Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Απορώ τι υπάρχουν αυτά τα μοντέλα που δείχνουν για 1000 ώρες μετά. Αν πετύχουν κάτι είναι από τύχη ή από ικανότητα; Γενικά ποιος ο σκοπός; Ερευνητικός; Τεστάρουν αλγορίθμους;

την υπομονή μας τεστάρουν. και αυτό πείραμα είναι. Αριθμός καιρόφιλων που αυτοκτονούν ανάλογα με το μοντέλο.🤣

 

πέρα από αυτό εγώ δεν έχω σοβαρή απάντηση, αλλά μπορώ  να ρωτήσω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

μιχαηλ ειδα τα ανσαμπλ εχει καμια γυρο στα 7 που ειναι πολυ καλα σαν διαταξη

προσωπικά δεν με ικανοποίησε σχεδόν κανένα πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, τίποτα ακόμη για τα μακρινά. Για τα κοντινά, ευτυχώς όλα τα πρωινά ήρθαν λιιίγο πιο κοντά στο σενάριο του παιου. 

Εντωμεταξύ άρχισε να "ανοίγει η ψαλίδα" στα ενσ του τζίφου για τις 16-20/12 που φαίνεται η άνοδος τη θερμοκρασίας. Το μετά ας παραμείνει ασχολίαστο, ελάχιστα σενάρια κάτω από το 0...

1730665877_graphe3_1000___22.9458_39.3667_Vlos(1).png.4e7325cef173f60b3a06472403d1163b.png

 

Σενάριο 16

anim_xlo9.gif.08d2771eb0da23f4e38fc024da1ae147.gif

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

Καλημέρα, μείωσε υετό για εδώ, θα δούμε στο nowcast τι θα γίνει στην πραγματικότητα.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το απόλυτο μηδέν για κάτι χειμωνιάτικο στη συνέχεια. Μειώνει συνεχώς και τα χιλιοστά για την κακοκαιρία. Από 100+ πριν δύο μέρες ούτε 20 δεν θα ρίξει στο τέλος. Όλα στη Ζαγορά θα πέσουν κλασσικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τις 22 αρχίζουν κι ανοίγουν προς τα κάτω κάποια μέλη. Είναι νωρίς ακόμη για να δει ο τζιφος το μπλοκ του αζορικου μετά το χαμηλό στις 20.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνεχίζει το τζεμ να μην βγαζει τίποτα.. τα 3 κύρια μοντελα βέβαια εχουν συμφωνήσει σε παρόμοιο σενάριο για 13-124. για μετά το απόλυτο τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, g_ar said:

Καλημέρα, τίποτα ακόμη για τα μακρινά. Για τα κοντινά, ευτυχώς όλα τα πρωινά ήρθαν λιιίγο πιο κοντά στο σενάριο του παιου. 

Εντωμεταξύ άρχισε να "ανοίγει η ψαλίδα" στα ενσ του τζίφου για τις 16-20/12 που φαίνεται η άνοδος τη θερμοκρασίας. Το μετά ας παραμείνει ασχολίαστο, ελάχιστα σενάρια κάτω από το 0...

1730665877_graphe3_1000___22.9458_39.3667_Vlos(1).png.4e7325cef173f60b3a06472403d1163b.png

 

Σενάριο 16

anim_xlo9.gif.08d2771eb0da23f4e38fc024da1ae147.gif

Αυτό θέλουμε....Μόνο έτσι μπορεί να δει κάτι η χώρα είτε προσήνεμο είτε από Ιόνιο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

o τζιφος , το χαμηλο στον ατλαντικο γυρω στις 160 ωρες απο 950mb κεντρο στο 00αρι το πηγε 980 στο 06αρι....και εμεις περιμενουμε να κλειδωσει μια κακοκαιρια στις 180 πολλες φορες ;ρ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τίποτα στον ορίζοντα ακόμα...

Diagramme GEFS

εγώ όμως περιμένω σε καμιά βδομάδα από τώρα να βλέπουμε άλλους χάρτες...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν σε μια εβδομάδα από τώρα βλέπουμε το ισχυρό ψύχος που μας δείχνει στα ΒΑ μας για τη περίοδο των εορτών, σε συνδιασμό με κάτι υπολείματα λιμνών στη γειτονιά μας, τότε πάμε καλά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Τίποτα στον ορίζοντα ακόμα...

Diagramme GEFS

εγώ όμως περιμένω σε καμιά βδομάδα από τώρα να βλέπουμε άλλους χάρτες...

και εγω, οτι θα κανει κατεβασια στις γιορτες θα κανει λογικα, το θεμα ειναι να μας ευνοησει

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Τίποτα στον ορίζοντα ακόμα...

Diagramme GEFS

εγώ όμως περιμένω σε καμιά βδομάδα από τώρα να βλέπουμε άλλους χάρτες...

Εγω απο την αλλη σκεφτομαι ποσοι μηνες εχουν περασει που βλεπουμε τετοια διαγραμματα αισχη,μονιμως πανω απο το μ.ο.

Τελοσπαντων,ας ελπιζουμε να παρει σωστη θεση ο Α προς τα τελη του μηνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ίσως ακόμα μια φορά η απόδειξη ότι άνετα γυρίζουμε πίσω στις διατάξεις που έχουμε και τώρα. μετά από διάλειμμα

gfs-0-384.png?6

 

όχι πως με χαλάει κιόλας ίσα ίσα. Αν πχ έκανε τον δυτικό χιονιά μέσα στις γιορτές που θα είμαι Λάρισα, παρατάω οικογένεια πρωτοχρονιάτικα και παίρνω λεωφορείο εννοείται χαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ούτε δυτικοί χιονιάδες ούτε ανατολικοί ούτε βόρειοι....Το ιδανικότερο μάγκες είναι να έχουμε κάτι σα το περσινό Γενάρη ή σα του Γενάρη του 2017 έστω σε κάτι ημιορεινό ή με χαμηλά υψόμετρα!Αλλά το κακό είναι ότι στατιστικά δεν είναι η χρονιά του για Πανελλαδικό.....Η διάταξη του τζίφου για τα Χριστούγεννα βέβαια όπως τη βγάζει τώρα δεν έχει σχέση με τη διάταξη που έχουμε τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικά νομίζω αν συνεχιζε ο τζίφος θα έβγαζε ψυχρή εισβολή γύρω στις 420-480

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Ούτε δυτικοί χιονιάδες ούτε ανατολικοί ούτε βόρειοι....Το ιδανικότερο μάγκες είναι να έχουμε κάτι σα το περσινό Γενάρη ή σα του Γενάρη του 2017 έστω σε κάτι ημιορεινό ή με χαμηλά υψόμετρα!Αλλά το κακό είναι ότι στατιστικά δεν είναι η χρονιά του για Πανελλαδικό.....Η διάταξη του τζίφου για τα Χριστούγεννα βέβαια όπως τη βγάζει τώρα δεν έχει σχέση με τη διάταξη που έχουμε τώρα.

Αυλώνας από την γροιλανδία είναι αλλά με επιτυχημένο αμερικανικό αποκομμένο χαμηλό. Η μόνη διαφορά είναι ότι θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό σε πτώση της θερμοκρασίας, αλλά κατά τα άλλα είναι σαν αυτά που έχουμε τις επόμενες μέρες

εδώ το αμερικανικό χαμηλό [ανατολικά των ΗΠΑ] που κάνει τον αυλώνα πολύ πιο αποτελεσματικό αν συνέχιζε

gfsna-0-384.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...