Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Όχι φίλε. Θα είναι λίγος γενικά ι υετός. Τώρα είναι πιθανό να κάνει Πασπαλά, λόγω καλών θερμοκρασιών, αλλά για εμένα κάτω από 5ποντο

Τα αναμενόμενα έγιναν στην Ήπειρο, ήταν να τελειώσουν τα φαινόμενα τωρα

Ευχαριστώ Μιχαήλ,πάντως κρίμα να χάνεται τέτοια διάταξη για λίγα χιλιόμετρα,θα χάριζε απλόχερα ποιοτικά εκατοστά σε Θεσσαλία στερεα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και οι χάρτες μας λένε καλό Φλεβάρη...Χαχα αστεία πράγματα...Καλό κουράγιο.. εγώ πάω για απότοξινωση τουλάχιστον 15 ημερών.. καλα χιονια σε κεντρικο νοτια τη δευτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, dimitris27 είπε:

Ευχαριστώ Μιχαήλ,πάντως κρίμα να χάνεται τέτοια διάταξη για λίγα χιλιόμετρα,θα χάριζε απλόχερα ποιοτικά εκατοστά σε Θεσσαλία στερεα

Ακριβώς, ένα 20ποντο 30ποντο μην πω παραπάνω θα το είχαμε άνετα σε όλη την Θεσσαλία, με 12ωρο ισχυρής χιονόπτωσης.. τι να κάνουμε έτσι είναι η καιροζωη.. είχε βγάλει λίγες ημέρες πριν ο Κινέζος το απόλυτο χιονοσεναριο νυφιτσας, όταν το βρω θα το βαλω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, kilkisaios είπε:

με βορειοδυτικό είναι τα καλύτερα , εκεί πιάνει ο βορειοδυτικός?

Αρκετά προς το μεσημέρι θα βγάλει μεχρι 6 βδ στο Κιλκίς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την πόλη της Χαλκίδας το στοίχημα είναι εάν μπορεσει να το γυρισει πριν τα μεσανυχτα όσο θα ειχει ακόμη λίγα φαινομενα μηπως καταφερουμε να το δουμε να πεφτει λιγο.

Για τη Δευτέρα δεν ασχολουμαι ακόμη, αύριο εφοσον τα τρεξιματα δεν χαλασουν θα δω λεπτομεριες.

Diagramme GEFS

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κραταει γερά η φάση! Ίσως ήρθε η ώρα για περιοχές του λεκανοπεδίου να ξεπλύνουν λίγη από τη "ντροπή" των πέτρινων χρόνων, έστω και με ένα τρόπο σχετικά παράδοξο. 

Αλλά όπως είπε και ο φίλος Geornik ο τεράστιος χιονιάς του Φλεβάρη του 83 είχε συμβεί με παρόμοια διάταξη! Το χιονιά αυτό δεν τον θυμάμαι γιατί δεν ήμουν  ούτε 4 ετών αλλά ο πατέρας μου τον μνημονεύει συνεχώς γιατί ανέβαινε από Περιστέρι στο Μενίδι (220μ) στη δουλειά του και μου λέει ότι το χιόνι είχε κρατήσει 15 ημέρες στρωμένο και οι σωλήνες είχαν παγώσει πολλές μέρες. 

Δεν ξέρω θερμοκρασίες για εκείνον το χιονιά, δεν έχω ψάξει. Αλλά όταν ο πατέρας μου τον αναφέρει ως ν.1 για εδώ στο Μενίδι, δλδ καλύτερα και από 02, 4,6,8 που έριξε τα άντερα του ,  φανταστείτε για τι χιόνι μιλάμε!

 

image.thumb.png.480e1868475ee2755907d93e0be1bfe2.png

 

image.thumb.png.3229a5fe691caf7f7e143d9d3eb25976.png

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα... Χαίρομαι που λίγη ώρα πριν από τις ώρες του ενδιαφέροντος, οι ελπίδες δυναμώνουν και δεν χάνονται... Το 'χουμε παίδες πάμε για αυτό το ιστορικό... Πάμε να δούμε χιονόστρωση μέχρι και τις βάρκες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά με -7 και καλό υετό που δείχνει ο τζίφος χιονίζει και μέχρι την Αθήνα.

Δυτική Αττική την ώρα τον φαινομένων έχει σημείο 0 τα 400 μετρα.

Άρα χιονόπτωση άνετα έχει μέχρι τα 150 μέτρα..

Μισό βαθμό να κρυώσει ακόμα χιονίζει μέχρι τις βάρκες την πειραικής.

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Λογικά με -7 και καλό υετό που δείχνει ο τζίφος χιονίζει και μέχρι την Αθήνα.

Δυτική Αττική την ώρα τον φαινομένων έχει σημείο 0 τα 400 μετρα.

Άρα χιονόπτωση άνετα έχει μέχρι τα 150 μέτρα..

Μισό βαθμό να κρυώσει ακόμα χιονίζει μέχρι τις βάρκες την πειραικής.

Μιλάμε για Δευτέρα ή ξημερώματα Κυριαακής;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

451155951_athens-gr-379794n-237162(4).thumb.png.5d01af86ea885977dc4befff436b2dd5.pngΤο κυριο του Ευρωπαίου βγάζει το -6 το μεσημέρι της Δευτέρας, ο τζιφος και το  icon πιο αισιόδοξοι

 

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ΒΔ ρευμα έχει ρίξει πολυ τις θερμοκρασίες στην Αττική αν είχαμε καλή υποστήριξη θα είχαμε και χιονοπτωσεις αυτή τη στιγμη έχουμε -26 περιπου στα 500 και -3 στα 850,στις 12 τη νυχτα παραμενει το βδυτικο ρευμα, περιμενουμε ένα -4 με -5 στα 850 αλλά -32 με -33 στα 500...για να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην ασχολείστε με τη Δευτέρα ακόμα είναι πολυ νωρίς και έχουμε κακοκαιρία βαρβάτη σε εξέλιξη με πολλά χιονια στα υπερβορεια της Αττικής που θα βγάλει προβλήματα μεχρι τη νυχτα αν συνεχίσει ετσι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...