Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας γινω καρμοιρης 😥αλλά γιατί εμένα μου φαίνεται ότι η όλη φάση κρέμεται από μια κλωστή?κ αφορά όλους αυτό,κ βόρειους κ προσυνεμους

Επεξεργάστηκε από fufutos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Hlioupolitis98 είπε:

γιατι δεν θα ειναι για καλο; δεν θελουμε να ξερουμε οσο πιο δυνατον γρηγοροτερα ποσο δυνατο και εαν θα εινα ιγια εμας το ολο θεμα;

Μακάρι να μπορούσαμε να ξέραμε Οδυσσέα 5 μέρες πριν,τι είδους κακοκαιρία θα έχουμε (αν εχουμε) και το πόσο δυνατή τελικά θα είναι αυτή.Στις 5-6 μέρες και το -12 να μας δείξει θα πρέπει να κρατάμε μικρό καλαθι.Εχουν χαλάσει κακοκαιρίες σε πολύ πιο κοντινές ωρες και το ξερεις.Αντιθετα εάν μοντελικα αρχιζει να μας κουνάει μαντηλι ένας Αυλώνας στις 5-6 μέρες πολύ δύσκολα υπάρχει επιστροφή.

Αισιοδοξία (συγκρατημένη προσωπικά) υπάρχει μιας που η κακοκαιρία μπήκε στην πρώτη καρτέλα.Αλλα είμαστε πολύ μακρυά ακόμα για να πετάξουμε τις σκουφιες μας από χαρά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Δεν μπορει να γινει αποκοπη. Η πιεση του αντικυκλωνα απο νοτιοδυτικα ειναι δεδομενη και επισης θεωρω δεδομενη και την καταρρευση απο ΒΔ με την καναδικη δινη να στροβιλιζεται σαν τον βουτηχτη πεναλτυ Mane στην ΚΒΑ Αμερικανικη ηπειρο.

Ακριβώς επειδή πιέζει πολύ ο αντικυκλωνας μπορεί να γίνει αποκοπή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, notios_polos said:

Ακριβώς επειδή πιέζει πολύ ο αντικυκλωνας μπορεί να γίνει αποκοπή.

Ειναι ισχυρος ο αντικυκλωνας. Και να μπορουσε να γινει κατι τετοιο θα υπηρχε εκφυλισμος του ψυχους σε χρονο dt. Αφου καταρρεει και απο ΒΔ το υψηλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Ειναι ισχυρος ο αντικυκλωνας. Και να μπορουσε να γινει κατι τετοιο θα υπηρχε εκφυλισμος του ψυχους σε χρονο dt. Αφου καταρρεει και απο ΒΔ το υψηλο.

Αυτό είναι ρίσκο.το οποίο προσωπικά το παίρνω αν είχα να διαλέξω.ειναι ένα σενάριο που παίζει δυνατα όμως για αυτό και δεν μπορεί να φανεί ακόμη το χαμηλό που λογικά θα υπάρχει κάπου στα δυτικά μετά την αποκοπή.επισης ο ναο που βγήκε τώρα σε συνδιασμός με τον ΑΟ το δείχνουν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας πω και εγώ <<αντικειμενικά>> τι βλέπω.. Με τέτοιο αζορικό θα κατέβει τέρας που θα κάνει κυκλογέννεση Αιγαίο αφού πρώτα δώσει πετσούλα στα κεντροβόρεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με τέτοιους άθλιους δείκτες η βόρεια χωρα δεν περιμένει πολλά.

τώρα θεωρητικά εμένα με βολεύει ο παχύς αυλώνας, για να δω τις  χιονομπόρες, που απλά έχουν περισσότερο ενδιαφέρον από το τυπικό κεντροβόρειο χιόνι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

με τέτοιους άθλιους δείκτες η βόρεια χωρα δεν περιμένει πολλά.

τώρα θεωρητικά εμένα με βολεύει ο παχύς αυλώνας, για να δω τις  χιονομπόρες, που απλά έχουν περισσότερο ενδιαφέρον από το τυπικό κεντροβόρειο χιόνι

Μακάρι να χιονίσει μπας και πάμε και καμιά εκδρομή φέτος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, WEATHER-FUN είπε:

Μακάρι να χιονίσει μπας και πάμε και καμιά εκδρομή φέτος. 

εγώ φίλε μου θέλω όταν αρχίζει να χιονίζει να πάρω ποδήλατο και να βγάλω φωτογραφίες!! τιποτε άλλο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

με τέτοιους άθλιους δείκτες η βόρεια χωρα δεν περιμένει πολλά.

