Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LoveFebruary είπε:

εκτιμηση ειναι κ απαισιοδοξη θα ελεγα! μακαρι να κανει κ ενα 20-30% παραπανω 🙂

Θα πέφτουν σκεπές στα κεφάλια ειδικά σε ορεινά Καρδίτσας κ Τρικάλων... Μεγάλη προσοχή εκεί και στην ορεινή δυτική Φθιώτιδα...ας το πει κάποιος...εκεί είναι επικίνδυνα τα πράγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Βλέποντας λίγο πιο καλα τους χάρτες παρατήρησα ότι το stream για την Ήπειρο εγεινε ελαχστα  Α.ΝΑ.οποτε για αυτο υπάρχει και αυτη η μικροκαθυστερηση στα 850 της πτωσης βέβαια αυτο μας δίνει περισσότερο υετο οποτε ουδεν κακο αμιγώς καλου.Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι στα Γιαννενα θα το γυρίσει κοντά στο απόγευμα.

Νοτιοδυτικό δεν θα έχει αύριο η Ήπειρος? ή είδα λάθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Seventower said:

Και για πότε αφού από αύριο το πρωί χιονίζει με αρνητικές? 

Αύριο ξεκινά με μηδέν ή οριακά αρνητικές, αλλά από τις 11-12 και μετά, πάει σε θετικές, 1 με 2 βαθμούς. Εως και 3 σε κάποιες περιοχές. Από τις 6 το απόγευμα ξεκινά η οριστική πτώση και η συνέχεια είναι όπως την ανέφερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Κώστας. είπε:

Καλη χιονόστρωση  στη Θεσσαλονίκη  απο αυριο και μεθαυριο. Με τη νικη.  Μου ερχεται να κλαιω απο χαρα κι απο ενθουσιασμο.  

Ποτέ θα γυρίσεις doc στα πάτρια εδάφη? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, islander είπε:

Αύριο ξεκινά με μηδέν ή οριακά αρνητικές, αλλά από τις 11-12 και μετά, πάει σε θετικές, 1 με 2 βαθμούς. Εως και 3 σε κάποιες περιοχές. Από τις 6 το απόγευμα ξεκινά η οριστική πτώση και η συνέχεια είναι όπως την ανέφερα.

Καλά εμένα δεν με πιάνει εδώ πάνω γιαυτό δεν κοιτώ θερμοκρασίες  αλλά πιστεύω λόγω του χιονιού και στις ώρες που είπες βγάζουν ένταση  οπότε μπορεί να έχει πτώση 

Επεξεργάστηκε από Seventower
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Seventower said:

Ποτέ θα γυρίσεις doc στα πάτρια εδάφη? 

Εννοεις για μονιμη διαμονη;  όταν θα  εχω αρκετα λεφτα ωστε να μην ζοριζομαι να δουλευω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

60mm χιονουετου Αβδελλα , 80εκ+ το χωριό και θα κρατήσει καιρό λογικά,  ότι πρέπει να ρουφήξει νερό όλη η Πίνδος  

Για εδώ κάτω είδα κάτι πετσοκομμενους υετους,  αλλά κοίταξα  site τύπου freemeteo ( νομίζω διαβάζει Ευρωπαιο;).

Θερμοκρασιες καλές και υετός ο άγνωστος Χ όπως πάντα σε τέτοιες φάσεις για εμάς εδώ κάτω Αττική.  Αντε να δούμε.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Εγω προσωπικα παιδια σημερα μετα το 12αρι του Ευρωπαικου αν ολα πηγαιναν καλα θα εκλεινα τα εισητηρια για Κυριακη , μεχρι και PCR εκανα ! Μετα απο αυτο το Ευρωπαικο, τρωει πιστολι η φαση ! Οποτε θα σας αφησω να παιξετε μπαλα μονοι σας, καλη τυχη και ευχομαι στρωσιμο μεχρι και στη Σαλαμινα.

