Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

να αργησουν λιγο οι χαρτες μονο γιατι θελω ξεκουραση ακομη δεν ειμαι ετοιμος...ειμαι σε αποθεραπεια...😋

Όχι τώρα που είμαστε ζεστοί μην πάθουμε και κανένα τράβηγμα 😁😁😁😁🏂🏂🏂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

να αργησουν λιγο οι χαρτες μονο γιατι θελω ξεκουραση ακομη δεν ειμαι ετοιμος...ειμαι σε αποθεραπεια...😋

Άσε τώρα τις κόνξες, αφού κατά βάθος γουστάρεις, ακου δεν εισαι έτοιμος 😂😂

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Άσε τώρα τις κόνξες, αφού κατά βάθος γουστάρεις, ακου δεν εισαι έτοιμος 😂😂

 

 

κρυβε λογια...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, ssalonikios είπε:

Φιλε το 2017 εμεινα φρακαρισμενος 3 ωρες στην Τσιμισκη με 5 ποντους χιονι , γιατι ειχε "παγωσει" το αλατι , τι ΜΕ λες τωρα? 😂

Εντάξει αυτό που έγινε το 2017 γίνεται μία φορά στα 100 χρόνια. Μια τυπική χιονόστρωση μέσα σε πόλη δεν δημιουργεί τόσα προβλήματα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Gary είπε:

Καλησπέρα στην παρέα. Φενεται τίποτα στον ορίζοντα για μένα?

Γειά Γκάρυ.....Κατά την γνώμη μου άδειος ο ορίζοντας....κατσε να πλησιάζουν λίγο οι ώρες και βλέπουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ ωραια η προοπτικη στα μοντελα,αφου ναι μεν θα υπαρχει δυτικη κυκλοφορια,αλλα εδω ειμαστε τοσο ευλογημενοι που που δεν θα εχουμε φθινοπωρο με πλημμυρες μεσα στο γεναρη αφου υετος γιοκ. Φτανει τοσο που εριξε ολο το μηνα,τωρα μαζευει να τα ριξει μια και καλη οταν το χαμηλο θα κατσει ακριβως 300 χλμ κατω απο την πολη μας με το -20 στο βελιγραδι και το 0 στην καλλικρατεια. Το ευρωπαϊκο πιο ενδιαφερον για μακρια,αλλα ειναι μοντελο της πλακας και δεν το παιρνω στα σοβαρα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Πολυ ωραια η προοπτικη στα μοντελα,αφου ναι μεν θα υπαρχει δυτικη κυκλοφορια,αλλα εδω ειμαστε τοσο ευλογημενοι που που δεν θα εχουμε φθινοπωρο με πλημμυρες μεσα στο γεναρη αφου υετος γιοκ. Φτανει τοσο που εριξε ολο το μηνα,τωρα μαζευει να τα ριξει μια και καλη οταν το χαμηλο θα κατσει ακριβως 300 χλμ κατω απο την πολη μας με το -20 στο βελιγραδι και το 0 στην καλλικρατεια. Το ευρωπαϊκο πιο ενδιαφερον για μακρια,αλλα ειναι μοντελο της πλακας και δεν το παιρνω στα σοβαρα

nikolas απο χαλκιδα  θα πει σε λιγο.... καλα παμε σε μερικες μερες θα φανει ενας τεραστιος αντικυκλωνας με κεντρο το βελιγραδι 1045 το -20 στην θεσσαλονικη και χαμηλο στην αν.μεσογειο και το -45 στο αιγαιο...θαψιμο ευβοια βοιωτια αττικη και καποια νησια... καλα τα ειπα?...χαχαχαχαχα.. παμε τωρα στο τι φαινεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως τα ανσαμπλ ευρωπαιου δεν έχουν καμία σχέση με του τζιφου για μετα τις 30 του ευρωπαιου τρέχουν στο μειον και του τζιφου στο συν 3 με συν 4 ...με βάση τους δεικτες πιο πιθανό να βγουν του ευρωπαιου αλλα ποιος ξέρει ελπίδες ειναι αυτες 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πάντως τα ανσαμπλ ευρωπαιου δεν έχουν καμία σχέση με του τζιφου για μετα τις 30 του ευρωπαιου τρέχουν στο μειον και του τζιφου στο συν 3 με συν 4 ...με βάση τους δεικτες πιο πιθανό να βγουν του ευρωπαιου αλλα ποιος ξέρει ελπίδες ειναι αυτες 😂

