Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω. Αλλού ακούω ότι μέχρι τέλος Αυγούστου (ίσως και αρχές Σεπτεμβρίου) είναι το πολύ δύσκολο διάστημα αλλού ακούω ότι μέχρι 10 Αυγούστου είναι δύσκολα και μετά τέλος αλλού ακούω ότι ο Αύγουστος είναι ο θερμότερος μήνας του έτους παραδοσιακά κι αλλού ότι ο Αύγουστος σε αίσθηση είναι καλύτερος ακόμη κι από τον Ιούνιο (άρα είναι ίσος με τον Ιούνιο ο Αύγουστος κλιματικά ίσως και ελαφρώς δροσερότερος) αλλού το ένα αλλού το άλλο. Εγώ πιστεύω ότι το 1ο μισό του Αυγούστου έχει τεράστια δυναμική σε καύσωνα όπως επίσης και το 2ο μέχρι τις 25. Και 25 Ιουνίου έχει κάνει 45οC το 2007. Άρα και 20 Αυγούστου μπορεί να κάνει 45. Γενικά θεωρώ ότι ο Αύγουστος στις ζέστες έχει μεγαλύτερη δυναμική από τον Ιούνιο (όχι την ίδια) και κλιματικά είναι ακριβώς ανάμεσα σε Ιούνιο και Ιούλιο. Σα θερμότερο 5ήμερο του έτους για τη Θεσσαλονίκη (όπου και μένω) θεωρώ το 21-25/7 και αντίστοιχα σαν ψυχρότερο το 21-25/1. Το ίδιο πιστεύω βάσει όσων έχω ακούσει εκεί έξω και βάσει όλων όσων έχω ψάξει κι από μόνος μου και για το χειμώνα. Γι'αυτό θεωρώ το Φλεβάρη καλύτερο από το Δεκέμβρη, το Μάρτη καλύτερο από το Νοέμβρη, τον Απρίλη καλύτερο από τον Οκτώβρη κ.ο.κ. 

 

Υ. Γ. Μένω Θεσσαλονίκη 

Σταμάτη ο καθένας έχει την δική του κρίση και κρίνει με τα δικά του κριτήρια ......μην σου φαίνεται τίποτα παράξενο.......όπως εσύ έχεις την δική σου γνώμη....κανενός η γνώμη δεν είναι και η ολόσωστη....ο καθένας κρίνει με τα θέλω τους τις αντοχές του και την περιοχή που μένει....κτλ κτλ......τίποτα δεν μπαίνει σε καλούπι....υπάρχει μια γενική εικόνα υπάρχουν οι μέσοι όροι ετών και πάνω σε αυτούς κινούμαστε όταν θέλουμε να συζητήσουμε....και να σχολιάσουμε τον κάθε μήνα.....εσύ θα λες την γνώμη σου και καθένας επίσης ελεύθερα την δική του...δεν χρειάζεται να σχολιάζεις του καθενός τη γνώμη και άποψη που παρεκκλίνει έστω και λίγο από αυτό που πιστεύεις εσύ ή νομίζεις ότι είναι το σωστό........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στο θέμα μας ....φαίνεται πως προς το παρόν γλιτώνουμε τα χειρότερα...φυσικά οι μεγάλες ζέστες δεν θα λείψουν αλλά λογικά αποφεύγουμε καύσωνες δυνατούς για το επόμενο διάστημα 5-7 ημερών...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω. Αλλού ακούω ότι μέχρι τέλος Αυγούστου (ίσως και αρχές Σεπτεμβρίου) είναι το πολύ δύσκολο διάστημα αλλού ακούω ότι μέχρι 10 Αυγούστου είναι δύσκολα και μετά τέλος αλλού ακούω ότι ο Αύγουστος είναι ο θερμότερος μήνας του έτους παραδοσιακά κι αλλού ότι ο Αύγουστος σε αίσθηση είναι καλύτερος ακόμη κι από τον Ιούνιο (άρα είναι ίσος με τον Ιούνιο ο Αύγουστος κλιματικά ίσως και ελαφρώς δροσερότερος) αλλού το ένα αλλού το άλλο. Εγώ πιστεύω ότι το 1ο μισό του Αυγούστου έχει τεράστια δυναμική σε καύσωνα όπως επίσης και το 2ο μέχρι τις 25. Και 25 Ιουνίου έχει κάνει 45οC το 2007. Άρα και 20 Αυγούστου μπορεί να κάνει 45. Γενικά θεωρώ ότι ο Αύγουστος στις ζέστες έχει μεγαλύτερη δυναμική από τον Ιούνιο (όχι την ίδια) και κλιματικά είναι ακριβώς ανάμεσα σε Ιούνιο και Ιούλιο. Σα θερμότερο 5ήμερο του έτους για τη Θεσσαλονίκη (όπου και μένω) θεωρώ το 21-25/7 και αντίστοιχα σαν ψυχρότερο το 21-25/1. Το ίδιο πιστεύω βάσει όσων έχω ακούσει εκεί έξω και βάσει όλων όσων έχω ψάξει κι από μόνος μου και για το χειμώνα. Γι'αυτό θεωρώ το Φλεβάρη καλύτερο από το Δεκέμβρη, το Μάρτη καλύτερο από το Νοέμβρη, τον Απρίλη καλύτερο από τον Οκτώβρη κ.ο.κ. 

