Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άντε να βοηθήσω. με αυτό τον ΑΟ (στο μήνυμά μου με τα 31 νούμερα) που σύμφωνα με παραπάνω μηνύματα θετικός ΑΟ σημαίνει ότι θα  έχουμε ζωνικάρα, στη μεσόγειο βγήκαν 4 χαμηλά μέσα σε 31 μέρες(σε 21 βασικά γιατί προς το τέλος του μήνα που τότε πήγαμε κοντά στο 0 για λίγο,τότε πλάκωσε η ζωνική) 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

άντε να βοηθήσω. με αυτό τον ΑΟ που σύμφωνα με παραπάνω μηνύματα έχουμε ζωνικάρα, στη μεσόγειο βγήκαν 4 χαμηλά μέσα σε 31 μέρες(σε 21 βασικά γιατί προς το τέλος του μήνα που τότε πήγαμε κοντά στο 0 για λίγο,τότε πλάκωσε η ζωνική)

Η ζωνική δεν είναι απαραίτητο να είναι ξηρή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Η ζωνική δεν είναι απαραίτητο να είναι ξηρή

μόνο που δεν είχαμε ζωνική,αλλά φουλ μεσημβρινή κυκλοφορία με αυτές τις τιμές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ας βάλω και μερικά από το wikipedia και βγαίνω εγώ για την ώρα. και κάτι από ΝΑΟ από κάτω. από τα λίγα που ξέρω,εγώ θυμάμαι πάντως όταν κατεβαίνουν τα -30 στην νέα υόρκη εδώ πέρα να κυνηγάμε πεταλούδες και να τινάζουμε ανθισμένες αμυγδαλιές. βαριέμαι να τα μεταφράσω,αλλά σε γενικές γραμμές λένε ότι ΟΛΑ τα ρεκόρ στην αμερική έχουν γίνει με ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΟ και ότι ΘΕΤΙΚΟΣ ΝΑΟ είναι αποτρεπτικός για να κατέβει σοβαρό κρύο στην αμερική

The greatest negative value for the AO since 1950 in January was −3.767 in 1977, which coincided with the coldest mean January temperature in New York City, Washington, D.C., Baltimore, and many other mid-Atlantic locations in that span of time. And though the January AO has been negative only 60.6% of the time between 1950 and 2010, 9 of the 10 coldest Januarys in New York City since 1950 have coincided with negative AOs.

 

During the winter, when the index is high (NAO+), the Icelandic low draws a stronger south-westerly circulation over the eastern half of the North American continent which prevents Arctic air from plunging southward (into the United States south of 40 latitude)

 

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι αλλά εδώ έχουμε και άλλους χάρτες και αυτό ζωνική είναι

gfs-0-168.png?6

λίγο ακόμα και θα πηγαίναμε και για μπάνιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

Ναι αλλά εδώ έχουμε και άλλους χάρτες και αυτό ζωνική είναι

gfs-0-168.png?6

Αυτό τι είναι Μιχάλη? Ο Κανονας?

Δλδ.πες το αυτό "ζωνικη". Έτσι είναι κατά κανόνα τα πράγματα στη ζωνικη? (Που το παραπάνω δεν είναι με την καμία ζωνικη)

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Αυτό τι είναι Μιχάλη? Ο Κανονας?

Δλδ.πες το αυτό "ζωνικη". Έτσι είναι κατά κανόνα τα πράγματα στη ζωνικη? (Που το παραπάνω δεν είναι με την καμία ζωνικη)

Αν δεν έβλεπες το χαμηλό ζωνική θα το έλεγες και εσύ.  ή μήπως θα ήταν μεσημβρινή? όπως και στις επαληθεύσεις των μοντέλων έτσι και εδώ κοιτάμε μόνο την Ελλάδα και όχι το γενικό κανόνα που είναι το λογικό...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έπρεπε να βάλεις και θερμοκρασίες στον παραπάνω χάρτη για να δώσεις ολοκληρωμένο ορισμό της ζωνικής στια 168 ώρες. όπου ζωνική=το κρύο παραμένει στα βόρεια γεωγραφικά πλάτη,ενώ μεσημβρινή=το κρύο μεταφέρεται από τα βόρεια προς τα νότια.

gfs-1-168.png?6

gfs-15-168.png?6

 

και ω τι θαύμα το κρύο πιάνει όλη την ανατολική και σχεδόν όλη την κεντρική ευρώπη,με την ελλάδα να είναι η θερμότερη από όλους αυτούς (για να μη λέμε ότι κοιτάμε μόνο την καμπούρα μας)

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να μαστε και απο το σπιτι..παμε για τα 12αρια της οργης😋..24 ωρες μας χωριζουν απο το να εχουμε σοβαρη ταση...5 ραν τζιφου 3 παιου δηλαδη...😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Αν δεν έβλεπες το χαμηλό ζωνική θα το έλεγες και εσύ.  ή μήπως θα ήταν μεσημβρινή? όπως και στις επαληθεύσεις των μοντέλων έτσι και εδώ κοιτάμε μόνο την Ελλάδα και όχι το γενικό κανόνα που είναι το λογικό...

