Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιδες για οσους κοιτανε υετο στο αικον παραθετω τι εδινε την ωρα του θαψιματος σε ολα τα βορεια και υπερβορεια του νομου στον τηλεμαχο που εβαλε 45εκ.

IMG_20210212_232205.jpg

Στα υπερβόρεια και βορεια . Στο λεκανοπέδιο ηταν μια εφημερίδα που ελιωσε σε δυο ωρες . Το ξερω πως το λες για θετικο αλλα τα βόρεια του νομου και τα υπερβορεια στρωνονται καθε χρονο σχεδον  οποτε το βρισκω λογικο.

Μακαρι να πέσουν τελειως εκτος και να εχουμε εκπληξεις ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:
10 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

1602850578_.thumb.jpg.a78c9535ef3fd1ee727b351b4787cdce.jpgμια εξήγηση αν είναι εύκολο τι βλέπουμε?

Είναι η σύγκριση του τζιφου με το metetocentre στις ιδιες ώρες. Είναι περιπου ιδια, με λιιιγο πιο βόρειο το meteocente αν δει κανει την ισοβαρη 1020

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, LoveFebruary είπε:

νομιζω ειναι αρκετα ρεαλιστικο τι λετε κ σεις;

149972185_249410320005051_8482018730382876760_n.jpg

Βασική γνώση γεωγραφίας. Λιβαδειά η πρωτεύουσα της Βοιωτίας. Να που πρέπει να το υπενθυμίζουμε εν έτει 2021. Ακόμα κι αν η ανάρτηση του πίνακα αποσκοπεί στο να μας διαφωτίσει για πόλεις γενικότερα (και όχι απλά πρωτεύουσες νομών), δεν νοείται στην κεντρική Ελλάδα να μην αναφέρεται η Βοιωτική πρωτεύουσα καθώς και η Άμφισσα και να αντιμετωπίζονται αδιάφορα, σαν να είναι 2 απομακρυσμένα χωριά της Ρούμελης. Αν ρωτήσεις τη μισή Αθήνα ποιά είναι η πρωτεύουσα της Βοιωτίας, η πλειοψηφία θα απαντήσει "Θήβα". Αλλά δεν φταίνε αυτοί. Αλλά τα media και οι τοπικοί φορείς. Next.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Στα υπερβόρεια και βορεια . Στο λεκανοπέδιο ηταν μια εφημερίδα που ελιωσε σε δυο ωρες . Το ξερω πως το λες για θετικο αλλα τα βόρεια του νομου και τα υπερβορεια στρωνονται καθε χρονο σχεδον  οποτε το βρισκω λογικο.

Μακαρι να πέσουν τελειως εκτος και να εχουμε εκπληξεις ...

10 ποντακια είχα στα 200μ...δεν το λες και εφημερίδα ...μάλλον εγκυκλοπαίδεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παμε λιγο παλι.

το ''εγγυημενο'' χιονι/χιονοστρωση βασει του τι βλεπαμε ως χθες το πρωι ΜΑΛΛΟΝ χαθηκε.

απο κει και περα'

καποιοι στην Αττικη στον απολογισμο της Τεταρτης  θα κλαιμε και αλλοι θα γελαμε αναλογα που θα κατσει η μπιλια της συγκλισης. μπορει σε 2 φασεις να γελασουν περισσοτεροι.

και...

ΜΗ ΞΕΓΡΑΦΕΤΕ TO LAKE EFFECT! κανεις δε ρισκαρει προγνωση με αυτο γιατι πολυ απλα δε ξερει αν θα μας κατσει και που.

το κεντρικοβορειο Αιγαιο απο οπου ενεργοποιειται ο μηχανισμος, ακομα και με γφς παιζει στο -11 εως -13.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, Santa snow said:

Εγω προσωπικα παιδια σημερα μετα το 12αρι του Ευρωπαικου αν ολα πηγαιναν καλα θα εκλεινα τα εισητηρια για Κυριακη , μεχρι και PCR εκανα ! Μετα απο αυτο το Ευρωπαικο, τρωει πιστολι η φαση ! Οποτε θα σας αφησω να παιξετε μπαλα μονοι σας, καλη τυχη και ευχομαι στρωσιμο μεχρι και στη Σαλαμινα.

Και για να δωσω εναν προσωπικο επιλογο σε αυτην την κακοκαιρια (οπως και στου Λεανδρου , οπως και στης Αριαδνης , οπως και στις κακοκαιριες του 2015 και τον Μαρτη του 2011 και πολλες αλλες του χειμωνα 2011-2012) , η Αττικη δε μπορει. Μετα απο 2 βδομαδες καυσωνα μεσα στο χειμωνα με εκτεταμενα 20αρια μεχρι και στη φλωρινα , επρεπε να βαλει 20 ποντους μεχρι τον Πειραια.

Ατυχια? Κλιματικη αλλαγη? Πειτε το οπως θελετε! Παλι καλα που ειδα τον Τηλεμαχο...

Santa εγώ μαζί σου κ καταλαβαίνω οτι σου βγαίνει αυτό το υφάκι από απογοήτευση.

