Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά τα 60-70% που βλέπουμε στα ensembles της Θεσσαλονίκης είναι fake ή παίζει να δούμε καμία ξεμπαρκη νιφαδα το βράδυ της 28;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Αυτά τα 60-70% που βλέπουμε στα ensembles της Θεσσαλονίκης είναι fake ή παίζει να δούμε καμία ξεμπαρκη νιφαδα το βράδυ της 28;

για 28 δυσκολα για 29-30 πιστευω οτι εχουμε ελπιδες για αποτελεσματικο λαμπιγκ😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανανέωσαν οι δείκτες, αλλά με το που το ανοίγω μου βγαίνει το χθεσινό... ΑΠό τις μικρές εικόνες λοιπόν, δεν μπορώ να διακρίνω σημαντική διαφορά για τα κοντινά [ίσως ανέβηκαν λίγο, αλλά όχι σαν προχθές]. Αλλά κάτι προσπαθούν να πούνε μετά από 5/1

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ανανέωσαν οι δείκτες, αλλά με το που το ανοίγω μου βγαίνει το χθεσινό... ΑΠό τις μικρές εικόνες λοιπόν, δεν μπορώ να διακρίνω σημαντική διαφορά για τα κοντινά. Αλλά κάτι προσπαθούν να πούνε μετά από 5/1

 

Screenshot_2019-12-26-15-38-31-953_com.sec.android.app.sbrowser.png

Screenshot_2019-12-26-15-38-14-124_com.sec.android.app.sbrowser.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Προσήνεμα ον φαιρ μετά τα Φώτα...αλλά έτσι όπως βουτάει ο ΑΟ ξεπροβαλουνε κι εμείς σαν αουτσάιντερ...χεχε

Ε ναι τι είναι αυτό όλο προσηνεμα κάτι και εμείς να πάρουμε λίγο......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Ε ναι τι είναι αυτό όλο προσηνεμα κάτι και εμείς να πάρουμε λίγο......

Σιγά βρε, λες και έχουν περάσει 50 προσήνεμες κακοκαιρίες... Ο πρώτη σχετικά καλή ευκαιρία για πεδινό χιόνι ειναι αυτή που έρχεται και έτυχε να ευνοήσει τα  προσηνεμα, θα υπάρξουν πολλές ακόμη για την υπόλοιπη χώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Για τις 2 πόλεις που πάλευαν για χιόνι (θήβα και λιβαδειά) τα πράγματα έχουν χαλάσει κάπως και δε νομίζω ότι έχουν πολλές ελπίδες για χιόνι πλέον. Το κακό γι αυτές τις περιοχές είναι ότι ο υετός θα είναι αρκετός,οπότε χάνουν ευκαιρία για μεγάλο χιόνι. Για τη λιβαδειά είναι λίγο καλύτερα από τη θήβα θερμοκρασιακά,αλλά κι αυτή παλεύει με τα χιονόνερα και τις βροχές(ελπίζουν να βγει ο τζίφος αυτοί που τους έχει σε λίγο καλύτερη μοίρα από ότι ο σκουπιδαίος). Θα έχει και λιγότερο υετό από θήβα μάλλον. Για αθήνα νομίζω από τα 300-350 μέτρα θα χιονίσει απλά,στρωσίματα πιστεύω 400 μέτρα,αλλά κάποιες περιοχές ειδικά στα βόρεια του νομού στα μεγάλα υψόμετρα θα έχουν καλούτσικο χιόνι αφού ο υετός θα είναι αρκετός. Πιο κάτω βροχές. Λαμία,χαλκίδα βροχές,στο βόλο δεν παίζει να έχει καν υετό,αλλά και να εμφανιστεί δεν θα έχει θερμοκρασίες

 