Και για να δωσω εναν προσωπικο επιλογο σε αυτην την κακοκαιρια (οπως και στου Λεανδρου , οπως και στης Αριαδνης , οπως και στις κακοκαιριες του 2015 και τον Μαρτη του 2011 και πολλες αλλες του χειμωνα 2011-2012) , η Αττικη δε μπορει. Μετα απο 2 βδομαδες καυσωνα μεσα στο χειμωνα με εκτεταμενα 20αρια μεχρι και στη φλωρινα , επρεπε να βαλει 20 ποντους μεχρι τον Πειραια.

Ατυχια? Κλιματικη αλλαγη? Πειτε το οπως θελετε! Παλι καλα που ειδα τον Τηλεμαχο...

Α ρε σαντα! Ποιος προέβλεψε την ένταση του 2008? Ποιος του 2002? Ποιος του Τηλέμαχου? Έχει προβλεφτεί ποτε? Κσλο αραγμα στις κάμερες της ΕΡΤ στη μεσογειων 🙂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Νοτιοδυτικό δεν θα έχει αύριο η Ήπειρος? ή είδα λάθος

Νδυτικο στο Ιόνιο και ΝΑ στο εσωτερικό Βασίλη... Εξου η αύξηση υετού αλλά και η Χίονοκαθυστερηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Νοτιοδυτικό δεν θα έχει αύριο η Ήπειρος? ή είδα λάθος

Για να δίνει τέτοιο θάψιμο πάνω μάλλον τέτοιο ευλογημένο  stream θα έχει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Εννοεις για μονιμη διαμονη;  όταν θα  εχω αρκετα λεφτα ωστε να μην ζοριζομαι να δουλευω.

Αντέχεις? δεν σου λειψε το μπαχαλο!!! 😄😄😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Βλέποντας λίγο πιο καλα τους χάρτες παρατήρησα ότι το stream για την Ήπειρο εγεινε ελαχστα  Α.ΝΑ.οποτε για αυτο υπάρχει και αυτη η μικροκαθυστερηση στα 850 της πτωσης βέβαια αυτο μας δίνει περισσότερο υετο οποτε ουδεν κακο αμιγώς καλου.Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι στα Γιαννενα θα το γυρίσει κοντά στο απόγευμα.

Τα ίδια είπε και ο δάσκαλος προηγουμένως Γιώργο!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Α ρε σαντα! Ποιος προέβλεψε την ένταση του 2008? Ποιος του 2002? Ποιος του Τηλέμαχου? Έχει προβλεφτεί ποτε? Κσλο αραγμα στις κάμερες της ΕΡΤ στη μεσογειων 🙂 

-41 στα 500 και -11 στα 850 ειχε το 2008 ,δες αυλωνα δες χαρακτηριστικα.

Δες το 2002 καλυτερα ! Θεση αντικυκλωνα - θεση αυλωνα και ποιοτικα χαρακτηριστικα. Στον καιρο θελει ρεαλισμο και με πορδες δε βαφουμε αυγα

ΥΓ. Ακομα και μιση νιφαδα που θα χασω με ποναει πολυ. Αλλα εχει και μεγαλο κοστος αυτην την εποχη η μετακινηση (μονο τα 2 τεστ σκεψου!!)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Με τις παραπάνω εικόνες νομίζω ότι η Χαλκίδα έχει αρτκετές πιθανότητες να το δει να πεφτει για κάποιες ώρες. Το κύριο του GFS θεωρώ ότι έχει περιθώρια βελτίωσης. Έχω το προαίσθημα ότι αύριο θα υπάρξουν κάποιες μικρές βελτιώσης όσον αφορά τα μεσάνυχτα της Δευτέρας και την Τρίτη.

Μπάινω στην ομάδα των αισιόδοξων με θετική ενέργεια ώστε να έρθουν τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα για τα ανατολικά προσήνεμα.

Με -9 από πάνω μας κ δεν θα το στρώνει;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

-41 στα 500 και -11 στα 850 ειχε το 2008 ,δες αυλωνα δες χαρακτηριστικα.

