Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

θυμάσαι που έλεγς ότι αυτό με το βήμα σιγά σιγά δεν υπάρχει πουθενά?

 

πάρε βήμα χαχα

gens-21-1-300.png

δεν θυμαμε..θυμησε μου τι εννοεις.εγω δεν βλεπω καμια δυτικη διαταξη εδω αν αυτο εννοεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

δεν θυμαμε..θυμησε μου τι εννοεις.εγω δεν βλεπω καμια δυτικη διαταξη εδω αν αυτο εννοεις

Αυτο δειχνει σφαλιαροατλαντοχαμηλα για ολους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

δεν θυμαμε..θυμησε μου τι εννοεις.εγω δεν βλεπω καμια δυτικη διαταξη εδω αν αυτο εννοεις

πωω. κάτι μέρες πριν τέτοια ώρα που όταν το έγραψα αυτό άρχισες να βάζεις διαγράμματα από όλη την ευρώπη για αντικυκλώνα κτλ. Τέλος πάντων, εγώ βλέπω, αλλά μόνο σαν μο του 12αριου και τίποτα άλλο, δεν το παίρνω τοις μετρητοίς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ κακό το 18αρι, αλλά κρατάει την ιδέα της ανόδου του αζορικού. Βέβαια δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό ακόμη λόγω της χρονικής απόστασης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ας παει εκει πανω και ας μη κατεβει αυλωνας καθολου ,να μεινει η μπαλλα εκει πισω στη ρωσια μπας και γινει κατι πιο μετα και στηθει ευνοικα ο εμποδισμος και να εχει τουλαχιστον ψυχος να τραβηξει ενας υποτιθεμενος ευνοικος αυλωνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

ας παει εκει πανω και ας μη κατεβει αυλωνας καθολου ,να μεινει η μπαλλα εκει πισω στη ρωσια μπας και γινει κατι πιο μετα και στηθει ευνοικα ο εμποδισμος και να εχει τουλαχιστον ψυχος να τραβηξει ενας υποτιθεμενος ευνοικος αυλωνας

αίσχος! Τον δυτικό αυλώνα βρήκες να μην κατεβάσεις πάλι??. Χμμ μήπως δεν τηρείς μια υπόσχεσηη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

αίσχος! Τον δυτικό αυλώνα βρήκες να μην κατεβάσεις πάλι??. Χμμ μήπως δεν τηρείς μια υπόσχεσηη

για το ραν το συγκεκριμενο λεω...αφου δεν φερνει ψυχος...βλεπεις εσυ να φερνει κανα ψυχος..ψηφιακη αναλυση βρε μιχαηλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

για το ραν το συγκεκριμενο λεω...αφου δεν φερνει ψυχος...βλεπεις εσυ να φερνει κανα ψυχος..ψηφιακη αναλυση βρε μιχαηλ

εγώ βλέπω τι κατέβασε στο προηγούμενο τρέξιμο μετά πάντως και ας έβγαλε το πρώτο. Για το πρώτο δεν λες να μην κατέβει ώστε να κατέβει καλύτερα το δεύτερο? Δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε τέτοιου είδους συσχέτιση. Ότι δηλαδή σίγουρα θα βοηθήσει. Μιας και η Αμερική βαράει ρόλο σε αυτά τα πράγματα και μόλις έγινε αχταρμάς [λογικό για τέτοιες ώρες]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

εγώ βλέπω τι κατέβασε στο προηγούμενο τρέξιμο μετά πάντως και ας έβγαλε το πρώτο. Για το πρώτο δεν λες να μην κατέβει ώστε να κατέβει καλύτερα το δεύτερο? Δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε τέτοιου είδους συσχέτιση. Ότι δηλαδή σίγουρα θα βοηθήσει. Μιας και η Αμερική βαράει ρόλο σε αυτά τα πράγματα και μόλις έγινε αχταρμάς [λογικό για τέτοιες ώρες]

λεω οτι για το συγκεκριμενο ραν αφου δεν κατεβασε καλο αυλωνα τουλαχιστον να μαζευτει πισω να βγαλει κανα καλο εικονικο.με πιανεις?😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Θα είχε πάντως πλάκα όσοι σχολιάζουν τους δείκτες να μας πουν τι τιμές ΑΟ-ΝΑΟ πιστεύουν ότι είχαμε στους παραπάνω χάρτες. Όχι τίποτα άλλο,αλλά να δούμε αν όντως ξέρουν να τους διαβάζουν ή απλά λένε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν. περιμένω απαντήσεις

1)archives-1988-12-16-12-0.png?

2)archives-1995-1-14-0-0.png?

3)archives-1999-2-1-12-0.png?

archives-1999-2-3-0-0.png?

4)archives-2001-12-17-12-0.png?

5)archives-2002-1-4-12-0.png?

6)archives-2008-2-17-0-0.png?

