Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Μιλαμε για την πορεια των runs. Πρωτα δειχνει αυτος κατι, επιμενει ενω οι αλλοι ειναι στα δικα τους σεναρια για ωρες, και κατοπιν τουμπιαζουν προς τζιφο, βλεπε παιο 12ρι, ας πουμε.

Οταν λοιπον ο τζιφος δειχνει κατι εδω και 20 ωρες και ο παιος που μεχρι πριν 8 ωρες εδειχνε αλλα, τουμπαρε προς τζιφο, τοτε σημαινει οτι οδηγει τα runs σαν μοντελο και ακολουθουν οι αλλοι.

Το ποιος θα πεσει τελικα μεσα θα φανει, αλλα οταν τον ακολουθουν οι αλλοι, σιγουρα εχει προβαδισμα, διοτι η θα πεσουν μεσα ολοι (με αυτον να τα εχει δειξει πρωτος) ή θα τουμπιασουν ολοι μαζι, αρα ολα τα μοντελα στη φαπα.

Ειπα επισης κατι ακομα που το παρεβλεψες. Ο τζιφος εχει πεσει μεσα πρωτος με διαφορα σε ολες τις φετινες κακοκαιριες πλην Ετεοκλη. Παιρνει σωβρακα, πώς να το κανουμε;

ο τζιφος δινει βορεια τα αλλα προσηνεμα 

δεν το λες και επιτευγμα αυτο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ραντεβού στις 23:30 θα σας βάλω διαγώνισμα τι πρέπει να γινει με την κακοκαιρία για να  ριξει τουλάχιστον 10 εκατοστά σαλόνικα 12:30 θα παρω τις κολες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αβαθές χαμηλό ΝΔ της Πελ/σου φαίνεται να παίζει  στις 100+ ωρες από τώρα--κατά τζίφο-- κομβικό ρόλο, κινούμενο Ν-ΝΑ της Πελ/σου κ βγαίνοντας στο Νότιο Αιγαίο, είναι αυτό που θα εμπλουτίσει με υγρασία την περιοχή, ενώ παράλληλα ζώνη συγκλίσεων στην Α Πελ/σο δίνει ο τζίφος,  αν τα στοιχεία μείνουν έτσι, αναμένονται αξιόλογα ύψη χιονιού σε αρκετές περιοχές της Ανατολικής Πελ/σου και της Ανατολικής Στερεάς ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο τζιφος φετος στον υετο πεφτει μεσα οσον αφορα την Αττικη....πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον μεχρι την Πεμπτη για ασφαλη συμπερασματα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διάταξη καλή για προσηνεμα, Τ για 400 και πάνω αν μιλάμε για κάποιο σοβαρό χιόνι με τα 12αρια κατ' εμέ. απ το ολότελα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

οι της Αττικης καθως κ οι Θεσνικείς τσάμπα γεμίζετε τις σελίδες με σχόλια ... Δεν είναι αυτός ο χιονιάς για τις πόλεις .... Θα επηρεαστούν κατά κύριο λόγο οι προσήνεμες ηπειρωτικές ορεινές-ημιορεινές περιοχές Στερεάς και Πελ/σου, όπως φαίνεται ..... Μέσα η Δυτική Αττική, από τα 400μ περίπου πιστεύω ....

Αν μέσα οι της Δ.Αττικής 400μ. τότε οι της Αττικής τελικά να γράφουν σχόλια ή όχι??  Μας μπερδευεις όμορφε.. Εκτός αν ήθελες να πεις οι της Αθηνας (Αλλο αθήνα άλλο Αττική!!!)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Αν μέσα οι της Δ.Αττικής 400μ. τότε οι της Αττικής τελικά να γράφουν σχόλια ή όχι??  Μας μπερδευεις όμορφε.. Εκτός αν ήθελες να πεις οι της Αθηνας (Αλλο αθήνα άλλο Αττική!!!)

η Δυτική ημιορεινή Αττική δεν εκπροσωπείται στο φόρουμ , δυστυχώς ! 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

ο τζιφος φετος στον υετο πεφτει μεσα οσον αφορα την Αττικη....πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον μεχρι την Πεμπτη για ασφαλη συμπερασματα.....