Ακομα ασχολεισε με τον τζιφο?χαχαχα παντως καπου διαβασα οτι ο ζιακο προβλεπει μεχρι 10 φλεβαρη ζωνικες χωρις χιονια χαμηλα παρτε φτυαρια καλου κακου αχαχχα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όμως στις αρχικές ώρες ο Τζιφός κάνει αντίθετα βήματα από αικον. Χαχαχα κλασσικά, στα 12αρια των τελευταίων 15 ημερών αυτό γίνεται χαχα. Βέβαια, υπάρχουν και άλλες μεταβλητες που παίζουν ρόλο. Ωστόσο θα ήθελα να ξέρω άμεσα αν θα χαλάσει η όχι, να μην με ταλαιπωρήσει τουλάχιστον.

 

Και να είμαστε ρεαλιστές μοντελικα. Κανένα μοντέλο φέτος δεν απέδειξε ότι μπορεί να είναι μπουσουλας. Άρα το να μην ασχολείσαι καθόλου τόσο με τον τζιφο από την μία, όσο με τον Ευρωπαίο από την άλλη, είναι απλά λάθος.

 

Δεν περιγράφω άλλο!!! Δεν θα σχολιάσω τα υπόλοιπα μοντέλα, ασχέτως αποτελέσματος, μην το γρουσουζεψω!! Τι μου κάνεις γ@moooo

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@[weathermaniac] Φυσικα και δεν υπαρχει μπουσουλας σε αυτα, και αυτος ειναι και ο λογος που υπαρχουν τοσα σεναρια στα ensembles. Και ας μη ξεχναμε οτι οσο αυξανονται τα σεναριακια (νομιζω παλια βαζαν 12 τωρα 30), τοσο καλυτερη ακριβεια (θεωρητικα) θα εχουμε στις προβλεψεις γιατι μειωνουμαι τυχον σφαλματα και αποτυχιες.

Θα επρεπε και ο τζιφος και το ευρωπαικο να εχουν σεναρια αντιστοιχα, εκει θελω να καταληξω.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και όμως στις αρχικές ώρες ο Τζιφός κάνει αντίθετα βήματα από αικον. Χαχαχα κλασσικά, στα 12αρια των τελευταίων 15 ημερών αυτό γίνεται χαχα. Βέβαια, υπάρχουν και άλλες μεταβλητες που παίζουν ρόλο. Ωστόσο θα ήθελα να ξέρω άμεσα αν θα χαλάσει η όχι, να μην με ταλαιπωρήσει τουλάχιστον.

 

Και να είμαστε ρεαλιστές μοντελικα. Κανένα μοντέλο φέτος δεν απέδειξε ότι μπορεί να είναι μπουσουλας. Άρα το να μην ασχολείσαι καθόλου τόσο με τον τζιφο από την μία, όσο με τον Ευρωπαίο από την άλλη, είναι απλά λάθος.

Λοιπον αγαπημενε μου μιχαηλ...τα ενς του ευρωπαικου τρεχανε πανω απο 50% πιθανοτητες να γινει αυτο που εγινε απο τις 8 του μηνα ακομα και οταν το κυριο 2 μερες εκανε τρελες αυτα συνεχιζαν..θες να μιλησουμε για ενς τζιφου?μολις την δευτερα εμφανισαν υετο στα κεντροβορεια την τριτη τον εξαφανισαν και μετα το ξαναεφεραν.δεν συζηταω καν τη δινας 8-9 του μηνα

 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φαινεται να υπαρχει μια υποψια τασης μετα απ αυτο το πραγμα στις 25-27 ο αζορικος να κοβει στην μεση την εξ ανατολων ατλαντικη κυκλοφορια και ν αφηνει ομως μεγαλο χαμηλο στα δυτικα και μεσα στον ατλαντικο οποτε ισως να ξεκινησουν τα κεντροβορεια απο θεση αουτσαιντερ που ειναι και η θεση που τους ταιριαζει αλλωστε γιατι τα καλα με αυτη την θεση τα εχουμε παρει παντα μα παντα...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Λοιπον αγαπημενε μου μιχαηλ...τα ενς του ευρωπαικου τρεχανε πανω απο 50% πιθανοτητες να γινει αυτο που εγινε απο τις 8 του μηνα ακομα και οταν το κυριο 2 μερες εκανε τρελες αυτα συνεχιζαν..θες να μιλησουμε για ενς τζιφου?μολις την δευτερα εμφανισαν υετο στα κεντροβορεια την τριτη τον εξαφανισαν και μετα το ξαναεφεραν.δεν συζηταω καν τη δινας 8-9 του μηνα

