Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Εννοείτε...πριν 5 μέρες είδα για λίγο και το ταξα...μετά τις 20 προς τα Χριστούγεννα ..κλασική διάταξη ντέρμπι αλλά Μ ένα έξτρα μπόνους για εμας..τον διαφαινόμενο γροιλανδικο

Που εισαι αγορι μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Κοιταξτε μέσο όρο στις 240

Φεύγουν τα ακραία ανατολικά σενάρια γι αυτό και θα πάει ακόμα πολύ πιο δυτικά τις επόμενες μέρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Που εισαι αγορι μου...

πολλα και διαφορα κωστα...εδω ειμαι τωρα και φωναζω παρων!!!..χαχαχα..ριξε λιγο φως τι λεει το τιμ σας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

πολλα και διαφορα κωστα...εδω ειμαι τωρα και φωναζω παρων!!!..χαχαχα..ριξε λιγο φως τι λεει το τιμ σας?

Εμεις λεμε οτι οπως ειναι τα δεδομενα αυτη τη στιγμη ειναι αδυνατον να μην χιονιστουμε μετα τις 18-19 τωρα ποσο ειναι αδιαφορο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δύο σημεία ενδιαφέροντος. Στόχος το πρώτο που είναι κοντά να ρίξει στο Πήλιο και λίγο χαμηλότερα από τα 1000 μέτρα..

ens_image.php.png

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχουν πολλα σεναρια στα ενσεμπλ τουτζιφου με τρομερο αυλωνα 19-24 του μηνος!!Ελαχιστα ειναι αυτα ποου δεν κατεβαζουν οι το στελνουν αγγλια.Η προοπτικη συνεχιζει να ειναιεξαιρετικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλό Σ/Κ σε όλους!

Πολύ μακριά ακόμη για οποιδήποτε συμπερασμα ακόμη και για το επόμενο Σ/Κ.

Ukmo, Icon και κύριο τρέξιμο από GFS πολύ ανατολικά για όλη την Ελλάδα.

Το Gem είναι πολυ καλό για εδώ για το επόμενο Σ/Κ.

gemeu-0-192.png?0

Από τα 30 σενάρια του GFS τα 15 δίνουν προσήνεμη κακοκαιρία (light ή καλή) το επόμενο Σ/Κ.

Ενδεικτικά μερικά από τα πιο χαρακτηριστικά σενάρια:

gens-8-1-192.png

gens-12-1-192.png

gens-27-1-186.png

gens-29-1-192.png

Οπότε υπομονη και πιστεύω ότι πρέπει να περιμένουμε τη Δευτέρα για πιο ασφαλή συμπεράσματα για το επόμενο Σ/Κ. 

Για πιο μετά είναι υπερβολικά νωρίς να πούμε οτιδήποτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το κύριο του ευρωπαικού στις 144 ώρες είναι πιο δυτικά από τζίφο, μοιάζει με το καναδικό, λογικά θα βγει καλό για το επόμενο Σ/Κ.

ECE1-144.GIF?11-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στους αεροχέιμαρους παιδιά δεν υπάρχουν ανατολικά σενάρια....μάλιστα από ενα σημείο και μετά σήμερα  δείχνουν και non stop καταβάσεις...30 εκατοστά ο Πεντάλοφος Βοίου(αφιερωμένο στον galano και τις καλοκαίρινές καταιγίδες των γρεβενών και περιχώρων).....εδώ οι αεροχείμαροιhttps://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR0UqSCwOTCg1Ae_gLMWjM-bE1yGS5v5-CGTZ-WA2jWu9LGtTjSUQwR2J4o

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά μου αρέσει αρκετά το διάγραμμα του τζίφου για την περιοχή μου και παρατηρώ ότι μετά τις 19/12 το κύριο και το κοντρολ είναι από τα πιο θερμά μέλη του τρεξίματος.

Diagramme GEFS

Υ.Γ. εκείνες η γραμμες στο -12, -13 προς τα Χριστουγεννα πόσο μου αρέσουν...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bardaris είπε:

στους αεροχέιμαρους παιδιά δεν υπάρχουν ανατολικά σενάρια....μάλιστα από ενα σημείο και μετά σήμερα  δείχνουν και non stop καταβάσεις...30 εκατοστά ο Πεντάλοφος Βοίου(αφιερωμένο στον galano και τις καλοκαίρινές καταιγίδες των γρεβενών και περιχώρων).....εδώ οι αεροχείμαροιhttps://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR0UqSCwOTCg1Ae_gLMWjM-bE1yGS5v5-CGTZ-WA2jWu9LGtTjSUQwR2J4o

πάρα πολύ σωστά....

