Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά πάντως και με μία αξιοπρεπή πέτσα στο τροπικό Ολ. Χωριό θα είμαι ευχαριστημένος (3 χρονάκια άχιονος) 😄 κι ας μην είναι κάτι ιστορικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Το αικον τη φάση? 

Πρέπει να έχει το χειρότερο σενάριο από όλα 

Τρισαθλιο σενάριο έχει το ξινόγαλο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, CATHA said:

Καλημέρα, συνοψίζω ο,τι συμπεραίνω μετά και το 6αρι... ΣΚ το ξεχνάμε για πεδινά και ΒΠ Αττικής... Δευτέρα από απόγευμα και μετά είμαστε στο παιχνίδι έως Τρίτη μεσημέρι... μετά θα πάμε μάλλον on-off για κάποιες ημέρες (πχ η Τετάρτη απόγευμα δείχνει πολλά υποσχόμενη)... δυστυχώς πήγε μπροστά η όλη φάση χωρίς αυτό να σημαίνει οτι ο χιονιάς δεν είναι από τους μεγαλύτερους των τελευταίων ετών...  και θα πέφτει και θα το στρώνει... προφανώς δεν μιλάμε για τις υπερβολές που διαβάζω σε διάφορα ΜΜΕ... πάντα αναφέρομαι στην Αττική...

Αγαπητέ θεωρώ πως εσύ θα βλέπεις τις νιφάδες από το απόγευμα της Κυριακής στα 230

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Μακαρι Γιωργο να πεσει εξω ο τζιφος.

Θα πεσει για τα Γιάννενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Κανένα πρόβλημα Θανάση... σεβαστή η άποψη σου... ίσως επειδή είμαι πιό παλιός το μυαλό μου παέι στο 87 και σε άλλους πραγματικά ιστορικούς χιονάδες... γνώμη μου ότι δεν μιλάμε για κάτι ιστορικό αλλά για μία αξιοπρεπέστατη χιονοκακοκαιρία (πάντα για Αθήνα). Δεν δένω τίποτα η φύση θα κάνει τα δικά της...

Αν ησουν Κηφισια το 87 οκ.  Σε εσάς έκανε τρομερά πράγματα απο ότι θυμάμαι. Γιατί εγώ έμενα δυτικά προάστεια. Οχι εδώ που είμαι τώρα

42 είμαι σχεδόν. Δεν ξέρω μήπως είμαι και μεγαλύτερός σου😂

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έλεγα εδώ και μέρες ότι οι 2 βασικές παράμετροι που θα καθορίσουν τις εξελίξεις, είναι ρευστές: η θέση του Α (άρα και η πορεία του αυλώνα) και η θέση του αρχικού Χ. Το δεύτερο φαίνεται σιγά σιγά να ξεκαθαρίζει σε μία θέση ευνοϊκή (και αν όχι ευνοϊκή, τουλάχιστον όχι κακή) για τη βόρεια Ελλάδα. Τα υπόλοιπα ακόμα ειναι ασαφή. Πόσο ενισχυμένος θα είναι ο Ατλαντικός? Πόσο τα Χ του Ατλαντικού θα πιέσουν τον Α σε κατάρρευση προς τα ΝΝΑ. Πόσο η πορεια της ΒΑ μύτης του Α θα πιέσει προς ΒΒΑ κατεύθυνση. Πότε και που και αν θα γίνει αποκοπή? 

Θα ξερουμε προς το Σάββατο. Εάν η τάση ανατολικότερης πορείας του αυλώνα και του δευτερεύοντος Χ στο Αιγαίο ενισχυθεί, τότε τίποτα άξιο προσοχής για τα προσήνεμα. Αν αλλάξει ή διατηρηθεί προς το 00z του Παίου, τότε πάμε για άλλα πράγματα. Θα δείξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ αγχώνομαι που το icon τρέχει έτσι σε τόσες κοντινές ώρες.... να στείλουμε ένα report Στο meteociel Να μας πουν μήπως έχει κάποιο πρόβλημα?  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

Εγώ αγχώνομαι που το icon τρέχει έτσι σε τόσες κοντινές ώρες.... να στείλουμε ένα report Στο meteociel Να μας πουν μήπως έχει κάποιο πρόβλημα?  

