Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, bardaris είπε:

ρε παιδιά η νέα υορκη 25 εκατοστά και θα βαζει όλο το βραδυ την επομενη εβδομαδα ξαναχιονιζει με -13 βαθμους, ακόμα ο φιλος στην αγγλια μιλα για 1 μετρο και εμας με τον λεανδρο μας ειχαν βγει τα ματια μηπως έχει 5 η 8 χιλιοστα για μια 8ωρη χιονοπτωση με 1 βαθμό!

Καλά ο Βαγγέλης μένει και σε ένα από τα πιο καλά μέρη για χιόνι στην Αγγλία και σε 300μ υψόμετρο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ημουνα νιος και γερασα...Αραγε ποτε θα ξαναδουμε ετσι τους δρομους της Αθηνας και αλλων αστικων κεντρων...Πανε 14 χρονια απο τοτε...Και ειχα σιγουρα 500.000 τριχες παραπανω στην κεφαλα μου...

Εγω αυτες τις εικονες βλεπω και αναπολω..Εαν κατσω να δω Νεα Υορκη θ αρχισω τις καταρες...🤣

meteoclub-xionia-nikaia-2008flevaris.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ούτε εμείς έχουμε....αλλά έχουμε τον κ@@@υποτροπικό.....εχουμε και βαλκάνια....έχουμε και την μαύρη θάλασσα μας εχουμε και την δυτική ρωσσία....και τα ουράλια....που θα πάει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες εγώ το πήρα απόφαση εδώ και μέρες ότι τέλος!

Με αυτή την κυκλοφορία δεν πρόκειται να κάνει ούτε φωτοβολίδα. Πάμε για το 2022 πλέον...

Εάν και του χρόνου δεν κάνει σοβαρό χειμώνα εγω σταματάω να σπαταλάω το χρόνο μου σε χάρτες και να κυνηγάω καιρικά φαντάσματα σε μια μεσογιακή χώρα εν μέσω κλιματικής αλλαγής...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αγγλιτσα ειδικα τα βορεια κομματια και η Σκωτια ειδαν πολυ καλο χειμωνα.Το θετικο ειναι οτι καθαρισαμε απ' αυτους για καμια 5ετια αφου καθε τοσο εχουν αναλογους χειμωνες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Άγγελος είπε:

Και κάπως έτσι φεύγουν δυο εβδομάδες από τον Φεβρουάριο (σε απόλυτα ανοιξιάτικους ρυθμούς)... 

Άγγελε η άνοιξη ήρθε από τέλη Γενάρη φέτος, το αντιλαμβάνεσε παντού έξω, ο χειμώνας δεν ήρθε ποτέ φέτος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε προσπάθεια ανύψωσης αζόρικου αντικυκλώνα φέτος αποτυγχάνει......Εξαιτίας αυτών των συνεχή Ατλαντικών χαμηλών.....Το πολύ να ανυψωθεί ένας Ιβηρικός αντικυκλώνας και να ευνοήσει σύντομα τα προσήνεμα με κάποια γρήγορη ψυχρή εισβολή......Οι υπόλοιποι ένας Σκανδιναβικός αντικυκλώνας μας σώζει μόνο φέτος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η αγγλιτσα ειδικα τα βορεια κομματια και η Σκωτια ειδαν πολυ καλο χειμωνα.Το θετικο ειναι οτι καθαρισαμε απ' αυτους για καμια 5ετια αφου καθε τοσο εχουν αναλογους χειμωνες.

Γιώργο η Β Αγγλία και η Σκωτια έχουν κάθε χρόνο καλά χιονια..Ιδίως Σκωτία. Μιλάμε για 20-30 μέρες χιονόπτωση κατά μέσο όρο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η αγγλιτσα ειδικα τα βορεια κομματια και η Σκωτια ειδαν πολυ καλο χειμωνα.Το θετικο ειναι οτι καθαρισαμε απ' αυτους για καμια 5ετια αφου καθε τοσο εχουν αναλογους χειμωνες.

