Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, αρχές δημιουργίας τάσης για τάση για λίμνη από τα μοντέλα, έγιναν κάποιες διορθώσεις απαραίτητες. Για να δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα, αρχές δημιουργίας τάσης για τάση για λίμνη από τα μοντέλα, έγιναν κάποιες διορθώσεις απαραίτητες. Για να δούμε.

Υπαρχει ταση,που δειχνει πιθανοτητα τασης η οποια τεινει να δημιουργησει ταση για ταση λιμνης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Υπαρχει ταση,που δειχνει πιθανοτητα τασης η οποια τεινει να δημιουργησει ταση για ταση λιμνης.

Μίλα με παππού Σάκη και θα καταλάβεις😂

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Υπαρχει ταση,που δειχνει πιθανοτητα τασης η οποια τεινει να δημιουργησει ταση για ταση λιμνης.

....τι ταση....???...6...9....12....ή 24V ...?????....την ταση μου μεσα....!!!!...με τόση ταση ....έχω την ταση για ......😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η λογική του 6αριου του τζίφου θα ήταν ιδανική αν ήταν χειμώνας.. θα ετοίμαζε μεγάλο εικονικό δυτικό χιόνι. Φυσικά τέτοια εποχή μόνο λίγα βγάζει..

 

Πάντως είναι βελτίωση. Σκληρή χαρτικη εβδομάδα έρχεται.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέτρια τα 12αρια, και πάμε παρακάτω.  Προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν έχω δει κάτι αξιόλογο στην περιοχή μου πέρα από τις 6 Ιουνίου. Και το κακό είναι ότι τα Cfs 1 μοις έχουν χαλάσει πάρα πολύ στα τελευταία πολλά τρεξίματα για τον Αύγουστο.. Ελπίζω να μην επαναληφθεί ο περισνός σιχαμερός Αύγουστος.

 

Κατά τα άλλα στεναχωριέμαι που τόσο ωραίες χειμωνιάτικες διατάξεις σπαταλιούνται τώρα.. Μακάρι να έχουμε έναν σωστό χειμώνα φέτος. Η τελευταία μου ευκαιρία για να δω Γιαννιώτικη χιονοκαταιγίδα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ποιο πιθανό είναι να μην γλιτώσουμε τις μεγάλες ζέστες που ίσως εξελιχθούν και σε καύσωνες ...τώρα η ένταση και η διάρκεια θα παίξει .......λογικά μετά από ένα τέτοιο δίμηνο μάλλον θα πάμε στο άλλο άκρο τον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο με μεγάλες ζέστες παρατεταμένες...αν και τώρα το αποφύγουμε θα ναι μεγάλη τύχη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαπίζει δυστυχώς ο ευρωπαίος μιλώντας για μεταβλητές.. 4 μέρες έχουμε και θα έχουν καθοριστεί όλες. Οπότε αν σε 4 μέρες δεν βλέπουμε λίμνη από όλα τα μοντέλα ζήτω που καήκαμε. Τι να πω κατάρα μεγάλη ο Αύγουστος...

 

καλός εκ του αποτελέσματος. εξαιρετικά ασταθής όμως... ΑΚόμα και έτσι όμως 2 μέρες με 40αρια τις βγάζει