ο τζιφος απλά συθνολίκα σε πολλά ραν παρουσιάζει περισσότερες εκδοχες έχοντας ως αποτέλεσμα να πέφτει μέσα αν και πιο σωστο είναι πως είδε κάτι που δεν είδαν οι άλλοι διότι στις 24 ώρες που σχεδόν οόι συμφωνουν, εκει όλοι τα ίδια είναι.. απλόι αλγόριθμοι και στατιστικές που η μητέρα φύση γελάει μαζί τους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ORESIVIOS είπε:

η Δυτική ημιορεινή Αττική δεν εκπροσωπείται στο φόρουμ , δυστυχώς ! 😎

 προφανώς και νομίζεις μιας και πρώτος εγώ δίνω αναφορές.. (anyway από κάθε πλευρα ακυρος) καλές εορτές boy!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

 προφανώς και νομίζεις μιας και πρώτος εγώ δίνω αναφορές.. (anyway από κάθε πλευρα ακυρος) καλές εορτές boy!

δινεις αναφορές από δυτική ημιορεινή Αττική ;;; 🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν πάμε στις πολύ αρχικές ώρες 6ωρο υπήρχε κάτι το οποίο έχει κλειδώσει όμως και είναι η θέση δημιουργίας του χαμηλού. Δεν αλλάζει αυτό πλέον, αλλά η σχετική θέση ατλαντικού χαμηλού και του μικρού αυτού.

Αν πάμε στην συνέχεια δηλαδή ήδη στις αμέσως επόμενες ώρες, παίζει  πολύ σημαντικό ρόλο το σχήμα του μεγάλου ατλαντικού χαμηλού που βοηθάει πάρα πολύ στον διαχωρισμό του σε σχέση με την μυξούλα.

Ταυτόχρονα ο διαχωρισμός αυτός σε συνδυασμό με το σχήμα του [μητρικό θα το λέω] μητρικού χαμηλού μπορεί να οδηγήσει στο να περάσει και η μυξούλα, αλλά και να μην φύγει ανατολικότερα το πλοκάμι του μητρικού χαμηλού στις 72 ώρες που έχω κυκλώσει μετά. 


48 ώρες  έχω βελάκια πάνω στο μητρικό χαμηλό  που θέλω να δείξω πως πρέπει να αλλάξει το σχήμα του.  Θέλουμε να είναι όσο γίνεται πιο στρογγυλό και με μεγαλύτερη βαροβαθμίδα, ακόμα και να σημαίνει ότι θα είναι βαθύτερο. Τα βελάκια στο ούκμο δείχνει σε ποια μέρη του ατλαντικού χαμηλού θέλουμε να τα συμπιέσουμε προκειμένου να έχουμε βελτιώσεις στα κεντροβόρεια

1016833962_ukmosen.JPG.e12b8f58f20465592e33eca14dfe41ec.JPG

 

 

Αν συμπιεστεί το χαμηλό  προς αυτές τις κατευθύνσεις που έχω βάλει θα γίνουν τα εξής:

 

Βελάκι στην δυτική πλευρά του χαμηλού. Συμπιέζοντας από εκείνη την πλευρά του χαμηλού στις 72 ώρες ο αζορικός θα μπορεί να υψωθεί πιο ψηλά στην συνέχεια. Επίσης εκεί χρειάζεται καλύτερη σύνδεση με τα βορειοδυτικά προς Καναδά στα γεωδυναμικά.

Βελάκι στο ανατολικό του μέρος. Βοηθάει στην καλύτερη αποκοπή του  μικρού ατλαντικού χαμηλού και μαζί με το δυτικό βελάκι συμπιέζει και το χαμηλό προς τα νότια [τις ισοβαρείς περισσότερο και όχι τα γεωδυναμικά].

 

Όμως τα 2 παραπάνω μαζί αποτρέπουν την δημιουργία αυτής της προέκτασης του ατλαντικού χαμηλού που σπρώχνει τον υβριδικό  αντικυκλώνα νότια και άρα  η ψυχρή εισβολή εκτοπίζεται αντολικότερα. Ποια προέκταση δεν θέλουμε? Αυτή εδώ στον κύκλο

925156959_ecmwfsen.JPG.29bbfb29e918bd032731d18a0c4b4e7a.JPG

 

Που στο σενάριο 11 είναι πολύυυ πιο μέσα στον Ατλαντικό

 

1669302858_11.JPG.d0717a50d05c501f2d31bb9065a07878.JPG

 

 

Και σε συνδυασμό με το χαμηλάκι που περνάει  και τραβάει τον αυλώνα με ταυτόχρονη δημιουργία της μύτης του εδώ βγαίνει το τέλειο σενάριο του 11. 

Τώρα οι λεπτομέρειες στον αυλώνα δεν αλλάζουν τόσο ώστε να μας απασχολεί πολύ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν πάμε στις πολύ αρχικές ώρες 6ωρο υπήρχε κάτι το οποίο έχει κλειδώσει όμως και είναι η θέση δημιουργίας του χαμηλού. Δεν αλλάζει αυτό πλέον, αλλά η σχετική θέση ατλαντικού χαμηλού και του μικρού αυτού.