τώρα θεωρητικά εμένα με βολεύει ο παχύς αυλώνας, για να δω τις  χιονομπόρες, που απλά έχουν περισσότερο ενδιαφέρον από το τυπικό κεντροβόρειο χιόνι

πραγματικά και εγώ το ίδιο θέλω γιατί έχω μεγάλη απορία πως είναι μια χιονομπορα δεν εχω δει ποτέ.......ούτε στην Ζηνοβία ειχε ..ξυστά ειχε πέρασει το συννεφο....

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

πραγματικά και εγώ το ίδιο θέλω γιατί έχω μεγάλη απορία πως είναι μια χιονομπορα δεν εχω δει ποτέ.......ούτε στην Ζηνοβία ειχε ..ξυστά ειχε πέρασει το συννεφο....

σε θάβει σε χρόνο dt. Στην Αριαδνη αν βλέπατε απο κάμερα στη Χαλκίδα τι γινόταν θα χάνατε το μυαλό σας.  το 2017

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

πραγματικά και εγώ το ίδιο θέλω γιατί έχω μεγάλη απορία πως είναι μια χιονομπορα δεν εχω δει ποτέ.......ούτε στην Ζηνοβία ειχε ..ξυστά ειχε πέρασει το συννεφο....

Τι ξυστα?😂😂 Κολλημενο στο βερμιο ηταν

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

σε θάβει σε χρόνο dt. Στην Αριαδνη αν βλέπατε απο κάμερα στη Χαλκίδα τι γινόταν θα χάνατε το μυαλό σας.  το 2017

σε θάβει μόνο σε φυσιολογικές για χιόνι θερμοκρασίες ή και με υψηλές ας πούμε 3 και πάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

πραγματικά και εγώ το ίδιο θέλω γιατί έχω μεγάλη απορία πως είναι μια χιονομπορα δεν εχω δει ποτέ.......ούτε στην Ζηνοβία ειχε ..ξυστά ειχε πέρασει το συννεφο....

Θανάση γενικά οι χιονομπόρες θλέλουν και ασθενείς ανέμου στα ψηλά για να μην διαλύεται το νέφος, ενώ με αυτόν τον αυλώνα είναι σχετικά ισχυροί. Εδώ δηλαδή στην ήπειρο οι χιονομπόρες θα προέρχονται από το Ιόνιο, και ανηφορίζοντας την Πίνδο βγαίνουν περισσότερα φαινόμενα, κάτι που δεν μπορεί να συμβεί σε αυτό τον αυλώνα. Εσύ προσευχήσου για σημαντική σμίνκρυνση αυλώνα και αποκοπή για καλό χιόνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

σε θάβει μόνο σε φυσιολογικές για χιόνι θερμοκρασίες ή και με υψηλές ας πούμε 3 και πάνω 

θέλει 1 βαθμό και κάτω επιφανείας για καλό θάψιμο. εμείς τότε ειχαμε 0,5 με 0 και πιάσαμε 20ποντο στα προάστια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Τι ξυστα?😂😂 Κολλημενο στο βερμιο ηταν

συμφωνώ όντως μονο στα πεδινά του Βερμίου έδωσε φαινόμενα......αλλά νομίζω ήταν και ένα συννεφο που έδωσε φαινόμενα και στα Διαβατά:????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

συμφωνώ όντως μονο στα πεδινά του Βερμίου έδωσε φαινόμενα......αλλά νομίζω ήταν και ένα συννεφο που έδωσε φαινόμενα και στα Διαβατά:????

Δεν ημουν Θεσσαλονικη το μεσημερι και δεν ξερω τι εκανε αλλα ειχαμε 4-5 βαθμους τοτε...Δεν εχω ακουσει κατι...Το βραδυ που γυρισα (22:00) ειχε ξαστερια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ας πω και εγώ <<αντικειμενικά>> τι βλέπω.. Με τέτοιο αζορικό θα κατέβει τέρας που θα κάνει κυκλογέννεση Αιγαίο αφού πρώτα δώσει πετσούλα στα κεντροβόρεια

Ξεχασες τη πολιτικη προστασια ρε....χαχα...η περιμενεις τα απογευματινα για ν ατην ενημερωσεις;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

πραγματικά και εγώ το ίδιο θέλω γιατί έχω μεγάλη απορία πως είναι μια χιονομπορα δεν εχω δει ποτέ.......ούτε στην Ζηνοβία ειχε ..ξυστά ειχε πέρασει το συννεφο....

Εγω εδω στη υπατια με χιονοκαταιγιδα 1 μιση ωρας εβαλα 25 με 30 ποντους χαχα 

Απλα ηταν με εγκλωβισμο απο το βραδυ απο ξαστερια αλλα και απο εγκλωβισμο κρυου...καταιγιδα με θερμοκρασια επιφανειας μειον 2,5 χαχαχ φοβερο φαινομενο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...