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνάμωσε την τάση για καύσωνα ο ευρωπαίος για μετά τις 25 του μήνα και προς το παρόν ψιλοεπιμένει για κατεβασιά αυλώνα στο καπάκι....αλλά είναι μακριά πολύ ας σταθεροποιηθεί το κύμα μεγάλης ζέστης και βλέπουμε για μετά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιώνεται μεταβλητικα ο τζιφος. Πάντως κοίταξα έτσι να δω πέρσι τέτοια εποχή τι γινόταν.. κάθε μέρα μέχρι τις 10 Αυγούστου δεν εμφανιζόταν τίποτα στου χάρτες και ότι μικρό υπήρχε εξαφανιζόταν.. μετά στις 14 Αυγούστου κακοκαιρία μιας μέρας και μετά πάλι τίποτα.. δεν νομίζω ότι θα ζησουμε τέτοιο εφιάλτη και φέτος πάλι. Αν και ήδη το μισό καλοκαίρι πέρασε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βελτιώνεται μεταβλητός ο τζιφο. Πάντως κοίταξα έτσι να δω πέρσι τέτοια εποχή τι γινόταν.. κάθε μέρα μέχρι τις 10 Αυγούστου δεν εμφανιζόταν τίποτα στου χάρτες και ότι μικρό υπήρχε εξαφανιζόταν.. μετά στις 14 Αυγούστου κακοκαιρία μιας μέρας και μετά πάλι τίποτα.. δ η νομίζω ότι θα ζησοε τέτοιο εφιάλτη και φέτος πάλι. Αν και ήδη το μισό καλοκαίρι πέρασε.

Ούτως ή άλλως το μεγάλο ζόρι είναι από τώρα 20 Ιουλίου μέχρι 15-20 Αυγούστου αυτό το 20-30ήμερο είναι ...μετά τις 20 Αυγούστου πλέον κάθε μέρα θα μας φέρνει ποιο κοντά στο φθινόπωρο και η αίσθηση είναι τελείως διαφορετική από ότι τώρα....φυσικά αυτό δεν αναιρεί την πιθανότητα ενός πολύ μεγάλου καύσωνα μετά τις 20 Αυγούστου αλλά ακόμα και να έρθει με 1 ωρα σχεδόν περισσότερη διάρκεια στην νύχτα από ότι τώρα αρκετά δεδομένα σαφώς θα είναι ευνοϊκότερα ειδικά όπως προείπα στην αίσθηση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 17/7/2020 at 12:46 ΠΜ, sotos*snow είπε:

Τι ήθελες και μίλησες Βαγγέλη; ξεκίνησαν τα πολύ θερμά σενάρια με διάρκεια......😓

Πότε;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Βελτιώνεται μεταβλητικα ο τζιφος. Πάντως κοίταξα έτσι να δω πέρσι τέτοια εποχή τι γινόταν.. κάθε μέρα μέχρι τις 10 Αυγούστου δεν εμφανιζόταν τίποτα στου χάρτες και ότι μικρό υπήρχε εξαφανιζόταν.. μετά στις 14 Αυγούστου κακοκαιρία μιας μέρας και μετά πάλι τίποτα.. δεν νομίζω ότι θα ζησουμε τέτοιο εφιάλτη και φέτος πάλι. Αν και ήδη το μισό καλοκαίρι πέρασε.

Περιμένω δυνατό φθινόπωρο φέτος. Διαφορετικά θα έχουμε κλιματική αλλαγή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί να μην φαίνονται προς το παρόν ακραίες θερμοκρασίες στο επόμενο διάστημα αλλά σίγουρα θα κινηθούμε πάνω από τα κλιματικά ίσως και αρκετά πάνω.....χωρίς μάλιστα να αποκλείεται να υπάρξουν ακρότητες προς τα πάνω...όσο υπάρχουν σενάρια που το στηρίζουν αυτό στα ανσάμπλ....θα φανεί μερα με την μέρα.... https://www.wetterzentrale.de/en/show_diagrams.php?model=gfs&var=2&lid=ENS&h=0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχημα τα πρωινά ρανς... Ακόμα χειρότερο το 6 Άρι αικον...

 

Ενδιαφέρουσα κίνηση από Τζιφο.

 

Καύσωνας και μετά λίμνη. Ωραίο plot twist!

 

Supercell στις 276 ώρες 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/7/2020 at 10:03 ΠΜ, yiannis_volos είπε:

Μέσα στο τελευταίο 5ήμερο μάλλον παίζει κάτι δυνατό από ζέστη δυστυχώς. Αλλά ΟΚ υπάρχουν τα A/C..

