Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω πιστη η ολη φαση ηταν εξ αρχης πολυ οριακη γτ παντα εδω στα μεγαλα χιονια ειμαστε στο οριο, θα εχουμε χιονι και μαλιστα απο νωρις το σαββατο, ασε που μπορει ν τσιμπησουμε και κατι γερο για ρετουσαρισμα απο νυφιτσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, south coast είπε:

παιζει και το πιο βορεια  και να ξεμεινουμε παλι απο Τ

Θα το δουμε φιλε...Ειναι νωρις για να μπω σε επιμερους αναλυσεις...Να δουμε και τον μεσο ορο..Τα μοντελα στα 12αρια και εχει ο θεος..Παντως και το αικον οπως προανεφερα κατι αναλογο πηγε να κανει χωρις επιτυχια..Εχει μελλον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Θέλω να πιστεύω ότι με ΒΔ θα βοηθήσει ο Θεσσαλικός κάμπος.

ναι η μονη μας ελπιδα να τα παμε καλυτερα...αλλα θα εχει βδυτικο ?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολα στην ωρα τους!!Δε θα δεις απο μενα φανφαρες και συναισθηματισμους..Λεω αυτο που πιστευω..Βασει τρεξιματων..Απεχουμε πολυ ακομα..Κυνηγαμε τη χιονοστρωση στα βορεια του νομου σε ολα και οπου φτασουν πιο χαμηλα τα χιονια...Ψυχραιμια..Πεμπτη εχουμε ακομα..

Σακη όντως απέχει πολυ το τρέξιμο του τζιφου  από απλή χιονόπτωση στα πεδινα ; Η συνολικά από όλα τα μοντέλα απέχουμε ;

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Trans Siberian είπε:

Εγω εχω πιστη η ολη φαση ηταν εξ αρχης πολυ οριακη γτ παντα εδω στα μεγαλα χιονια ειμαστε στο οριο, θα εχουμε χιονι και μαλιστα απο νωρις το σαββατο, ασε που μπορει ν τσιμπησουμε και κατι γερο για ρετουσαρισμα απο νυφιτσα

εσυ συγκεκριμενα δεν θα εχεις κανενα θεμα με τις θερμοκρασιες πιστευω....σε τι υψομετρο εισαι ?

λογικα απο 150 και πανω πανε για πανω απο 20 εκ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Santa snow said:

Το χαμηλο που ειναι στην σωστη θεση τραβαει τις χιονοθερμοκρασιες χαμηλοτερα... Αυτο που δειχνει ο τζιφος με λιγες βελτιωσεις ειναι καλο , αλλα προσωπικα δεν το πιστευω...

Αυτό λεω ,με αυτή τη θέση του χαμηλού την Δευτέρα στις 13.00 και με την σύγκλιση στην Αττική δεν είναι φυσιολογικό να έχεις -7 στο λεκανοπέδιο ,θεωρώ μεχρι αύριο με το ζόρι να έχουμε ένα -6 στα 850,μακάρι να διαψευστω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Αριάδνη πχ

Το καλυτερο γκολ στο 90 το χωσαμε 17 φλεβαρη βραδυ του 2008...Ολοι λεγανε για ξαστεριες..Αλλαξε το χαμηλο πορεια και βαλαμε 20 ποντους κεντρο και μεχρι 40 τα δυτικα...18 φλεβαρη πρωι το σκορ ειχε γινει 3-0..Ολα τα γκολ στις καθυστερησεις...🤣

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα άλλο πολύ θετικό σημάδι εινιανη χαμηλή βαροβαθμιδα,θα βοηθήσει πάρα πολύ θετικά τα κεντροβορεια,ακόμη και όταν το χαμηλό θα είναι Αιγαίο,το λέω αυτό επειδή συχνά οι ισχυροί άνεμοι στα ψηλά δημιουργούν υετοτρυοες στα κβ με χαμηλό αιγαιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Γιάννης μασ said:

εσυ συγκεκριμενα δεν θα εχεις κανενα θεμα με τις θερμοκρασιες πιστευω....σε τι υψομετρο εισαι ?

λογικα απο 150 και πανω πανε για πανω απο 20 εκ 

Εγω ειμαι κηπια ανακασιας αν ξερεις που ειναι, ειμαι στο υψος του αγιου γεωργιου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Philip είπε:

Αυτό με την "υποστήριξη" στα 500 ποτέ δε το κατάλαβα.


Οταν δεν υπαρχει χαμηλο , ειναι συμπληρωματικος παραγοντας για τη δημιουργια φαινομενων/υετου στην Αττικη. Δες τον τηλεμαχο το 2019 ... Μονο η υποστηριξη στα 500 ασπρισε τα παντα απο το κεντρο και πανω με αξιολογες χιονοστρωσεις στα ΒΠ της αθηνας απο 150 μετρα και πανω. Φυσικα αυτο οταν εχουμε ΒΑ και καλη κλιση αυλωνα ...

