Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει χρόνος. Τα ensembles στο gfs είναι πολύ δυνατά τόσο στα 850 όσο και στα 500. Εγώ πιστεύω οτι το πρωινό ήταν το χειρότερο σενάριο και σιγά σιγά θα βλέπουμε ΝΔτερη αλλά και ανατολικότερη ταυτόχρονα κίνηση του αυλώνα που θα είναι καλό για τα προσήνεμα. Αλλωστε, όπως είπε πριν και ο φίλος Brain, τα ensembles του τζίφου είναι ιδιαιτέρως ευμετάβλητα! Μπορεί να τραβήξουν άνετα το κύριο, όπως φυσικά , μπορεί σε 1 ραν να γίνει το αντίθετο και να τα σηκώσει όλα.  

Το 6αρι η το 12αρι προβλέπονται πολύ δυνατά τρεξίματα.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Καλημερα ...😀..αναμενωμενα ολα δεν τα ειδα λαιβ γιατι ξεμεινα απο μπαταρια αλλα ετσι κι αλλιως θεωρω πως οτι δειχνουν μεχρι τωρα δεν ειναι ακομη το ταβανι και δεν ειναι ακομη για ..ΣΟΚ και ΔΕΟΣ..αυτα😎

Καλημέρα φίλε μου μαυρόγατα και χιονοτρελαμενε. Όλα στο όριο. Τώρα παίξουμε ένα ντέρμπι μέχρι Πέμπτη. Σε αυτόν τον χειμώνα all in. Έτοιμος για το Τσάλεντζ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ρε νικο απο το αγχος να δεις ενα ραν να χιονιζει την αθηνα δεν βλεπεις την γενικη εικονα οτι αυριο δεν θα χιονιζεται κανεις υπαρχουν αλλαγες που χαλανε τα παντα

Εχεις δικιο ΑΛΛΑ για να δει κατι πολυ μεγαλο η αθηνα που να πλησιαζει το ιστορικο απ τους αλλους δεν χιονιζετε κανεις η σχεδον κανεις..προσωπικα προτιμω πανελλαδικο με καλα χιονια παντου και συνταγμα 10ποντο παρα ιστορικο μονο νομου αττικης με 20+  συνταγμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Tolisk20 είπε:

Εχεις δικιο ΑΛΛΑ για να δει κατι πολυ μεγαλο η αθηνα που να πλησιαζει το ιστορικο απ τους αλλους δεν χιονιζετε κανεις η σχεδον κανεις..προσωπικα προτιμω πανελλαδικο με καλα χιονια παντου και συνταγμα 10ποντο παρα ιστορικο μονο νομου αττικης με 20+  συνταγμα

Μα και εγώ για δεκάποντο κοιτάω. Χαχαχ. Ας βγει τόσο και είμαι καλυμμένος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, freeze είπε:

εγω δεν νομίζω να υπάρχει φοβος μην λοξοδρομίσει πιο ανατολικά 

ECE1-168.gif.6f200e4cada10ff4ca36dca4dcb925b7.gifEEE1-168.gif.e51611ab44137961c0ea2be45441466c.gif

δεν υπαρχει περιπτωση ναι.Ολη η ιστορια για την πρωτη φαση μιλωντας ηταν να μπει η υφεση απο την γαλλια ,εαν εμπαινε μετα το χαμηλο που θα δημιουργηθει θα μεινει μεσα στη φωλια καθως δυτικη μεσογειο και ανατολικη μεσογειο εχουν τον υποτροπικο σε εξαρση ...γι αυτο και ημουν και ειμαι χαλαρος γιατι ειναι σχεδον μονοδρομος...η αγωνια για τα εκατοστα και το τι δινουν τα μοντελα θεωρω ακομη δεν φαινεται σε ολο της το μεγαλειο γι αυτο και δεν γραφω ΣΟΚ και ΔΕΟΣ ακομη...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μα και εγώ για δεκάποντο κοιτάω. Χαχαχ. Ας βγει τόσο και είμαι καλυμμένος 

