Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες μόλις ξύπνησα και μπήκα να δω φωτογραφίες από τους θρακιώτες..μούφα και εκεί τελικά..αδιανόητο..τι άλλο να πούμε..καμία όρεξη για μοντέλα αν και χθες που τα είδα ήταν όλα αρκετά θερμά για αρχές γενάρη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Weather xanthi είπε:

Τελικά ποιο μοντέλο πέτυχε πιο πολύ σε αυτήν την κακοκαιρία; 

Στη προκειμενη περιπτωση δεν υπαρχει καν μονοφθαλμος για να βασιλευσει! 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1-2 ,στο αικον που τρεχει οι 2 εμποδισμοι γροιλανδικος και αζορικος συμπιεζουν λιγο παραπανω το ατλαντικο χαμηλο που θα περασει στην κυκλοφορια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επισης το χαμηλο που θα περασει στην κυκλοφορια ειναι πιο κοντα στον αυλωνα της σκανδιναβιας οποτε ισως τον παρασυρει..να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Weather xanthi είπε:

Που μπορώ να βρω αρχείο γενικά με πληροφορίες για χιόνιαδες Ελλάδας; 

εγω ανατρεχω σε χαρτες απο το μετεοσιελ.. Meteociel - Archives des analyses NCEP de 1836 à aujourd'hui

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για να δουμε..μπηκε το πρωτο χαμηλο που ειναι δυσκολο να κανει την δουλεια αλλα εχει και αλλο πισω που ερχεται παλι απο την αγγλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

Πείτε ένα καλό χιόνια Θράκης ή όλης της  Βόρειας Ελλάδας 

15-16 δεκμβριου 2001..λογικα χιονισε και σ εσας... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερο το ICON. Εχει καλυτερο αντικυκλωνα ασχετα αν δεν φαινεται με αποτελεσμα να κατεβαινει ο αυλωνας πιο νοτια

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

Πείτε ένα καλό χιόνια Θράκης ή όλης της  Βόρειας Ελλάδας 

16-18 δεκεμβριου 1988 μαλλον θα χιονισε  και εκει. Αν και ξανθη  3/1/2016 τσεκαρε εκει το ειχε στρωσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, ICELARISSA said:

Δεν ειπα οτι μ αρεσει ο χειμωνας ..ειπα οτι εχουν αλλαξει οι χειμωνες ..και μην μου λες για βα ρευμα οταν στη λαρισα το 70% του χειμωνα εχω βα ανεμο αρα ξερω οτι δεν εχω φαινομενα..και ουτε ποτε με χαλασε οταν χιονιζει με βα ρευμα εκει που πρεπει το εκανε παντα αλλωστε και παντα θα το κανει.. εσυ εισαι μπερδεμενος και δεν καταλαβαινεις αυτα που γραφω

Καθολου μπερδεμενος φιλε...Εγω δεν χαρακτηριζω τον φετινο χειμωνα καπως επειδη δεν χιονισε στην Γλυφαδα.Παρ ολ αυτα επειδη ξερω την δυναμικη της περιοχης μου και το ταβανι ... που εχει, επετρεψε κ σε εμας αν θελεις να εχουμε δικαιωμα στο ονειρο και προσπαθησε να το ξεπερασεις μιας κ αναφερεσαι σε εμενα(...τωρα να μου κλαιγεται ο αλλος που μενει στη γλυφαδα)...Γεννημενος την δεκαετια του 70  εχω δει χιονια στην περιοχη μου και καλα κ πετσες κλπ.

Χειμωνας =κρυο και οχι να χαροπαλευει στα 2000μ τελη Γεναρη μεταξυ χιονιου κ βροχης.Επεσαν και 20χιλ παραπανω υετου φετος και κλαιν μαιν...Με αυτη την κυκλοφορια  κ τα κεντροβορεια δεν εχουν δει τιποτα φετος.Για εδω δεν το συζητω το θεωρω απιθανο να δουν  κατι καλο τα πεδινα αττικης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

Πείτε ένα καλό χιόνια Θράκης ή όλης της  Βόρειας Ελλάδας 

2-5/02/2005 αν δεν κάνω λάθος ήταν ιστορικός χιονιάς για την Θράκη. Επίσης, Στην Αριάδνη το 2017 θυμάμαι είχε πέσει πολύ χιόνι στον Έβρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

15-16 δεκμβριου 2001..λογικα χιονισε και σ εσας... 