 

Υ. Γ. Μένω Θεσσαλονίκη 

Λοιπόν. Ο Αύγουστος στα ανατολικά δεν έχει καμμία σχέση με τα δυτικά και βόρεια. Αν έχει μελτέμι τον Αύγουστο δλδ είναι φυσιολογικος 1000 φορές να σαι Αθήνα πάρα Φλώρινα.  Δεν καταλάβαινες τίποτα ειδικά τη μέρα. Καλά σε Ευβοιες Κυκλάδες κλπ λες και ειναι Μάιος νοιώθεις.  Ιδρώτας άγνωστη λέξη 

Θεσσαλονικες Βέροιες Κοζανες Αγρινια κλπ ο Αυγούστος είναι Θ-Α-Ν-Α-Τ-ΟΣ. Δεν ξέρω πώς ήταν το 1980 Αλλά εδώ και 15 χρόνια δεν αντεχεται. Ωραία δεν θα σου κάνει καύσωνα 1987 Κ 2007. Αλλά αυτό το 15-20 μέρες σερί με +25 στα 850 δεν βγαίνει  Σου γυρίζει το μυαλό. Ιούλιο τα τελευταία χρόνια έχει κάνει από Μέδουσες μέχρι Χαλκιδική πέρσυ και 15/7/14 Θεσσαλονίκη.  Αύγουστο δεν βρέχει κιόλας λόγω μελτεμιου,  λίμνες δεν κατεβαίνουν ποτέ πια. Ήλιος ζεστη υγρασία, ανομβρια, ελάχιστες στο θεό έχει το μενού από Πυργο μέχρι Σερρες. 

Πρόσωπικα λοιπόν ναι Αύγουστος είναι πολύ πολύ χειρότερα από Ιούλιο αν μένεις μακριά από θάλασσα ή Δυτική Ελλάδα. Μόνο διακοπές ανατολικά σε σώζουν από αυτο το σιχαμένο μήνα. Και εσύ που σαι Θεσσαλονίκη που βραζουν τα μπετά και δεν πέφτει από 28 ελάχιστη απορώ πως διάολο αντέχεις αυτό το σίχαμα στην πόλη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Και εσύ που σαι Θεσσαλονίκη που βραζουν τα μπετά και δεν πέφτει από 28 ελάχιστη απορώ πως διάολο αντέχεις αυτό το σίχαμα στην πόλη 

Αυτήν την εβδομάδα 21 ελάχιστες έχω όχι 28.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΝ και καλύτερα τα πρωινά μοντέλα σήμερα, βλέπω τα 6αρια έχουν την τάση να χειροτερέψουν για μετά.. Σημασία έχει να βελτιωθεί ο ευρωπαίος και άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Λοιπόν. Ο Αύγουστος στα ανατολικά δεν έχει καμμία σχέση με τα δυτικά και βόρεια. Αν έχει μελτέμι τον Αύγουστο δλδ είναι φυσιολογικος 1000 φορές να σαι Αθήνα πάρα Φλώρινα.  Δεν καταλάβαινες τίποτα ειδικά τη μέρα. Καλά σε Ευβοιες Κυκλάδες κλπ λες και ειναι Μάιος νοιώθεις.  Ιδρώτας άγνωστη λέξη 

Θεσσαλονικες Βέροιες Κοζανες Αγρινια κλπ ο Αυγούστος είναι Θ-Α-Ν-Α-Τ-ΟΣ. Δεν ξέρω πώς ήταν το 1980 Αλλά εδώ και 15 χρόνια δεν αντεχεται. Ωραία δεν θα σου κάνει καύσωνα 1987 Κ 2007. Αλλά αυτό το 15-20 μέρες σερί με +25 στα 850 δεν βγαίνει  Σου γυρίζει το μυαλό. Ιούλιο τα τελευταία χρόνια έχει κάνει από Μέδουσες μέχρι Χαλκιδική πέρσυ και 15/7/14 Θεσσαλονίκη.  Αύγουστο δεν βρέχει κιόλας λόγω μελτεμιου,  λίμνες δεν κατεβαίνουν ποτέ πια. Ήλιος ζεστη υγρασία, ανομβρια, ελάχιστες στο θεό έχει το μενού από Πυργο μέχρι Σερρες. 