Εσυ χιονιζεσαι σε ολες στο 50% των ενς ως τωρα..τι αγχωνεσαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

κωστα απο λαρισα η αγωνια σου ειναι για μετα την πρωτη φαση να υποθεσω

Ε ναι ρε συ χαλαει η μαγια για μεγαλα πραγματα..παντου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η δικιά μου η αγωνία είναι και για την πρώτη φάση διότι βλέπετε ότι οι Τ δεν είναι τελικά τόσο σίγουρες ούτε για τα κεντροβορεια..με βάση αυτά που βλέπω σήμερα και χθες το λέω..και φυσικά υπάρχει και θέμα με τον εμποδίσμο που πάει από το κακό στο χειρότερο..ρεαλισμός για να μην έχουμε δραματα

Επεξεργάστηκε από isnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Που και ανσαμπλ ευρωπαιου...5 προσηνεμα καθαρα 5 μετριοκαθολου ...5 Βουλγαρία και οριακά βορεια ελλαδα.. και τα αλλα κεντροβορεια με διάφορες υετου απο 7,8 ποντους ως 40..Και καμια 15 αρια από αυτα καταλήγουν προσηνεμα 

Επίσης κατι που παρατήρησα οσο πιο δυνατός ειναι ο υετος εδω και στη θεσααλια σε οσα επηρεάζονται τα προσηνεμα τοοσ καλυτερα και γι'αυτούς μαλλον λογω χαμηλου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα! Βλεπετε κι εσεις οτι αν συνεχισει αυτη η ταση των πρωινων θα μεινουμε χωρις εμποδισμο η σε εμενα φαινεται ετσι; Καθησα και ειδα τα σεναρια ενα προς ενα....δυστυχως υπαρχουν πιθανοτητες να μεινουμε ολοι με ξεροκρυα της μιας μερας. Ευχομαι να ενισχυθει ο αζορικος τις επομενες δυο μερες στα τρεξιματα διαφορετικα η ψυχρομπαλα πηγαινει σε αλλες πολιτειες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Ε ναι ρε συ χαλαει η μαγια για μεγαλα πραγματα..παντου

Ας πάρουμε το καλύτερο δυνατό από την πρώτη φάση του ΣΚ και για το μετά υπαρχει δρόμος ακομη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Ε ναι ρε συ χαλαει η μαγια για μεγαλα πραγματα..παντου

το μετα την πρωτη φαση ειναι μια αιωνιοτητα και μια μερα...χαχαχα...αν ειναι να χαλασει θα χαλασει απο την βαση του αζορικου αρα απο πολυ νοτια οποτε μικρο το κακο.Να χαλασει απο βορρα πολυ δυσκολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Που και ανσαμπλ ευρωπαιου...5 προσηνεμα καθαρα 5 μετριοκαθολου ...5 Βουλγαρία και οριακά βορεια ελλαδα.. και τα αλλα κεντροβορεια με διάφορες υετου απο 7,8 ποντους ως 40..Και καμια 15 αρια από αυτα καταλήγουν προσηνεμα 

Επίσης κατι που παρατήρησα οσο πιο δυνατός ειναι ο υετος εδω και στη θεσααλια σε οσα επηρεάζονται τα προσηνεμα τοοσ καλυτερα και γι'αυτούς μαλλον λογω χαμηλου

Με τετοια διαταξη συστηματων τα προσηνεμα πανε πακετο με μας για να δουν καλα πραγματα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Εχεις δικιο ΑΛΛΑ για να δει κατι πολυ μεγαλο η αθηνα που να πλησιαζει το ιστορικο απ τους αλλους δεν χιονιζετε κανεις η σχεδον κανεις..προσωπικα προτιμω πανελλαδικο με καλα χιονια παντου και συνταγμα 10ποντο παρα ιστορικο μονο νομου αττικης με 20+  συνταγμα

