Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο παραπάνω να συμφωνήσει κάποιος μαζί σου! Τα είπες όλα ως έχουν. Ρεαλισμός! Δικαιολογώ τις μικρές ηλικίες σε αυτή την περίπτωση λόγω λαχτάρας να δούνε κάτι δυνατό σε χιόνια στην πόλη τους μιας και δεν έχουν βιώσει πολλές δυνατές συγκινήσεις.ICELARISSA

Επεξεργάστηκε από Madsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Εδω θα ερθει τίποτα......παντου κλειστός ο καιρος τριγύρω είναι 

Σε καμία δύο ωρίτσες; Δεν χάνουν τα μοντέλα το πικ των νεφώσεων, όλο μια κάτι θα κάνει, αλλά μην φανταστεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Sirax7 είπε:

Έχω αρχίσει να πιστεύω πως για να το στρώσει μέσα στην πόλη της Κομοτηνής ο μόνος τρόπος είναι με χαμηλό νυφίτσα νότιου ρεύματος αφού πρώτα έχει προηγηθεί κατάβαση Αυλώνα με προϋπάρχον κρύο. Με οποιοδήποτε άλλο τρόπο η πόλη της Κομοτηνής αδυνατεί να δει καλό χιόνι.

Η Ξάνθη καλύτερα είναι από Κομοτηνή; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Λοιπον εγω  θα τα πω οπως τα λεω παντα και οποιος παρεξηγηθει δεν με νοιαζει κιολας....χειμωνας η υπαρξη του υπαρχει για να να ανανεωθει ο υδροφορος οριζοντας κλπ κλπ να κοιμηθουν δεντρα ...ετος 2021 εντος κλιματικης αλλαγης...ελλαδα υετος εξαιρετικος ...σε σχεση με περσι κακοκαιριες τριπλασιες....χιονια στην ελλαδα καλο ειναι καποιοι πρωτα να μαθουν τους μο της περιοχης τους..τους πραγματικους μο οχι αυτους που φανταζονται...θα πρεπε εδω μεσα να γκρινιαζουν παιδια απο την δυτικη μακεδονια την φλωρινα που οχι μονο φετος αλλα εδω και μια δεκαετια εχουν ξεχασει τι ειναι ο χειμωνας...επισης παιδια απο τα υπερβορεια της αττικης που βλεπουν χιονια αξιολαγα καθε χρονο εννοω αγιους στεφανους κλπ κλπ..τωρα να μου κλαιγεται ο αλλος που μενει στη γλυφαδα η σε παραθαλλασια πολη πλην θεσσαλονικης που ουτως η αλλος θα δουν δουμε χιονι .μια φορα το χρονο και να και αντε οσο πιο βορεια λιγο παραπανω αλλα παλι ουσιαστικα πετσες κυνηγα καθε χρονο με ξεπερνα...με βαση το αρχειο μας λοιπον εως και το 2016 και για 50 χρονια ο μο για θεσσαλια ειναι ενα 1.5 δηλαδη 1 φορα συν το χρονο χιονι 10 εκ σε καρδιτσα τρικαλα 1 ακριβως χιονι 5 εκατοστων λαρισα το χρονο και 0.7 ουτε καν δηλαδη 1 το χρονο χιονι με ελαφρα χιονοστρωση για το βολο την πολη οχι πιο ηπειρωτικες περιοχες της μαγνησιας....αυτα για να ξερουμε τι ζηταμε...ο χειμωνας προφανως και δεν ειναι κρυος αλλα ουτε και περσι ηταν ουτε και στο μελλον θα ειναι...εκτος και αν σε αυτον τον χειμωνα εξω απο το σπιτι σας εριχνε ενα 15 ποντο οποτε απ οτι καταλαβα θα τον χαρακτηριζατε εξαιρετικο..επισης χιονια μεγαλα σε πεδινα της κεντροβορεις ελλαδας βγαινουν μια φορα στα 8-9 χρονια για να ξερουμε ποτε ζηταμε πολλα...αλλωστε αν χιονιζε συνεχεια πολυ δν θα ειχαμε το 2021 σημειο αναφορας το 88 το 2001 η το 17 την αριαδνη..οι χειμωνες αλλαξαν παρτε χαμπαρι και μαθετε οσο αφορα το χιονι τι βλεπει καθε περιοχη και ειστε οντως καιροφιλοι κοιταξτε και κανα υετο αν εχετε πιασει του μο γιατι η φυση αυτο εχει αναγκη οχι αν δω εγω 5ποντο αλλα αν δουν τα πεδινα νερακι και τα ορεινα χιονακι...

