Jump to content
thanossnow

Αναφορές ψυχρής εισβολής 26-28/1....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο έξω από το Σκαλοχώρι Λέσβου στα 350μ..🌨🌨🌨🌨Χιόνι 5 εκατοστών ήδη και η σφοδρή χιονόπτωση ΝΑ συνεχίζει να παίζει μπάλα!!!
 
Μπορεί να είναι εικόνα ομίχλη, ουρανός, δρόμος, οδός, χιόνι και δέντρο
 
Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι, δέντρο, σιδηρόδρομος, φύση και δρόμος
 
Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο, δρόμος, χιόνι και φύση
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

+10000000000....

Από τα πλέον σοβαρά και αποτυπωτικά μηνύματα της πραγματικότητας, χωρίς φανφαρονισμούς, χωρίς ακρότητες, χωρίς μίρλες....απλά ήρεμα, ωραία.....όλοι θέλουμε το κάτι παραπάνω και πρώτος εγώ ίσως, αλλά θέλει και υπομονή, με τόσα "εργαλεία" γύρω μας να επηρεάζουν την γενικότητα....έχουμε πάντως δρόμο ακόμη και για το ιστορικό, που έχει πιθανότητες, μέσα από αυτό τον "ορυμαγδό" της καιρικής κατσαρόλας.....

Εννοείται Χρήστο μου ότι η ψυχολογία μου από το πρωί ανέβηκε πολλά επίπεδα, όταν από τη δουλειά μου παρατηρούσα όχι μυγάκια, αλλά νιφάδες και μετά και χοντρές νιφάδες να δημιουργούν χιονοπτώσεις σεβαστές, αξιοπρεπέστατες, ως και το κέντρο της Αθήνας.....ημίμετρα;;; μπορεί, αλλά ημίμετρα με ημέρα νιφάδων και χιονιού πάνω από τα κεφάλια μας.....3η μέρα χιονιού για μας εδώ στα Μελίσσια, αλλά θα κάνει κι άλλες, έστω κι αν για καμια 10αριά μέρες και βάλε, διαφαίνεται ένα "παράξενο" σκηνικό και θα χρειαστούν υπομονές.....

Υπέροχη λοιπόν μέρα, αφού καταφέραμε να δούμε χιονοεκπλήξειες, από κει που οι περισσότεροι δεν περιμέναμε.....και θα ξαναπώ, ότι δεν αξίζει να γινόμαστε μίρλες , γκρινιάρηδες και διώχτες, όταν δεν μας κάθεται καλά ένα σύστημα, ένα φαινόμενο κλπ....ο πήχης πήγε ψηλά, αληθινό είναι αυτο, αλλά και οι άλλοι συνδαιτυμόνες  δεν μας φταίνε κάτι να τους γυρίζουμε το κεφάλι ανάποδα......

Θέλει αρετήν και τόλμην, μια χιονοκαιρία.....έτσι λοιπόν, στήκετε και κρατείτε.....και τα άνω του ουρανού φρονείτε, γιατί κι αυτά μπορεί να έλθουν ανά πάσα στιγμή!!

ΥΓ Μπαμπίνο κουφαλίτσα την ξανάκανες κι εσύ την χιονοέκπληξη!!!

Ουτε καν ως το κέντρο μέχρι τη παραλια χιόνισε σήμερα και σε μένα!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα αυτα που βλεπουμε τα 5ποντα και οι πετσες  στο ανατ Αιγαιο ειναι προειδοποιητικα για το κυριως πιατο που θα ερθει αργοτερα ...ετσι πιστευω τουλαχιστον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

+10000000000....

Από τα πλέον σοβαρά και αποτυπωτικά μηνύματα της πραγματικότητας, χωρίς φανφαρονισμούς, χωρίς ακρότητες, χωρίς μίρλες....απλά ήρεμα, ωραία.....όλοι θέλουμε το κάτι παραπάνω και πρώτος εγώ ίσως, αλλά θέλει και υπομονή, με τόσα "εργαλεία" γύρω μας να επηρεάζουν την γενικότητα....έχουμε πάντως δρόμο ακόμη και για το ιστορικό, που έχει πιθανότητες, μέσα από αυτό τον "ορυμαγδό" της καιρικής κατσαρόλας.....

Εννοείται Χρήστο μου ότι η ψυχολογία μου από το πρωί ανέβηκε πολλά επίπεδα, όταν από τη δουλειά μου παρατηρούσα όχι μυγάκια, αλλά νιφάδες και μετά και χοντρές νιφάδες να δημιουργούν χιονοπτώσεις σεβαστές, αξιοπρεπέστατες, ως και το κέντρο της Αθήνας.....ημίμετρα;;; μπορεί, αλλά ημίμετρα με ημέρα νιφάδων και χιονιού πάνω από τα κεφάλια μας.....3η μέρα χιονιού για μας εδώ στα Μελίσσια, αλλά θα κάνει κι άλλες, έστω κι αν για καμια 10αριά μέρες και βάλε, διαφαίνεται ένα "παράξενο" σκηνικό και θα χρειαστούν υπομονές.....