Δεν υπάρχει πανελλαδικός. Είτε το χαμηλό θα περάσει από πάνω μου και θα χιονίσει στη Θεσσαλονίκη και εδώ θα βρέχει, είτε θα περάσει από Πελοπόννησο Κυκλάδες και θα χιονίσει Θεσσαλία και Λαμία (λογικά) και θα βρέχει στην Αθήνα είτε θα περάσει Κρήτη προς Ρόδο και θα χιονίζει στην Αθήνα και εδώ θα έχει ήλιο ή σπασμένα νέφη και Θεσσαλονίκη άπειρο κρύο και ήλιο. Ο μόνο ίσως τρόπος για τον λεγόμενο Πανελλαδικό είναι να κάνει καμιά βδομάδα κρύο τύπου Αριάδνης να παγώσουν τα πάντα και μετά να εμφανιστούν 2-3 χαμηλά ένα για την κάθε περιοχή και να χιονίσει με εγκλωβισμό. Αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο και τυπικά δεν είναι μία κακοκαιρία, και επίσης δεν ξέρουμε αν θα χιόνιζε στην Θράκη για παράδειγμα με αυτόν τον τρόπο ή θα είχαν απλά -15 ξερά..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως τα ensembles του gem οποια καταφερνουν να βγαλουν εμποδισμο(τα περισσοτερα βγαζουν),πηγαινουν τον αυλωνα Τουρκια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Με τετοια διαταξη συστηματων τα προσηνεμα πανε πακετο με μας για να δουν καλα πραγματα....

Ναι αλλα δε ξερω ποσο χαμηλα αν για παράδειγμα το κέντρο της Αθήνας θα χιονιζοταν....Ο Νικόλας σαφώς σε πολυ καλυτερη μοιρα εννοειται...Καλά για απο 300 και πάνω σε αθηνα δε συζητώ.. Όσο πιο πανω τοσο καλυτερα...Για στρώσιμο λεω 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς το παρον εχουμε μπροστα μας ειδικα τα κεντροβορεια αλλα και αρκετοι αλλοι μια μεγαλη χιονοκαιρια ,εναν μεγαλο χιονια οποτε εγω προσωπικα δεν κοιταω καν το μετα και επικεντρωνομαι εκει στο σ/κ...ακομη και να χαλασει το μετα δεν θα χαλασει εντελως γιατι ειναι τεραστια η ψυχρη μπαλλα απλα θα χαλασει για το αμεσα το καπακι στο καπακι δηλαδη...τα ματια μας στην χαμηλαρα απο το ιονιο και τις χιοναρες που μπορει να δωσει.αυτα...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, south coast είπε:

Παντως τα ensembles του gem οποια καταφερνουν να βγαλουν εμποδισμο(τα περισσοτερα βγαζουν),πηγαινουν τον αυλωνα Τουρκια

Ετσι σου φαινεταξ τα μόνα σεναρια του τζεμ που πανε τουρκια ειναι το 18 και το 12 τα αλλα απλα κανουν αποκοπη της μύτης η φευγουν πολυ δυτικα στην  αρχη και μετα το κύριο μέρος μαζεύεται του αυλωνα ανατολικα αλλα δε πάει τουρκια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ναι αλλα δε ξερω ποσο χαμηλα αν για παράδειγμα το κέντρο της Αθήνας θα χιονιζοταν....Ο Νικόλας σαφώς σε ποληκκαυτερη μοιραεννοειται...Καλά για απο 300 και πάνω σε αθηνα δε συζητώ.. Όσο πικ πανβ τοσο καλυτερα...Για στρώσιμο λεω 

Αυτη τη στιγμη ουτως η αλλος το κεντρο της αθηνας δεν ειχε και ελπιδες μπολικες  ομως πολλα προσηνεμα μεροι θα χιονιζοταν φουλ οπως και ο νικος

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Galanto said:

Ετσι σου φαινεταξ τα μόνα σεναρια του τζεμ που πανε τουρκια ειναι το 18 και το 12 τα αλλα απλα κανουν αποκοπη της μύτης η φευγουν πολυ δυτικα στην  αρχη και μετα το κύριο μέρος μαζεύεται του αυλωνα ανατολικα αλλα δε πάει τουρκια

Τα ειδα ενα ενα ρε συ...και μιλαω για 15 κ μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...