Θα σου πω φίλε που είναι η απογοητευση. Εγώ αυτό που ελπίζω προσωπικα κάθε χειμώνα ειναι να δω έστω μια ασθενή χιονόπτωση το χρόνο. Αλλά ακόμα και αυτό το βάζω στην άκρη αλλά χειμώνα φέτος δεν νιώθω. Δεν έχει κρυο πως να το κάνουμε είναι σχεδόν συνέχεια η θερμοκρασία πανω απο τις μέρες τιμές δεν θέλω τρέλα πραγματα τα φυσιολογικά για την εποχή ζηταμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Weather xanthi είπε:

Η Ξάνθη καλύτερα είναι από Κομοτηνή; 

Δύσκολη και η Ξάνθη στο χιόνι αλλά σαφώς καλύτερη από την Κομοτηνή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εβαλε μια πετσα η Λαρισα κ του αρεσει αυτος  ο χειμωνας με 2 ψυχρες εισβολες απο τα lidl😂Αν ειχαμε ΒΑ ρευμα φετος θα ηταν ανωμαλια... παλι,Τεσπα ο καθενας τα βλεπει διαφορετικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σε καμία δύο ωρίτσες; Δεν χάνουν τα μοντέλα το πικ των νεφώσεων, όλο μια κάτι θα κάνει, αλλά μην φανταστεις

Ελα μιχαηλ εχω βιντεακι στο πικ των φαινομενων χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

Η Ξάνθη καλύτερα είναι από Κομοτηνή; 

Δυστυχώς φίλε Ξανθιωτη η οροσειρά της Ροδόπης που βρίσκεται βορειότερα μας. Μας καταστρέφει από άποψη χιονιού. Μας κόβει πάρα πολύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Εβαλε μια πετσα η Λαρισα κ του αρεσει αυτος  ο χειμωνας με 2 ψυχρες εισβολες απο τα lidl😂Αν ειχαμε ΒΑ ρευμα φετος θα ηταν ανωμαλια... παλι,Τεσπα ο καθενας τα βλεπει διαφορετικα...

Δεν ειπα οτι μ αρεσει ο χειμωνας ..ειπα οτι εχουν αλλαξει οι χειμωνες ..και μην μου λες για βα ρευμα οταν στη λαρισα το 70% του χειμωνα εχω βα ανεμο αρα ξερω οτι δεν εχω φαινομενα..και ουτε ποτε με χαλασε οταν χιονιζει με βα ρευμα εκει που πρεπει το εκανε παντα αλλωστε και παντα θα το κανει.. εσυ εισαι μπερδεμενος και δεν καταλαβαινεις αυτα που γραφω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Ελα μιχαηλ εχω βιντεακι στο πικ των φαινομενων χαχαχ

Χαχα και πολυ έκανε χαχα. Τι ώρα ακριβώς? Παίζει να ήταν η ώρα που σηκώθηκα και είπα στις αναφορές πάω για ύπνο χαχαχα. Πάντως εδώ μου είπαν οι γονείς μου ότι δεν είχε κάτι έστω αυτή την μία ώρα που κοιμήθηκα, ισως να ήταν τοπικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Χαχα και πολυ έκανε χαχα. Τι ώρα ακριβώς? Παίζει να ήταν η ώρα που σηκώθηκα και είπα στις αναφορές πάω για ύπνο χαχαχα. Πάντως εδώ μου είπαν οι γονείς μου ότι δεν είχε κάτι έστω αυτή την μία ώρα που κοιμήθηκα, ισως να ήταν τοπικο