 

 

Άντε να σας δω αφού ξέρετε από δείκτες. Έβαλα από αυλώνες στο αιγαίο μέχρι αυλώνες στην ιταλία

έχουμε και λέμε λοιπόν

16/12/1988 (τιμές οι οποίες σε καμία περίπτωση δεν θα θύμιζαν κεντροβόρειο χιονιά θεωρητικά και όντως αν δει κανείς πως είχε ξεκινήσει να κατέβει όλο αυτό τις προηγούμενες μέρες θα έλεγε κανείς ότι πάμε για χιονιά τουρκίας ή αν. προσήνεμων)

ΝΑΟ:  -0.533

AO: +1.046

ενδεικτικά 2 μέρες πριν ο αυλώνας έχει ήδη κατέβει σχεδόν πάνω στην ελλάδα

 

14/1/1995

ΝΑΟ: +1.103

ΑΟ: +0.918

 

1/2/1999

NAO: +0.003

AO: -1.529

 

3/2/1999

NAO: +0.136

AO: +1.318

 

17/12/2001

NAO: -1.311

AO: -2.162

 

4/1/2002

NAO: -0.426

AO: -0.488

 

17/2/2008

NAO: -0.029

AO: +0.046

 

 

Με τα νούμερα λοιπόν που βλέπετε το 95(ισάξιο του 88 σε ποσότητες υετού εδώ,το κέντρο για 1 βαθμό θα είχε όσο χιόνι και το 88,στα προάστια μεγαλύτερο χιόνι και από το 2001) ή το 2002 θα έλεγε κάποιος ότι είναι κεντροβόρειο; Και αντίστοιχα με τα ίδια νούμερα θα έλεγε κάποιος ότι το 2002(το μεγαλύτερο χιόνι για το κέντρο της αθήνας και γενικότερα αττική φαντάζομαι) ή το 95 είναι αν. προσήνεμος χιονιάς; Εντωμεταξύ 2001 και 2002 έχουν σκάσει και τα 2 σχεδόν στο ίδιο ακριβώς σημείο,με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και με την ίδια ακριβώς αποκοπή. Το μόνο που διαφέρουν είναι ο αντικυκλώνας,εξ ου και η τεράστια διαφορά στο ΝΑΟ (λόγω του 1045 στην ισλανδία). Όσοι λοιπόν σχολιάζουν και ξέρουν τους δείκτες να μας εξηγήσουν που οφείλεται το ΑΟ -0.5(κυμαινόταν γύρω στο ελάχιστα αρνητικό και τις άλλες 2 μέρες της κακοκαιρίας) στην 1 περίπτωση και -2 στην άλλη (που κυμαινόταν μεταξύ -2 και -2.5 την άλλη μέρα της κακοκαιρίας)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

λεω οτι για το συγκεκριμενο ραν αφου δεν κατεβασε καλο αυλωνα τουλαχιστον να μαζευτει πισω να βγαλει κανα καλο εικονικο.με πιανεις?😀

σε πιάνω.,

 

τα δικά μας κρύα είναι αστεία. αυτό δεν είναι αστείο..gfsna-0-300.png?18

gfsna-1-300.png?18

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

απο το λιγο που ειδα και σε σχεση με το ΝΑΟ ακραιες τιμες πρεπει να υπαρχουν ως προς το θετικο το 95 και ως προς το αρνητικο το 2001..ως προς τον ΑΟ οσο πιο αποκομενος ο αυλωνας και ακομη πιο εντονα εαν εχει ηδη μετατραπει σε λιμνη και ο αυλωνας εχει ταξιδεψει πισω στη ρωσια τοσο πιο θετικες τιμες θα εχει...

ναι οκ όλα αυτά. εξήγησέ μας τώρα και τη διαφορά στον ΑΟ στο χάρτη του 2001 και του 2002 που ο αυλώνας έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά ( σχετική αποκοπή,κλίση,θέση) και στις 2 περιπτώσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να σχολιάσουμε και το 18αρι. στις 240 ώρες είναι μια χαρά ο χάρτης. εκεί που δεν πρέπει να έχει αντικυκλώνα,εκεί δεν έχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Καταπιονας. Χάλια 18αρι

ρε εμένα με θάβει ανελέητα με ανεκδιήγητο τρόπο

gfs-0-300.png?18gfs-0-312.png?18gfs-1-300.png?18gfs-1-312.png?18gfs-2-300.png?18gfs-2-312.png?18gfs-13-312.png?18

 

το ψυχρό μέτωπο στα 500 θα ευθύνεται για αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για 22 του μήνα ιδανικό για περιοχές θεσσαλίας,δυτικής μακεδονίας και κεντρικής μακεδονίας στις περιοχές που ευνοούνται με ΒΑ ανέμους. με χαρακτηριστικά καμήλας. κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και η θεσσαλονίκη μέσα σε όλο αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-300.jpeg.794088ebbcf196e4460be60e150c6141.jpeg

αυτό που έχω κυκλώσει αν ήταν στη θεσσαλονίκη,θα είχαμε κι εδώ ένα αρκετά καλό χιόνι όπως έχουν οι υπόλοιπες περιοχές που δείχνει το 18αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι φάση!!!!!!!!!!!

gfsna-1-336.png?18gfsna-1-348.png?18

 

στους τροπικούς μπήκε η αρνητική στα 850!! και στα βόρεια του Κόλπου του μεξικού -16 στα 850!!! ή αλλιώς -16 στα 850 στην Αίγυπτο σε αντιστοιχία!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...