Υπέροχη λοιπόν μέρα, αφού καταφέραμε να δούμε χιονοεκπλήξειες, από κει που οι περισσότεροι δεν περιμέναμε.....και θα ξαναπώ, ότι δεν αξίζει να γινόμαστε μίρλες , γκρινιάρηδες και διώχτες, όταν δεν μας κάθεται καλά ένα σύστημα, ένα φαινόμενο κλπ....ο πήχης πήγε ψηλά, αληθινό είναι αυτο, αλλά και οι άλλοι συνδαιτυμόνες  δεν μας φταίνε κάτι να τους γυρίζουμε το κεφάλι ανάποδα......

Θέλει αρετήν και τόλμην, μια χιονοκαιρία.....έτσι λοιπόν, στήκετε και κρατείτε.....και τα άνω του ουρανού φρονείτε, γιατί κι αυτά μπορεί να έλθουν ανά πάσα στιγμή!!

ΥΓ Μπαμπίνο κουφαλίτσα την ξανάκανες κι εσύ την χιονοέκπληξη!!!

Μακάρι να είχα τη χάρη,όρεξη κ λόγο που έχεις εσύ. Πραγματικά σε ευχαριστώ μιας και με κάλυψες απολύτως!
Κάθε μα κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έστω και σε κάτι μικρό. Μπορεί να είμαστε χιονοτρελαμένοι όλοι αλλά ο καθένας έχει την δική του τρελόβαθμίδα!
5,1 η τ Γαλατσοκύψελο και το αεράκι που θερίζει, ακόμα καλά κρατεί!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θαμμένος ο Λάκμος, κορυφή Τσουκαρέλα 2200 μέτρα, φωτό από Γιάννενα.

IMG-d824fb38fbe0ba5f4a49c7bdc472768d-V.jpg.be30c352881d36d36ec72da603e10c61.jpg

 

Λάρισα στην δύση του ηλίου, όμορφα χρώματα των νεφώσεων ανατολικά μας. Η Όσσα και πάλι.

IMG_20210127_172644.jpg

IMG_20210127_172658.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, geornik said:

Ολα αυτα που βλεπουμε τα 5ποντα και οι πετσες  στο ανατ Αιγαιο ειναι προειδοποιητικα για το κυριως πιατο που θα ερθει αργοτερα ...ετσι πιστευω τουλαχιστον...

Για πεδινα Χιου παντως πολυ δυσκολα.. τωρα αν στρωσει κανενα χιονοχαλαζο μεσα στη νυχτα λογω ραγδαιοτητας και το μαζεψει σε λιγη ωρα ναι θα μπορουσε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Για πεδινα Χιου παντως πολυ δυσκολα.. τωρα αν στρωσει κανενα χιονοχαλαζο μεσα στη νυχτα λογω ραγδαιοτητας και το μαζεψει σε λιγη ωρα ναι θα μπορουσε.

Καλα κατω των 200μ δεν γινεται με αυτα τα 850hp...Στην πολη της Χιου ποτε το εστρωσε τελευταια φορα?

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

Στην πολη της Χιου ποτε το εστρωσε τελευταια φορα?

Δεν γνωριζω πραγματικα αλλα λογικα τη δεκαετια του 00,ειναι πολυ δυσκολη περιοχη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά η τελευταία φορά που το έστρωσε ήταν το 2004 στο μεγάλο εκείνο προσήνεμο χιονιά. Αλλά το έστρωσε εδώ και τον Ιανουάριο του 2000 (μισό χρόνο πριν έρθω Αθήνα). Τότε μάλιστα τα 850 ήταν πολύ ταπεινά και χαλαρά, ήταν δεν ήταν στο -8. 

Επεξεργάστηκε από chemical_JKou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμάμαι έκανε μία τετραωρη συνεχόμενη στούπα και έστρωνε παντού ακόμα και στο λιμάνι και στις παραλίες. Τότε στο σπίτι μου το χιόνι έφθανε πάνω από τον αστράγαλο

Επεξεργάστηκε από chemical_JKou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, chemical_JKou said:

Θυμάμαι έκανε μία τετραωρη συνεχόμενη στούπα και έστρωνε παντού ακόμα και στο λιμάνι και στις παραλίες. Τότε στο σπίτι μου το χιόνι έφθανε πάνω από τον αστράγαλο, όπως θυμάμαι. 

Στις ψηλοτερες παρυφες της πολης ομως παιζει να εχει και πανω απο 10 χιονοστρωσεις την τελευταια 20ετια αλλα πλατεια και λιμανι τρωνε φολααα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΒΔ παγεροί άνεμοι στα 7 μποφόρ... το μεσημέρι είχαμε από νιφάδες μέχρι κουκουσελι! 
5.5c τώρα έξω και 14 χιλιοστά στο σύνολο! 
 

Πολυ νερό προς Κύμη κ πέριξ... με χιόνοστρωση ακόμα κ μέσα στην Κύμη! 
Στην κεντρική Εύβοια μας πούλησε ο υετος! Δίρφυς απόψε! 

9779BA62-30AB-4D4A-9B52-5690FC4DD9D0.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...