Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν το παρουμε σαν χρονια ειναι δεδομενο οτι η δυτικη και η βορεια ελλαδα εχουν μια αθλια χρονια.κακιστη εχει και η θεσσαλια.μια μετρια χρονια και επιλεκτικα καλη εως αρκετα καλη ειναι στην ανατολικη ελλαδα.εαν το παρουμε σωρευτικα τοτε ναι δικαιολογειται οτι και να πει καποιος ο οποιος ειναι κατοικος αθηνων οχι προσηνεμων γενικος αλλα αθηνων.δικαιολογειται ομως και ο σαλονικιος οχι τοσο για την φετινη αχιονια αλλα για την απιστευτη ξεραιλα η οποια στην ουσια εχει αρχισει απο τον αυγπυστο του 2018 με αποκορυφωμα το φετινο 6-7μηνο αυγουστος-φλεβαρης.σιγουρα θα περασουμε σε καποιο μικρο η μεγαλο διστημα εξισσοροπησης που θα βρχει η θα εχει καταιγιδες η θα χιονιζει η και ολα μαζι .τωρα για την προοπτικη τιποτα δεν τελειωσε οσον αφορα τις πιθανοτητες για πεδινο χιονι δεν ειναι απαγορευτικη η προοπτικη οποτε οσο μας το αφηνει ανοιχτο θα το βλεπουμε και στο καταλληλο ριτζαρισμα του αζορικου που καποιο μοντελο θα επιμεινει για αρκετα ραν και θα υποστηριζεται και απο τα ανσμπλ τοτε θα ξαναπαρουμε φωτια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντοτε προσπαθούμε μες την ατυχία μας να πάρουμε το καλύτερο δυνατό.. φυσικά και στη πραγματικότητα στόχος είναι ένας χιονιάς επιπέδου τουλάχιστον 2002 (ανωτέρου) ή ακόμη καλύτερα 2004-2008 (ανωτάτου επιπέδου)........ αναμφισβήτητα αυτοί και μόνο αυτοί ήταν σοβαροί προσήνεμοι χιονιάδες και μόνο τοτε τα προσήνεμα πεδινά καταλαβαίνουν σωστά το τι τελικά θα πει χιόνι..

Της αδερφής μου της το λέω σα παραμύθι..... είναι 11 χρονών και δεν έχει δει πραγματικό χιόνι στη ζωή της.. το καλύτερό της χιονι ήταν η Αριαδνή αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι κάτι τέτοιο το προσδοκώμενο αποτέλεσμα, απλώς αναγκαστικά βολευόμαστε και με κάτι τέτοιο μες την ατυχία μας απ' το τίποτε..

Φυσικά κι αυτό το σερι της δεκαετιας του 2000 δεν ήταν φυσιολογικό κατα τη γνώμη μου... δεν είναι εύκολο και είναι σπάνιο να επαναληφθεί αντίστοιχο σερι...

Κι αν τα 12 χρονια σας φαίνοται πολλά, που όντως πολλά.. πριν καναν αιώνα, παίζει να υπήρξε κι ακόμη μεγαλύτερο διάστημα αναμονής για λύτρωση........ και μάλιστα είναι δεν είναι τυχαίο, συνέβει μετά το χιονιά του 1911, τον ιστορικότερο χιονιά στη τουλάχιστον γνωστή καιρο-ιστορία της Αθήνας!

Έναν με δύο ιστορικούς ανα δεκαετία (ανωτέρου - ανωτάτου επιπέδου), πιστεύω πως είναι για εμάς το φυσιολογικό... σίγουρα θα υπάρξουν και οι εξαιρέρεις στον κανόνα...

Η δεκαετία του 2000 ήταν η καλή εξαίρεση.. από την άλλη η δεκαετία που μας πέρασε το ακριβώς αντίθετο! Αν όχι φέτος αναμένετε... η νέα δεκαετία το πιθανότερο να τηρήσει κατά γράμμα τον κανόνα που έθεσα παραπάνω και ο ιστορικός θα έρθει στην ώρα του.......

