Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2021 !!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Ήταν βράδυ της 1ης Απριλίου με ξημερώματα 2 Απριλίου...

Δεν ήταν 16-17 Απριλίου;; Που έριξε πολύ χιόνι σε όλο το Βέρμιο πέρυσι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Δεν ήταν 16-17 Απριλίου;; Που έριξε πολύ χιόνι σε όλο το Βέρμιο πέρυσι;

Χμμ δεν το θυμάμαι αυτό... Θα μπορούσε στα ψηλά του Βερμίου, αλλά εγώ λέω όταν είχε στρωθεί ο μισός κάμπος πέρσι...Μετά όχι δεν είχε ξανακάνει κάτι νομίζω (εδώ κάτω έστω)...

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να δούμε ευρωπαίο, μήπως βελτιωθεί σε σχέση με εχθές. Έχω πει ότι θέλω θερμό Απρίλιο, αλλά από την στιγμή που βρέθηκε η ευκαιρία για δυτικό χιόνι, δεν πρέπει να πάει χαμένη...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Άντε να δούμε ευρωπαίο, μήπως βελτιωθεί σε σχέση με εχθές. Έχω πει ότι θέλω θερμό Απρίλιο, αλλά από την στιγμή που βρέθηκε η ευκαιρία για δυτικό χιόνι, δεν πρέπει να πάει χαμένη...

Δυτικό χιόνι??? Βάση ικον μάλλον μιλας🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δυτικό χιόνι??? Βάση ικον μάλλον μιλας🤔

Όχι βάσει μεταβλητών, η ευκαιρία είναι ισχυρός αντικυκλώνας στον Ατλαντικό, ψυχρή εισβολή στην Αμερική, και βορειοδυτικός αυλώνας.. Το ότι υπάρχουν αυτές οι μεταβλητές δεν σημαίνει ότι θα βγουν σωστά κιόλας.. Εντωμεταξύ με την κατάντια, πλέον το ευρωπαικό ειναι ανατολικότερα από τζίφο. Τουμπάρες μεταξύ τους και τούμπαλιν.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καύσωνα δίνει το Ευρωπαϊκό μοντέλο, που προκαλείται φυσικά από τον Υποτροπικό αεροχείμμαρο...

ECM0-216 (2).gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, ο τζίφος έβγαλε το σενάριο της αποκοπής αυτού του πολύ λεπτού αυλώνα στην Αδριατική...Νομίζω κάποιο μέλος του φόρουμ το είχε αναφέρει χθες ή προχθές...Άμα είχε αρκετό ψύχος θα ήταν καλό σενάριο.

gfs-0-114 (1).png

gfs-1-114 (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγάζει λίγο Cape για το Σαββατοκύριακο το Gfs στην κεντρική Μακεδονία... Όχι τίποτα το ιδιαίτερο φυσικά.

84-505GR (1).gif

108-505GR (1).gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλά για αλλά της Παρασκευής το γάλα. Συνεχίζουν να ανταλλάσουν σενάρια τα μοντέλα. Την θερμή εισβολή του παιου την δείχνει ο τζίφος και το αντιθετο🤔ότι να ναι😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.έτσι όπως τα είπε ο Γιάννης! Απογοητεύτηκα με τον τζιφο, και ξαφνικά βλέπω πιο ανατολικά ακόμη τον Ευρωπαίο.. ότι να ναι.

Να πούμε πως η πρώτη διαταραχή έχει αρχίσει να αποκτά όλο και πιο χειμωνιάτικα χαρακτηριστικά για την Ήπειρο, αν και θεωρώ πως το συγκεκριμένο χαμηλό θα ήταν καλύτερο να έκανε την κλασσική κίνηση για να βρέξει καλύτερα παντού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

.έτσι όπως τα είπε ο Γιάννης! Απογοητεύτηκα με τον τζιφο, και ξαφνικά βλέπω πιο ανατολικά ακόμη τον Ευρωπαίο.. ότι να ναι.

Να πούμε πως η πρώτη διαταραχή έχει αρχίσει να αποκτά όλο και πιο χειμωνιάτικα χαρακτηριστικά για την Ήπειρο, αν και θεωρώ πως το συγκεκριμένο χαμηλό θα ήταν καλύτερο να έκανε την κλασσική κίνηση για να βρέξει καλύτερα παντού.

Κινειται πολύ βόρεια το χαμηλό μιχαηλ🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Στο Icon ο αυλώνας φέρνει λίγο ψύχος και έπειτα φεύγει ανατολικά ...

ICOOPEU06_102_1.png

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12ari icon το καλύτερο δυνατό σενάριο!!

καμία θετική αλλαγή από τζίφο, και πάλι, δυστυχώς...

 

τζίφος 6αρι, αικον 12αρι στην μετεοψιελικη αναλυση

gfseuw-0-126.png?6iconeu_euw-2-120-0.png?31-17

 

το απογευματινό έπος, σε μεγάλα υψόμετρα πέφτει το καλύτερο χιόνι των τελευταίων σαιζόν..

ICOOPEU12_150_1.png

καλύτερη κλίση ο τζίφος, βελτιωμένο το ούκμο, αικον κράτα γερά ΡΕ!!

σημαντική ισχυροποίηση του χανηλού της Δευτέρας

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν παρατηρήσετε σωστά....αυτό το τρέξιμο δείνει χιόνια σε ολα τα πεδινά...της Κεντρικής Ευρώπης...και σε εμάς στα ημιορεινά....για 8 Απρίλη το θεωρώ την τέλεια φαντασίωση...μόνο που η Ευρώπη ξεπερνά και τον Καναδά...!...δύσκολο...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 Απριλίου έρχεται και επίσημα η άνοιξη με μέγιστες θερμοκρασίες 25-26 βαθμους. Ειδικά η Κρήτη παει για δυνατές ζεστές. 

Η Ήπειρος σε καλύτερα μοίρα με συνεχόμενα κυματα δροσιάς να την επηρεάζουν. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε ανατολικό σενάριο επιμένει το ευρωπαικό. Το θέμα είναι να φτάσει αρκετά νότια ώστε να μας επηρεάσει το ισχυρό χαμηλό. Πάντως για την δευτέρα έχει ενα σχετικά κακό σενάριο.

τζίφος ούκμο ευρωπαικό. 144 ώρες

 

gfs-0-144.png?12UW144-21.GIF?31-19ECM1-144.GIF?31-0

 

ούτε τώρα κατάφερε το ευρωπαικό να βγάλει το ζητούμενο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσημέρι Τρίτης-Γαλλία, -6 στα 850 με βάση τον τζίφο, και υπαρκτό cape!!! θα έχουν φοβερά φαινόμενα εκεί!

144-505.GIF?31-12144-7.GIF?31-12144-779.GIF?31-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...