Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το yr για Γλυφάδα μας έχει βγάλει την ψυχή όμως. Χιονόνερα της πλάκας

https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-262036/Greece/Attica/Nomarchía Athínas/Glyfada

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλο βραδυ!!!καλα ραν!!καλα χιονισματα σε ολους!!!υπνο και ξυπνητηρι στι 7 για καφε και αναμονη για τις πρωτες νιφαδες...τα λεμε στον σχολιασμο στο 18ζ της κυριακης..χαχαχα...τα υπολοιπα στις αναφορες και στις χιονοφωτο😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια καθεστε και τρελενεστε με τα μοντελα..γραφει ενα παιδι καπου αν προλαβαινει να αλλαξει στις 96 ωρες?..προφανως προλαβαινει να το φτιαξει η και να το χαλασει εντελως..ποσες κ ποσες φορες περιμεναμε κλειστο καιρο και το λεκανοπεδιο ειχε σπαστο..λογω ανεμων που δεν ειχαν προβλεφθει ουτε στο nowcast..ποσες κ ποσες φορες την ωρα που χαμε χιονιστει απ αυτα που μας διναν τα μοντελα στο nowcast και ενω περιμεναμε ανοιγμα ερχοταν ενα τραφακι της πλακας απ το πουθενα και γινοταν χαμος και τρωγαμε 2-3 φορες αυτα που θα τρωγαμε..Για μενα η αττικη προβλεπετε πιο πολυ εμπειρικα παρα μοντελιακα..

Εδω και 10 μερες πιστευα σε πανελλαδικο χιονια(οχι ιστορικο) διαφορετικων φασεων οταν καποιοι κοροιδευαν οτι δεν υπαρχει πανελλαδικος..η εμπειρικη μου εκτιμιση ηταν και ειναι 5-8 εκ συνταγμα ειδικα αν κατσουν σωστα ολα βραδυνες ωρες..ο καιρος ειναι εξω

 

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Steliosnow said:

Μήπως έχουμε αλλαγές στο 90; για να δουμε... 

Screenshot_2021-02-12-22-23-29-314_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Πως σκ*τα να χειροτερεψει εαν ειναι ειδη το χειροτερο σεναριο απο 50 ενσεμπλ!!! Αν οντως γινει αυτο τοτε για ποιο λογο υπαρχουν τα ενσεμπλ ακριβως........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, brit1981 είπε:

gens-25-1-288.png

gens-25-0-288.png

 

gens-25-1-300.png

 

gens-25-0-300.png

 

Όντως αν έρθουν τέτοιες θερμοκρασίες θα υπάρξουν τεράστιες καταστροφές στο φυτικό ίσως και ζωικό κεφάλαιο .... -26 στα 850 στον Έβρο και εκτεταμένα -20 και -22 στα βόρεια και βόρειο Αιγαίο ,; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Panagiotis said:

Ο νομός είναι δύσκολος με διαφορετικά κλίματα. Εσύ εκει μπορείς να δεις και 50 πόντους, εγω 30 και στη Γλυφάδα να έχει ήλιο (δεν θα έχει). 

