειχατε πολλες φορες ως κατι το συνηθες και θα μας λειψει φετος?ασε που ακομη τα χριστουγεννα δεν εχουν τελειωσει...επισης ο δεκεμβριος ο φετινος ειναι χειμωνιατικος θελουμε δεν θελουμε .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μάλιστα, χάλια το βραδυνό ευρωπαικό, έκανε μεγάλες αλλαγές στα αποτελέσματα.. ο δείκτης ναο ο μηδενικός ταιριάζει με το σενάριο το ούκμο. ας δει ο βαγγέλης το χάρτη του βορείου ημισφαιρίου, θα καταλάβει

ναι το γιουκμο εχει λιγο πιο νοτια τον γροιλανδικο και μπορει να δικαιολογησει εναν μηδενικο ΝΑΟ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι αλλά ούτε στα βουνά δεν χιονίζει. Ας μην χιόνιζε στα πεδινά αλλά να είμαστε στα κλιματικά. Όχι ο εμετός με 10+ στα 850 που θα έχει την επόμενη εβδομάδα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Καλός Χειμώνας πέρυσι, πιθανώς σάπιος φέτος. Ας το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας γιατί σαν στατιστικό δυστηχώς επιβεβαιώνεται τα τελευταία χρόνια..

βεβαια υπαρχει και το αντιπαραδειγμα....χειμωνας 12-13 μουφαα ...χειμωνας 13-14 ακομα χειροτερος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ναι αλλά ούτε στα βουνά δεν χιονίζει. Ας μην χιόνιζε στα πεδινά αλλά να είμαστε στα κλιματικά. Όχι ο εμετός με 10+ στα 850 που θα έχει την επόμενη εβδομάδα..

σε ποια βουνα δεν χιονιζει?νομιζω οτι ειναι φορτο ολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σε ποια βουνα δεν χιονιζει?νομιζω οτι ειναι φορτο ολα

Στα υψόμετρα που έπρεπε να χιονίζει από Νοέμβρη χιονίζει τώρα. Το Πήλιο μέχρι την κορυφή έχει κάτι ξεφτιλισμένα χιόνια που θα σηκωθούν άρον άρον την επόμενη βδομάδα. Η Δίρφυς έχει τίποτα στα 1000-1200; Τώρα αν είμαστε ικανοποιημένοι με τα χιόνια στα 1800+ στα μέσα Δεκέμβρη εντάξει τι να πω. Την άλλη βδομάδα κάτω από τα 1500 δεν θα μείνει τίποτα (μην πω και ποιο ψηλά)..
Φιλικά εννοείται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Στα υψόμετρα που έπρεπε να χιονίζει από Νοέμβρη χιονίζει τώρα. Το Πήλιο μέχρι την κορυφή έχει κάτι ξεφτιλισμένα χιόνια που θα σηκωθούν άρον άρον την επόμενη βδομάδα. Η Δίρφυς έχει τίποτα στα 1000-1200; Τώρα αν είμαστε ικανοποιημένοι με τα χιόνια στα 1800+ στα μέσα Δεκέμβρη εντάξει τι να πω. Την άλλη βδομάδα κάτω από τα 1500 δεν θα μείνει τίποτα (μην πω και ποιο ψηλά)..
Φιλικά εννοείται.

απο κοντα δεν εχουμε βρεθει αλλα "ξερομαστε" οποτε δεν υπαρχει παραξηγησει οταν διαφωνουν 2 ανθρωποι...😀.Εγω το βλεπω μισογεματο εσυ μισοαδειο ενω ειναι στη μεση οποτε ειναι απο τι σκοπια το βλεπει ο καθενας.σε ολα ετσι γινεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ρε παιδια τι μανια ειναι αυτη με τον δεκεμβρη....ο περσινος και του 16 ηταν μια χαρα....νομιζω ο μηνας που εχει καταστραφει ειναι ο φλεβαρης...μονο αυτος του 19 πηγε να σωσει λιγο τα προσχηματα

Για μενα ο Δεκεμβρης ειναι ο ιδανικοτερος μηνας για πεδινο χιονι και λογω της πολυ μικρης μερας που διευκολυνει περισσοτερο στο παγωμα του χιονιου (ενταξει ξερω οτι δεν φτανει μονο αυτο αλλα παιζει το ρολο του) και λογω της ολης ατμοσφαιρας των Χριστουγεννων. Το εχω παραπονο δηλαδη να δω ενα μεγαλο χιονι απο το Δεκεμβρη (το 2001 ημουν 5 χρονων οποτε δεν εχω μνημες), ενω απο το Φλεβαρη ας πουμε δεν με πειραζει και τοσο αμα βγει μουφα, ειδικα μετα απο αυτα που εκανε το 2012...βεβαια αν θελει να τα ξανακανει δεν θα ελεγα οχι 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Panos_Katerini είπε:

Για μενα ο Δεκεμβρης ειναι ο ιδανικοτερος μηνας για πεδινο χιονι και λογω της πολυ μικρης μερας που διευκολυνει περισσοτερο στο παγωμα του χιονιου (ενταξει ξερω οτι δεν φτανει μονο αυτο αλλα παιζει το ρολο του) και λογω της ολης ατμοσφαιρας των Χριστουγεννων. Το εχω παραπονο δηλαδη να δω ενα μεγαλο χιονι απο το Δεκεμβρη (το 2001 ημουν 5 χρονων οποτε δεν εχω μνημες), ενω απο το Φλεβαρη ας πουμε δεν με πειραζει και τοσο αμα βγει μουφα, ειδικα μετα απο αυτα που εκανε το 2012...βεβαια αν θελει να τα ξανακανει δεν θα ελεγα οχι 😋

Δεκτο σε καταλαβαίνω απόλυτα αγαπημένος μήνας ο δεκεμβρης για χιονια.....εγω ευτυχώς είδα και το 14 μισο μετρο 30-31 δεκεμβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θεωρω το καλυτερο διαστημα για χιονοκακοκαιρια  απο 1 Ιανουαριου μεχρι 15 Ιανουαριου το πολυ... Πιο πριν η πιο μετα θα ειναι μουφα λογω θερμοκρασιων...