Χιονισε αλλα πολυ λιγοτερο απο οτι εκει...σε εκεινον τον χιονια ανατολικα με δυτικα του παγγαιου ορους ειχε τεραστια διαφορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατι πηγε να κανει το αικον...ας μην το ξεγραψουμε το 1-2 τελικα...κανα δυο μερες υπομονη γιατι μπορει να πεταξει κανα αυλωνα και καμια χαμηλαρα απο το πουθενα...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για 1-2 αυτο που εχω καταλαβει απο χτες ειναι οτι θα περασουν 2 υφεσεις απο αγγλια και η δευτερη να προλαβει την πρωτη και να γινουν μια..κατι τετοιο τελος παντων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, g_ar είπε:

2-5/02/2005 αν δεν κάνω λάθος ήταν ιστορικός χιονιάς για την Θράκη. Επίσης, Στην Αριάδνη το 2017 θυμάμαι είχε πέσει πολύ χιόνι στον Έβρο...

Σωστος! Αυτος ηταν ο καλυτερος χιονιας για εδω(εξαιρω τον Εβρο) των τελευταιων 20 ετων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Vamon είπε:

Σωστος! Αυτος ηταν ο καλυτερος χιονιας για εδω(εξαιρω τον Εβρο) των τελευταιων 20 ετων

Υπάρχει φωτογραφικό υλικό; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κοιτουσα με προσοχη τα μοντελα μερες πριν οταν καταλαβα οτι θα μπει βορειοοδυτικος ισχυρος αποτο απογευμα εχθες ειμουν 100%σιγουρος οτι δεν θα κανει τιποτα σημαντικο μακεδονια εκτος βεβαια δυτικη μακεδονια και ορεινη χαλκιδικη  που κρατα λιγο τα χιονοσυννεφα αλλα για λγο και εκει και ετσι βεβαια εγινε τα μοντελα ειναι σημαντικα αλλα οταν γνωριζεις τον καιρο της περιοχης σου και τα σημαδια που δειχνει σπανια πεφτεις εξω η θρακη ηταν τυχερη απλα αν και τυχη δεν υπαρχει αλλα για να το πω απλα ..ο gfs ηταν υπεραισιοδοξος μεχρι τελους αλλα αρκετα δυσκολο να γινει αληθινος ο ευρωπαιος πιο συντηριτικος βεβαια εδωσε θρακη μονο για καποια χιονια..η πρωτη διαταραχη μας εβρεξε και η αλλη σε λγο θα επηρεασει το βορειο ανατολικο αιγαιο και τα νησια ετσι ειναι αυτα

Επεξεργάστηκε από fullmoon36
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

Τελικά ποιο μοντέλο πέτυχε πιο πολύ σε αυτήν την κακοκαιρία; 

Μπορώ να σου πω πιο ει ια το πιο άχρηστο εργαλείο...τα ανσαμπλ τουβτζιφουνμε διαφορα ειναινοτι χειροτερο τα τελευταία χρόνια....μαζί και ο τζιφος αλλα αυτα ειναι που χαλια...Επίσης κατι σόου Ντεπθ στο γούετερ ειναι μάπα ολα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομιζω οτι εφτασε η ωρα να το αποχαιρετησουμε το θεμα του κωστα μιας και οτι σχολιαζουμε απ εδω και περα θα ειναι για τον φλεβαρη...και του χρονου με υγεια και πιο πολλα χιονια...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

νομιζω οτι εφτασε η ωρα να το αποχαιρετησουμε το θεμα του κωστα μιας και οτι σχολιαζουμε απ εδω και περα θα ειναι για τον φλεβαρη...και του χρονου με υγεια και πιο πολλα χιονια...😀

Σωστός βαγγελη....Καλά τα πήγε το θέμα ειχαμε κακοκαιριες ενδιαφέρον βοριά νοτια δυτικα ανατολικα καλα ηταν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...