Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Iουνίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Spartan είπε:

Παμε γερα για εναν  ιουνιο γεματο ασταθειες στην ατμοσφαιρα

Άντε ρε Σπύρο μακάρι ρε φίλε.... μακάρι να βγει καταιγιδάτος/ υετοφόρος σε όλη τη χώρα το χρειαζόμαστε το νεράκι.. χωρίς καταστροφές όσο γίνεται φυσικά  

κάτι που προς το παρόν και εδώ και αρκετά τρεξιματα φαίνεται από τον τζίφο ότι θα επικρατήσει μάλλον...δηλαδή μετά την αυριανή διαταραχή θα αρχίσει να ζεσταίνει μεν επιφανειακά και στα 850 αλλά στα 500 θα είμαστε τόσο όσο χρειάζεται για να βγάζει καταιγίδες μάλλον κυρίως στα ηπειρωτικά.....

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την αίσθηση ότι τα καλύτερα έρχονται για τους καταιγιδάκηδες. Σχεδόν όλα τα μοντέλα δίνουν διαφορετικές διατάξεις για μετά, όλες όμως είναι υετοφορες με άφθονο cape

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο τύχη χρειαζόμαστε και να κάτσουν πάνω κάτω οι συνθήκες και οι διατάξεις που δείχνουν τα μοντέλα κατά γενική εικόνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Συνεχίζονται τα καλά τρεξίματα, και το καλό είναι πως είναι τέτοιας υφής η κυκλοφορία, που ξέρω πως την επόμενη εβδομάδα θα έχουμε ικανοποιητική αστάθεια, απλά δεν ξέρουμε την ακριβή διάταξη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 30/5/2021 at 3:09 ΜΜ, Spartan είπε:

Παμε γερα για εναν  ιουνιο γεματο ασταθειες στην ατμοσφαιρα

Απ'το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

μακρινό ξεμακρινό, εγώ τέτοιους χάρτες τους αποθηκεύω, για κορνίζα

gemeuw-11-216.png?12

 

 

🤩😃

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... medicane .....!!!!!!

χαχαχαχα βρε ''Αγγελε🤣. Καμία σχέση, medicane είναι σύστημα χαμηλών πιέεων που προσομοιάζει τυφώνα, εδώ έχουμε μια τρελή αστάθεια, καμία σχέση αιτία δημιουργίας, μορφή κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχαχαχα βρε ''Αγγελε🤣. Καμία σχέση, medicane είναι σύστημα χαμηλών πιέεων που προσομοιάζει τυφώνα, εδώ έχουμε μια τρελή αστάθεια, καμία σχέση αιτία δημιουργίας, μορφή κτλ

..... το ξέρω ...... λέμε και καμιά μ@@@@@@ να περάσει η ώρα ..... άσε που αν  έγραφα supercell θα με βάραγες ...... 🤣 ..... πολύ νερό μαζεμένο γαρ ..... 😉 ...... 

ΥΓ ...... έχεις καλά αντανακλαστικά πάντως ......😂

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... το ξέρω ..... αλλά αν έγραφα supercell θα με βάραγες ...... 🤣 ..... πολύ νερό μαζεμένο γαρ ..... 😉

δεν θα σε βάραγα😂🤣, μορφή supercell είναι και όμως! Απλά δεν έχει κάποιο υπερβολικό cape για να σιγουρευτώ για κάτι τέτοιο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκινάνε οι αστάθειες από την Δευτέρα, και καλές αστάθειες. Το cape είναι μέτριο, αλλά πολύ καλύτερο από ότι εχθές, ενώ θα έχουμε και την απαραίτητη ζεστούλα. ταυτόχρονα, η δημιουργία πιθανού ισχυρού χαμηλού στον βορειοδυτικό Ατλαντικό, θα έχει ως αποτέλεσμα οι αστάθειες να είναι.. διαρκείας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τέλος της ανομβρίας και της βαρετοκαιριας είναι κοντά. Λίγη υπομονή, και θα ανταμειφθούμε για αυτήν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Το τέλος της ανομβρίας και της βαρετοκαιριας είναι κοντά. Λίγη υπομονή, και θα ανταμειφθούμε για αυτήν.

