Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάχος ατμοσφαιρας 500-1000hpa:η αποσταση μεταξύ της επιφάνειας και του επιπέδου των 500hpa.Μετριέται σε dam,1 dam=10m.

Οσο μικρότερο πάχος τοσο μικρότερη η μέση θερμοκρασία σε αυτο το στρωμα της ατμόσφαιρας,αρα και μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης της νιφαδας.

Υγρασια και χιονι.Γενικα:Οσο μεγαλυτερη η σχ.υγρασια τοσο μικροτερη η εξάτμιση.Με χαμηλη υγρασιά η εξατμιση γυρω απο την νιφαδα μεγαλώνει μειωνοντας την υγρασια της νιφαδας και ρίχνοντας τη θερμοκρασια στην επιφανεια αυτης,αρα και αυτη επιβιώνει ευκολοτερα.

Μιχαλη κανε τις.απαραιτητες διευκρινισεις-διορθωσεις..😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συπληρωματικα,υπαρχει νιφαδα που μπορει να επιβιωσει ακομα και με Τ επιφανειας 8 βαθμους περιπου.Αυτο προυποθετει χαμηλη υγρασια.

Γι αυτο περυσι με β.δυτικο στην επιφανεια ο Τεο έκανε παρτυ στο περαμα και ο brain σιχτιριζε στο Πατημα..🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πάχος ατμοσφαιρας 500-1000hpa:η αποσταση μεταξύ της επιφάνειας και του επιπέδου των 500hpa.Μετριέται σε dam,1 dam=10m.

Οσο μικρότερο πάχος τοσο μικρότερη η μέση θερμοκρασία σε αυτο το στρωμα της ατμόσφαιρας,αρα και μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης της νιφαδας.

Υγρασια και χιονι.Γενικα:Οσο μεγαλυτερη η σχ.υγρασια τοσο μικροτερη η εξάτμιση.Με χαμηλη υγρασιά η εξατμιση γυρω απο την νιφαδα μεγαλώνει μειωνοντας την υγρασια της νιφαδας και ρίχνοντας τη θερμοκρασια στην επιφανεια αυτης,αρα και αυτη επιβιώνει ευκολοτερα.

Μιχαλη κανε τις.απαραιτητες διευκρινισεις-διορθωσεις..😉

Δεν χρειάζεται καμία διόρθωση. Είναι τέλειο, όπως πρέπει! Βάλτο και στο μετεωρολογικό γλωσσάρι αν θες, να μην χάνεται. Και όπως έγραψες στο επόμενο ποστ, ακριβώς αυτό ισχύει. Μάλιστα πέρσι τέλη Φλεβάρη, το γύρισε πρόσκαιρα στα Γιάννενα με 7 βαθμούς επιφανείας το μεσημέρι σε χιόνι. Πρόσκαιρο, αλλά χιόνι

 

Α και μην ξεχνιόμαστε με βορειοδυτικό ρεύμα αυτά😁

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν χρειάζεται καμία διόρθωση. Είναι τέλειο, όπως πρέπει! Βάλτο και στο μετεωρολογικό γλωσσάρι αν θες, να μην χάνεται. Και όπως έγραψες στο επόμενο ποστ, ακριβώς αυτό ισχύει. Μάλιστα πέρσι τέλη Φλεβάρη, το γύρισε πρόσκαιρα στα Γιάννενα με 7 βαθμούς επιφανείας σε χιόνι. Πρόσκαιρο, αλλά χιόνι

Μιχαλη το μετεωρολογικο γλωσσαρι το θελουμε λιγο πιο "κυριλε".Οποτε το αναλαμβάνεις εσυ!😜😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αχ πως θα γινει τη Παρασκευη να μη παω δουλεια.

Θα ειναι πολυ ενδιαφέρουσα μερα μετεωρολογικα. Ολη μερα θα παλευει  χιονι με νερο στους 1 - 2 βαθμους.  Και το κακο ειναι οτι δεν εχω παραθυρο  να βλεπω. Εχω ΜΗΔΕΝ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΕΞΩ.

 

Μονο αν δεν παω δουλειά  υπαρχει ελπιδα να δω να πεφτουν  νιφαδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οκ Γιώργο, αν και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, όταν μου έρθει θα το γράψω εκεί😀

Από τις 102 έως τις 144 ώρες ο τζίφος δίνει 1600-1700 μέτρα παγοποίησης  στην Πίνδο με συνεχή, ικανοποιητικά φαινόμενα. Το χιόνι θα έφτανε τα 1100-1200 μέτρα [λόγω ψυχρού δυτικού ρεύματος]. Ωραία θα ήταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τάση για τις επικές ημερομηνίες συνεχιζεται....16 με 18...Ο αζορικος φουσκώνει...δείγμα του ότι αμα θελει δεν τον σταματαει τιποτα....

Χαχαχα ο τζιφος με τον ευρωπαίο πιο πολλες ομοιότητες έχουν στις 240 ώρες παρα στις 120

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Αχ πως θα γινει τη Παρασκευη να μη παω δουλεια.

...... παίξτο άρρωστος ..... δεν θα σου είναι δύσκολο λόγω ιδιότητας .....χαχαχαχαχα......

ΥΓ......''Μονο αν δεν παω δουλειά  υπαρχει ελπιδα να δω να πεφτουν  νιφαδες'' ..... και γω νόμιζα ότι είσαι μόνο ' 'Καυσωνούλης '' ......

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, THUNDERSNOW1965 said:

...... παίξτο άρρωστος ..... δεν θα σου είναι δύσκολο λόγω ιδιότητας .....χαχαχαχαχα......