Αν πάμε στην συνέχεια δηλαδή ήδη στις αμέσως επόμενες ώρες, παίζει  πολύ σημαντικό ρόλο το σχήμα του μεγάλου ατλαντικού χαμηλού που βοηθάει πάρα πολύ στον διαχωρισμό του σε σχέση με την μυξούλα.

Ταυτόχρονα ο διαχωρισμός αυτός σε συνδυασμό με το σχήμα του [μητρικό θα το λέω] μητρικού χαμηλού μπορεί να οδηγήσει στο να περάσει και η μυξούλα, αλλά και να μην φύγει ανατολικότερα το πλοκάμι του μητρικού χαμηλού στις 72 ώρες που έχω κυκλώσει μετά. 


48 ώρες  έχω βελάκια πάνω στο μητρικό χαμηλό  που θέλω να δείξω πως πρέπει να αλλάξει το σχήμα του.  Θέλουμε να είναι όσο γίνεται πιο στρογγυλό και με μεγαλύτερη βαροβαθμίδα, ακόμα και να σημαίνει ότι θα είναι βαθύτερο. Τα βελάκια στο ούκμο δείχνει σε ποια μέρη του ατλαντικού χαμηλού θέλουμε να τα συμπιέσουμε προκειμένου να έχουμε βελτιώσεις στα κεντροβόρεια

1016833962_ukmosen.JPG.e12b8f58f20465592e33eca14dfe41ec.JPG

 

 

Αν συμπιεστεί το χαμηλό  προς αυτές τις κατευθύνσεις που έχω βάλει θα γίνουν τα εξής:

 

Βελάκι στην δυτική πλευρά του χαμηλού. Συμπιέζοντας από εκείνη την πλευρά του χαμηλού στις 72 ώρες ο αζορικός θα μπορεί να υψωθεί πιο ψηλά στην συνέχεια. Επίσης εκεί χρειάζεται καλύτερη σύνδεση με τα βορειοδυτικά προς Καναδά στα γεωδυναμικά.

Βελάκι στο ανατολικό του μέρος. Βοηθάει στην καλύτερη αποκοπή του  μικρού ατλαντικού χαμηλού και μαζί με το δυτικό βελάκι συμπιέζει και το χαμηλό προς τα νότια [τις ισοβαρείς περισσότερο και όχι τα γεωδυναμικά].

 

Όμως τα 2 παραπάνω μαζί αποτρέπουν την δημιουργία αυτής της προέκτασης του ατλαντικού χαμηλού που σπρώχνει τον υβριδικό  αντικυκλώνα νότια και άρα  η ψυχρή εισβολή εκτοπίζεται αντολικότερα. Ποια προέκταση δεν θέλουμε? Αυτή εδώ στον κύκλο

925156959_ecmwfsen.JPG.29bbfb29e918bd032731d18a0c4b4e7a.JPG

 

Που στο σενάριο 11 είναι πολύυυ πιο μέσα στον Ατλαντικό

 

1669302858_11.JPG.d0717a50d05c501f2d31bb9065a07878.JPG

 

 

Και σε συνδυασμό με το χαμηλάκι που περνάει  και τραβάει τον αυλώνα με ταυτόχρονη δημιουργία της μύτης του εδώ βγαίνει το τέλειο σενάριο του 11. 

Τώρα οι λεπτομέρειες στον αυλώνα δεν αλλάζουν τόσο ώστε να μας απασχολεί πολύ.

 

Μιχαήλ συγχαργτηρθα για την προσπάθεια σου. Εύγε φίλε μου. Δεν ρωτάω αν σπουδάζεις Μετεωρολογία. Μπράβο σου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ συγχαργτηρθα για την προσπάθεια σου. Εύγε φίλε μου. Δεν ρωτάω αν σπουδάζεις Μετεωρολογία. Μπράβο σου. 

