Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, geornik είπε:

Πρεπει να βρουμε τις καμερες κ κυριως livestream που ειναι κοντα στα αυστροιταλικα συνορα.

https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/italia/trentino-alto-adige/trento/folgaria.html?fbclid=IwAR05HLQlgMRyOK6QNSEfvYEJN9fWsMZOpUeUf7nLsUIURAyry9t_y4p9pXQ

Άρχισε ο πανικός.. Πολλές έχει εδώ..   Κύριοι πολλά προβλήματα προβλέπονται εκεί πάνω.. .. 

graphe13_1000___12.4528301887_46.3562753036_.png

graphe3_1000___12.4528301887_46.3562753036_.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το επόμενο δεκαήμερο θα αναβλύζουν νερά και από τα μπετά μου φαίνεται...κατά τ αλλά αργά και σταθερά οι χάρτες οδηγούν προς τον χειμώνα με καρφιτσωμενο τον αζορ ανοιχτά από την ιβηρική και έτοιμο να ορμήξει προς βορρά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Το επόμενο δεκαήμερο θα αναβλύζουν νερά και από τα μπετά μου φαίνεται...κατά τ αλλά αργά και σταθερά οι χάρτες οδηγούν προς τον χειμώνα με καρφιτσωμενο τον αζορ ανοιχτά από την ιβηρική και έτοιμο να ορμήξει προς βορρά...

Η λογική εξέλιξη  των πραγμάτων- διατάξεων είναι αυτή ... σταδιακά να μετακινηθεί ο χειμώνας στην ανατολικη Ευρώπη ....άσχετα που δεν υπάρχει λογική στον καιρό ... χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να δούμε. Πρέπει φέτος ο κοπρος να αποδείξει ότι μπορεί να συμπεριφέρεται και ως ποιμενικος και όχι μόνο ως τσιουαουα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά, περάσματα όσο πάει το μάτι, αλλά γιατί να γίνει το χατίρι του BrainA και να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ΚΤΕΛ?😭

 

Εντωμεταξύ οι δείκτες μετά από πρόσκαιρη άνοδο ξαναέπεσαν σήμερα, δεν το περίμενα! Πάμε καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω τους χάρτες και πραγματικά κανένα χειμερινό ενδιαφέρον. Οκ θα βρέξει. Αλλά 20 Δεκέμβρη αν έχουμε νοτιάδες πάλι θα λέμε για αναπληρώσεις από το κακο Φθινόπωρο και άλλα τέτοια; Ελπίζω αυτό το πράγμα να κρατήσει λίγο και μετά ο Αζορικός να πάρει θέση στην Αγγλία και στην Ιταλία φυσικά. Να ακουμπάει μέχρι εκεί. 20 Δεκέμβρη με 30 Γενάρη είναι η καλύτερη περίοδος για θαψαρ. Φαίνεται μετά τις 20 να μαζεύεται κρύο στα Β.Α. Το αίτιο που θα το κατεβάσει φαίνεται επίσης να παίζει εκεί στην Ιβηρική. Μεγάλο ρόλο παίζει και η ταχύτητα των ανέμων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, teopap7 είπε:

Στις 12 Δεκεμβρη θα αρχισουμε δειλα δειλα  να βλεπουμε για 20 οποτε μη σκας απο τωρα 🙂

Σήμερα που έβρεξε εδώ το χαρηκα. Αλλά τι να το κάνω να ρίχνει μισή ώρα και μετά να έχω ήλιο. Θέλουμε χαμηλά από Ιταλία να σαρώσουν όλη την χώρα για μια εβδομάδα. Μετά όμως θέλουμε αλλα πράγματα. Ένα τέρας μωβ να καλύψει όλη την Ευρώπη. Θυμάμαι ένα περσινό τρέξιμο που μια μωβ μπάλα κάλυπτε όλη την Ευρώπη και στο τέλος ξερναγε ψύχος πάνω μας για 5 μέρες. Κάτι τέτοιο θέλω. Και μετά ας έχω 15 βαθμούς και βροχές μόνο και χιόνια στα βουνά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά βελτιώθηκε το ευρωπαικό για την συνέχεια στα μακρινά. Αναμένουμε το πέρασμα της Δευτέρας, όπου θα δώσει και χιόνια σε λογικά υψόμετρα στην Πίνδο.