Πάντως με τα τώρα δεδομένα Δευτέρα/Τρίτη θα έχει ανοίγματα πολλά στα νότια. Φοβάμαι οτι τελικά θα γίνει αυτό που γράφεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας περιμένουμε και το 18άρι του τζίφου... Στην ανάλυση 0,25 ο τζίφουλας, βγάζει άτυπες "υετότρυπες" στις εντάσεις, με αποτέλεσμα να μειώνει χιλιοστά. Ωστόσο, ο Ευρωπαίος, έρχεται λίγη ώρα αργότερα, να αυξήσει τον υετό για Θεσσαλονίκη! Οι διαφορές τους, δεν είναι πολύ σημαντικές, αλλά δεν είναι και ασήμαντες.
Το ερώτημα είναι για 'μένα. Υπάρχει περίπτωση ο τζίφουλας στο 18άρι να ανεβάσει τον υετό στη Θεσσαλονίκη?
Κατά τη γνώμη μου, ναι!
Τι έχουμε ως τώρα? Τζέμ και Παίος, δίνουν εντάσεις και διάρκεια. Ο Τζίφος δίνει μικρότερες εντάσεις, δίνει "διαλλείματα", και λίγες εντάσεις.
Σε κάθε περίπτωση, η Θεσσαλονίκη θα δεί χιονόστρωση και εκτιμώ καμιά περιοχή της δεν θα πέσει κάτω από χιονόστρωση 8-10 εκατοστών. Δεν θα αναφέρω κάτι άλλο τώρα. Ειλικρινά, θέλω να αναμένω και το 18άρι, για να μπορέσω να κάνω την ερασιτεχνική μου εκτίμηση. Πολύ, πολύ σημαντικό, ότι "σώσαμε" τις αρνητικές Τ!
Όπως φαίνεται, περίπου από τις έντεκα το βράδυ, όλη η πόλη, απ' άκρο σ' άκρο, μηδενίζει. Από εκεί και πέρα και ως το πέρας των χιονοπτώσεων, τουλάχιστον έως το απόγευμα της Κυριακής, ότι πέφτει θα στρώνεται... Πάμε για το 18άρι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Όντως αν έρθουν τέτοιες θερμοκρασίες θα υπάρξουν τεράστιες καταστροφές στο φυτικό ίσως και ζωικό κεφάλαιο .... -26 στα 850 στον Έβρο και εκτεταμένα -20 και -22 στα βόρεια και βόρειο Αιγαίο ,; 

Να πω την αμαρτία μου, μιας και γράφουμε και ανώνυμα;

Δεν μου αρέσουν σε καμία περίπτωση οι πιθανές καταστροφές, και μακάρι να μην έχουμε καμία ζημιά τις επόμενες ημέρες παρεμπιπτόντως.

Αλλά αν μου έλεγε κάποιος '''θεός'' της μετεωρολογίας ότι μπορώ να το κλειδώσω από τώρα και να γίνει, θα το έκανα χωρίς δισταγμό...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, sotos*snow said:

Όντως αν έρθουν τέτοιες θερμοκρασίες θα υπάρξουν τεράστιες καταστροφές στο φυτικό ίσως και ζωικό κεφάλαιο .... -26 στα 850 στον Έβρο και εκτεταμένα -20 και -22 στα βόρεια και βόρειο Αιγαίο ,; 

Σοβαρά κοιτάς 13 μέρες μπροστά όταν έχουμε αλλαγές στις 3 ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Ερώτηση για οποιον παρακολουθει όλα τα μοντέλα, το  icon  δεν είναι το πρώτο που έπιασε την λεπτυνση του αυλωνα για την Δευτερα? 

Ναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Panagiotis είπε:

Δεν έχει σπουδάσει μετεωρολογία.  Μετά παρουσίαζε τα αθλητικά. 

εγω την ειχα συνδυασει με επικες φολες παντως, χαχαχα. και Μελανιτης εγγυηση, μπετον αρμε προγνωση! και μονο ΕΡΤ1.  κατι Καντερες, Ξηρακης πολυ ξενερα ρε παιδι μου! χαχα

να ναι καλα οι ανθρωποι οπου κι αν βρισκονται.

1 ώρα πριν, snowzz είπε:

Ο κινεζος εντωμεταξυ ενω μιλαμε, βγαινει ακομα καλυτερος... ΧΑ ΧΑ

 

 

 

 

Ρε λες.... ;

αν γινει κανα αστειο, θα παω να γινω σαολιν στο Θιβετ

20 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Ερώτηση για οποιον παρακολουθει όλα τα μοντέλα, το  icon  δεν είναι το πρώτο που έπιασε την λεπτυνση του αυλωνα για την Δευτερα? 

οσο κι αν το χλευαζω προσωπικα, ναι!

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, brit1981 said:

Να πω την αμαρτία μου, μιας και γράφουμε και ανώνυμα;

Δεν μου αρέσουν σε καμία περίπτωση οι πιθανές καταστροφές, και μακάρι να μην έχουμε καμία ζημιά τις επόμενες ημέρες παρεμπιπτόντως.