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Δεκτο σε καταλαβαίνω απόλυτα αγαπημένος μήνας ο δεκεμβρης για χιονια.....εγω ευτυχώς είδα και το 14 μισο μετρο 30-31 δεκεμβρη 

Εγω η καλυτερη αναμνηση που εχω απο αυτον τον μηνα ειναι ενας πολυ δυνατος ημιορεινος χιονιας στις 26-27-28 Δεκεμβρη του 2008 (ελπιζω να μην κανω λαθος στην ημερομηνια) οπου βρισκομουν στο χωριο μου, τον Μοσχοποταμο Πιεριας στα 450 μετρα και εκεινο το τριημερο εβαλε γυρω στο μισο μετρο, ενω στην Κατερινη αν θυμαμαι καλα ειχε κανει μια πετσα στα τελειωματα...

Φυσικα εχω δει και στην Κατερινη αξιολογα χιονια τον Δεκεμβρη αλλα οχι κατι μεγαλο ή ιστορικο οπως θες πες το..

Επεξεργάστηκε από Panos_Katerini
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εγω θεωρο το καλυτερο διαστημα για χιονοκακοκαιρια  απο 1 Ιανουαριου μεχρι 15 Ιανουαριου το πολυ... Πιο πριν η πιο μετα θα ειναι μουφα λογω θερμοκρασιων...

Από μέσα Δεκέμβρη και μετά μια χαρά θερμοκρασίες μπορεί να βγάλει και στα πεδινά κεντρικής και βόρειας εννοείται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Από μέσα Δεκέμβρη και μετά μια χαρά θερμοκρασίες μπορεί να βγάλει και στα πεδινά κεντρικής και βόρειας εννοείται..

μπορει να βγαλει αλλα ειναι σχετικα σπανιο να το κανει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για να επανελθουμε στο θεμα μας που σε πρωτηφ αση ειναι αν θα εχουμε και τις επομενες μερες καποιες πιθανοτητες για λευκα χριστουγεννα.Πιστευω οτι για να υπαρχει μια τετοια πιθανοτητα να εχουμε χιονι 24-26 δεκεμβριου πρεπει τις επομενες 2-3 μερες να αχνοφαινεται κατι τετοιο γιατι ειναια δυνατον εκει που υπαρχει ενα γιαγαντιο χαμηλο να αντικατασταθει απο εμποδισμο και εκει που υπαρχει εμποδισμος να υπαρξει ξαφνικα καθοδος αυλωνα.πρεπει να πυκωνουν τα σεναρια εστω και ξωφαλτσα για ψυχρη εισβολη και ας την δειχνουν σε τουρκια η κασπια αρχικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μπορει να βγαλει αλλα ειναι σχετικα σπανιο να το κανει...

μαλλον εννοειτε ειναι σπανιο να βγαλει μεγαλο χιονια τοτε γτ μικρους εχει βγαλει απειρους, μονο απο το 2010 και μετα εχει κανει 11,16/12/2010,30-31/12/2014,30-31/12/2015,30/11/2016,17/12/2016.28-31/12/2016,21-22/12/2017 και 13,26/12/2018

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

μαλλον εννοειτε ειναι σπανιο να βγαλει μεγαλο χιονια τοτε γτ μικρους εχει βγαλει απειρους, μονο απο το 2010 και μετα εχει κανει 11,16/12/2010,30-31/12/2014,30-31/12/2015,30/11/2016,17/12/2016.28-31/12/2016,21-22/12/2017 και 13,26/12/2018

μεχρι τα χριστουγεννα ειναι σπανιο σχετικα ακομη και πετσες να κανει..προς την πρωτοχρονια ειναι αλλη ιστορια.δες κι εσυ τι εγραψες και ποσες φορες υπαρχουν μεσα ημερομηνιες κοντα στην πρωτοχρονια.ΥΓ εννοειτε?ποιοι?...νεος ανθρωπος ειμαι😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο 9-10 mm μας πηγε 25 ο τζιφος για αυριο ( Θεσσαλονικη)

GFSOPIT18_30_18.png

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μεχρι τα χριστουγεννα ειναι σπανιο σχετικα ακομη και πετσες να κανει..προς την πρωτοχρονια ειναι αλλη ιστορια.δες κι εσυ τι εγραψες και ποσες φορες υπαρχουν μεσα ημερομηνιες κοντα στην πρωτοχρονια.ΥΓ εννοειτε?ποιοι?...νεος ανθρωπος ειμαι😋

Πριν τα χριστουγεννα ειναι οντως καπως πιο σπάνιο, "Εννοείτε" είπα επειδή είπε και άλλος ότι πριν την Πρωτοχρονιά δεν έχει θερμοκρασίες...πληθυντικός επειδή αναφερόμουν σε 2 ατομα 😛

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...