Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2021 !!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυκλοφορία φθινοπωρου-χειμωνα και Άγιος ο θεός...για ακόμη μια χρονιά η άνοιξη είναι απούσα όπως απών ήταν το φθινόπωρο που ντύνεται ανοιξη και ενίοτε καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορει να ντυθει και το καλοκαιρι Νοεμβρης???Καθε βδομαδα και μια λιμνη...!!!Μεσημεριανες και απογευματινες καταιγιδες...

Να ξυπνανε τα γατακια και να βλεπουν γαλανο ουρανο και να μην ξερει απ οπου θα τους ερθει λιγες ωρες αργοτερα...🤣

Οξω καλακαιρακηδες...Οξω ρεεεεε....

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μπορει να ντυθει και το καλοκαιρι Νοεμβρης???Καθε βδομαδα και μια λιμνη...!!!Μεσημεριανες και απογευματινες καταιγιδες...

Να ξυπνανε τα γατακια και να βλεπουν γαλανο ουρανο και να μην ξερει απ οπου θα τους ερθει λιγες ωρες αργοτερα...🤣

Οξω καλακαιρακηδες...Οξω ρεεεεε....

 

hqdefault.jpg

Ρε άσε να πάμε κάνα μπάνιο να δούμε κάνα πιπίνι.... Τι λιμνες και πράσινα αλογα😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Κυκλοφορία φθινοπωρου-χειμωνα και Άγιος ο θεός...για ακόμη μια χρονιά η άνοιξη είναι απούσα όπως απών ήταν το φθινόπωρο που ντύνεται ανοιξη και ενίοτε καλοκαίρι.

Δεν πρέπει να μας αρέσουν όμως αυτές οι ανώμαλιες... Λέω εγώ τωρα🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Δεν πρέπει να μας αρέσουν όμως αυτές οι ανώμαλιες... Λέω εγώ τωρα🤔

Όχι δεν μας αρέσουν...προτιμώ να έχω πρωτοβροχια πάχνες ομίχλες βροχές και κρύο σιγά σιγα το φθινόπωρο από το να τα έχω σε κακή απομίμηση την άνοιξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

Όχι δεν μας αρέσουν...προτιμώ να έχω πρωτοβροχια πάχνες ομίχλες βροχές και κρύο σιγά σιγα το φθινόπωρο από το να τα έχω σε κακή απομίμηση την άνοιξη.

Δυστυχως όμως Βαγγέλη το αντίθετο γίνεται τα τελευταία χρονια😢😢

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ρε άσε να πάμε κάνα μπάνιο να δούμε κάνα πιπίνι.... Τι λιμνες και πράσινα αλογα😄

Για σκεψου φιλαρακι..Παραλια μεσημερακι..Και ν αρχισει να μπουμπουνιζει και να ριχνει..Θα πανικοβληθουν ολα τα πιπινια...Στην αγκαλια σου θα ρχονται για προστασια..

Η αποτομη πτωση της Τ απο την καταιγιδα,θα σας φερει πιο κοντα..Ε μετα..Ζεστανε την ατμοσφαιρα εσυ...Ξερεις..😜

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Για σκεψου φιλαρακι..Παραλια μεσημερακι..Και ν αρχισει να μπουμπουνιζει και να ριχνει..Θα πανικοβληθουν ολα τα πιπινια...Στημ αγκαλια σου θα ρχονται για προστασια..

Η αποτομη πτωση της Τ απο την καταιγιδα,θα σας φερει πιο κοντα..Ε μετα..Ζεστανε την ατμοσφαιρα εσυ...Ξερεις..😜

Αν ξέρω λέει? Παλιά πουτ..... Στο κουρμπετι🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

Κυκλοφορία φθινοπωρου-χειμωνα και Άγιος ο θεός...για ακόμη μια χρονιά η άνοιξη είναι απούσα όπως απών ήταν το φθινόπωρο που ντύνεται ανοιξη και ενίοτε καλοκαίρι.

ε καλά δεν το λες και φθινοπωρινή κυκλοφορία...απλά είναι η πάλη μεταξύ χειμώνα που φεύγει με καλοκαίρι που έρχεται απλά ευνοεί η κυκλοφορία ακόμα ψυχρές καταβάσεις στην ευρώπη αλλά στα ενδιάμεσα οι θερμές είναι επιπέδου τελών Απριλίου όπως σήμερα για παραδειγμα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο -5 σχεδόν ο μέσος όρος για τις 10 περίπου Απριλίου από τα Ensembles...Ξερόκρυο φυσικά...

ens_image - 2021-04-03T233718.329.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που εγώ βλέπω είναι ότι εκεί γύρω στις 8-11/4 θα έχουμε χαμηλές σχετικά θερμοκρασίες για την εποχή αλλά με καλές καιρικές συνθήκες! Ό,τι πρέπει

 

Υ. Γ. Θυμάμαι το άκρως ιστορικό 07/04/2003 τώρα ότι γράφω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΠλά δεν περιγραφω άλλο.. Θέλω να πάω Γερμανία με αεροπλάνο τώρα!!!

Modele GFS - Carte prévisionsgfs-13-78.png?12Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

μην δίνεται σημασία στα πρασινάκια.. Οι χιονοπτώσεις θα έχουν σφοδρό χαρακτήρα όπου σημειωθούν!