Τουλάχιστον δεν είχαμε δυνατό κύμα ζέστης στα μέσα Ιουλίου κάτι είναι κι αυτό!!! Από 20/7 και μετά δε φοβάμαι τόσο ενώ θα ήθελα ένα κύμα έντονης ζέστης μέσα στον Αύγουστο (μέχρι τις 22) που θα λείπω διακοπές. Μακάρι ο Ιούλιος να κυλάει πάντα με δροσιές και ο Αύγουστος να κάνει τους καύσωνες (για διακοπές κυρίως)! Όσοι με ξέρουν προτιμώ τα όψιμα από τα πρώιμα. Ο χειμωνιάτικος Μάρτης, ο εαρινός Ιούνης, ο θερινός Σεπτέμβρης κι ο φθινοπωρινός Δεκέμβρης πάντα ήταν το καλύτερό μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Μπορεί να μην φαίνονται προς το παρόν ακραίες θερμοκρασίες στο επόμενο διάστημα αλλά σίγουρα θα κινηθούμε πάνω από τα κλιματικά ίσως και αρκετά πάνω.....χωρίς μάλιστα να αποκλείεται να υπάρξουν ακρότητες προς τα πάνω...όσο υπάρχουν σενάρια που το στηρίζουν αυτό στα ανσάμπλ....θα φανεί μερα με την μέρα.... https://www.wetterzentrale.de/en/show_diagrams.php?model=gfs&var=2&lid=ENS&h=0

Χαίρομαι που ο Ιούλιος κύλησε με βροχές και δροσιές ενώ ο Αύγουστος θα χαρώ αν είναι ζεστός. Μακάρι να είναι πάντα λίγο όψιμες οι εποχές δηλαδή να χιονίζει και να κάνει παγωνιά το Μάρτη, να έχει βροχές, πλημμύρες, καταιγίδες και έντονες δροσιές τον Ιούνη, να κάνει καύσωνες και μεγάλες ζέστες το Σεπτέμβρη (ο μήνας των γενεθλίων μου) και να έχει νοτιαδοβροχές και σκόνη το Δεκέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Χαίρομαι που ο Ιούλιος κύλησε με βροχές και δροσιές ενώ ο Αύγουστος θα χαρώ αν είναι ζεστός. Μακάρι να είναι πάντα λίγο όψιμες οι εποχές δηλαδή να χιονίζει και να κάνει παγωνιά το Μάρτη, να έχει βροχές, πλημμύρες, καταιγίδες και έντονες δροσιές τον Ιούνη, να κάνει καύσωνες και μεγάλες ζέστες το Σεπτέμβρη (ο μήνας των γενεθλίων μου) και να έχει νοτιαδοβροχές και σκόνη το Δεκέμβρη.

Υπάρχουν διάφορες φράσεις όπως.... έκαστος στο είδος του και ο Λ..ίδηςστους καφέδες ή κάθε ψάρι στο καιρό του και ο κολιός τον αύγουστο κτλ κτλ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Περιμένω δυνατό φθινόπωρο φέτος. Διαφορετικά θα έχουμε κλιματική αλλαγή. 

Μια και περιμενεις δυνατο φθινοπωρο φετος

Μπορεις να μας πεις απο που το συμπεραινεις  αυτο?

Εχεις καποια επισημα στοιχεια στο να παραθεσεις εδω μεσα ?-

Επειδη μας διαβαζει και κοσμος στο γραφω αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Χαίρομαι που ο Ιούλιος κύλησε με βροχές και δροσιές ενώ ο Αύγουστος θα χαρώ αν είναι ζεστός. Μακάρι να είναι πάντα λίγο όψιμες οι εποχές δηλαδή να χιονίζει και να κάνει παγωνιά το Μάρτη, να έχει βροχές, πλημμύρες, καταιγίδες και έντονες δροσιές τον Ιούνη, να κάνει καύσωνες και μεγάλες ζέστες το Σεπτέμβρη (ο μήνας των γενεθλίων μου) και να έχει νοτιαδοβροχές και σκόνη το Δεκέμβρη.