Για το χαμηλο που δειχνει τωρα το gfs δε θελουμε χαμηλο 500αρι  απαραιτητα. Σιγουρα οσο χαμηλοτερο τοσο το καλυτερο αλλα και το -28/-30 δεν ειναι ασχημο...
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Σακη όντως απέχει πολυ το τρέξιμο του τζιφου  από απλή χιονόπτωση στα πεδινα ; Η συνολικά από όλα τα μοντέλα απέχουμε ;

Δεν απεχουμε πολυ..Απλα θελει βελτιωση..Αναφερομαι για δευτερα..Νωριτερα και να βγει υετος θα αφορα αυστηρα απο 400 και πανω..Ισως και λιγο χαμηλοτερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Το καλυτερο γκολ στο 90 το χωσαμε 17 φλεβαρη βραδυ του 2008...Ολοι λεγανε για ξαστεριες..Αλλαξε το χαμηλο πορεια και βαλαμε 20 ποντους κεντρο και μεχρι 40 τα δυτικα...18 φλεβαρη πρωι το σκορ ειχε γινει 3-0..Ολα τα γκολ στις καθυστερησεις...🤣

Τεράστιες αλήθειες Σακαρε. Με αποκορύφωμα το 2002 που έγινε ότι το 2008 Χ 3. Κάθε μέρα έλεγαν τέλος κ δεν τελείωνε ποτεεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρασκευη απο το απογευμα - σαββατο κακοκαιρια για την δυτικη ελλαδα - ηπειρο με χιονοπτωσεις στα Γιαννενα απο τον τζιφο 😁

Το ιονιο μας φερνει super καιρικα δωρα στα Γιαννενα.Και χιονισμενα θα ειναι super!!! ❄️❄️❄️😍😍😍

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Δεν απεχουμε πολυ..Απλα θελει βελτιωση..Αναφερομαι για δευτερα..Νωριτερα και να βγει υετος θα αφορα αυστηρα απο 400 και πανω..Ισως και λιγο χαμηλοτερα..

Εννοείται για Δευτέρα μιλάω και γω αν έβγαινε αυτουσιο το τρεξιμο μεχρι που πιστευεις θα έριχνε έστω νιφάδες;

 

Για να ξέρω και τι βελτιώσεις να ελπίζω ή οχι

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Δεν απεχουμε πολυ..Απλα θελει βελτιωση..Αναφερομαι για δευτερα..Νωριτερα και να βγει υετος θα αφορα αυστηρα απο 400 και πανω..Ισως και λιγο χαμηλοτερα..

Κατάλαβα....θα με φάει ο Υμηττός πάλι όλη μερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Ο τζιφος συνεχιζει και με χιονιζει εστω οριακα.. με -6 και ΒΔ δεν νομιζω να μην το δω και μιλαω για σημερα το βραδυ

καλά ο τζίφος κατάφερε έστω και στο 90 να βγάλει φαινόμενα για σήμερα ξύπνησε...δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου γεμίζει καθόλου το μάτι το σημερινό...η πόλη(για κέντρο αναφέρομαι πάντα) θα το παλέψει να γυρίσει οριακά πριν χαιρετίσει ο υετός ...τώρα για σας εκεί το βλέπω ακόμα πιο δύσκολο το σημερινό αλλά όχι απίθανο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπίζουμε σε εκπλήξεις στο nowcast του τύπου 1 βαθμό κάτω στα 850, να έρθει πιο γρήγορα το κρύο, κτλ. Αυτά μπορεί να κάνουν τη διαφορά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis_salonica είπε:

καλά ο τζίφος κατάφερε έστω και στο 90 να βγάλει φαινόμενα για σήμερα ξύπνησε...δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου γεμίζει καθόλου το μάτι το σημερινό...η πόλη(για κέντρο αναφέρομαι πάντα) θα το παλέψει να γυρίσει οριακά πριν χαιρετίσει ο υετός ...τώρα για σας εκεί το βλέπω ακόμα πιο δύσκολο το σημερινό αλλά όχι απίθανο

Για εδώ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:


Οταν δεν υπαρχει χαμηλο , ειναι συμπληρωματικος παραγοντας για τη δημιουργια φαινομενων/υετου στην Αττικη. Δες τον τηλεμαχο το 2019 ... Μονο η υποστηριξη στα 500 ασπρισε τα παντα απο το κεντρο και πανω με αξιολογες χιονοστρωσεις στα ΒΠ της αθηνας απο 150 μετρα και πανω. Φυσικα αυτο οταν εχουμε ΒΑ και καλη κλιση αυλωνα ...

Για το χαμηλο που δειχνει τωρα το gfs δε θελουμε χαμηλο 500αρι  απαραιτητα. Σιγουρα οσο χαμηλοτερο τοσο το καλυτερο αλλα και το -28/-30 δεν ειναι ασχημο...
 

Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ.  Ότι η Τ στα 500 δεν σχετίζεται με την Τ στην επιφάνεια.  Αλλά είναι απλώς ενδεικτική της ισχύος του ΒΑ ρεύματος, και ίσως συνδέεται με τον υετό σε καιρό βορείο ρεύματος στα προσήνεμα.

Με νότιο ρεύμα όμως (καλή ώρα) δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Ίσα ίσα, εδώ όταν η Τ στα 500 πέσει κάτω από -30 τότε συνήθως λήγουν τα φαινόμενα γιατί σημαίνει πως κόβει το νότιο ρεύμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Εννοείται για Δευτέρα μιλάω και γω αν έβγαινε αυτουσιο το τρεξιμο μεχρι που πιστευεις θα έριχνε έστω νιφάδες;

 

Για να ξέρω και τι βελτιώσεις να ελπίζω ή οχι

Mε συγχωρεις δεν το καταλαβα..

Μεχρι το κυμα φιλε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Παρασκευη απο το απογευμα - σαββατο κακοκαιρια για την δυτικη ελλαδα - ηπειρο με χιονοπτωσεις στα Γιαννενα απο τον τζιφο 😁

Το ιονιο μας φερνει super καιρικα δωρα στα Γιαννενα.Και χιονισμενα θα ειναι super!!! ❄️❄️❄️😍😍😍

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

Καλά  χιονισματα φιλε μου..Και μεις θα παίξουμε μπάλα εκει σε εκείνες τι ωρες απλα θα παίξουμε και μετα  εμεις..βελτιωθηκαν πολυ μια εκει τα ανσαμπλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...