Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Παπλαμουδας VS Βροχουδας 😂

2 ημιχρονο-1 τελικο φιλε!

διοτι ο Κογκας φερνει και Φωτο Τζαβελλα μαζι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Παπλαμουδας said:

2 ημιχρονο-1 τελικο φιλε!

διοτι ο Κογκας φερνει και Φωτο Τζαβελλα μαζι!

Και Μαρκομπότσαρη μπορεί να φέρει με τουτοκεινοτοναταλλοταπαντα ολα που διαφαινεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ECM1-240.GIF?09-12ECN1-240.GIF?09-12

 

Αν το είχα στις 0 ώρες θα ήξερα ότι 3 μέρες μετά θα είχα χιονοκαταιγίδα στα Γιάννενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ECM1-240.GIF?09-12ECN1-240.GIF?09-12

 

Αν το είχα στις 0 ώρες θα ήξερα ότι 3 μέρες μετά θα είχα χιονοκαταιγίδα στα Γιάννενα

Μπορεί να σου κάτσει δεν ξέρεις, κάποια στιγμή θα γίνει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Μπορεί να σου κάτσει δεν ξέρεις, κάποια στιγμή θα γίνει!

και να μην μου κάτσει, θέλω να το δω και από κάμερες! Έστω. Τόση απόγνωση!!! 

 

Καλό φαίνεται το 6αρι, τε λέμε μετά παιδιά να συνεχίσω το μάθημα χαχα. Και σήμερα θα αρχίσει η δημιουργία του ποστ της επαλήθευσης των 3 προγνωστικών μοντέλων για τον Ηφαιστίωνα .

bye!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

και να μην μου κάτσει, θέλω να το δω και από κάμερες! Έστω. Τόση απόγνωση!!! 

 

Καλό φαίνεται το 6αρι, τε λέμε μετά παιδιά να συνεχίσω το μάθημα χαχα. Και σήμερα θα αρχίσει η δημιουργία του ποστ της επαλήθευσης των 3 προγνωστικών μοντέλων για τον Ηφαιστίωνα .

bye!!

Αυτό με την επαλήθευση το περιμένω αν και υποψιαζομαι πιο θα ειναι το συμπερασμα, θα τα πουμε αφου το βαλεις, καλό διάβασμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

https://e-meteolarissa.blogspot.com/2020/01/2020_9.html?m=1...η τελικη μας εκτιμηση για τον γεναρη ...καλα χιονια οπου και αν πεσουν..

Μια από τις ποιο αναλυτικές και καλύτερες εκτιμήσεις που υπάρχουν στη χώρα ... πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στον Βασίλη και σε όλη την ομάδα που κάνει πραγματικά φανταστική δουλειά και μακάρι να πέσει μέσα στην εκτίμηση της για όλη τη χώρα θα βγει κερδισμένη ...... φιλε Κώστα μπορείς να βάλεις την εκτίμηση και στο θέμα με τα μακροπρόθεσμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20-21 θα αρχισουν τα θέματα με θετικό πρόσημο εννόω..και αφήστε τα ενσεμπλς  να τραγουδάνε..δεν πέφτουν μέσα ούτε στις 2-3 μέρες πλέον..πόσο μαλλον να διαμορφώσουν τάσεις γι μια βδομάδα και βάλε μετά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, Athinaios είπε:

μακρια απο το σεναριο 19 του gfs μας βαζει στον θερμο  τομεα στα μακρινα...

gens-19-1-336.png

30αρια τέλη Γενάρη; Αυτό δε γίνεται άντε να είχε 20!!! Αλλά και πάλι Αλκυονίδες τέλη Γενάρη δύσκολα να πετάξει φέτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, BrainA είπε:

Aν κρινω απο τα ανσαμπλς του Παίου.....γκουχ γκουχ......

EDH1-240.GIF?08-0

Ανύπαρκτος χειμώνας τόσο στην Ευρώπη όσο και στις ΗΠΑ. Κατάντια! Αλλά αφού σε Ρωσία - Καναδά μαζεύεται ψύχος καλό ενόψει της συνέχειας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, Ski snow είπε:

Δεν μπορει να μπει ταφοπλακα, μετα  απο μια εβδομαδα που ειναι κοντα λετε για χειμωνα η οχι. Απο εκει και περα, υπαρχει ο κογκαρος φλεβαρης, που παραδοσιακα κατεβαινουν τα καλα. Υπαρχει πορεια.