Κολλαει η κυκλοφορια συχνα για 3-4 χρονια...πχ μεταξυ 2009-2013(πλην 2012) η Αγγλια ειδε σερι δυνατων χειμωνων κ μετα ηλθε η μουφα διαρκειας με εξαιρεση το beast from the east to 2018

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Pupazzo di Neve είπε:

Γιώργο η Β Αγγλία και η Σκωτια έχουν κάθε χρόνο καλά χιονια..Ιδίως Σκωτία. Μιλάμε για 20-30 μέρες χιονόπτωση κατά μέσο όρο.. 

Το ξερω,εγω μιλαω για χειμωνα αναλογο του φετινου που ευνοηθηκε πολυ το νησι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, geornik είπε:

Κολλαει η κυκλοφορια συχνα για 3-4 χρονια...πχ μεταξυ 2009-2013(πλην 2012) η Αγγλια ειδε σερι δυνατων χειμωνων κ μετα ηλθε η μουφα διαρκειας με εξαιρεση το beast from the east to 2018

Μονο το 09-10 ειχαν πραγματικα δυνατο χειμωνα και φυσικα το 18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, bardaris είπε:

ρε παιδιά η νέα υορκη 25 εκατοστά και θα βαζει όλο το βραδυ την επομενη εβδομαδα ξαναχιονιζει με -13 βαθμους, ακόμα ο φιλος στην αγγλια μιλα για 1 μετρο και εμας με τον λεανδρο μας ειχαν βγει τα ματια μηπως έχει 5 η 8 χιλιοστα για μια 8ωρη χιονοπτωση με 1 βαθμό!

Μας ερχεται

υπομονη 10 μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι έχουμε να περιμένουνε από το φετινό έκτρωμα θα είναι Μάρτιο. Εδώ είμαστε να τα βλέπουμε. Θεωρω ότι ο Φλεβάρης θα φύγει με +5 και με κανένα επεισόδιο εξισορρόπησης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα βαινουν καλως... Η θερμη εισβολη κορυφωνεται θα ειναι διαρκης και εντονη. Μετα τις 15 Φλεβαρη , ολα ή τιποτα ! Η κυκλοφορια ειναι πολυ ανωμαλη αλλα καποια στιγμη θα αλλαξει δε γινεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιοι χιονιαδες στα ανσαμπλ ευρωπαιου αλλα και παλι σε 10 με 12 σεναρια έχουν χιονι τα αλλα τιποτα απολύτως για 13 με 15 λεω

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Galanto είπε:

Τα χιονια για να λιώσουν το Μάιο πρέπει να χουν πεσει πολλα δεκεμβριο μεχρι μεσα γεναρη και να παγώσουν...Ότι πέσει απο δω και πέρα εξ αι τελειωμένο απο τους νοτιαδες....επισης τι κακοκαιρια 2 βδομάδες οταν δε μπορεί να βρεχεί συνεχόμενα ουτε 12 ωρες ...τελείωσαν αυτές οι κακοκαιριες ανεπιστρεπτί μακαρι να χω αδικο 

Μια χαρα κραταν τα χιονια μεχρι μαιο αν βοηθησει ο καιρος.. αρκει να χουμε μια 15ημερη  οπως ειπα χειμωνιατικη κυκλοφορια να το πω καλυτερα..οταν λεω 15ημερη κακοκαιρια εννοω 15 μερες με πολικες θερμοκρασιες και διελευσεις χαμηλων..κοινως ενα ακρως χειμωνιατικο διαστημα..ανετα τα παγωνει και τα κραταει αμα θελει..φυσικα το καλυτερο κ ευκολοτερο ηταν να τα κανει δεκεμβρη συμφωνω..

Εχω δει χιονια αρχες μαρτη να τα περναει ιουνιο..περιοχη παρνασσιδας-δωριδας-αποδοτιας στα 900-1200 μετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Μια χαρα κραταν τα χιονια μεχρι μαιο αν βοηθησει ο καιρος.. αρκει να χουμε μια 15ημερη  οπως ειπα χειμωνιατικη κυκλοφορια να το πω καλυτερα..οταν λεω 15ημερη κακοκαιρια εννοω 15 μερες με πολικες θερμοκρασιες και διελευσεις χαμηλων..κοινως ενα ακρως χειμωνιατικο διαστημα..ανετα τα παγωνει και τα κραταει αμα θελει..φυσικα το καλυτερο κ ευκολοτερο ηταν να τα κανει δεκεμβρη συμφωνω..

