Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει παιδιά αν σας καλύπτει ότι με 1040mb Αζορικό θα έχουμε μόνο αυτό το πράγμα ε εντάξει τι να πω, πάω πάσο. Πείτε με μίζερο, αχάριστο, ότι θέλετε αλλά αν και εσείς είχατε δει τόσες φορές 30+cm στην πόρτα σας στα 0μ μετά να μου πείτε αν θα σας ενθουσίαζε που θα ρίξει 5cm στη Μακρινίτσα με τέτοιο Αζορικό. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν είμαι υποκριτής να λέω ότι χαίρομαι με πέτσες..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, δυστυχώς δεν έφτιαξε ποτέ τίποτα οπότε δεν γινόταν να λείπω για πάντα από το φόρουμ, ακόμα και το σκ που ήλπιζα έστω για φαινόμενα χιονομποραα θα έχουμε αέρα. Ενώ μετά ξεχνάμε τον υπεραυλωνα καθώς φαίνεται να εισέρχονται χαμηλά από τον Ατλαντικό. Οπότε για καλά κέντροβορεια χιόνια βλέπουμε το 22. Πάντως δεν μιλάμε για ζωνικη, μιας και θα υπάρχει και Γροιλανδικός μέσα,Βάλλα δυστυχώς μόνο αυτός.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Εντάξει παιδιά αν σας καλύπτει ότι με 1040mb Αζορικό θα έχουμε μόνο αυτό το πράγμα ε εντάξει τι να πω, πάω πάσο. Πείτε με μίζερο, αχάριστο, ότι θέλετε αλλά αν και εσείς είχατε δει τόσες φορές 30+cm στην πόρτα σας στα 0μ μετά να μου πείτε αν θα σας ενθουσίαζε που θα ρίξει 5cm στη Μακρινίτσα με τέτοιο Αζορικό. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν είμαι υποκριτής να λέω ότι χαίρομαι με πέτσες..

Ελα τελειωνε ρε φιλε μου με τα υψηλα στανταρτς της χιονομανας.Τα 30ποντα τα εχουμε για χιονακι εδω και ομως χθες εγω γουσταρα που εριχνε χλαπατατσοχιονο και μετα βροχη.Η ψυχοσυνθεση του καθενα φτιαχνει τα στανταρτς και η καιρικη "κουλτουρα" του.Και απεφυγε τους χαρακτηρισμους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ελα τελειωνε ρε φιλε μου με τα υψηλα στανταρτς της χιονομανας.Τα 30ποντα τα εχουμε για χιονακι εδω και ομως χθες εγω γουσταρα που εριχνε χλαπατατσοχιονο και μετα βροχη.Η ψυχοσυνθεση του καθενα φτιαχνει τα στανταρτς και η καιρικη "κουλτουρα" του.Και απεφυγε τους χαρακτηρισμους.

Εντάξει βρε συ στα 400-500μ λογικό και δεν αναφερόμουν σε εσένα. Αναφέρομαι σε όσους λένε "ας απολαύσουμε ότι έρθει" και όταν έρχεται μούφα στο nowcast αναθεματίζουν. Eμ δεν είναι έτσι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εντάξει παιδιά αν σας καλύπτει ότι με 1040mb Αζορικό θα έχουμε μόνο αυτό το πράγμα ε εντάξει τι να πω, πάω πάσο. Πείτε με μίζερο, αχάριστο, ότι θέλετε αλλά αν και εσείς είχατε δει τόσες φορές 30+cm στην πόρτα σας στα 0μ μετά να μου πείτε αν θα σας ενθουσίαζε που θα ρίξει 5cm στη Μακρινίτσα με τέτοιο Αζορικό. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν είμαι υποκριτής να λέω ότι χαίρομαι με πέτσες..

Φίλε μου ούτε εμείς είμαστε υποκριτές να λέμε ότι χαιρόμαστε με τις πετσες ενώ πέρυσι είχαμε 1 μέτρο στη Μήδεια. Ο καθένας με τα γούστα του. Εγω προσωπικά χαίρομαι με κάθε νιφάδα και την ευχαριστιέμαι χωρίς να στενάχωριεμαι που δεν πήρα περισσότερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Φίλε μου ούτε εμείς είμαστε υποκριτές να λέμε ότι χαιρόμαστε με τις πετσες ενώ πέρυσι είχαμε 1 μέτρο στη Μήδεια. Ο καθένας με τα γούστα του. Εγω προσωπικά χαίρομαι με κάθε νιφάδα και την ευχαριστιέμαι χωρίς να στενάχωριεμαι που δεν πήρα περισσότερα. 

