Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τα σεναρια του ευρωπαικου απο 0 πηγαν γυρω στα 15 με χιονια ειτε προσηνεμα ειτε κεντροβορεια ειτε θεσσαλια και προσηνεμα...οι βασικοι δεικτες του ευρωπαικου που ανανεωσαν πριν λιγο...που κοιταμε δειχνουν οτι το μετα τις 11 δεν εχει αλλαξει κατι αναμενουμε αλλαγες στα ραν στο επομενο 4ημερο ..υπομονη

Καλα 0 δεν ηταν ...αλλα η αληθεια ειναι οτι εδειξαν δυνατους χιονιαδες τωρα το βραδυ καμια σχεση μ αυτα που εδειχναν τις προηγούμενες μέρες....κι εγώ ελπιζω Κώστα πιστευω 13 με 16 αλλα θα δείξει μακαρι

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Σόρρυ που το συνεχιζω για Αγγλία Σκωτία (άλλωστε δεν υπάρχει και τίποτα στα δικά μας) αλλά αν θυμάμαι καλά, ο ΜΟ ολικών παγετών στη Γλασκώβη είναι 1/ετος, όσο και η Θεσσαλονίκη ας πούμε. Δλδ μπορεί να χιονίζει αλλά είναι εκεί κοντά στο μηδέν. 

Θέλω να πω ότι η Σκωτία, παρά το γεγονός ότι είναι πάρα πολύ βόρεια, εχει πολύ ελαφρύ χειμώνα γενικά.

Καλα γενικα αν τραβηξεις τη Βρετανια νοερα προς τα δυτικα θα πεσει πανω στο Λαμπραντορ με πολικες αρκουδες και ιγκλου με εσκιμωους...επισης κατι που λιγοι το σκεφτονται: Το Μοντρεαλ στον Καναδα ειναι αρκετα νοτιοτερα απο το Παρισι...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο πιο νωρις αντιληφθουμε το αυτονοητο τοσο καλυτερο για μας και για την ψυχικη μας υγεια...Το κλιμα αλλαζει..Αυτο ειναι δεδομενο..Οποιος δεν το αντιλαμβανεται μαλλον χριζει ιατρικης βοηθειας...Απο κει και περα ειναι προφανες οτι σ ενα τοσο ασταθες πια καιρικο περιβαλλον,οι ακροτητες θα ερχονται ολο και πιο συχνα..

Αυτο που ζουμε φετος ειναι μια τετοια περιπτωση ακροτητας..Ειλικρινα δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το ζησουμε εκ νεου αμεσα τους επομενους χειμωνες...Πρεπει να προσαρμοστουμε ολοι στα νεα δεδομενα..

Τα χιονια θα ξαναρθουν..Το θεμα ειναι ποσο συχνα θα εμφανιζονται...Αυτο που με προβληματιζει εμενα ειναι το ποσο ευκολα πλεον στην καρδια του χειμωνα εχουμε τεραστιες θερμοκρασιακες αποκλισεις προς τα πανω και φυσικα η παντελης ελλειψη διαταραχων..Ακομα και βροχοχαμηλων...Περασματα λιγων ωρων και τελος..

Για μενα τελειωσε η χρονια...Το κακο ειναι οτι θα ερθουν οψιμα κρυα σε λαθος περιοδο..Οπως τον Μαρτη η ακομα και τον Απριλη..Που μονο αχρηστα θα ειναι και ζημια θα κανουν..Γιατι κακα τα ψεματα για πεδινο χιονι ειδικα τον Μαρτη,θελουμε βαρβατη ψυχρη εισβολη..Αλλα τι να το κανεις..Οταν εχουν χαθει τρεις μηνες τοσο ευκολα..Μου ειναι αδιαφορο το χιονι του μαρτη..Ποσο μαλλον τα οψιμα κρυα..

Να τελειωσει και να παει στα τσακιδια...Και ευχομαι αφου πρωτα απ ολα ειμαστε καλα,στο μελλον να ζησουμε ακροτητες απο την αναποδη..!!!