7 ειναι το πρωι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη ποιος μίλησε για χιόνι στα πεδινά και ψύχος κάθε μέρα; Φέτος δεν έχει ρίξει ούτε 10cm συνολικά στα 1500m του Πηλίου. Πορταριά, Μακρινίτσα τίποτα. Καρδίτσα, Τρίκαλα, Λάρισα, Λαμία τίποτα ουσιαστικά. Φλώρινα λίγα πράγματα. Νευροκόπι και Ορεστιάδα που πάντα ήταν τα πρώτα μέρη που χιόνιζε δεν έχει κάνει τίποτα. Ρίχνει στα βουνά καλά χιόνια στα 1500+ και μετά από λίγο έρχεται μία θερμή εισβολή και τα σηκώνει όλα. Δεν περιμένω να χιονίζει κάθε χρόνο στην πόρτα μου ή στο κέντρο της Αθήνας αλλά αυτό το πράγμα φέτος δεν είναι φυσιολογικό. Σίγουρα θα έχουμε και νοτιάδες και θερμές εισβολές με την Αφρική δίπλα μας αλλά όχι και έτσι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

7 ειναι το πρωι

Αααα, άλλο τότε, δεν ξέρω τι έγινε όντως, και δεν είχα ούτε ανταποκριτές εκείνη την ώρα. Πάλι καλά είδαμε την παπλαμουδα φέτος, αλλιώς θα παραπονιέσαι νουν που το έχασα χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι τα χρόνια άλλαξαν οι χειμώνες στη χώρα μας έχουν αλλοιωθεί υπερβολικά ...πρέπει να ξεχάσουμε τους παλιούς καλούς χειμώνες.....πλέον όλα είναι θέμα μιας εβδομάδας το πολύ δέκα ημέρες όσον αφορά το κρύο και τα χιόνια και ΑΝ.....οι χρονιές χωρίς καθόλου χειμώνα αυξήθηκαν και λογικά θα αυξάνονται...ενώ οι χρονιές που θα κάνει έστω αυτό το διάστημα κάποιων ημερών μειώθηκαν και λογικά θα μειώνονται συνεχώς...άρα θα ελπίζουμε μόνο σε πυροτεχνήματα μιας ημέρας ή το πολύ κάποιων ημερών....μέσα σε ένα ολόκληρο τρίμηνο...τώρα το να χιονίζει Απρίλιο και Μάρτιο εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα απολύτως ίσα ίσα αποδεικνύει  την ανωμαλία και την τεράστια αλλαγή που επήλθε στον καιρό και στο κλίμα...τον Μάρτη άλλωστε δεν τον θεωρώ και δεν είναι χειμωνιάτικος μήνας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ρε παιδιά συγνώμη ποιος μίλησε για χιόνι στα πεδινά και ψύχος κάθε μέρα; Φέτος δεν έχει ρίξει ούτε 10cm συνολικά στα 1500m του Πηλίου. Πορταριά, Μακρινίτσα τίποτα. Καρδίτσα, Τρίκαλα, Λάρισα, Λαμία τίποτα ουσιαστικά. Φλώρινα λίγα πράγματα. Νευροκόπι και Ορεστιάδα που πάντα ήταν τα πρώτα μέρη που χιόνιζε δεν έχει κάνει τίποτα. Ρίχνει στα βουνά καλά χιόνια στα 1500+ και μετά από λίγο έρχεται μία θερμή εισβολή και τα σηκώνει όλα. Δεν περιμένω να χιονίζει κάθε χρόνο στην πόρτα μου ή στο κέντρο της Αθήνας αλλά αυτό το πράγμα φέτος δεν είναι φυσιολογικό. Σίγουρα θα έχουμε και νοτιάδες και θερμές εισβολές με την Αφρική δίπλα μας αλλά όχι και έτσι..