Στη Θεσσαλονίκη πέρα από το κρύο μάλλον θα έχουμε τις πρώτες αρνητικές του χειμώνα κυριακή και δευτέρα. Ίσως και τρίτη πρωί,αλλά θα ανέβει το μεσημέρι από τρίτη, Πιο κρύα μέρα η δευτέρα που η μέγιστη θα είναι στους 4-5 βαθμούς. Δυστυχώς ο εκνευριστικός αέρας δε φαίνεται να σταματάει μέχρι την τρίτη,απλά θα εξασθενήσει λίγο αύριο,αλλά σκ και δευτέρα θα ενταθεί πάλι. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα η αισθητή θερμοκρασία να είναι αρκετούς βαθμούς κάτω από την πραγματική. Δηλαδή δευτέρα ναι μεν μπορεί να δείχνει 0 βαθμούς,αλλά θα το αισθανόμαστε σαν -6 ή και παρακάτω

 

Μέχρι τα φώτα δεν υπάρχει κάτι άλλο,καλοκαιρία με νορμάλ θερμοκρασίες για την εποχή μέχρι τότε (ενδεικτικά θεσσαλονίκη 3-10 από τετάρτη και μετά)

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Σιγά βρε, λες και έχουν περάσει 50 προσήνεμες κακοκαιρίες... Ο πρώτη σχετικά καλή ευκαιρία για πεδινό χιόνι ειναι αυτή που έρχεται και έτυχε να ευνοήσει τα  προσηνεμα, θα υπάρξουν πολλές ακόμη για την υπόλοιπη χώρα.

Μην παιρνεις ορκο για τις πολλες χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Καλημέρα. Για τις 2 πόλεις που πάλευαν για χιόνι (θήβα και λιβαδειά) τα πράγματα έχουν χαλάσει κάπως και δε νομίζω ότι έχουν πολλές ελπίδες για χιόνι πλέον. Το κακό γι αυτές τις περιοχές είναι ότι ο υετός θα είναι αρκετός,οπότε χάνουν ευκαιρία για μεγάλο χιόνι. Για τη λιβαδειά είναι λίγο καλύτερα από τη θήβα θερμοκρασιακά,αλλά κι αυτή παλεύει με τα χιονόνερα και τις βροχές. Θα έχει και λιγότερο υετό από θήβα μάλλον. Για αθήνα νομίζω από τα 300-350 μέτρα θα χιονίσει απλά,στρωσίματα πιστεύω 400 μέτρα,αλλά κάποιες περιοχές ειδικά στα βόρεια του νομού στα μεγάλα υψόμετρα θα έχουν καλούτσικο χιόνι αφού ο υετός θα είναι αρκετός. Πιο κάτω βροχές. Λαμία,χαλκίδα βροχές,στο βόλο δεν παίζει να έχει καν υετό,αλλά και να εμφανιστεί δεν θα έχει θερμοκρασίες

 

Στη Θεσσαλονίκη πέρα από το κρύο μάλλον θα έχουμε τις πρώτες αρνητικές του χειμώνα κυριακή και δευτέρα. Ίσως και τρίτη πρωί,αλλά θα ανέβει το μεσημέρι από τρίτη, Πιο κρύα μέρα η δευτέρα που η μέγιστη θα είναι στους 4-5 βαθμούς. Δυστυχώς ο εκνευριστικός αέρας δε φαίνεται να σταματάει μέχρι την τρίτη,απλά θα εξασθενήσει λίγο αύριο,αλλά σκ και δευτέρα θα ενταθεί πάλι. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα η αισθητή θερμοκρασία να είναι αρκετούς βαθμούς κάτω από την πραγματική. Δηλαδή δευτέρα ναι μεν μπορεί να δείχνει 0 βαθμούς,αλλά θα το αισθανόμαστε σαν -6 ή και παρακάτω

 

Μέχρι τα φώτα δεν υπάρχει κάτι άλλο,καλοκαιρία με νορμάλ θερμοκρασίες για την εποχή μέχρι τότε (ενδεικτικά θεσσαλονίκη 3-10 από τετάρτη και μετά)