Φέτος θα έχουμε παγερό Φλεβάρη θέλω να πιστεύω και συνήθως είναι και ψυχρότερος από Δεκέμβρη. Όταν κατεβαίνουν παγωνιές με χιόνια Φλεβάρη είναι θεϊκή η όλη φάση. Ειδικά αν συνδυαστεί κι ο χορός του γυμναστηρίου όπου πάω και γυμνάζομαι θα είναι σούπερ η φάση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, Ski snow είπε:

16/ 2/08 αραβωνιαζομουν τοτε. Ξερετε τι κατεβαζε στην νικαια?  Δεν μπορουσα να γυρισω ελευσινα, με πηγαινε η τροχαια απο εδω και απο κει

Ακόμα κι εδώ Σαλόνικα εκείνο το ΣΚ ήταν το πιο ωραίο ιστορικά. Από τότε παίζει να έχει να κάνει μεγάλη παγωνιά με μουνταμάρα ΣΚ Φλεβάρη μήνα και μάλιστα μέσα Φλεβάρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Πρέπει κάπου να ελπίζουμε ..έχουμε ακόμα ένα μήνα και κάτι μπροστά μας(από 20 Γενάρη έως 20 Φλεβάρη περίπου) μπας και δούμε κάτι αξιόλογο.......

Ο Υδροχόος αστρονομικά κατεβάζει τα καλύτερα χιόνια. Ειδικά αν συνοδευτεί και κάνα χειμωνιάτικο ή αποκριάτικο event τότε η φάση θα με απογειώσει! Τελευταία ο Νοέμβρης κι ο Δεκέμβρης μόνο βροχές και μούχλα φέρνουν (φέρνουν και κρύο αρκετό μαζί βέβαια οι Νοέμβρης - Δεκέμβρης).

 

Ο μήνας 20/01-20/02 είναι κατά βάσει χειμωνιάτικος μέχρι 10/02 μετά ξεκινάνε τα carnival events μέχρι τότε βαρυχειμωνιά!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Spartan είπε:

gfs-0-336.png?18

Σχεδόν στην καρδιά του χειμώνα (22 Γενάρη) - η καρδιά του χειμώνα είναι ~25 Γενάρη - τέτοια σιχαμένη κυκλοφορία σε Ευρώπη και Αμερική. Μόνο οι ΒΑ χώρες/πολιτείες βλέπουν κάτι καλό κι αυτό με επιφύλαξη το λέω. Κατάντια και πάλι κατάντια!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Αρχίζει και φαίνεται στα μοντελα η πιθανότητα αλλαγής της κυκλοφορίας μετά τις 20 του μήνα .....

Έχουμε ακόμα! Εγώ ποντάρω στο Φλεβάρη και πιστεύω 27/01 που έχει μια φίλη μου γενέθλια (κλείνει τα 37 φέτος) θα χιονίσει Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν θα στρώσει ή απλό πασπάλισμα/πέρασμα! Επίσης ποντάρω δυνατό Φλεβάρη μέχρι 20 και μετά άνοιξη στα τέλη Φλεβάρη με 20+ αλλά είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα. 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

ECM1-240.GIF?09-12ECN1-240.GIF?09-12

 

Αν το είχα στις 0 ώρες θα ήξερα ότι 3 μέρες μετά θα είχα χιονοκαταιγίδα στα Γιάννενα