Ο χειροτερος χειμωνας των τελευταιων τουλαχιστον 30 ετων...Απο το 91 που ασχολουμαι τετοιο χαλι δεν εχω ξαναζησει..Η δεν θυμαμαι τουλαχιστον..Καλο βραδυ...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν 2-3 μερες ειχα πει μεχρι 10-12 του μηνα δεν εχει τπτ. Πλεον κι επειδη οι μερες περνανε και βλεπουμε τι δειχνουν στα νεα τρεξιματα,με ασφαλεια πλεον μπορουμε να πουμε οτι δεν υπαρχει η παραμικρη χαραμαδα ελπιδας για να χειμωνιασει πριν τις 15 του μηνα. Και φυσικα αυτο δε σημαινει οτι θα χειμωνιασει μετα,καλλιστα παει ετσι ολος ο φλεβαρης. Ο ΝΑΟ ειτε -1,ειτε 0,ειτε +1 δε σημαινει τπτ απολυτως περα απο μια διαφορα πιεσεων μεταξυ ρεϋκιαβικ και λισσαβωνας. Με πιεσεις 1010 (χαμηλο) στην πορτογαλια και 1010 (επισης χαμηλο) ο ΝΑΟ ειναι 0. Με 990 στην ισλανδια και 990 στην πορτογαλια ο ΝΑΟ ειναι  παλι 0. Με 1035 στην ισλανδια και 1035 στην πορτογαλια ο ΝΑΟ ειναι παλι 0. Φοβερο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο μονος τροπος που μπορω να βρω οτι θα εχει κατι σε ψυχος πριν τις 15 με τους χαρτες που εχουμε τωρα προυποθετει αζορικο τουλαχιστον μεχρι την γαλλια και σκανδιναβικο πιο ανατολικα  απ οτι μεχρι τις 10 φλεβαρη.δεν μπορω να βρω αλλον τροπο,αρα ενας θετικος ΝΑΟ ισως και να ειναι το ζητουμενο και οχι κατι αρνητικο τελικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια, καντε ενα διαλειμμα...όντως ειναι δυσκολα τα πραγματα αλλα αντικειμενικα για 15μερες μετα δεν μπορουμε να καιμε ετσι απλα οτι απεμεινε απο το χειμωνα! Εδω ραν παρα ραν βγαζει επικους χιονιαδες στις 300+ ωρες κ μετα 3η θερμη εισβολη καπακι κοκ. Η μονη αληθεια ειναι οτι σημερα το βραδυ δεν εχουμε ιδεα τι θα γινει μετα τις 10 φεβρουαριου. Καθε μερα γινομαστε λιγο σοφοτεροι. Μονο αυτο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αρχίζουν να μου λείπουν τα ξενύχτια σε icon gfs και τα πρωινα άγουρα ξυπνηματα για να δω τα 00αρια. Και τα σχόλια εδώ μέσα. Το νταβαντουρι!!

Αυτά δλδ που είχαμε το 1ο 20ημερο του Γενάρη. Κι ας έχω πολλες σκοτουρες μέσα στο κεφάλι μου.....

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως αρχίζουν να μου λείπουν τα ξενύχτια σε icon gfs και τα πρωινα άγουρα ξυπνηματα για να δω τα 00αρια. Και τα σχόλια εδώ μέσα. Το νταβαντουρι!!

Αυτά δλδ που είχαμε το 1ο 20ημερο του Γενάρη. Κι ας έχω πολλες σκοτουρες μέσα στο κεφάλι μου.....

 

μα αυτα τα ξενυχτια διωχνουν τις σκοτουρες...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Πάντως αρχίζουν να μου λείπουν τα ξενύχτια σε icon gfs και τα πρωινα άγουρα ξυπνηματα για να δω τα 00αρια. Και τα σχόλια εδώ μέσα. Το νταβαντουρι!!

Αυτά δλδ που είχαμε το 1ο 20ημερο του Γενάρη. Κι ας έχω πολλες σκοτουρες μέσα στο κεφάλι μου.....