Σόρρυ για το off topic, αλλά παίδες μη τρελαίνεστε...... είπαμε πως η ατυχία στην Αθήνα θα σπάσει στην ώρα της, στα 13 χρόνια δηλαδή!😜 Και επίσης καλό μας βράδυ!!!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεραστια βελτιωση για 14-16 απο τα ensembles τζιφου

ens_image (1).png

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, EVIA 1987!! είπε:

Αγγελε, και περυσι εμεις πηραμε την τζουρα μας. 20 ποντους σχεδον δεν το λες και λιγο για παραθαλασσια πολη! Στην Αριαδνη επισης με τραφ απο πελοποννησο χιονιστηκαμε πολυ καλα οταν η Αθηνα σταθηκε ατυχη. Το τραγικο ειναι οτι δεν εχουμε δει ουτε καν νιφαδοπτωση εφετος, πραγμα το οποιο εγω δε θυμαμαι ξανα!....εκτος κι αν εχθες τα ξημερωματα εστω και για 5 λεπτα χιονισε και δεν το ειδαμε καθως ο υπνος ηταν επιβεβλημενος λογω της αδιαφορης δορυφορικης.....Ισως για αυτον το λογο βαπτιζω τον εφετινο χειμωνα απο τους πιο αδιαφορους στο θεμα χιονοπτωσης! Χιονονερα που μας μουλιασαν ναι. Κρυο ναι. Χιονοπτωση 0!

*Στην Αριαδνη χιονιστηκαμε 2 φορες κιολας σε διαστημα 3 ημερων....1 βραδυ πετσα, 1 βραδυ κενο και το επομενο βραδυ πολυ καλα!

Φίλε μου, πέρσι στην γειτονιά μου δεν είδαμε πάνω από 5 πόντους...! Κ ήταν τόσο ψυχοβγαλτικό... να χιονίζει παντού και δω τίποτα...& όταν ξεκίνησε κοιμήθηκα! Χαχαχαχα! 
Η Ερέτρια ειδε 20cm κ παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

μου αρεσει η λογική του κύριου στο ευρωπαικο για μετά τις 15/2. 

ECE1-192.GIF?08-12

ECE0-192.GIF?08-12

Μπορει και καλύτερα. Αλλα απ το τίποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Με πόση ευκολία φέτος έστω κ εικονικά μας πετάει το +15...

Στην προκειμένη περίπτωση +17...🥱

500A7C9D-9785-4D2D-9658-7F1A363C2A9E.gif

Άγγελε δε νομίζω ότι θα έρθουν αυτά που δίνει ο τζίφουλας για αυτές τις ημερομηνίες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μπορει και καλύτερα. Αλλα απ το τίποτα

Ναι αλλά προφανώς και μπορει και καλύτερα αλλά και χειρότερα...

Το έβαλα κυρίως διότι έχει τελείως άλλη λογική από το κύριο του τζίφου σε αυτές τις ημερομηνίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικό το ευρωπαϊκό για την Δυτική χώρα, νομίζω μεταξύ 168-192h χιονίζονται τα Γιάννενα. Ωραία η λογική του ραν.

Εντωμεταξύ εξαφανίστηκε εκείνο στις 12-13 από όλα σχεδόν τα μοντέλα, μόνο ο τζίφος βγάζει κάτι για εκείνη την ημερομηνία πλέον, κλασσικά μόνος του...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλήμέρα, πολύ ωραίο,αλλά πολύ διαφορετικό το ευρωπαικό, και δεν νομίζω να βγει κάτι τέτοιο για τις 15. Δεν δίνει το προηγούμενο που δίνει ο τζίφος, αλλά αν έβγαινε αυτό δεν θα είχε σημασία γατί είναι καλύτερη κακοκαιρία. Λογικά θας μας χιόνιζε πρόσκαιρα, μετά από αρκετά χιλιοστά βροχής

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Παμρ να φερουμρ τον Ευρωπαιο ελαχιστα ανατολικα, να χιονιστει μεχρι και το Λαύριο.

όχιιι ήδη είναι πολύ ανατολικά. με αυτό δεν χιονίζει ούτε διόνυσο, και όσο ανατολικά και να το πας, θα έχεις βορειοδυτικό ρεύμα= υετός μόνο μέσα στο Αιγαίο Ας το πάει δυτικά για να δούνε χιόνι περιοχές που όντως μπορούν να δούνε χιόνι με τέτοια διάταξη, η Ήπειρος δηλαδή [μέχρι τις 192 ώρες χοντρικά]

mcenergy_europa_rrr_500_168_202002080000_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_180_202002080000_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_192_202002080000_balkan.png

 

image.png.7149eba7b2cbdd49e9ddcd6007032201.png

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όχιιι ήδη είναι πολύ ανατολικά. με αυτό δεν χιονίζει ούτε διόνυσο, και όσο ανατολικά και να το πας, θα έχεις βορειοδυτικό ρεύμα= υετός μόνο μέσα στο Αιγαίο Ας το πάει δυτικά για να δούνε χιόνι περιοχές που όντως μπορούν να δούνε χιόνι με τέτοια διάταξη, η Ήπειρος δηλαδή [μέχρι τις 192 ώρες χοντρικά]

mcenergy_europa_rrr_500_168_202002080000_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_180_202002080000_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_192_202002080000_balkan.png