 

Αλλά ζηλεύω.. έχω χρόνια να δω τέτοιους χάρτες.. και είμαι στο μέρος με τον λιγότερο υετό...

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

Έχω χάσει άπειρες φορές κακοκαιρία, είτε επειδή είμαι Λάρισα, είτε επειδή είμαι Γιάννενα.. Και τώρα θα χάσω 3 κακοκαιρίες μαζί [μετά της Δευτέρας..]  Δεν μπορώ άλλο να είμαι στο λάθος μέρος..  ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ! Και τώρα που θα χάσω λόγω καραντίνας [πρώτη φορά αυτή η αιτία φυσικά..] τ

 

ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΡΩΝΟΠΑΡΤΑΚΗΔΕΣ. ΑΝ ΔΩ ΕΝΑΝ ΜΠΡΟΣΤΆ ΜΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ!!🤬

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μια χαρά βελτιώθηκε το ευρωπαικό για την συνέχεια στα μακρινά. Αναμένουμε το πέρασμα της Δευτέρας, όπου θα δώσει και χιόνια σε λογικά υψόμετρα στην Πίνδο.

 

Αλλά ζηλεύω.. έχω χρόνια να δω τέτοιους χάρτες.. και είμαι στο μέρος με τον λιγότερο υετό...

Modele GFS - Carte prévisions

Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη δυσαρέσκειας ,αυτό ήθελες αυτό θα γίνει😎🎁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη δυσαρέσκειας ,αυτό ήθελες αυτό θα γίνει😎🎁

Πίστευα ότι θα τελείωνε η καραντίνα, και ότι θα γυρνούσα πίσω.. Δεν ξέρω θα δω τι μπορώ να κάνω... έχω χαρτί από την γραμματεία, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν ΚΤΕΛ.. Βέβαια προφανώς θα το προτιμούσα, αφού το άλλο ήταν η συνέχιση του αισχρού μοτίβου του Νοεμβρίου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την πλειοψηφία των πρωινών ανσάμπλ πήγε το κύριο τρέξιμο στο 12αρι και δημιουργεί σκανδιναβικό στις 240 ώρες 

D32CBBB4-7D34-47E4-88CF-C192401E6716.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρον μενουμε ευχαριστημένοι με τις βροχές και το φθινοπωρινό στυλ του καιρου μιας και δεν έκανε φθινόπωρο φέτος και επρεπε κάποια στιγμή έστω και καθυστερημένα να το κάνει, όμως όσο προχωράει ο μήνας (και κυρίως από το δευτερο μισό του και μετά) θα αρχίσουν να αυξάνονται και οι απαιτήσεις μας αφου τότε πλεον το ζητουμενο θα ειναι μονο ενα...ΤΟ ΧΙΟΝΙ...και φυσικά όχι μόνο σε κορφοβουνια και στα ορεινά... 

Με λίγα λόγια, Δεκέμβρη καλά το ξεκίνησες το έργο αλλά μη μας απογοητευσεις στη συνέχεια...θυμησου τις παλιες σου δόξες... 

graphe3_1000___22.5301886792_40.3024291498_.gif.76ddbf4f1ae51ba02f813766db3e3163.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά από την μείωση του υετου στα δυο προηγούμενα τρεξίματα ... ο ευρωπαίος ξανά ανέβασε τα χιλιοστά για την κακοκαιρία της Κυριακής - Δευτέρας για εδώ περιοχή δυτικής Ημαθίας- Βέροιας ... στο 12αρι δίνει 75 χιλιοστά 

34B877C8-B84F-450F-B585-EF1066EFA3BD.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία ενίσχυση του μετώπου από τζίφου για την Δευτέρα. Να δούμε την συνέχεια.

