Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Δεν λέω κάτω των κλιματικών αλλά γενικά ψυχρές. 2-3 βαθμούς στα 850 θα πέσει, μπούρδες δηλαδή. Δυστυχώς στράβωσε το πράγμα στο χειρότερο σημείο, τουλάχιστον ο μισός Δεκέμβρης πάει στα σκουπίδια, κρίμα..

Για τον Βόλο βλέπω στα ενσεμπλς του τζίφου ότι από τους 7 βαθμούς στα 850hpa θα πέσει στους 3 περίπου, από τις 7 του μήνα προς τις 8. Όντως ισχύει ότι δεν είναι τίποτα το σπουδαίο για εκεί. Και δυστυχώς για την περιοχή δεν φαίνεται ούτε κάποια καλή 2-3ημερη κακοκαιρία έως και τις 15/12, η οποία να μπορεί να χιονίσει έστω τα ημιορεινά/ορεινά. Μέχρι τα μέσα του μήνα νοτιάδες, λίγες βροχές και γενικά ήπιες θερμοκρασίες.

Θα μπορούσε βέβαια να είναι και χειρότερα, να έχει ηλιοφάνεια και ανομβρία όπως άλλες χρονιές, οπότε κάτι είναι και αυτά που φαίνονται για τις επόμενες μέρες.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα τελευταία 5-6 σερί χρόνια υπήρχαν συνεχόμενες ανατολικές κακοκαιρίες την περίοδο των εορτών 

ισως  φέτος είναι δρομολογημένο  ένα διάλειμμα ήπιου καιρού την επίμαχη περίοδο  που μαζι με την καραντινα θα μας αποτελειώσει 
 

ιδωμεν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν επαληθευτει κάτι παρόμοια με τον τζιφο πάντως όσα χρόνια φοιτώ στα Γιάννενα, και στην Ήπειρο γενικότερα  θα μιλάμε για την ιδανικότερη αρχή χειμώνα που (δεν😭) θα ζήσω !

 

Γιάννη έχω εξηγήσει στο μετεωρολογικό γλωσσάρι την έννοια των μετώπων, αν θες κάνε ένα τσεκ

 

Ηρακλή εμένα με ξέρεις, βροχαρης είμαι χεχε. Αλλά είναι σημαντικό που έχει αποδειχθεί ότι ένα βορειοανατολικό ρεύμα χωρίς κάποιο αίτιο δεν έχει κάποια φοβερά αποτελέσματα στην Αθήνα. Αυτό γιατί ενώ είναι προσηνεμη , υπάρχει η Εύβοια και η Πάρνηθα, οπότε κατά κάποιο τρόπο μιλάμε για υπηνεμη προσηνεμητιδα 🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλαχιστον για 10-15 μερες θα επηρεαζομαστε απο συνεχη βαρομετρικα χαμηλα που τα περισσοτερα εξ αυτων θα σαρωνουν την χωρα απο τα δυτικα προς τα ανατολικα..Οι νοτιαδες πηραν τη σκυταλη απο τους βοριαδες..Αλλα ηταν αναμενομενο..Οταν τον νοεμβρη μας φλομωσαν στα αχρειαστα ξεροκρυα και στην ανομβρια πλην 2-3 περιοχων..

Το χιονι του Δεκεμβρη ειναι μακραν το ποιοτικοτερο,οχι ομως συνηθες φαινομενο...Ο δεκεμβρης ειναι ο πιο υετοφορος μηνας του ετους,σχεδον πανελλαδικα..Αρα σ αυτον τον μηνα επικρατουν κατα κυριο λογο οι νοτιαδες...Γιατι στην Ελλαδα με νοτιαδες βρεχει παντου και θαβονται τα βουνα!!Απλα πραγματα παιδες..Εχουμε καιρο για χιονια...Τις βροχες χρειαζεται η γη μας..Θα ρθουν κι αυτα..Ας θαφτει η Πινδος αρχικα και εχει ο θεος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τουλαχιστον για 10-15 μερες θα επηρεαζομαστε απο συνεχη βαρομετρικα χαμηλα που τα περισσοτερα εξ αυτων θα σαρωνουν την χωρα απο τα δυτικα προς τα ανατολικα..Οι νοτιαδες πηραν τη σκυταλη απο τους βοριαδες..Αλλα ηταν αναμενομενο..Οταν τον νοεμβρη μας φλομωσαν στα αχρειαστα ξεροκρυα και στην ανομβρια πλην 2-3 περιοχων..

Το χιονι του Δεκεμβρη ειναι μακραν το ποιοτικοτερο,οχι ομως συνηθες φαινομενο...Ο δεκεμβρης ειναι ο πιο υετοφορος μηνας του ετους,σχεδον πανελλαδικα..Αρα σ αυτον τον μηνα επικρατουν κατα κυριο λογο οι νοτιαδες...Γιατι στην Ελλαδα με νοτιαδες βρεχει παντου και θαβονται τα βουνα!!Απλα πραγματα παιδες..Εχουμε καιρο για χιονια...Τις βροχες χρειαζεται η γη μας..Θα ρθουν κι αυτα..Ας θαφτει η Πινδος αρχικα και εχει ο θεος..

