Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Και εσυ πολυ βιαστικος εισαι αυτο ισχυει αν βγει κατι στο 11-14 στο 14-21 μαλλον αντιστροφα ειναι τα ποσοστα

Παλι πισω μας πηγες μπαγασα;;;;😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

δεν μπορω να αποκρυπτογραφισω τις 240 του μεσου ορου του παιου...

Βαγγέλη εγω το αποκρυπτογραφισα με το επιτελειο μου και μου εβγαλε αυτο

 

martha boyrtsh(1).543c6cffe1c21131bc584659f25715fa.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλα ρε

Αν σε πειραξε το ρε το παιρνω πισω ...και σε βαζω πιο νωρις στο προγραμμα χιονοπτωσεων χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

δεν μπορω να αποκρυπτογραφισω τις 240 του μεσου ορου του παιου...

Εγω δεν μπορω ουτε τις 24..Οποτε μια χαρα εισαι...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Αν σε πειραξε το ρε το παιρνω πισω ...και σε βαζω πιο νωρις στο προγραμμα χιονοπτωσεων χαχαχ

Φερε εσυ τα χιονια και πες με και μακακα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Εγω δεν μπορω ουτε τις 24..Οποτε μια χαρα εισαι...

εσυ τωρα βλεπεις στον τοιχο σου μακακες...στο ταβανι πολικα αρκουδακια και το πατωμα ειναι ενυδρειο που κολυμπαν καρχαρινια...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαρντασι μου..Αμα σου πω τι βλεπω τωρα μαλλον δεν θα μου επιτρεψετε να ξαναγραψω..Οποτε σου στελνω απλοχερα το χαμογελο μου μονο..

55dbb3da8985cd5bbd513a7d1d78ecd7.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποια διχογνωμία την έχει ο ευρωπαίος από τις 11-12 του μήνα και μετά με τον μέσο όρο από τις 12 στο μηδέν στα 850 για τη βόρεια χώρα και μέχρι τις 15 

FED1114C-2829-4B66-8A1E-82D276A09A3A.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η ονομασια του συγκεκριμενου αντικυκλωνα ειναι αντικυκλωνας αζορων-βερμουδων.Εκτεινεται σε ολο το πλατος του βορειου ατλαντικου και  ονομαζεται και βορειοατλαντικος υποτροπικος αντικυκλωνας.Το ψαχνω 2 μηνες τωρα με αυτην την ανωμαλια που βλεπουμε φετος,να μην ειναι πολυ ενεργα τα ατλαντικα χαμηλα δηλαδη, αλλα να ειναι απων.ο.αζορ.Πιστευω απλα απο την παρατηρηση των χαρτων,οτι λογω ΚΑΙ της λα νινα,ηταν πολυ ενεργος στο σημειο των βερμουδων.Αυτο προκαλεσε την αδυναμια του στο να "φορτωνει" υψηλα γεωδυναμικα στην περιοχη των αζορων και βορειοανατολικοτερα.Με λιγα λογια ολο το διαστημα που εμεις ψαχναμε να δουμε που ειναι ο αζορ,αυτος ηταν στις βερμουδες τροφοδοτουμενος απο τον υποτροπικο σ εκεινο το σημειο.Οταν καποια καναδικα-αμερικανικα χαμηλα τον "σκαβανε",αυτος αναπτυσσοταν μεσα στον ατλαντικο και αδυνατουσε να φτασει ευρωπη.Καταληγω πλεον στο συμπερασμα οτι η πηγη ολων των δεινων μας φετος ηταν το λα νινα και ο υποτροπικος που ευνοουσε δυνατο αζορ στον δυτικο βορειο ατλαντικο και οχι στον ανατολικο που θελαμε εμεις,με την ελπιδα να πιασει ευρωπη.Ειναι χαρακτηριστικο οτι ουτε μια φορα δεν επιασε αγγλια ο αζορ φετος.

 

μπράβο φίλε μου λυσες απορίες δεκαετιών ,αλλά δεν καταλαβαίνω πως η βάση του να είναι στις βερμούδες και όχι ας πούμε στις αζόρες ?τι είναι αυτό που καθορίζει την αφετηρία του?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, bardaris είπε:

μπράβο φίλε μου λυσες απορίες δεκαετιών ,αλλά δεν καταλαβαίνω πως η βάση του να είναι στις βερμούδες και όχι ας πούμε στις αζόρες ?τι είναι αυτό που καθορίζει την αφετηρία του?

Πολλοι και διαφορετικοι παραγοντες στην γενικοτερη κυκλοφορια που οι γνωσεις μου δεν αρκουν να εξηγησω.Μπορω να εικασω μονο αλλα με κινδυνο να πω μπαρουφες.Το καλοκαιρι ετσι κι αλλιως ο αντικυκλωνας παρουσιαζεται να εχει 2 κεντρα,ενα στις.βερμουδες κι ενα προς τη μεσογειο εξ'ου και τα ξηρα καλοκαιρια της μεσογειου.Το χειμωνα μεταφερεται συνηθως σε κεντρικοτερα σημεια.του β.ατλαντικου και φαινεται τις περισσοτερες φορες να εχει ενα κεντρο.Φετος.εχω την εντυπωση οτι.παρουσιαζει μια "καλοκαιρινη" συμπεριφορα.Εικαζω οτι μπορει να οφειλεται μεταξυ αλλων,στην ανυπαρξια δυνατων τραφς στην αμερικη και σε μια.σχετικη ζωνικοτητα εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ήμουν αριθμολάγνος και φαν των ρεκόρ,θα ήμουν πολύ χαρούμενος με τους χάρτες. Στο ήδη καυτό δίμηνο με τους χάρτες που βλέπουμε πάει να προστεθεί ένας ακόμα πιο καυτός φλεβάρης ώστε ο χειμώνας να βγει ο θερμότερος όλων των εποχών για πολλές περιοχές της χώρας. Από άποψη χιονοκάλυψης είναι σίγουρα στο τοπ3. Από το τέλος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...