αν.η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήταν πατίνι, Μιχάλη παιδί μου. ΜΕ τα "αν" γίνονται υποθέσεις ΟΜΩΣ δεν.βγαινουν.ΠΟΤΕ ΜΑ.ΠΟΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ σαν.το δικό σου.

ΔΕΝ είναι δυνατόν να λες "αν δεν υπήρχε εκείνο και το άλλο θα είχαμε αυτό που λεω" για τον απλούστατο λόγο ότι αν δεν υπήρχαν πότε χαμηλά στη Μεσόγειο, αυτό, θα το λέγαμε πάντα ΖΩΝΙΚΗ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

έπρεπε να βάλεις και θερμοκρασίες στον παραπάνω χάρτη για να δώσεις ολοκληρωμένο ορισμό της ζωνικής στια 168 ώρες. όπου ζωνική=το κρύο παραμένει στα βόρεια γεωγραφικά πλάτη,ενώ μεσημβρινή=το κρύο μεταφέρεται από τα βόρεια προς τα νότια.

gfs-1-168.png?6

gfs-15-168.png?6

Αν βρεις χάρτη σε όλο το ημισφαίριο που έχει πολύ πιο ζωνική εικόνα των ανωμαλιών τότε σε παραδέχομαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, notios_polos said:

να μαστε και απο το σπιτι..παμε για τα 12αρια της οργης😋..24 ωρες μας χωριζουν απο το να εχουμε σοβαρη ταση...5 ραν τζιφου 3 παιου δηλαδη...😃

κοπρογατα speaking 😍😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

αν.η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήταν πατίνι, Μιχάλη παιδί μου. ΜΕ τα "αν" γίνονται υποθέσεις ΟΜΩΣ δεν.βγαινουν.ΠΟΤΕ ΜΑ.ΠΟΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ σαν.το δικό σου.

ΔΕΝ είναι δυνατόν να λες "αν δεν υπήρχε εκείνο και το άλλο θα είχαμε αυτό που λεω" για τον απλούστατο λόγο ότι αν δεν υπήρχαν πότε χαμηλά στη Μεσόγειο, αυτό, θα το λέγαμε πάντα ΖΩΝΙΚΗ

μα αυτό είναι το θέμα μοου ότι και με το χαμηλό εκεί, παραμένει ζωνική, αλλά αν κάποιος δεν έβλεπε το χαμηλό τότε θα το ονόμαζαν και άλλοι ζωνική επειδή κοιτάνε μόνο την Ελλάδα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Αν βρεις χάρτη σε όλο το ημισφαίριο που έχει πολύ πιο ζωνική εικόνα των ανωμαλιών τότε σε παραδέχομαι

Μιχάλη αν τα δει αυτά κανας Ζιακοπουλος δεν θα πάρεις πτυχίο πράγμα που απευχομαι 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

να μαστε και απο το σπιτι..παμε για τα 12αρια της οργης😋..24 ωρες μας χωριζουν απο το να εχουμε σοβαρη ταση...5 ραν τζιφου 3 παιου δηλαδη...😃

Βρε καλώς τον... Να σε πω?? Επιτέλους αρχίζω κ βλέπω σοβαρούς χάρτες.. Κάτι μου λέει ότι πάμε για κάτι πολύ σοβαρό... Θα το φέρεις η να βοηθήσω? 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

μα αυτό είναι το θέμα μοου ότι και με το χαμηλό εκεί, παραμένει ζωνική, αλλά αν κάποιος δεν έβλεπε το χαμηλό τότε θα το ονόμαζαν και άλλοι ζωνική επειδή κοιτάνε μόνο την Ελλάδα

καμια μα καμια σχεση. ψαχτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν βρεις χάρτη σε όλο το ημισφαίριο που έχει πολύ πιο ζωνική εικόνα των ανωμαλιών τότε σε παραδέχομαι

την άλλη φορά θα ψάξω να βρω που έχει ζωνική σε όλο τον πλανήτη για να βάλω χάρτη και να είσαι χαρούμενος. με τον χάρτη που έβαλες πάντως γελάει ο κόσμος όταν λες ότι δείχνει ζωνική

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οκ σταματάω, απλά βάλτε μου χάρτη που εσείς θεωρείτε καθαρή ζωνική να δούμε διαφορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το οτι υπαρχει ζωνικη δν σημαινει απαραιτητα οτι δν θα εχεις χιονια..οπως επισης οταν το βορτεξ ειναι συμπαγες παλι δν σημαινει οτι δν μπορει να υπαρξη ψυχρη εισβολη..ετσι και μετους δεικτες εχουμε χιονιστει με διαφορες τιμες και τα βορεια και τα προσηνεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

άμα δεν βλέπαμε, generally speaking,  Χ στη Μεσόγειο Μιχάλη:

Κατά πρώτον δεν.θα υπήρχε φόρουμ

Κατά δεύτερον θα είχαμε μόνιμα ζωνικη 

κατά τρίτον αμφιβάλλω αν θα μέναμε Ελλάδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει μετεορολογικά πως γινεται αυτη τη στιγμή η Βούλα να έχει καθαρή χιονόπτωση και περιοχές όπως Χαλάνδρι, Βριλλήσια να παλεύουν με χιονόνερα;Αλήθεια ρωτάω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...