Εχω δει χιονια αρχες μαρτη να τα περναει ιουνιο..περιοχη παρνασσιδας-δωριδας-αποδοτιας στα 900-1200 μετρα

Ουτε μια στο εκατομμυριο ...περιοχη που πριν το φλεβαρη δεν ειχε παγωμενο χιονι κατω ειδικα το μαρτη δε κρατει χιονι πανω απο 1 μηνα ...μπορει να εριξε μαρτη αλλα σιγουρα πριν ειχε παγωμενο κατω ..μα το ζητημα δεν ειναι αυτο σιγουρα μια 15 ημερη κακοκαιρια ειναι καλη ..αλλα πλεον ανεφικτη με βαση το τι ζουμε το τελευταιο καιρο οχι γενικα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψάχνοντας την αχτίδα του φωτός..μια χαραμάδα..άρχισα να κοιτάω και ενς παίου στις 15+ μέρες..χαχαα..ντάξει μας θάβουν 2-3 σενάρια..φτάνει για σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μόλις βγήκε η μεσοπρόθεσμη του ευρωπαίου μας αλλάζει τα φώτα όλο τον φεβρουάριο....και η κανονικότητα αποκαθίσταται από....... 8 Μαρτίου!....ας πάει στην ευχή του θεού...ετσι κ αλλιώς μας έβγαλε την ψυχή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα σεναρια του ευρωπαικου απο 0 πηγαν γυρω στα 15 με χιονια ειτε προσηνεμα ειτε κεντροβορεια ειτε θεσσαλια και προσηνεμα...οι βασικοι δεικτες του ευρωπαικου που ανανεωσαν πριν λιγο...που κοιταμε δειχνουν οτι το μετα τις 11 δεν εχει αλλαξει κατι αναμενουμε αλλαγες στα ραν στο επομενο 4ημερο ..υπομονη

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δραματικη η κατασταση...θα πω απλα το μονο ισως παρηγορο εστω για το 90'...

Οι 2 αυλωνες που κατεβηκαν φετος, κατεβηκαν εντελως ξαφνικα και μεταξυ περιοδων με νοτιαδες κ ζεστη...αρα μπορει να κατεβει αλλος ενας τελη Φλεβαρη-αρχες Μαρτη επισης ετσι ξαφνικα...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σόρρυ που το συνεχιζω για Αγγλία Σκωτία (άλλωστε δεν υπάρχει και τίποτα στα δικά μας) αλλά αν θυμάμαι καλά, ο ΜΟ ολικών παγετών στη Γλασκώβη είναι 1/ετος, όσο και η Θεσσαλονίκη ας πούμε. Δλδ μπορεί να χιονίζει αλλά είναι εκεί κοντά στο μηδέν. 

Θέλω να πω ότι η Σκωτία, παρά το γεγονός ότι είναι πάρα πολύ βόρεια, εχει πολύ ελαφρύ χειμώνα γενικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Τα σεναρια του ευρωπαικου απο 0 πηγαν γυρω στα 15 με χιονια ειτε προσηνεμα ειτε κεντροβορεια ειτε θεσσαλια και προσηνεμα...οι βασικοι δεικτες του ευρωπαικου που ανανεωσαν πριν λιγο...που κοιταμε δειχνουν οτι το μετα τις 11 δεν εχει αλλαξει κατι αναμενουμε αλλαγες στα ραν στο επομενο 4ημερο ..υπομονη

μακάρι φίλε μου.....αλλά πες μου τουλάχιστον από που μπορεί να μας προκύψει.?...εγώ το μόνο που βλέπω καμμία αντικυκλωνική σφήνα στην κεντρική ευρώπη η (απίθανο) επε΄κταση του γροιλανδικού αρκετά νότια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...