 

Εχω εστιασει στον Δεκεμβριο του 21,με εχει πιασει αγχος μην εχουμε την ιδια κυκλοφορια και του χρονου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως αρχίζουν να μου λείπουν τα ξενύχτια σε icon gfs και τα πρωινα άγουρα ξυπνηματα για να δω τα 00αρια. Και τα σχόλια εδώ μέσα. Το νταβαντουρι!!

Αυτά δλδ που είχαμε το 1ο 20ημερο του Γενάρη. Κι ας έχω πολλες σκοτουρες μέσα στο κεφάλι μου.....

 

Άσκοπα ξενύχτια μην κανεις για μένα που λέει κι ένα τραγουδι 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλα 0 δεν ηταν ...αλλα η αληθεια ειναι οτι εδειξαν δυνατους χιονιαδες τωρα το βραδυ καμια σχεση μ αυτα που εδειχναν τις προηγούμενες μέρες....κι εγώ ελπιζω Κώστα πιστευω 13 με 16 αλλα θα δείξει μακαρι

Μην ελπιζεις για οτιδηποτε πριν τις 13 μιλαμε για το διαστημα 14-25 εκει θα υπαρξει αντικυκλωνας και καλουδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλα 0 δεν ηταν ...αλλα η αληθεια ειναι οτι εδειξαν δυνατους χιονιαδες τωρα το βραδυ καμια σχεση μ αυτα που εδειχναν τις προηγούμενες μέρες....κι εγώ ελπιζω Κώστα πιστευω 13 με 16 αλλα θα δείξει μακαρι

Μια ελαφριά βελτίωση την είχαν τα ανσάμπλ του ευρωπαίου η αλήθεια είναι....αλλά μπροστά στο τι πρέπει να γίνει θέλει ακόμα πολύ δουλειά και γερά νεύρα από εμάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μια ελαφριά βελτίωση την είχαν τα ανσάμπλ του ευρωπαίου η αλήθεια είναι....αλλά μπροστά στο τι πρέπει να γίνει θέλει ακόμα πολύ δουλειά και γερά νεύρα από εμάς...

Απλα πρεπει να γινει κατανοητο οτι μιλαμε για 13-14 και μετα οποτε εχει πολυ χρονο που ειναι εκτος προγνωστικα ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 minutes ago, menidi said:

Σόρρυ που το συνεχιζω για Αγγλία Σκωτία (άλλωστε δεν υπάρχει και τίποτα στα δικά μας) αλλά αν θυμάμαι καλά, ο ΜΟ ολικών παγετών στη Γλασκώβη είναι 1/ετος, όσο και η Θεσσαλονίκη ας πούμε. Δλδ μπορεί να χιονίζει αλλά είναι εκεί κοντά στο μηδέν. 

Θέλω να πω ότι η Σκωτία, παρά το γεγονός ότι είναι πάρα πολύ βόρεια, εχει πολύ ελαφρύ χειμώνα γενικά.

Ελαφρύ χειμώνα δεν έχει η Σκωτία. Η Γλασκωβη δεν είναι και το ιδανικότερο μέρος για σύγκριση. Έχει μέρη η Σκωτία που τα 30εκ τα θεωρούν οι κάτοικοι χιονόπτωση της πλάκας. 

Το γεγονός είναι ότι γενικά το ΗΒ είναι δύσκολο μέρος να χιονιστει καλά και ειδικά την τελευταία 10ετια δεν έκανε αξιόλογα χιόνια. Κάτι 10-20εκ έκανε που και που αλλά ψύχος και χιόνι που να κρατήσει δεν υπήρξε. Θα πρέπει να πάμε πίσω μερικές δεκαετίες με τον Τάμεση να παγώνει για εβδομάδες. 