Απουσία κρύου στις 19/01 τόσο στην Ευρώπη όσο και στην Αμερική. Αυτό βλέπω εγώ και μάλλον έτσι πάει μέχρι 22-23. Είναι κατάντια στην καρδιά - καρδιά του χειμώνα (η καρδιά του χειμώνα ξεκινάει καιρικά 10/01 και διαρκεί έως και 10/02) να βλέπεις χάρτες Ευρώπης και Αμερικής που να θυμίζουν Νοέμβρη και Απρίλη. Ειδικά οι χώρες του νότου και οι πολιτείες του νότου!!! Έχω ελπίδες για δυνατό Φλεβάρη αλλά αν δε μαζευτεί φοβερό κρύο σε Ρωσία και Καναδά (για τη Ρωσία με νοιάζει το άλλο απλά το αναφέρω - θα ενδιαφέρει το Μιχαήλ αργότερα που θα πάει να μείνει Αμερική) δε γίνεται να κάνει στα νότια κρύο. Και πέρσι η τελευταία βδομάδα του Φλεβάρη στην Ελλάδα ήταν η πιο χειμωνιάτικη από όλες τις βδομάδες του Φλεβάρη 2019. Τότε μαζεύτηκε βαρύ κρύο στη Ρωσία και στη Βαλτική μέσα Φλεβάρη και χιόνισε (έστω και λίγο) εδώ 23 Φλεβάρη. Επίσης ρε παιδιά; Πόσα χρόνια έχει να κάνει δυνατό αρχές Φλεβάρη; Πέρσι μόνο βροχές με ήπιο κρύο είχαμε (και διαστήματα βελτιωμένου καιρού ενδιάμεσα), πρόπερσι μια βροχή και κρύο, μια μίνι Αλκυονίδες με 16αρι στις 03/02, πριν 3 χρονιά πάλι Αλκυονίδες με 17-18αρια στις 05/02 και στις 06/02. Από το 2015 έχει να κάνει καλό αρχές Φλεβάρη κι αυτό προς τα τελειώματα των αρχών Φλεβάρη (08-10/02) που συνεχίστηκε μέχρι 11-12/02 τότε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Έχουμε ακόμα! Εγώ ποντάρω στο Φλεβάρη και πιστεύω 27/01 που έχει μια φίλη μου γενέθλια (κλείνει τα 37 φέτος) θα χιονίσει Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν θα στρώσει ή απλό πασπάλισμα/πέρασμα! Επίσης ποντάρω δυνατό Φλεβάρη μέχρι 20 και μετά άνοιξη στα τέλη Φλεβάρη με 20+ αλλά είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα. 

Τεκμηριωμενη αποψη ! 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο θέλει να δούμε και χιονάκι την Κυριακή το πρωί από εγκλοβισμό σε περιοχές χαμηλές της Μακεδονίας !! Αν κάτσει αυτό που δείχνει ο τζίφος με φαινόμενα σε εμάς για παράδειγμα το πρωί της Κυριακής με -2 στα 850...αν το προηγούμενο βράδυ έχουμε ξαστεριά και προλάβει να κάνει παγετό καλό βλέπω να έχουμε εκπλήξεις σε χαμηλά υψόμετρα(400-500)....κρίμα που δεν θα χουμε και από πριν αρνητικές στα 850....φυσικά τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει πότε θα ρθουν τα φαινόμενα και το πόσο δυνατό παγετό θα κάνει το βράδυ του Σαββάτου αν δεν έχει συννεφιά και οι θερμοκρασίες ενδιάμεσα εδάφους με 850..

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος φέρνει φαινόμενα αργά το μεσημέρι της Κυριακής...αν τα φέρει νωρίτερα κάτι γίνεται αφού όλο το βράδυ του Σαββατου δίνει ξαστεριά.....το ιδανικό timing θέλουμε και ας μην κάνει στα πεδινά αλλά σε χαμηλότερα υψόμετρα...

https://www.yr.no/sted/Hellas/Sentral-Makedonia/Makrochórion/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι σχεδόν βέβαιο οτι πάμε σε μια καιρική ανάπαυλα δέκα ημερών τουλάχιστον.. Αυτό έχουμε ας πούμε ως  δεδομένο αυτή την στιγμή. Οι χάρτες είναι επίσης σχεδόν βέβαιο,οτι σε δυο τρεις ημέρες θα αρχίσουν να δείχνουν την όποια αλλαγή..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Λίγο θέλει να δούμε και χιονάκι την Κυριακή το πρωί από εγκλοβισμό σε περιοχές χαμηλές της Μακεδονίας !! Αν κάτσει αυτό που δείχνει ο τζίφος με φαινόμενα σε εμάς για παράδειγμα το πρωί της Κυριακής με -2 στα 850...αν το προηγούμενο βράδυ έχουμε ξαστεριά και προλάβει να κάνει παγετό καλό βλέπω να έχουμε εκπλήξεις σε χαμηλά υψόμετρα....κρίμα που δεν θα χουμε και από πριν αρνητικές στα 850....φυσικά τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει πότε θα ρθουν τα φαινόμενα και το πόσο δυνατό παγετό θα κάνει το βράδυ του Σαββάτου αν δεν έχει συννεφιά....

Diagramme GEFS

Δηλαδή μπορεί να χιονίσει ???την Κυριακή??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...