Εγώ να δεις τι κατινίστικο ύφος έχω όταν την ακούω. Συμφωνούμε όμως. Η Αθήνα δεν μπορεί. Πρέπει να συμφιλιωθούμε ότι πλέον η μπάλα μας έχει πάρει άσχημα με την κλιματική αλλαγή. Χθές είπες να συμφιλιωθούμε στην ιδέα οτι ζούμε σε μια από τις θερμότερες πόλεις της Ευρώπης. Εδώ θα σε διαψεύσω... Η Αθήνα δεν είναι μια από τις θερμότερες πόλεις της Ευρώπης. Είναι Η ΘΕΡΜΟΤΕΡΗ στην Ηπειρωτική Ευρώπη ετησίως. Plain and simple (δες σχετικό μου ποστ στα στατιστικά). Έφηβος πέταγα καντίλες όταν φοβόμουν από μέσα μου αυτή την πιθανότητα (γιατί την είχα ψιχανεμιστεί την δουλειά οτι όντως είμαστε σε πολύ ζεστή περιοχή). Μετά όμως έκανα ψυχοθεραπεία κάποια χρόνια (δε τρολλάρω) και τώρα πλέον μου γύρισε κ άρχισα να εκτιμώ αυτή τη κλιματική ιδιαιτερότητα της Αθήνας. Ξέρεις πόσοι το ζηλεύουν αυτό σε Ισπανίες,Πορτογαλίες, Ιταλίες? Κ όμως έχει άτομα πανευρωπαικά που έχουν άχτι την Αθήνα  κ τους έχει γίνει εφιάλτης γιατί τους καπελώνει στις μέσες ετήσιες θερμοκρασίες. χαχαχα σοβαρά μιλάω κ γω απλά το διασκεδάζω.

Σε κάθε περίπτωση είναι κρίμα γιατί θα ήταν απέραντη ομορφιά όλη η παραλία της Αθήνας να είχε θαφτεί από το χιόνι. Δε πειράζει. Θα έρθει κάποια στιγμή.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, brit1981 said:

Πάντως, επειδή κάποιος αναφέρθηκε σε φόλες από μετεωρολόγους, η μεγαλύτερη φόλα που έχω φάει προσωπικά ήταν κάποια στιγμή το 2005.

Οι μετεωρολόγοι έλεγαν για στρώσιμο στην Αθήνα όπως την προηγούμενη χρονιά (2004), στην τιβι όλη μέρα ρεπορτάζ κλπ, εμείς εδώ στον Καρέα είχαμε προετοιμαστεί για αποκλεισμό...

Και -το θυμάμαι σαν τώρα- ξυπνάω την άλλη μέρα και έξω έριχνε τουλούμια βροχής με 5-6 βαθμούς. Όλη μέρα... Εγώ είχα τα νεύρα μου, ο πατέρας μου γέλαγε με την κατσουφιά μου.

Τότε δεν είχα καν ιδέα τι θα πει μοντέλα, ούτε την hellasweather δεν είχα ανακαλύψει ακόμα!

To θυμαμαι το σκηνικο! Ειχε εναν απιστευτο ΒΑ αλλα θερμοκρασια στο θεο. Τι ψυχρολουσια και αυτη! 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυστυχως παιδια ο σχολιασμος χαρτων ειναι ψυχοφθορο αθλημα......

παμε δυνατα για το 18αρι του τζιφου......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

10 ποντακια είχα στα 200μ...δεν το λες και εφημερίδα ...μάλλον εγκυκλοπαίδεια 

Εεε εχεις δικιο. Ωστόσο ελιωσαν ολα μεχρι το μεσημερι. Αυτο το σιχενομαι. Να ειβαι κατι τοσο συντομο και ασθενες...

Εχω αχνες εικονες το 2008 που ημουν μολις 10 και μου λειπει η αισθηση που ενιωσα οταν ξυπνησα  6 το πρωι και ο ουρανος πορτοκαλι και στον δρομο στα πορτοκαλια φωτα εβλεπα στουπα σε πανλευκο τοπιο ....

Αυτο μου λειπει. Οχι οι πορδες που ζουμε ... 

Συγγνώμη εχω απογοητευτεί πολυ και λεω τι μου λειπει και το οποιο πιθανοτατα δεν θα το ζησω ξανα. 

Ας κανει οτι θελει. Εχω που εχω ποσα σοβαρα να μου χαλσνε την ψυχολογια, εχω και την απογοητευση συτη κάθε φορα που με κουραζει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι που θυμάμαι για Αττική σε μια ανάλογη περίπτωση στο παρελθόν είναι η πιθανότητα, λόγω παρατεταμένης "ζέστης",  να έχουμε ζεστό Αιγαίο με οτι μπορει να σημαίνει αυτό για ανατροφοδοτηση τύπου lake effect.  Γνωστή μου που κολυμπάει μου είπε πως είχε 15,5 βαθμούς στο Σαρωνικό ,  δεν γνωρίζω δυστυχώς αν θεωρείται 'ζεστό' και πόσο,  αν κάποιο από τα παιδιά εχει τις γνώσεις επ αυτού κ έχει δει χάρτες,θερμοκρασίας στο Αιγαίο. 

Όσο έχουμε, τις Τ ελπίζουμε.  Και ακόμα κ η Ραφήνα στα 0μ φαίνεται να έχει δικαίωμα στην ελπίδα 😉

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ξεκινάω εγώ για γούρι, 5χλμ δυτικότερα στις 30 ώρες 🤣 🤣🤣

Αχ και να ηταν 300 χλμ δυτικοτερα...

Αντε να δουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, Steliosnow said:

Καλός ο ιαπωνας

Εντωμεταξυ έχω σαρωσει το μετεοσιελ και βρήκα ένα μοντέλο NCMRWF που έχει να τρέξει από τον Ιουνιο😂😂😂

Σαν το paparel δεν εχει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξυ εχει τρελαθει το  μοντελο . Ειδατε τι δινει και για τη συνεχεια του μηνα.  Λυσσαξε στο κρύο. 

Θα βγαλει το Φεβρουαριο φουλ χειμωνιατικο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μικρες θετικές αλλαγές θέλουμε για να κερδίσουμε ότι μπορουμε περισσότερο από τη Δευτέρα και την Τριτη και νομίζω προς αυτη την κατευθυνση ειναι το 18αρι μεχρι στιγμής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...