Ούτως ή άλλως όλα εξαρτώνται από τον Ατλαντικό. Εγώ, όπως γνωρίζουν πολλοί φίλοι εδώ, τα περί κλιματικής αλλαγής δεν τα τρώω αμασητα και κρατάω μικρό καλάθι όταν τα ακούω. Ναι με γενικά observations έχουμε αλλαγές αλλά τέτοιες είχαμε και το 1880 και άλλες δεκαετίες μετέπειτα. Χρειάζεται περισσότερος χρόνος και τεχνογνωσία για καλύτερα και πιο ασφαλή συμπεράσματα. Προς το παρόν ακόμη και τα υψηλής ανάλυσης ραντάρ δίνουν λάθος υετους σε real time... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Ελαφρύ χειμώνα δεν έχει η Σκωτία. Η Γλασκωβη δεν είναι και το ιδανικότερο μέρος για σύγκριση. Έχει μέρη η Σκωτία που τα 30εκ τα θεωρούν οι κάτοικοι χιονόπτωση της πλάκας. 

Το γεγονός είναι ότι γενικά το ΗΒ είναι δύσκολο μέρος να χιονιστει καλά και ειδικά την τελευταία 10ετια δεν έκανε αξιόλογα χιόνια. Κάτι 10-20εκ έκανε που και που αλλά ψύχος και χιόνι που να κρατήσει δεν υπήρξε. Θα πρέπει να πάμε πίσω μερικές δεκαετίες με τον Τάμεση να παγώνει για εβδομάδες. 

Ούτως ή άλλως όλα εξαρτώνται από τον Ατλαντικό. Εγώ, όπως γνωρίζουν πολλοί φίλοι εδώ, τα περί κλιματικής αλλαγής δεν τα τρώω αμασητα και κρατάω μικρό καλάθι όταν τα ακούω. Ναι με γενικά observations έχουμε αλλαγές αλλά τέτοιες είχαμε και το 1880 και άλλες δεκαετίες μετέπειτα. Χρειάζεται περισσότερος χρόνος και τεχνογνωσία για καλύτερα και πιο ασφαλή συμπεράσματα. Προς το παρόν ακόμη και τα υψηλής ανάλυσης ραντάρ δίνουν λάθος υετους σε real time... 

Ελαφρύς είναι φίλε fear ο χειμώνας εκει. Σύγκρινε οποιοδήποτε μέρος της Σκωτίας με το Βουκουρέστι. Καθαρά με βάση τα νούμερα για μέση θερμοκρασία και ημέρες παγετού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Σόρρυ που το συνεχιζω για Αγγλία Σκωτία (άλλωστε δεν υπάρχει και τίποτα στα δικά μας) αλλά αν θυμάμαι καλά, ο ΜΟ ολικών παγετών στη Γλασκώβη είναι 1/ετος, όσο και η Θεσσαλονίκη ας πούμε. Δλδ μπορεί να χιονίζει αλλά είναι εκεί κοντά στο μηδέν. 

Θέλω να πω ότι η Σκωτία, παρά το γεγονός ότι είναι πάρα πολύ βόρεια, εχει πολύ ελαφρύ χειμώνα γενικά.

Αυτό δεν το ξέρω για να πω την αλήθεια.. Δες χάρτη με ημέρες χιονόπτωση.. 

 

snowlying_average_1981-2010_171.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ, σε μερικά τρεξίματα εδώ και 1-2 ημέρες, αρχίζει να εκφυλίζεται το ψύχος στα ΒΑ. Σε ΜΕΡΙΚΑ τρεξίματα. Εννοώ για μετά τις 9-10 Φλεβάρη. 

Μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Εν τω μεταξύ, σε μερικά τρεξίματα εδώ και 1-2 ημέρες, αρχίζει να εκφυλίζεται το ψύχος στα ΒΑ. Σε ΜΕΡΙΚΑ τρεξίματα. Εννοώ για μετά τις 9-10 Φλεβάρη. 

Μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως.

Σιγα το πραμα..Εδω εκφυλιστηκε ολοκληρος χειμωνας...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εν τω μεταξύ, σε μερικά τρεξίματα εδώ και 1-2 ημέρες, αρχίζει να εκφυλίζεται το ψύχος στα ΒΑ. Σε ΜΕΡΙΚΑ τρεξίματα. Εννοώ για μετά τις 9-10 Φλεβάρη. 

Μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως.

Παράλληλα εκφυλίστηκε η θερμή εισβολή την ίδια περίοδο, να τα λέμε κι αυτά 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...