 

Η συνέχεια ετοιμάζει κάτι απρόσμενα καλό.. ωχωχωχ

 

Ασύλληπτο θάψιμο, και χιόνι μέχρι τις παρυφές των Ιωαννίνων.. Εκπληκτικό τρέξιμοanim_pwy2.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα με βαση ολα τα δεδομενα που αναλυουμε για το διαστημα 14-19 υπαρχουν 30% πιθανοτητες για σοβαρη ψυχρη εισβολη με χιονια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Καλησπερα με βαση ολα τα δεδομενα που αναλυουμε για το διαστημα 14-19 υπαρχουν 30% πιθανοτητες για σοβαρη ψυχρη εισβολη με χιονια...

Ευχαριστούμε φίλε για την ενημέρωση....

όπως είπα και νωρίτερα το κύριο το βραδινό πήγε προς τη πλειοψηφία των μελών των ανσάμπλ του πρωινού στο ευρωπαικό για ανάπτυξη Σκανδιναβικού αντικυκλώνα -ουσιαστικά μετακίνηση του αντικυκλώνα της Ευρ. Ρωσίας προς Σκανδιναβία και άνοιγμα διαδρόμου για μεταφορά ψύχους διαμέσου της ανατολικής ευρώπης προς Βαλκάνια ίσως....θα δούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, [weathermaniac] said:

Μια χαρά, περάσματα όσο πάει το μάτι, αλλά γιατί να γίνει το χατίρι του BrainA  FORUM και να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ΚΤΕΛ?😭

 

Εντωμεταξύ οι δείκτες μετά από πρόσκαιρη άνοδο ξαναέπεσαν σήμερα, δεν το περίμενα! Πάμε καλά

Τώρα μιλάς σωστά Μιχάλη 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Αρκετά μέλη των ανσάμπλ του γφσ φέρνουν ψύχος στην ανατολική ευρώπη εκεί γύρω στις 18-20 του μήνα...

Ειναι η πρωτη χρονια που τα στοιχεια δειχνουν οτι θα υπαρξει αλλαγη στα βαλκανια χειμερινη με μεγαλη πιθανοτητα και στην χωρα μας περιξ των χριστουγεννων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Τώρα μιλάς σωστά Μιχάλη 😂

Είπες ότι με αγαπάς? Με μισείς με ΜΙΣΕΙΣ😭😭😭

 

ΚΟΊΤΑ ΕΔΏ ΤΙ ΘΑ ΧΆΣΩ ΚΟΊΤΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερό το 00αρι για Πίνδο,πρέπει να βελτιωσε λίγο τις Τ.Οπως και να ζει το φορτώσουν μεγάλα ύψη χιονιού άνω των 1400 μέτρων στα κεντρικά και κάπου στα 1200 σε ήπειρο και δυτική Μακεδονία.Παρολαυτα η κυκλοφορία δεν δείχνει κάποιο σημάδι βελτίωση στα μακρυνα αφήνοντας αβέβαιο το μέλλον για τους πεδινους,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σύμφωνα με την εικόνα των διατάξεων κ την προοπτική είναι η πρώτη φορά μετά από πολλά πολλά χρόνια (από το 2001) που οι πιθανότητες για White Christmas είναι πάρα πολλές.. Κ κάτι ακόμα η απεικόνιση των μοντέλων για μετά τις 16με 18 Δεκεμβρίου δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπουμε τώρα.. Ο μπαστακας στη Ρωσία θα γίνει Σκανδιναβικός κ ο αζορ επιτέλους θα σηκώσει κεφάλι.. Κ μετά αρχίζουν τα γλέντια εξ ανατολάς.. Ο αντίκτυπος της la Nina στις διατάξεις δεν έχει αρχίσει ακόμα αλλα μετά τα μέσα Δεκεμβρίου θα αλλάξουν όλες οι διατάξεις στο β ημισφαίριο.. Προσωπική εκτίμηση.. Πάντα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...