Πως κύλησε ο Ιούλιος? Χαχαχα, επειδή έβρεξε για 2 ώρες?🤣🤣 (για Θεσσαλονίκη) 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Χαίρομαι που ο Ιούλιος κύλησε με βροχές και δροσιές ενώ ο Αύγουστος θα χαρώ αν είναι ζεστός. Μακάρι να είναι πάντα λίγο όψιμες οι εποχές δηλαδή να χιονίζει και να κάνει παγωνιά το Μάρτη, να έχει βροχές, πλημμύρες, καταιγίδες και έντονες δροσιές τον Ιούνη, να κάνει καύσωνες και μεγάλες ζέστες το Σεπτέμβρη (ο μήνας των γενεθλίων μου) και να έχει νοτιαδοβροχές και σκόνη το Δεκέμβρη.

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ?????????? Για ποιο λόγο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Χαίρομαι που ο Ιούλιος κύλησε με βροχές και δροσιές ενώ ο Αύγουστος θα χαρώ αν είναι ζεστός. Μακάρι να είναι πάντα λίγο όψιμες οι εποχές δηλαδή να χιονίζει και να κάνει παγωνιά το Μάρτη, να έχει βροχές, πλημμύρες, καταιγίδες και έντονες δροσιές τον Ιούνη, να κάνει καύσωνες και μεγάλες ζέστες το Σεπτέμβρη (ο μήνας των γενεθλίων μου) και να έχει νοτιαδοβροχές και σκόνη το Δεκέμβρη.

Στο ξαναείπα Σταμάτη...ψάξτο....μάλλον είσαι σε λάθος φόρουμ....δεν πιστεύω να υπάρχει άλλο άτομο εδώ μέσα που να θέλει καυσωνες Αυγουστο και Σεπτέμβρη και ζεστό Δεκέμβρη.....Να σκέφτεσαι καλύτερα αυτά που λες εδώ μέσα είσαι μικρός ακόμα δεν σε παρεξηγούμε .......απλά κάνε πράξη αυτό που σου έχω πει άπειρες φορές....να βλέπεις τι λες σε ποιο θέμα το λες και σε ποιο φόρουμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Μια και περιμενεις δυνατο φθινοπωρο φετος

Μπορεις να μας πεις απο που το συμπεραινεις  αυτο?

Εχεις καποια επισημα στοιχεια στο να παραθεσεις εδω μεσα ?-

Επειδη μας διαβαζει και κοσμος στο γραφω αυτο

Άστο Σπύρο είναι σαν να μην το είπε....μην το παίρνεις στα σοβαρά ας σταματήσει η συζήτηση εδώ....είπαμε ο Σταμάτης πολλές φορές είναι επιπόλαιος - βιαστικός και δεν σκέφτεται καλά τι λεει....λαθος φραση χρησιμοποίησε μάλλον.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλό το 12αρι αικον, θα έβγαζε μεγάλη λίμνη κυρίως για τα βόρεια.

icon-0-180.png?19-12

αναμένουμε τζίφο.

 

χάλια το γαλλικό, η εικόνα της Αμερικής είναι ότι μα ότι να ναι. Ο τζίφος χειροτερεύει. Αλλαγές σημαντικές θα συνεχίσουν να υπάρχουν για ακόμα 2 μέρες περίπου.

 

κακό το ούκμο με μπλε μαούνα γεωδυναμικών στην Ευρώπη..

 

τραγικό το τζεμ, απογοητευτικά 12αρια δυστυχώς, παρόλο που ξεκινήσαμε καλά, κάθε μοντέλο που ανανέωνε είχε χειρότερο σενάριο..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...