 Αλλά αν μου έλεγε κάποιος '''θεός'' της μετεωρολογίας ότι μπορώ να το κλειδώσω από τώρα και να γίνει, θα το έκανα χωρίς δισταγμό...

 

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είχα γράψει την Τετάρτη ότι με σοβαρό σχολιασμό της περιοχής μου (Χαλκίδα) θα ασχοληθώ την Παρασκευή στα 12αρια εάν υπάρχει κάτι άξιο σχολιασμού.

Θα παρεθέσω κάποιες εικόνες των 12ριων για μέχρι 72 ώρες όπου μέχρι εκεί έχουν κλειδώσει σχεδόν όλοι οι σοβαροί παράγοντες (θερμοκρασια μονο μπορει να είναι 1 βαομός πάνω ή κατω στα 850 το οποίο θα φανεί μόνο στο nowcast.

Ξεκινάω με ευρωπαικο:

Θερμοκρασία στα 850:

2021_02_12_22_36_03_ECMWF_14_day_ensemble_weather_forecast_for_Chalcis_Meteologix.thumb.jpg.9c2345d5cb0c09e2752b3a2495bd733b.jpg

Και ο υετός:

2021_02_12_22_37_27_ECMWF_14_day_ensemble_weather_forecast_for_Chalcis_Meteologix.thumb.jpg.060e2574093ea0e1b8026a7cd8cd4718.jpg

snow depth:

2021_02_12_22_46_32_ECMWF_14_day_ensemble_weather_forecast_for_Chalcis_Meteologix.thumb.jpg.14308bf706bca94284b00f137b2ff848.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά ο ζιάκο για Αττική. Γλυφαδιώτες ποια παραλία διαλέγετε? Κ τι βαθμό αντιηλιακό να βάλω?

 

642592276_Screenshot2021-02-12at10_47_59PM.thumb.png.d060393bb4112519a1cbd9537a54c715.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως, επειδή κάποιος αναφέρθηκε σε φόλες από μετεωρολόγους, η μεγαλύτερη φόλα που έχω φάει προσωπικά ήταν κάποια στιγμή το 2005.

Οι μετεωρολόγοι έλεγαν για στρώσιμο στην Αθήνα όπως την προηγούμενη χρονιά (2004), στην τιβι όλη μέρα ρεπορτάζ κλπ, εμείς εδώ στον Καρέα είχαμε προετοιμαστεί για αποκλεισμό...

Και -το θυμάμαι σαν τώρα- ξυπνάω την άλλη μέρα και έξω έριχνε τουλούμια βροχής με 5-6 βαθμούς. Όλη μέρα... Εγώ είχα τα νεύρα μου, ο πατέρας μου γέλαγε με την κατσουφιά μου.

Τότε δεν είχα καν ιδέα τι θα πει μοντέλα, ούτε την hellasweather δεν είχα ανακαλύψει ακόμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέποντας λίγο πιο καλα τους χάρτες παρατήρησα ότι το stream για την Ήπειρο εγεινε ελαχστα  Α.ΝΑ.οποτε για αυτο υπάρχει και αυτη η μικροκαθυστερηση στα 850 της πτωσης βέβαια αυτο μας δίνει περισσότερο υετο οποτε ουδεν κακο αμιγώς καλου.Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι στα Γιαννενα θα το γυρίσει κοντά στο απόγευμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος φέρνει σύμφωνα με τα δεδομένα από το windy το 0 στην πόλη γύρω στις 8 το βράδυ! Στις 10, "γράφει" -1 και στη 01 μετά τα μεσάνυχτα, -2... Αυτά είναι πολύ καλά νέα. Με αυτή τη θερμοκρασία, στρώνει ακόμα και απλό νιφάδιασμα... Στοιχειώδεις εντάσεις στη διάρκεια της νύχτας, θα μας δώσουν ένα γενικευμένο στρώσιμο σε όλη την πόλη, με το ξημέρωμα... Και μετά, με συνεχείς αρνητικές θερμοκρασίες θα έχουμε περίπου δώδεκα ώρες χιονόπτωσης επιπλέον, για να πάρουμε ότι καλύτερο γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...