Δεν υπάρχει αικον μοντέλο το σενάριο που βγαζει δε κολλάει πουθενα δες ανσαμπλ τζίφου Ευρωπαίου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

Εγώ αγχώνομαι που το icon τρέχει έτσι σε τόσες κοντινές ώρες.... να στείλουμε ένα report Στο meteociel Να μας πουν μήπως έχει κάποιο πρόβλημα?  

ειναι προγνωστικο μοντελο τι ακριβως περιμενεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Panagiotis said:

Αγαπητέ θεωρώ πως εσύ θα βλέπεις τις νιφάδες από το απόγευμα της Κυριακής στα 230

Μπορεί...... αναφέρομαι σε σοβαρή χιονόπτωση και στρωσιματάκι...

 

3 minutes ago, menidi said:

Αν ησουν Κηφισια το 87 οκ.  Σε εσάς έκανε τρομερά πράγματα απο ότι θυμάμαι. Γιατί εγώ έμενα δυτικά προάστεια. Οχι εδώ που είμαι τώρα

42 είμαι σχεδόν. Δεν ξέρω μήπως είμαι και μεγαλύτερός σου😂

 

Θυμάμαι και τον Δεκέμβριο του 2001 ... έπος για Αττική...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Το αικον τη φάση? 

Πρέπει να έχει το χειρότερο σενάριο από όλα 

ελα μωρε Σπυρο τωρα και συ.

10 λεπτά πριν, on the mend είπε:

Προσωπικά πάντως και με μία αξιοπρεπή πέτσα στο τροπικό Ολ. Χωριό θα είμαι ευχαριστημένος (3 χρονάκια άχιονος) 😄 κι ας μην είναι κάτι ιστορικό.

μη συμβιβαζεστε βρε σεις τοσο ευκολα στη ζωη σας. διεκδικηστε, 😉💪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ilovesmow είπε:

Έχει φίλε μου , αλλά είναι επί πληρωμή 

πληρωνουμε οσο οσο να παραμεινει ως εχει! χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν τρελή αύξηση χιονιού για την Αττική στο windy από όλα τα μοντέλα...

Ευρωπαϊκό από 4.9 για Αθήνα σε 10!!!

Τζιφος από 24 σε 33

ΥΓ Σουζη στον Σκάι πριν λίγο είπε και εκείνη για χιονοστρωσεις όχι σε ΒΠ αλλά σε όλο σχεδόν το λεκανοπέδιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το χαμηλό είναι μισή μέρα πάνω μας και μόλις παίρνει νοτιοανατολική πορεία γίνεται Κεντέρης 😀.

Μόνη παρηγοριά η υποτροπή της Κυριακής προς Δευτέρα αλλά μιλάμε για τζίφο. Μην φανταστείτε για 2mm υετού μιλάμε αλλά καλά είναι και αυτά.

Πάντως για δεύτερο ραν οι θερμοκρασίες εδώ είναι 3-4 βαθμούς πάνω σε σχέση με τα χθεσινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι αττικαριοι αν παρουμε και έναν Τηλέμαχο να είμαστε ευχαριστημένοι και άκρως ικανοποιημενοι απο εναν ανυπαρκτο μεχρι στιγμης χειμωνα ,δυστυχώς το σενάριο δευτέρου αυλώνα στις 180 ώρες βάζει σε διαδικασία express τον πρωτο αυλώνα κάτι που δεν σημαίνει πως δεν θα δώσει χιόνια στην Αττική αλλά άποψη μου οχι κατι ανώτερο από τον Τηλεμαχο του 2019 αλλά ο χειμώνας δεν τελειώνει με αυτήν την κακοκαιρία.. όλα τα μακροπρόθεσμα είναι μαζί μας αυτή τη φορά.. τώρα αρχίζει το παρτυ!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρήσιμα εργαλεία από αύριο 

Sat24 

Sat24 με την διαμόρφωση για τον υετο

Meteocentre (για να βλέπουμε που είναι το χαμηλό και να γίνονται σύγκρισης με χάρτες). 

Τον τοπικό εκάστου μετεορολογικου σταθμού. 

Αύτα νομίζω οποίος θέλει συμπληρώνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...