ΥΓ......''Μονο αν δεν παω δουλειά  υπαρχει ελπιδα να δω να πεφτουν  νιφαδες'' ..... και γω νόμιζα ότι είσαι μόνο ' 'Καυσωνούλης '' ......

Δεν τα κανω  αυτα να υποκριθω οτι ειμαι αρρωστος. Απ τη δουλειά  εχω λειψει

2 μερες με πυρετο 40c  προπερσυ

3 μερες με λουμπαγκο που σερνομουν το 2015

Στην Ελλαδα ουτε μια μερα, ΠΟΤΕ. 

 

Αυτες ειναι. 5 μερες.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, THUNDERSNOW1965 said:

...... παίξτο άρρωστος ..... δεν θα σου είναι δύσκολο λόγω ιδιότητας .....χαχαχαχαχα......

ΥΓ......''Μονο αν δεν παω δουλειά  υπαρχει ελπιδα να δω να πεφτουν  νιφαδες'' ..... και γω νόμιζα ότι είσαι μόνο ' 'Καυσωνούλης '' ......

Καυσωνουλης είμαι το καλοκαιρι. Τωρα θελω χιονι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Κώστας. είπε:

Δεν τα κανω  αυτα να υποκριθω οτι ειμαι αρρωστος. Απ τη δουλειά  εχω λειψει

2 μερες με πυρετο 40c  προπερσυ

3 μερες με λουμπαγκο που σερνομουν το 2015

Στην Ελλαδα ουτε μια μερα, ΠΟΤΕ. 

 

Αυτες ειναι. 5 μερες.

 

 

 

..... συγχαρητήρια για το επαγγελματικό σου ήθος .....!!!!!!!!...... αλλά τότε χιόνι δεν θα δεις ..... αφού θα δουλεύεις ......😉..... ''η τσάπα του γιου'' που λεν και στο χωριό μου ..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγούνε τα μοντέλα τα δυτικά πάνε για 500 αρες μην πω παραπάνω, και θα νομίζουμε πως είχαμε φυσιολογικό 2020. Χσχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν βγούνε τα μοντέλα τα δυτικά πάνε για 500 αρες μην πω παραπάνω, και θα νομίζουμε πως είχαμε φυσιολογικό 2020. Χσχα 

Για Θεσσαλονίκη πως το βλέπεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Για Θεσσαλονίκη πως το βλέπεις?

Νομίζω πως και η Θεσσαλονίκη επιτέλους θα βραχει Χρήστο ικανοποιητικά, έρχονται πολλές κακοκαιριες, όλο και κάποια θα είναι ανωτερη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν βγούνε τα μοντέλα τα δυτικά πάνε για 500 αρες μην πω παραπάνω, και θα νομίζουμε πως είχαμε φυσιολογικό 2020. Χσχα 

Μαγική εικόνα θα είναι για να ξεχάστουμε από την ουσία και την πραγματική άθλια κατασταση

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μαγική εικόνα θα είναι για να ξεχάστουμε από την ουσία και την πραγματική άθλια κατασταση

φίλε μπαίνει χειμώνας στην Ηπειρο!!. Μέχρι τα μέσα του Δεκέμβρη θα πέσει εννοείται στα βουνά όσο χιόνι δεν έπεσε πέρσι όλον τον χειμώνα, ειδικά 7-9 Δεκεμβρίου, αν παραμείνει έστω ένα υποτυπώδες δυτικό ρεύμα, με αυτές θερμοκρασίες, θα χιονίζει αρκετά από τα 1200 και πάνω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

φίλε μπαίνει χειμώνας στην Ηπειρο!!. Μέχρι τα μέσα του Δεκέμβρη θα πέσει εννοείται στα βουνά όσο χιόνι δεν έπεσε πέρσι όλον τον χειμώνα, ειδικά 7-9 Δεκεμβρίου, αν παραμείνει έστω ένα υποτυπώδες δυτικό ρεύμα, με αυτές θερμοκρασίες, θα χιονίζει αρκετά από τα 1200 και πάνω

Πρώτη φορά σε βλέπω τόσο σίγουρο και αισιοδοξο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πρώτη φορά σε βλέπω τόσο σίγουρο και αισιοδοξο

Είμαι γιατί εκτός από το ότι δεν μπορεί κάτι να χαλάσει πάρα πολύ, εγώ θα λείπω, οπότε θα είναι δυσκολότερο να χαλάσει. Φυσικά η ψυχούλα μου κλαίγεται γιατί θα τα χάσω και ήθελα να κάνω βόλτα με το ποδήλατο στην λίμνη και να παίρνω φώτο από το χιονισμένο Μιτσικέλι😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανεβάζει συνεχώς τα χιλιοστά ο Ευρωπαίος για την δυτική Ημαθία ! 17 χιλιοστά μας δίνει για αύριο και 80 χιλιοστά για την κακοκαιρία Κυριακή βράδυ - Δευτέρα !!!

6E093A93-CABE-4CD8-AAD7-C6ED50647713.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως όλα δείχνουν ο Δεκέμβριος δείχνει πως θα έχει την εικόνα του Νοέμβρη που δεν ήρθε ποτέ στη χώρα μας... Ας ελπίσουμε από την άλλη να μας θυμηθεί κ ο χειμώνας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, Athinaios said:

50 χιλιοστα το σεναριο 8 του gfs σε Αττικη 13 δεκεμβρη..

gens-8-2-252.png

Παρακαλα να μην βγει φιλε γιατί με Κορωνοιο και πλημμύρες θα πονέσει κόσμος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...