Γιαννη και περσι τα χανια πιο πολυ χιονι ειχαν μαρτη παρα χειμωνα καλα δεκεμβρη δεν το συζητω οτι ψαχνεις να βρεις χιονι..αυτο εξηγω οτι αλλαξαν τα δεδομενα και η φυσιολογικοτητα αρα αλλιως πρεπει να βλεπουμε τους χειμωνες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το παρελθον ειναι παρελθον το παρων ειναι ενα δευτερολεπτο οποτε παμε για το μελλον...λογω δυσκολιας στην προβλεψη των μοντελων και πειδη οπως εχουμε δει οι 120 ωρες φετος μοιαζουν σα να ειναι 180 ας περιμενουμε μεχρι αυριο το πρωι να δουμε μπας και εχουμε καμια μεταστροφη των μοντελων στον αυλωνα 1-2 και μετα οριοθετουμε το νεο χρονικο διαστημα.ΥΓ κατα εμε χειμωνα εκανε και κανει απλα ηταν πολυ υγρος και οπου υπαρχει πολυ υγρασια δεν υπαρχει πολυ κρυο.αυτα οσον αφορα το παρελθον και τους χειμωνες.Το φθινοπωρο εχει προβλημα στην ελλαδα και οχι ο χειμωνας αν πρεπει να διαλεξω μια προβληματικη εποχη....οπως και η ανοιξη αλλα απο την αναποδη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, Sirax7 said:

Και Κομοτηνή Βαγγέλη μετά τα μεσάνυχτα έκοψε ο υετός τπτ δεν έκανε κι εδώ. Νομίζω πως φταίει το κεντρο του χαμηλού κινήθηκε πολύ διαφορετικά από ότι έδειχναν τα μοντέλα. Εδώ βόρειο Έβρο που περίμεναν να τους θάψει στο χιόνι. Τους έριξε μια απλή χιονόπτωση χιονόστρωση.

Καλημέρα! Μήπως ήταν βορειότερα και ανατολικότερα;Από το meteocentre το κέντρο του χαμηλού φαίνεται εσωτερικά στη Τουρκία αλλά στο ύψος της Λέσβου. Αν είχατε καλά φαινόμενα όπως τα έδειχνε ο τζίφος θα είχατεπιο χαμηλές θερμοκρασίες. Πάντως εδώ ακόμη και τώρα υπάρχει υετός από το χαμηλό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Λοιπον εγω  θα τα πω οπως τα λεω παντα και οποιος παρεξηγηθει δεν με νοιαζει κιολας....χειμωνας η υπαρξη του υπαρχει για να να ανανεωθει ο υδροφορος οριζοντας κλπ κλπ να κοιμηθουν δεντρα ...ετος 2021 εντος κλιματικης αλλαγης...ελλαδα υετος εξαιρετικος ...σε σχεση με περσι κακοκαιριες τριπλασιες....χιονια στην ελλαδα καλο ειναι καποιοι πρωτα να μαθουν τους μο της περιοχης τους..τους πραγματικους μο οχι αυτους που φανταζονται...θα πρεπε εδω μεσα να γκρινιαζουν παιδια απο την δυτικη μακεδονια την φλωρινα που οχι μονο φετος αλλα εδω και μια δεκαετια εχουν ξεχασει τι ειναι ο χειμωνας...επισης παιδια απο τα υπερβορεια της αττικης που βλεπουν χιονια αξιολαγα καθε χρονο εννοω αγιους στεφανους κλπ κλπ..τωρα να μου κλαιγεται ο αλλος που μενει στη γλυφαδα η σε παραθαλλασια πολη πλην θεσσαλονικης που ουτως η αλλος θα δουν δουμε χιονι .μια φορα το χρονο και να και αντε οσο πιο βορεια λιγο παραπανω αλλα παλι ουσιαστικα πετσες κυνηγα καθε χρονο με ξεπερνα...με βαση το αρχειο μας λοιπον εως και το 2016 και για 50 χρονια ο μο για θεσσαλια ειναι ενα 1.5 δηλαδη 1 φορα συν το χρονο χιονι 10 εκ σε καρδιτσα τρικαλα 1 ακριβως χιονι 5 εκατοστων λαρισα το χρονο και 0.7 ουτε καν δηλαδη 1 το χρονο χιονι με ελαφρα χιονοστρωση για το βολο την πολη οχι πιο ηπειρωτικες περιοχες της μαγνησιας....αυτα για να ξερουμε τι ζηταμε...ο χειμωνας προφανως και δεν ειναι κρυος αλλα ουτε και περσι ηταν ουτε και στο μελλον θα ειναι...εκτος και αν σε αυτον τον χειμωνα εξω απο το σπιτι σας εριχνε ενα 15 ποντο οποτε απ οτι καταλαβα θα τον χαρακτηριζατε εξαιρετικο..επισης χιονια μεγαλα σε πεδινα της κεντροβορεις ελλαδας βγαινουν μια φορα στα 8-9 χρονια για να ξερουμε ποτε ζηταμε πολλα...αλλωστε αν χιονιζε συνεχεια πολυ δν θα ειχαμε το 2021 σημειο αναφορας το 88 το 2001 η το 17 την αριαδνη..οι χειμωνες αλλαξαν παρτε χαμπαρι και μαθετε οσο αφορα το χιονι τι βλεπει καθε περιοχη και ειστε οντως καιροφιλοι κοιταξτε και κανα υετο αν εχετε πιασει του μο γιατι η φυση αυτο εχει αναγκη οχι αν δω εγω 5ποντο αλλα αν δουν τα πεδινα νερακι και τα ορεινα χιονακι...