Μιλάς πολύ σωστά παληκαρι μου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χιλιοστα ευρωπαιου για αυριο Αττικη....δυτικη Αττικη το πιο πολυ νερο...

screencapture-meteologix-com-gr-model-charts-euro-attiki-precipitation-total-20201204-2100z-html-1607020880027.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως η αλήθεια είναι και θα δούμε τις επόμενες μέρες, ότι η φάση αρχίζει να χαλάει ήδη από τα μέσα του μήνα. Καλά ο Τζιφός μας στέλνει για μπανάκι, τους σκληρούς βέβαια, γιατί εγώ μπανάκι σε θάλασσα μόνο αν η θάλασσα έχει 28 και πανω βαθμούς.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολυ νερο (χιλιοστα μεσα σε 3 ωρες) Αττικη και οχι μονο δινουν τα μοντελα 7 δεκεμβρη 

precipitation-ath_28.png

precipitation2_30.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας βαφτει ασπρος ο ηπειρωτικος κορμος και στη συνεχεια το κρυο θα παρει το δρομο του..οπως παλια!!..και μια καλη χιονοκαλυψη βαλκανια..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάγραμμα Κατερίνης απο 12αρι τζίρου...καθυστερημενο φθινοπωρο αλλά προτιμοτερο απο τους ανομβρους και (τζαμπα) κρυους Δεκέμβρηδες των προηγουμενων ετών...

2013217833_graphe3_1000___22.5301886792_40.3024291498_(3).png.117367f0f48e3611d92953698f3c1837.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα.ο ευρωπαιος δινει αρκετα μμ θεσσαλονικη κ ανατολικοτερα ο τζιφος ψιζουλα.μαλλον βλεπει τον βροχοδιωκτη ανατολικο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

καλησπερα.ο ευρωπαιος δινει αρκετα μμ θεσσαλονικη κ ανατολικοτερα ο τζιφος ψιζουλα.μαλλον βλεπει τον βροχοδιωκτη ανατολικο...

Ο τζιφος δεν τα παει και τοσο καλα στον υετο σε σχεση με τον ευρωπαιο.. αυτη η διαταξη ομως μπορει να δωσει αρκετα χιλιοστα στη περιοχη της Θεσσαλονικης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Ο τζιφος δεν τα παει και τοσο καλα στον υετο σε σχεση με τον ευρωπαιο.. αυτη η διαταξη ομως μπορει να δωσει αρκετα χιλιοστα στη περιοχη της Θεσσαλονικης

ναι το ξερω οπως κ στην προηγουμενη κακοκαιρια που μας εδινε το ευρωπαικο 12 κ ο τζιφος 2-3. στο τελος πεσανε 17

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Τουλαχιστον για 10-15 μερες θα επηρεαζομαστε απο συνεχη βαρομετρικα χαμηλα που τα περισσοτερα εξ αυτων θα σαρωνουν την χωρα απο τα δυτικα προς τα ανατολικα..Οι νοτιαδες πηραν τη σκυταλη απο τους βοριαδες..Αλλα ηταν αναμενομενο..Οταν τον νοεμβρη μας φλομωσαν στα αχρειαστα ξεροκρυα και στην ανομβρια πλην 2-3 περιοχων..

Το χιονι του Δεκεμβρη ειναι μακραν το ποιοτικοτερο,οχι ομως συνηθες φαινομενο...Ο δεκεμβρης ειναι ο πιο υετοφορος μηνας του ετους,σχεδον πανελλαδικα..Αρα σ αυτον τον μηνα επικρατουν κατα κυριο λογο οι νοτιαδες...Γιατι στην Ελλαδα με νοτιαδες βρεχει παντου και θαβονται τα βουνα!!Απλα πραγματα παιδες..Εχουμε καιρο για χιονια...Τις βροχες χρειαζεται η γη μας..Θα ρθουν κι αυτα..Ας θαφτει η Πινδος αρχικα και εχει ο θεος..

Αναμενουμε με αγωνια τις βροχες και τα οποια χιονια στον Ταυγετο, να γεμισουν οι πηγες νερό, οι δεξαμενες, να κατεβάσουν τα ποτάμια... είμαστε στο όριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντάξει η διάταξη που έβγαλε ο τζίφος για τα δυτικά στις 150 ώρες, είναι από τις πιο βόμβες που έχω δει σε κίνηση ενίσχυση κτλ.. φοβερό εικονικό σενάριο... Να τονίσω ότι στο πέρασμα της δευτέρας, τα περισσότερα ηλεκτρικά θα είναι προς Πελοπόννησο μεριά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, xionia polla είπε:

image.thumb.png.c9c7834dd110f61dd735a52cb5244b51.pngΑπίστευτα ύψη υετού στις Άλπεις!!!!!!

και το χιόνι χεχεχε

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

71mm μου δίνει ο ευρωπαίος για αυριο (ή βασικά για σήμερα μιας και άλλαξε η μέρα) και 33mm ο τζίφος, να δουμε ποιο θα πεσει πιο κοντα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο τύπος καιρού που σιχτιριαζα απο μικρο παιδί

 

IMG_20201204_010240.jpg

Και παρόλα αυτά δίνει 30 χιλιοστά στην Αττική έστω και σε βάθος 10ημερου. Αν είχα εγώ 30 χιλιοστά έστω και έτσι στα Γιάννενα με ανατολικοπροσήνεμο τύπου καιρού θα πανηγύριζα😊

 

Βέβαια κάποιος πονηρούλης θα μου πει πως έχω το ανάλογο ποσοστό χεχεχε. Αλλά εγώ θέλω μόνο απόλυτα νούμερα. χεχχεε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο τύπος καιρού που σιχτιριαζα απο μικρο παιδί

 

IMG_20201204_010240.jpg

Πολύ ωραίος τύπος καιρού αυτός😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.......... να μυριστηκε τιποτα εκει κατω ο τζιφος??  🙂❄️... .καλημερα  !

gfs-0-372.png?18

 

gfs-0-366.png?0

 

 

 

 

 

 

 

image.png

image.png

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...