 

θα συμφωνησω σε ολα εκτος απο ενα.ο τζιφος το επιασε στις πολυ φευγατες ωρες το διαστημα 15/18 οτι κατι θα γινοταν εκει το εδειξε επι σειρα πολλων ραν και το κυριο και μετα οσο επεφταν οι ωρες το μοντελο τελειωσε για να επανελθει ομως στο ναο καστ που τα πηγε καλυτερα απο ευρωπαικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο λεω το ευρωπαικο το εδειχνε και αυτο στα ενς και στο κοντρολ του με ποσοστα μεγαλα απλα δεν τρεχει ελευθερα να βλεπουμε τι δειχνει μετα...το μετα ειναι προσηνεμο καργα οι σημερινοι δεικτες δεν αφηνουμ περιθωριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτο λεω το ευρωπαικο το εδειχνε και αυτο στα ενς και στο κοντρολ του με ποσοστα μεγαλα απλα δεν τρεχει ελευθερα να βλεπουμε τι δειχνει μετα...το μετα ειναι προσηνεμο καργα οι σημερινοι δεικτες δεν αφηνουμ περιθωριο

ειπαμε...αουτσαιντερ κωστα.το αφηνεις?λευκη πετσετα?😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κώστα θα σου δείξω τι εννοώ ότι μετά. Εννοείται πως ο μο του Ευρωπαίου είναι καλύτερος, αλλά υπάρχουν και στοιχεία στα οποία νίκησε ι Τζιφός, πχ αποκοπή Αγγλίας, μύτη Αυλώνα κτλ .

 

Κατά τα άλλα δεν έχω να πω πολλά για αυτά που δείχνει ο Τζιφός, και το παράλυτο.

Κύριε ελέησον, κύριε ελέησον....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια με τετοιο Ατλαντικο που βλεπετε ενδειξεις για προσηνεμη εισβολη αρχες Φλεβαρη?? Επικρατει η δυτικη κυκλοφορια και δυστυχως φαινεται να καιγεται το 1ο δεκαημερο του φλεβαρη αν συνεχιστουν τα τρεξιματα σε αυτο το μοτιβο. Μακαρι να αλλαξουν τις επομενες 2-3 μερες...

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Santa snow said:

Ρε παιδια με τετοιο Ατλαντικο που βλεπετε ενδειξεις για προσηνεμη εισβολη αρχες Φλεβαρη?? Επικρατει η δυτικη κυκλοφορια και δυστυχως φαινεται να καιγεται το 1ο δεκαημερο του φλεβαρη αν συνεχιστουν τα τρεξιματα σε αυτο το μοτιβο. Μακαρι να αλλαξουν τις επομενες 2-3 μερες...

Το μονο δεδομενο που εχουμε ειναι η στρατοσφαιρικη θερμανση στην αρκτικη, έχει ανεβει και σχετικο αρθρο πηγαινετε να το δειτε (στα μακροπροθεσμα μοντελα),  τιποτα παραπανω... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κώστα θα σου δείξω τι εννοώ ότι μετά. Εννοείται πως ο μο του Ευρωπαίου είναι καλύτερος, αλλά υπάρχουν και στοιχεία στα οποία νίκησε ι Τζιφός, πχ αποκοπή Αγγλίας, μύτη Αυλώνα κτλ .

 

Κατά τα άλλα δεν έχω να πω πολλά για αυτά που δείχνει ο Τζιφός, και το παράλυτο.

Κύριε ελέησον, κύριε ελέησον....

καλα το παραλελ πρεπει να σε αφηνει πληρως ικανοποιημενο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Dusterakos είπε:

Το μονο δεδομενο που εχουμε ειναι η στρατοσφαιρικη θερμανση στην αρκτικη, έχει ανεβει και σχετικο αρθρο πηγαινετε να το δειτε (στα μακροπροθεσμα μοντελα),  τιποτα παραπανω... 

Η στρατοσφαρικη θερμανση δε σημαινει απολυτως τιποτα για τον καιρο της χωρας μας ! Δεν εχω διαβασει επιστημονικη ερευνα σχετικα με την ΑΣΘ και τις επιπτωσεις της στην Ελλαδα, αλλα κρινοντας απο τα προηγουμενα χρονια , δε σημαινει και πολλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...