 

image.png.7149eba7b2cbdd49e9ddcd6007032201.png

 

 

Μιχαηλ μεχρι να χιονισει στα καβουρια δεν αφηνω υποψια αυλωνα. Χα χα χα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαηλ μεχρι να χιονισει στα καβουρια δεν αφηνω υποψια αυλωνα. Χα χα χα

Μαζι σου φιλε Νικολα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαηλ μεχρι να χιονισει στα καβουρια δεν αφηνω υποψια αυλωνα. Χα χα χα

καλή 15ετία😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καλή 15ετία😜

Χαχαχ. Εγω περυσι και το 17 ειδα καλο χιονι βρε . Απλα ψαχνω τον ιστορικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Χαχαχ. Εγω περυσι και το 17 ειδα καλο χιονι βρε . Απλα ψαχνω τον ιστορικο. 

ε καλά 15ετία από το ιστορικό, και εγώ πέρσι [αν και έλειπα από το καλό χιόνι των Ιωαννίνων γκρρ] είδα ένα 13ποντο στην Λάρισα, και ένα 20ποντο στα Γιάννενα από την Υπατία, αν και η Σοφία άξιζε περισσότερο στα Γιάννενα. Φυσικά η Αριάδνη ήταν θετική έκπληξη καθώς το θερμό μέτωπο τότε κάθισε λίγο πιο δυτικά από ότι φαινόταν, και αντί για 10 πόντους, στο κέντρο είχαμε 30, και περισσότερο σε άλλες περιοχές της πόλης των Ιωαννίνων. Εγώ δεν ψάχνω το ιστορικό από θέμα ποσότητας, αλλά το ιστορικό από θέμα έντασης, και αυτό γίνεται αποκλειστικά με χαμηλό βόρειά μας για να υπάρχει δυτικό ρεύμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Jimmys-snow είπε:

Ας εκανε και καλοκαιρι!τι με ενοιαζε?υστερα απο αυτο το ΕΠΙΚΟ 4ΗΜΕΡΟ του Γεναρη!

Θέλω να πω ότι εδώ στη βόρεια Ελλάδα ο Φλεβάρης καιρικά και θερμοκρασιακά δε διαφέρει και πολύ από το Δεκέμβρη (ο Φλεβάρης είναι βέβαια ένα κλικ ψυχρότερος από το Δεκέμβριο). Γι'αυτό στη νότια Ελλάδα οι χιονιάδες του Φλεβάρη είναι μακράν καλύτεροι από αυτούς του Δεκέμβρη ενώ στο βορρά οι χιονιάδες του Φλεβάρη είναι απλά ένα κλικ καλύτεροι από αυτούς του Δεκέμβρη. Εγώ ξέρω ότι ο Δεκέμβρης 2001 ήταν πιο επικός του Γενάρη του 2002. Βέβαια οι χιονιάδες του Δεκέμβρη κρατάνε κοντά μια εβδομάδα (ξημερώνει 08:00/νυχτώνει 17:00) ενώ του Φλεβάρη λιώνουν σε χρόνο dt (ξημερώνει 07:00/νυχτώνει 18:00). Άρα οι χιονιάδες του Φλεβάρη είναι ένα κλικ καλύτεροι σε ποσότητα (το ψύχος είναι ένα κλικ πιο δυνατό από αυτό του Δεκέμβρη) αλλά κατά πολύ χειρότεροι σε ποιότητα (η μέρα είναι κατά 2 ώρες μεγαλύτερη από αυτήν του Δεκέμβρη). Αντίστοιχα το καλοκαίρι ο Αύγουστος είναι ένα κλικ θερμότερος του Ιουνίου αλλά η μέρα κρατάει μόνο έως τις 19:00 (20:00 με την ανωμαλία της θερινής ώρας) κι έτσι η ζέστη αν και ένα κλικ πιο ισχυρή είναι λιγότερο ενοχλητική εν αντιθέσει με τον Ιούνη που νυχτώνει 20:00 (21:00 με την ανωμαλία της θερινής ώρας) και κυριολεκτικά (αν και η ζέστη είναι λιγότερο ισχυρή) πεθαίνεις!!! Συν το ότι τον Ιούνη ξημερώνει στις 05:00 (06:00 με την ανωμαλία της θερινής ώρας) ενώ τον Αύγουστο ξημερώνει στις 06:00 (07:00 με την ανωμαλία της θερινής ώρας) οπότε και το πρωί αυτή η 1 ώρα κάνει σημαντική δουλειά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...