Δες το 2002 καλυτερα ! Θεση αντικυκλωνα - θεση αυλωνα και ποιοτικα χαρακτηριστικα. Στον καιρο θελει ρεαλισμο και με πορδες δε βαφουμε αυγα

ΥΓ. Ακομα και μιση νιφαδα που θα χασω με ποναει πολυ. Αλλα εχει και μεγαλο κοστος αυτην την εποχη η μετακινηση (μονο τα 2 τεστ σκεψου!!)

Ηθελα να αναφερθω στις ατοπες συγκρισεις της προγνωσιμοτητας του 2008 και του τωρα.

Το 2008 ναι, δεν το εδειχνε. Ωστόσο αν δειτε τον Ατλαντικό τοτε δεν είχε καμια σχεση με το τωρα. Και γενικοτερα με τα τελευταία χρόνια. 

Οταν παιζεις με σβηστό ατλαντικο το βρισκω λογικο να γυρισει θετικα.

Αυτο το τωρινο ειναι ρουλετα ξεκαθαρα. Πως θα φερθουν οι μ******ς τα χαμηλα και οι πιθανοτητες εξαιτίας αυτου ηταν εναντιον μας εξαρχης. Η συγκριση ειναι ατοπη.

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, menidi είπε:

Icon πάντως πολύ βελτιωμένο μου φαίνεται. 

Σε ποιο τομέα ; δε θυμάμαι το προηγουμενο τρέξιμο του γι αυτό ρωταω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 minutes ago, Tolisk20 said:

Ρε παιδια καθεστε και τρελενεστε με τα μοντελα..γραφει ενα παιδι καπου αν προλαβαινει να αλλαξει στις 96 ωρες?..προφανως προλαβαινει να το φτιαξει η και να το χαλασει εντελως..ποσες κ ποσες φορες περιμεναμε κλειστο καιρο και το λεκανοπεδιο ειχε σπαστο..λογω ανεμων που δεν ειχαν προβλεφθει ουτε στο nowcast..ποσες κ ποσες φορες την ωρα που χαμε χιονιστει απ αυτα που μας διναν τα μοντελα στο nowcast και ενω περιμεναμε ανοιγμα ερχοταν ενα τραφακι της πλακας απ το πουθενα και γινοταν χαμος και τρωγαμε 2-3 φορες αυτα που θα τρωγαμε..Για μενα η αττικη προβλεπετε πιο πολυ εμπειρικα παρα μοντελιακα..

Εδω και 10 μερες πιστευα σε πανελλαδικο χιονια(οχι ιστορικο) διαφορετικων φασεων οταν καποιοι κοροιδευαν οτι δεν υπαρχει πανελλαδικος..η εμπειρικη μου εκτιμιση ηταν και ειναι 5-8 εκ συνταγμα ειδικα αν κατσουν σωστα ολα βραδυνες ωρες..ο καιρος ειναι εξω

 

πετσα στο Συνταγμα να δουμε δεν ειναι και δυσκολο....και προπερσι ειδαμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες για οσους κοιτανε υετο στο αικον παραθετω τι εδινε την ωρα του θαψιματος σε ολα τα βορεια και υπερβορεια του νομου στον τηλεμαχο που εβαλε 45εκ.

IMG_20210212_232205.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα . πάμε παρέα για το 18άρι, όμορφα-χομπιστικα και ότι και να δείξει, αγαπάμε μητέρα φύση η οποία θα μιλήσει τελευταία!!! είτε με ξαστεριές είτε με χιονομπούκες και στρωσίδια!!
(Μόλις πριν ίγο είδα τα πρωινα και 12άρια.. Τέλεια για μένα, μιας και αυτό που αγαπώ είναι τι να μην ξέρω τι θα κατεβάσει, και αυτό το προσφέρει άπλετα το Ελληνικό ανάγλυφο πόσο μάλλον το λεκανοπέδιο!)
Πάμε γερά με τσιπουράκι/κρασάκι/μπυρίτσα/ουισκάκι και ότι θέλει ο καθένας για το παρεάκι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός ο ιαπωνας

Εντωμεταξυ έχω σαρωσει το μετεοσιελ και βρήκα ένα μοντέλο NCMRWF που έχει να τρέξει από τον Ιουνιο😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...