ετσι συμφωνω σε αρκετα απο τα γραφωμενα σου βεβαια να πουμε οτι φετος εχουν γινει καποιες αλλαγες στις μετεοκυκλοφοριες που εχουν ενδιαφερον βεβαια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, chemical_JKou είπε:

Καλημέρα! Μήπως ήταν βορειότερα και ανατολικότερα;Από το meteocentre το κέντρο του χαμηλού φαίνεται εσωτερικά στη Τουρκία αλλά στο ύψος της Λέσβου. Αν είχατε καλά φαινόμενα όπως τα έδειχνε ο τζίφος θα είχατεπιο χαμηλές θερμοκρασίες. Πάντως εδώ ακόμη και τώρα υπάρχει υετός από το χαμηλό

Νομίζω κινήθηκε νοτιότερα και ανατολικότερα τις βραδυνές ώρες σε σχέση με αυτό που έδειχναν τα μοντέλα.με αποτέλεσμα να μην έχουμε υετό μετά τα μεσάνυχτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, chemical_JKou είπε:

Έφυγε σφαίρα από το Αιγαίο (κεντέρης) και κόπηκαν γρήγορα τα φαινόμενα στα δυτικά σας;; Πιθανώς

τουλαχιστον να σταθειτε τυχεροι εσεις σημερα οι νησιωτες...😀...οσον αφορα την θρακη εγινε το χειροτερο δηλαδη αν καταλαβα καλα και αυτο που φοβομουν αν δεν επιανε το χαμηλο εστω και λιγο ιονιο...και στο ναο καστ χαθηκε και αυτο το λιγο που ακουμπουσε στο ιονιο οποτε εφυγε σφαιρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Sirax7 said:

Νομίζω κινήθηκε νοτιότερα και ανατολικότερα τις βραδυνές ώρες σε σχέση με αυτό που έδειχναν τα μοντέλα.με αποτέλεσμα να μην έχουμε υετό μετά τα μεσάνυχτα.

Σωστά νοτιότερα ναι. Και σας έκανε πολύ υετό όταν ακόμα δεν είχατε τη κατάλληλη θερμοκρασία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, chemical_JKou είπε:

Σωστά νοτιότερα ναι. Και σας έκανε πολύ υετό όταν ακόμα δεν είχατε τη κατάλληλη θερμοκρασία

Όπως πάντα δλδ στην Κομοτηνή. Έριξε 85 χιλ. Βροχή από τις 4 το μεσημέρι μέχρι τις 11 μιση δώδεκα το βράδυ. Και μόλις έπεσε η θερμοκρασία κοντά στους δύο βαθμούς.. τέλος ο υετός.. το θέμα είναι ότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό εδώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, chemical_JKou είπε:

Σωστά νοτιότερα ναι. Και σας έκανε πολύ υετό όταν ακόμα δεν είχατε τη κατάλληλη θερμοκρασία

γιατι γελας?σε βλεπω...ουτε δικηγορος ε?...χαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρα καταλήγουμε στο ότι ελπίζουμε αυτές οι 2-3 εισβολές που θα κάνει με Τ που αρκούν για πεδινά να συνδυαστούν με υετό και τις υπόλοιπες μέρες απλά να είναι όσο γίνεται λιγότερο πάνω από τα κλιματικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...