Πρόσωπικα λοιπόν ναι Αύγουστος είναι πολύ πολύ χειρότερα από Ιούλιο αν μένεις μακριά από θάλασσα ή Δυτική Ελλάδα. Μόνο διακοπές ανατολικά σε σώζουν από αυτο το σιχαμένο μήνα. Και εσύ που σαι Θεσσαλονίκη που βραζουν τα μπετά και δεν πέφτει από 28 ελάχιστη απορώ πως διάολο αντέχεις αυτό το σίχαμα στην πόλη 

Συνονόματε δεν θα σχολιάσω τίποτα παραπάνω τα είπες όλα ...συμφωνώ κι επαυξάνω....ακόμα χειρότερος για μένα ψυχολογικά ο Αύγουστος λόγο όλων των παραπάνω που προανέφερες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Gary είπε:

Καλησπέρα αδέρφια. Αύριο θα βρίσκομαι σε ένα οροπέδιο 1750 μέτρα πάνω από τα Λουτρά Πόζαρ. Θα φάω βροχή?

αρκετά δύσκολο φίλε, αν και είσαι ομολογουμένος ψηλά.. Αν υπάρξει μπόρα θα είναι πολύ σύντομη και μόνο το απόγευμα, κατά τα άλλα όμως θα έχεις ήλιο και σύννεφα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ΟΥΚΜΟ αν συνέχιζε θα την πετούσε την κατάβαση.  

Modele UKMO - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αρκετά δύσκολο φίλε, αν και είσαι ομολογουμένος ψηλά.. Αν υπάρξει μπόρα θα είναι πολύ σύντομη και μόνο το απόγευμα, κατά τα άλλα όμως θα έχεις ήλιο και σύννεφα. 

Σε ευχαριστώ πολύ αδερφε Μιχαήλ😊😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Το ΟΥΚΜΟ αν συνέχιζε θα την πετούσε την κατάβαση.  

Modele UKMO - Carte prévisions

Αυτό ήθελα να γράψω και μάλιστα με +24 στα 850 την Παρασκευή το Σάββατο προς βράδυ θα κατέβαζε μέτωπο χειρότερο και από το περσινό. Level 3 estofex θα έμπαινε η κεντρική Μακεδονία και Χαλκιδική. [εφόσον κατέβαινε η κατάβαση και δεν ενωνόταν εν μέρη με την προέκταση του ατλαντικού χαμηλού.

 

Ο τζίφος δεν είναι σε αυτή την λογική, αν και εμφάνισε μια λιμνούλα στα 500 με -12 και έβγαλε δυνατές καταιγίδες την Κυριακή.

gfs-13-198.png?12

Αν αλλάξει ο ευρωπαίος τότε πάμε καλά και ο καύσωνας τελειώνει το Σάββατο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ αδερφε Μιχαήλ😊😊

Να σαι καλά αδερφέ γκάρυ να περάσεις καλά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο χειρότερα τα πρωινά. Κυρίως λόγω του πολύ άσχημου σεναρίου του Τζεμ ου πήγε προς Ευρωπαίο δυστυχώς .. 

Κάκος ο Ευρωπαίος. Και πάλι...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρίμα ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό το 0 του  GFS. Χάλασαν όλα πλέον πλην ισως ΟΥΚΜΟ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φοβερό το 6αρι του τζίφου, μακάρι να έβγαινε!

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

τυφώνας χτυπάει το μεξικό τώρα, ενώ αναμένεται μάλλον δημιουργία νέου και ισχυρού τυφώνα στις ανατολικές ακτές

gfsna-0-192.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερό το 12αρι του τζίφου. Δυστυχώς όμως τα υπόλοιπα μοντέλα μοντέλα στην λογική του Ατλαντικού είναι αλλού ..

Προς ουκμο το ευρωπαϊκό να δούμε συνέχεια 

... Χαλι..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαινεται να μπαινουμε σε δυσκολο διαστημα με αρκετη ως πολλη ζεστη.Τοπικα θα δουμε και 42αρια σε θεσσαλια-κεντρικη Μακεδονια,δυτικη Στερεα και Πελοποννησο την ερχομενη εβδομαδα και γενικευμενα 36-38αρια σε πολλες περιοχες.Μετα δειχνει να μετριαζεται το σκηνικο αλλα με μονιμη πλεον τη ζεστη με Τ της ταξεως των 35 ως 37 βαθμων κατα τοπους και κατα περιοδους ως τουλαχιστον,πιστευω τα μεσα του μηνα.Κουραγιο σε οσους απο μας δεν αντεχουν,καλη διασκεδαση στις σαυρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φαινεται να μπαινουμε σε δυσκολο διαστημα με αρκετη ως πολλη ζεστη.Τοπικα θα δουμε και 42αρια σε θεσσαλια-κεντρικη Μακεδονια,δυτικη Στερεα και Πελοποννησο την ερχομενη εβδομαδα και γενικευμενα 36-38αρια σε πολλες περιοχες.Μετα δειχνει να μετριαζεται το σκηνικο αλλα με μονιμη πλεον τη ζεστη με Τ της ταξεως των 35 ως 37 βαθμων κατα τοπους και κατα περιοδους ως τουλαχιστον,πιστευω τα μεσα του μηνα.Κουραγιο σε οσους απο μας δεν αντεχουν,καλη διασκεδαση στις σαυρες...

ta neyra mou krosiaaaa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...