Θα συμφωνησω σχεδον σε ολα...Απλα εχω μια ενσταση για την θηβα..Η θηβα Τασο μου βλεπει εκατοστα που η Λειβαδια δεν τα χει δει ποτε ουτε και θα τα δει...Ειναι μεγαλη δυναμη...Εγω πιστευω οτι μπορει να κανει και παλι την υπερβαση..Οι θερμοκρασιες ειναι οριακες αλλα το χει ξανακανει με πολυ χειτοτερες διαταξεις και συνθηκες..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Θα συμφωνησω σχεδον σε ολα...Απλα εχω μια ενσταση για την θηβα..Η θηβα Τασο μου βλεπει εκατοστα που η Λειβαδια δεν τα χει δει ποτε ουτε και θα τα δει...Ειναι μεγαλη δυναμη...Εγω πιστευω οτι μπορει να κανει και παλι την υπερβαση..Οι θερμοκρασιες ειναι οριακες αλλα το χει ξανακανει με πολυ χειτοτερες διαταξεις και συνθηκες..

Ξέρω για τη θήβα, το ένα σόι από εκεί είναι (αν και νομίζω το 2006 είχε περισσότερο χιόνι από τη θήβα). Απλά σε αυτή την περίπτωση η λιβαδειά είναι καλύτερα θερμοκρασιακά. Ίσως έχει και πιο δυτικών συνιστώσεων ανέμους,οπότε θα ρίξει λίγο τη θερμοκρασία. Δες εδώ πχ πως ρίχνει τα υψόμετρα στην περιοχή της λιβαδειάς 

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μυστήριο η σημερινή ανάρτηση του Ζιακοπουλου και ενώ τα δεδομένα του 6αριου είναι αμείλικτα προς το αρνητικό ασφαλώς. Και λέω μυστήριο γιατί συνήθως όταν δεν βλέπει χιόνι σε χαμηλά υψόμετρα, το επισημαίνει. Ίσως πάλι να τοποθετηθεί εκ αυτού αύριο η μεθαύριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

to 12ari icon έφτασε πιο δυτικά την μύτη του αυλώνα, αλλά πιο ανατολικά το κύριο μέρος του με αποτέλεσμα μείωση φαινομένων αστάθειας εδώ και αύξηση θερμοκρασιών κατά λίγο κάτω.=σπαγγετοποίηση αυλώνα

 

πολύ ωραία εικόνα, ότι πρεπει για χειμωνιάτική βερσιον του ετεοκλή

icon-0-180.png?26-12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από Σάββατο πρωί μέχρι τρίτη πρωί στα 500 θα έχουμε σχεδόν στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας κάτω από -30 °C,δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση για να πεις πως θα έχουμε εκπλήξεις αλλά τι ένταση θα έχουν αυτές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βλέπω 2 συστατικά τα οποία θα παλέψουν να τραβήξουν το ένα δυτικά και το άλλο ανατολικά τον αυλώνα. Μήπως αυτό θα οδηγήσει σε σπαγγετοποίηση? Θα το δούμε στα επόμενα λεπτάκια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

βλέπω 2 συστατικά τα οποία θα παλέψουν να τραβήξουν το ένα δυτικά και το άλλο ανατολικά τον αυλώνα. Μήπως αυτό θα οδηγήσει σε σπαγγετοποίηση? Θα το δούμε στα επόμενα λεπτάκια.

πιο δυνατη η μυξα οποτε θαα τραβηξει αυλωνα και το ανατολικα ποιο ειναι? πιεσεις εκει πανω στην ισλανδια?

Επεξεργάστηκε από Stelios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Stelios είπε:

πιο δυνατη η μυξα οποτε θαα τραβηξει αυλωνα και το ανατολικα ποιο ειναι? το μητρικο?

ο αυλώνας μου καίει το μυαλό με τις στροφές του😅 δεν μου δίνει ξεκάθαρα σημάδια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...