Το αικον μου αρέσει. Οκ βορειοανατολικό, αλλά ασθενικό ρεύμα με καλά 500σρια και χιονομπορες την Πέμπτη...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Icon για Πέμπτη , Πολύ χαμηλά 500αρια σε συνδυασμό με χαμηλές επίσης θερμοκρασίες στα 850hpa...Βέβαια ξερό κρύο πλέον θα ήταν αν έβγαινε...

icon-6-114.png

icon-1-114.png

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατό κρύο για την εποχή...  μετά τα θερμά ρεκορ πάμε για ψυχρά ρεκόρ στην κεντροδυτική ευρώπη...... το ξεχαρβάλωμα του κλίματος σε όλο του το μεγαλείο....

ECMOPEU00_72_34.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα καταφέραμε πάλι. Το χειρότερο δυνατό σενάριο θα επαληθευτεί, τζάμπα κρύο....

Κάτι πήγε να κάνει το αικον. Αντίθετα ο Τζιφός χαλάει και άλλο...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το icon επιμένει να κατεβάζει πολύ δυνατά 500αρια και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες στα 850 hpa για την εποχή ...Με τέτοια 500αρια έβγαλε και κάποια φαινόμενα στις προσήνεμες περιοχές...

icon-6-102.png

icon-1-102 (1).png

icon-2-102.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνωμη κιόλας ποιο icon και γενικά ποια μοντέλα όταν ούτε τον καιρό που έχει τώρα δεν μπορούν να πιάσουν... σήμερα συννεφιές έλεγε και εδώ ούτε συννεφάκι δεν υπάρχει 

Επεξεργάστηκε από dondinos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μετά από τέτοιο "φθινόπωρο" και τέτοιο "χειμώνα" φέτος δεν κάνει και τα περίεργα του απο τον Μάρτη μέχρι τον Ιούλιο τότε πόσο πάνω από τα κλιματικά θα πάει η Τ ρε παιδιά σε 1 χρόνο? 2 με 3 βαθμούς; Δε γίνονται αυτά κάπως πρέπει να ισορροπήσει η κατάσταση. Έστω κι έτσι, μη ομαλά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να προσθέσω του πέραν ότι κάποιοι τους αρέσει να απαξιώνουν , και κάποιοι άλλοι 'λέει' επειδή είναι Μάρτης η Απρίλης δεν τους ενδιαφέρει , ή ''τι θα κάνει μωρέ σιγά'' κτλ
Προφανώς σεβαστή κάθε άποψη, αλλά σεβάστείτε κι εσείς καμιά φορά και του αλλουνού την άποψη!
Το λοιπόν, πρώτη φορά θα έχει (εάν έχει εννοείται) -3 στα 850 στην αθήνα 10 απριλίου? όχι.   Θα είναι δευτερη? όχι. Θα είναι κάτι τόσο σπάνιο σαν την Μήδεια,  όχι..
Τότε προς τι όλη αυτη η απαξίωση?
Πάμε στην άλλη όχθη της στρατόσφαιρα και βέβαια της μητ. φύσης.   Κάποιοι λοιπόν θα πρέπει να ανοίξετε το μυαλό σας και να ξεκολλήσετε με την πολύ καλή έννοια και αγάπη, το μυαλό σας από τις ημερομηνίες οι οποίες ναι μεν έχουν βάση αλλά δεν σημαίνει πως η γη γυρίζει και προχωράει και αλλάζουν μικρά πραγματάκια όπως π.χ. τη μια να βλέπουμε -7 πρωτο 10ημερο δεκέμβρη και την άλλη π.χ. αρχές Απρίλη.  Μια ίσως έρθει ''νωρίς'' ο χειμώνας μία ίσως αργά... λες και δεν το ξέρετε αυτό.   Δλδ αν ερθει ξανά η εποχή των παγετώνων, τι θα λέτε????? γιατί έχει κρυο ενώ είναι Ιούλιος???  απλά πράγματα.. χαρείτε όσο μας δίνει στον καθένα ξεχωριστά με βάση τα θέλω του, αυτο που μας δίνει η μητερούλα!  
Εγω προσωπικά και για λόγους υγείας αρκετά σοβαρούς, η άνοιξη αν έρθει νωρίς με στέλνει νοσοκομείο, γιαυτό αφήστε με να χαιρομαι και να ζώ πραγματικά στο μέγιστο την κάθε ημέρα (από περίπου μέσα μαρτιου ως περιπου μεσα μαιου ) η οποία η Τ είναι από 0 στα 850 και κάτω!!!
Αυτά από εμένα, και να θυμάστε, μη κρίνεις για να μη κριθείς!  απλά προσπεράστε το μνμ αν σας ήταν ανούσιο!
Κρυο κρυο κρυο, δωσε κι άλλο 6άράκι μου !!! σιγουρευει σγα σγα το -2.5!!!!!!    Ξέρετε πως ποτε δεν λέω για υετο ως μια μερα πριν... τα ειδατε και την 25Μαρτίου!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, dimisg είπε:

Οι θερμοκρασιες, σε τι υψόμετρο ειναι του μετεοσιελ?

850hpa (περίπου 1500 μέτρα) και 500hpa (περίπου 5500 μέτρα) (Αυτά που ανέβασα πάνω).

Αλλά έχει επιλογή να πατήσεις, θερμοκρασίες στα 2 μέτρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον χαλάνε και τα ενσεμπλς.. πλέον αυτά που δίνουν υετό με τις θερμοκρασίες δεν υπάρχουν όπως μέχρι στο 00αρι, και έχουν μείνει μόνο τα ξηρά κρύα για την Ήπειρο.. ελπίζω να αλλάξουν στα 12αρια, μπας και βγει το αικον έστω για κάποια φαινόμενα, κρίμα να υποφέρουμε επιπλέον μέρες χωρίς λόγο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...