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Αλά εδώ με πρόλαβε και ο K.Sabbak kai o MeteoTirnavos που είχαν αναφέρει πρώτοι την μεταβλητή της προέκτασης του μητρικού ατλαντικού χαμηλού. Τώρα με βάση αυτά που είπα εσύ την μεταβλητή που έχω κυκλώσει την θέλεις να βγει έτσι όπως την έχει ο παίος για καλύτερη προσήνεμη κακοκαιρία

Επανέχρομαι σε 15 λεπτάκια

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Αλά εδώ με πρόλαβε και ο k.sabbak kai o meteotyrnabos που είχαν αναφέρει πρώτοι την μεταβλητή της προέκτασης του μητρικού ατλαντικού χαμηλού. Τώρα με βάση αυτά που είπα εσύ την μεταβλητήπου έχω κυκλώσει την θέλεις να βγει έτσι όπως την έχει ο παίος

Παιδιά σαν και εσένα είναι το παράδειγμα του φόρουμ. Μπράβο και πάλι. Εγώ Μιχαήλ θέλω να σε ρωτήσω αν μπορεί να γίνει κάτι εαρω και τώρα αυτά τα -9 να κατέβουν λίγο πιο κάτω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη Λιβαδειά θα δούμε χιόνι με σχεδόν όλα τα διαφορετικά σενάρια των μοντέλων. Και η Λαμία και η Θήβα είναι μέσα στο χορό.

Πιστεύω περισσότερο το σενάριο του τζιφου, τον ακολουθούν τα άλλα μοντέλα στην προσεχή κακοκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Παιδιά σαν και εσένα είναι το παράδειγμα του φόρουμ. Μπράβο και πάλι. Εγώ Μιχαήλ θέλω να σε ρωτήσω αν μπορεί να γίνει κάτι εαρω και τώρα αυτά τα -9 να κατέβουν λίγο πιο κάτω. 

Κοίτα ο αυλώνας δεν έχει τέτοια ισχύ. Για να φτάσει τέτοιες θερμοκρασίες λογικά και η διάταξη θα είχε πολύ λιγότερο υετό. Πιστεύω βάση των τελευταίων τρεξιμάτων από -4 μέχρι -7 στα 850 στα φαινόμενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κοίτα ο αυλώνας δεν έχει τέτοια ισχύ. Για να φτάσει τέτοιες θερμοκρασίες λογικά και η διάταξη θα είχε πολύ λιγότερο υετό. Πιστεύω βάση των τελευταίων τρεξιμάτων από -4 μέχρι -7 στα 850 στα φαινόμενα

Διαφωνω στο μειον 7 μονο...δε θα παβε εκει μειον 7...με τιποτα εγω εδω πρεπει να παω μειον 12 για να γινει αυτο και το συστημα δεν εχει τετοια δυναμικη....παντως αν η κακοκαιρια ηταν ερχες φλεβαρη θα ταν σιγουρα απο τωρα προσηνεμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως και να εχει τα ορεινα της πελλοπονησου θα δουν καλα πραγματα.,,.,

οποτε σαββατο την κοπαναμε για αρκαδια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Διαφωνω στο μειον 7 μονο...δε θα παβε εκει μειον 7...με τιποτα εγω εδω πρεπει να παω μειον 12 για να γινει αυτο και το συστημα δεν εχει τετοια δυναμικη....παντως αν η κακοκαιρια ηταν ερχες φλεβαρη θα ταν σιγουρα απο τωρα προσηνεμη

όχι απαραίτητα φίλε, μπορεί να έχει η Χαλκίδα -7 και εσύ να έχεις -8, δεν έχει τόσο μεγάλη οριζόντια θερμοβαθμίδα η ψυχρή αέρια μάζα. Και δεν σχετίζεται επίσης η εποχή.. Αλλιώς η καραπροσήνεμη θεωρητικά Ωκεανίδα έπρεπε να πάει στα ανατολικά προσήνεμα και όχι στην Αλγερία που έφτασε η λίμνη στα 500

 

 

 

ΕΠίσης οι 240 ώρες ου παίου με λίγες διαφορές θα ήταν επικές. Αναμένουμε τον μέσο όρο του

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κοίτα ο αυλώνας δεν έχει τέτοια ισχύ. Για να φτάσει τέτοιες θερμοκρασίες λογικά και η διάταξη θα είχε πολύ λιγότερο υετό. Πιστεύω βάση των τελευταίων τρεξιμάτων από -4 μέχρι -7 στα 850 στα φαινόμενα

Βλέπω πως βραδυ στις 26 το 18 άρι θα δείξει το δρόμο για το πόσο - θα πιάσουμε. Δεν αποκλείεται και -8. Η Μη αποκοπή τελικά μπορεί να είναι υπέρ μας μιας και διατηρουν καλές ισοβαρείς με πιθανότερο καλυτερη διοχέτευση κρύου πάρα χειρότερη.
Κοίταξα και λίγο για νέα χρονια και η κυκλοφορία τα σπάει.. με λίγο τύχη ο γενάρης θα μας χαμογελάσει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...