.... χαλάλι η απεργία ..... 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβαμε οτι θα σπασει εντυπωσιακα ολη αυτη η ανομβρια..μακαρι να μην εχουμε πλημμυρες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... χαλάλι η απεργία ..... 😋

Nai. xaxaxa. Αν εξαιρέσουμε τα τέλη Μαίου που με ενδιαφέρουν το δεύτερο δεκαπενθήμερο, έχω πει πως η άνοιξη καιρικά είναι η πιο ξενέρωτη εποχή. Οπότε αν δεν κάνει κάτι δεν θα με πειράξει τόσο πολύ, ειδικά αν είναι να κάνει το καλοκαίρι. Και όντως έρχεται η λύτρωση, έρχεται η στιγμή που θα κάθομαι όλη μέρα ταράτσα!!! και ειλικρινά θέλω να με πάρει και να με σηκώσει η καταιγίδα.

Δεν θέλω καιρικές φλωριές! όπως σήμερα πχ. Θέλω χαμούς, είτε είναι ηλεκτρικά, είτε είναι χαλάζι, είτε είναι ότι είναι. χεχεχε😃

 

 

διάγραμμα Λάρισας, σπάνιο πραγματικά. Μόνο στα Γιάννενα που είναι πάνω στο βουν΄΄ο μπορεί να δει κανείς τέτοια διαγράμματα αυτή την εποχή πιο ευκολα

graphe3_10000___22.2641509434_39.7165991903_.gif

 

και το Cape αυξανόμενο σταδιακά.

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο φαινομενικός υποβιβασμός της διάταξης για την Δευτέρα στο 18αρι του τζίφου, έχει ως αποτέλεσμα πανικούς πάνω από την Θεσσαλία. χεχεχεχε

 

ΕΒΓΑΛΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ CAPE ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΕς ΤΙς ΕΙΚΟΝΕς ΤΟΥ 18ΑΡΙΟΥ ΤΟΥ ΤΥΖΙΦΟΥ, ΕΓΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΕΚΑΝΑ ΒΑΝΤΖΙ ΞΑΜΠΙΝΓΚ ΑΠΌ ΤΗΝ ΤΑΡΆΤΣΑ/ ΦΟΒΕΡΌ ΦΟΒΕΡΌ ΣΕΝΑΡΙΟ, ΤΟ ΘΕΛΩ

ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩ😈

 

ΔΕΥΤΕΡΑ

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

ΤΡΙΤΗ😬😬😬

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

Α΄υριο δεν θα υπάρχει έτσι αλλά μόνο και μόνο που εμφανίστηκε, μπαίνει σαν ΣΤΟΧΟΣ!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εννοείται μάζεψε τα θεοπάλαβα που έδειχνε, ωστόσο έβαλε και την Κυριακή ο τζίφος στο παιχνίδι. Για να δούμε τι θα γίνει. Σε κάθε μοντέλο έχουμε αστάθεια όσο πάει το μάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερχονται ωραιες μερες...Καταιγιδατες και με διαρκεια..Και με την Αττικη στο παιχνιδι....Ο Ιουνης θα βγαλει τα σπασμενα...

Οι λατρεις του καλοκαιριου να παρουν μπρατσακια...Αλλα οχι για την θαλασσα...😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξυπνα αρχηγε..Τα ξαδερφια στην Ελλαδα ξεροσταλιαζουν για μια σταγονα βροχης..Και ειδικα τα πρωτοξαδερφα στην Αττικη..

Μαλλον θα πρεπει να επιστρατευτουμε εκ νεου...Μετα την Μηδεια να τους φερουμε και μια καλοκαιρινη Ευρυδικη...

Χαρμα οφθαλμων ο τζιφος για τις 8 του μηνα και για την Αττικη..Στο 12αρι του...Μια φορα ρε ψευτη βγες...

Jigokudani-Monkey-Park-9-of-40.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την λογική του αικον, αλά και του ευρωπαίου στον ατλαντικό, θα πάμε για αστάθειες τον μισό Ιούνιο χαχαχαχα.

 

........ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

 

κακα τα 12αρια για κυριακη δευτερά δυστυχως..

ξεφυγε νότια το καλό cape της τριτης...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...