με τέτοια εικόνα αεροχείμαρου το άλλο Σ/Κ νομίζω τα ανατολικά σεναρια που βλέπουμε θα εξαφανιστουν σιγα σιγα στα επομενα τρεξιματα

Jetstream Forecast

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα κ απο μενα.τα πρωινα τρεξιματα ειναι σε καλο δρομο.τωρα το ευρωπαικο το βλεπω πολυ δυτικα θα τον παει τον αυλωνα μιας κ εξασθενησε τον αζορικο.για να δουμε που θα τον σκασει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, όσα υπαρχουν σενάρια σαν το άικον για την συνέχεια τίποτα δεν είναι σίγουρο. Το άικον επιμένει σε ζωνικουρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, bardaris είπε:

στους αεροχέιμαρους παιδιά δεν υπάρχουν ανατολικά σενάρια....μάλιστα από ενα σημείο και μετά σήμερα  δείχνουν και non stop καταβάσεις...30 εκατοστά ο Πεντάλοφος Βοίου(αφιερωμένο στον galano και τις καλοκαίρινές καταιγίδες των γρεβενών και περιχώρων).....εδώ οι αεροχείμαροιhttps://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR0UqSCwOTCg1Ae_gLMWjM-bE1yGS5v5-CGTZ-WA2jWu9LGtTjSUQwR2J4o

Κανε υπομονη τα καλύτερα έρχονται χαχα,,..οι δυνάμεις των γρεβενων θα εμφανιστούν και θα ναι τεράστιες θα σε στελνω φωτο χαχα..μπράβο ρε έβαλε τοσο;;;εδώ νιφαδες μονο το βραδυ τωρα βροχη...άσε που παμε να ξεπεράσουμε το ρεκόρ σταθμού σε υετο που είναι 830 νομίζω χαχαχα

Στα των χαρτών απλα φανταστικοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα, όσα υπαρχουν σενάρια σαν το άικον για την συνέχεια τίποτα δεν είναι σίγουρο. Το άικον επιμένει σε ζωνικουρα..

Το χειρότερο μοντέλο φετος χειροτερο και από το τζεμ απο το Σεπτέμβριο και μετά έχει χάσει οτι καοκαιρια υπαρχει ...το χουμε μην αγχωνεσαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχίζει να σοβαρευει η κατάσταση...τα καμπανάκια χτύπησαν...ο είχα πει πριν μέρες..θεωρώ δεδομένο πλέον ότι μετά από πολλά πολλά χρόνια θα έχουμε white Christmas..εκεί που στήνεται ο εμποδισμος είναι αναπόφευκτο πλεον...όλα τα μοντέλα συμφωνούν πλέον..Και επίσημα αρχίζουν τα ξενύχτια...ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΑΔΕΡΦΙΑ...

bell.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω...από αύριο και επίσημα ΑΛΑΡΜ!!!!😀...Μακάρι να συνεχίσουν να υπάρχουν σενάρια τύπου αικον πάντως γιατί η Ισπανία καραδοκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κανε υπομονη τα καλύτερα έρχονται χαχα,,..οι δυνάμεις των γρεβενων θα εμφανιστούν και θα ναι τεράστιες θα σε στελνω φωτο χαχα..μπράβο ρε έβαλε τοσο;;;εδώ νιφαδες μονο το βραδυ τωρα βροχη...άσε που παμε να ξεπεράσουμε το ρεκόρ σταθμού σε υετο που είναι 830 νομίζω χαχαχα

Στα των χαρτών απλα φανταστικοι

ενα κέρασμα....από μενα πρωινό...αλλα μη νομίζεις....στα 800 850 μετρα βρέχει συνέχεια.....ο πεντάλοφος είναι 1000 κάτι μέτρα τελως πάντων.....οι δυνάμεις οι δικές σας τις βλέπω να μεφανίζονται μαζί με τις δυνάμεις καλαμπάκας- τυρνάβου- μακροχωρίου....κατερίνης βέροιας....(συγκλίσεις και δεν συμαζεύονται) και εμείς σαλόνικα κιλκίς κλπ...να είμαστε με την απόχη....και να λιώνουμε στις καμερεςς....(ο εφιαλτης του 2012)pentalofos

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...