Εντάξει βρε συ, στον Αγ Στέφανο και με ένα -2 χιονίζει, δεν είναι κάτι δύσκολο. Αυτό που με απογοητεύει στην προκείμενη περίπτωση είναι ότι δεν θα κάνει κάτι δυνατό στα πεδινά με τόσο καλό Αζορικό. Και δεν μιλάω μόνο για την περιοχή μου. Το Φλεβάρη χάρηκα και με τα παιδιά εδώ αλλά και με φίλους μου από την Αθήνα που μου έλεγαν πόσο χιόνισε.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και προχωραμε σε σχολιασμο.Η βοιωτια μαλλον θα ειναι πρωταγωνιστης το σαββατοκυριακο,δυστυχως εχει παει πολυ ανατολικα το χαμηλο,αφου ο Α πιεζει πολυ.Περιθωρια βελτιωσης υπαρχουν παντα.Αν περασει μεγαλυτερο μερος του αυλωνα προς ν.δυτικα θα βγει πολυ δυνατη κακοκαιρια μεχρι και τα ημιπεδινα της κεντρονοτιας ανατολικης χωρας.Η αττικη με τα σημερινα δεδομενα παει για λιγα χονια σε ορεινα-ημιορεινα μονο.Αν χαλασει κι αλλο,παμε γι αλλα.Τρεις μηνες χειμωνα εχουμε μπροστα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, yiannis_volos said:

Εντάξει βρε συ στα 400-500μ λογικό και δεν αναφερόμουν σε εσένα. Αναφέρομαι σε όσους λένε "ας απολαύσουμε ότι έρθει" και όταν έρχεται μούφα στο nowcast αναθεματίζουν. Eμ δεν είναι έτσι..

δε καταλαβαινεις πως γινεσαι κουραστικος - ενα ελεος ρε φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βαση τα σημερινα εκει που περιμεναμε μια ψυχρη περιοδο και την αλλη εβδομαδα πλεον τα ενς εχουν παρει τον ανηφορο  ενω υπαρχει και ταση να εκφυλιστει και αλλο ο αυλωνας της κυριακης που θα ηταν καταστροφικο..ο γκογκας βεβαια συνεχιζει να υπαρχει υποψηφιος για την χωρα μας εκει καπου στις 21-22 αλλα πλεον ειμαστε το αουτσαιντερ ισως και καλυτερα βεβαια να μην μας φανε τα μοντελοξενυχτια .στα κοντινα σημαντικη κακοκαιρια θα απασχολησει τα προσηνεμα μια δικια μου πρωτη εκτιμησ ειναι οτι τα χιονια στην αττικη θα απασχολησουν τα 300-350 μετρα και ανω και ισως λιγο χαμηλοτερα στα δυτικα...αττικαριοι μην βαρατε μ μπορει να κανω και λαθος στα υψομετρα χαχαχ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εντάξει βρε συ στα 400-500μ λογικό και δεν αναφερόμουν σε εσένα. Αναφέρομαι σε όσους λένε "ας απολαύσουμε ότι έρθει" και όταν έρχεται μούφα στο nowcast αναθεματίζουν. Eμ δεν είναι έτσι..

Μα δεν ανφερομαι στη δυναμικη των περιοχων,αλλα στο οτι χαιρομαι ακομα και την χλαπατσα.Ακομα και τη βροχαρα με 4 βαθμους που εριχνε χθες ολη μερα,μετα τη χλαπατσα,ενω εσυ θα στεναχωριοσουν.Τεσπα τα υπολοιπα σε π.μ μονο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Με βαση τα σημερινα εκει που περιμεναμε μια ψυχρη περιοδο και την αλλη εβδομαδα πλεον τα ενς εχουν παρει τον ανηφορο  ενω υπαρχει και ταση να εκφυλιστει και αλλο ο αυλωνας της κυριακης που θα ηταν καταστροφικο..ο γκογκας βεβαια συνεχιζει να υπαρχει υποψηφιος για την χωρα μας εκει καπου στις 21-22 αλλα πλεον ειμαστε το αουτσαιντερ ισως και καλυτερα βεβαια να μην μας φανε τα μοντελοξενυχτια .στα κοντινα σημαντικη κακοκαιρια θα απασχολησει τα προσηνεμα μια δικια μου πρωτη εκτιμησ ειναι οτι τα χιονια στην αττικη θα απασχολησουν τα 300-350 μετρα και ανω και ισως λιγο χαμηλοτερα στα δυτικα...αττικαριοι μην βαρατε μ μπορει να κανω και λαθος στα υψομετρα χαχαχ..

Επιτέλους και μια σωστή αντικειμενική φωνή με επιχειρήματα και χωρίς ευχολόγια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αληθεια ειναι οτι τα μοντελα ανεκαθεν δημιουργουσαν προσδοκιες και λογω του οτι ξοδευουμε πολυ απο το χρονο μας παρακολουθωντας τα, πολυ απογοητευονται αν δεν ερθει το ιδανικο σεναριο. Ο χειμωνας ομως ειναι εδω και οι θερμοκρασιες δεν ψευδονται. Αλλες χρονιες μετρουσαμε τις μερες με μονοψηφιες μεγιστες στα δαχτυλα ενω τωρα ξεκινησαμε απο νωρις. (Για χιονομανα Αθηναικη ριβιερα τουλαχιστον). Συνεχιζουμε δυνατα τα κεφαλια ψηλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκείνο που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι αυτά τα εργαλεία μετεωρολογίας είναι  ΜΟΝΤΕΛΑ και δείχνουν την ΤΑΣΗ του καιρού σύμφωνα με τα στοιχεία που μαζεύουν από τους μετεωρολογικούς σταθμούς και τα στατιστικά δεδομένα. Ο καιρός δεν μπορεί να προβλεφθεί 100% Για αυτό μιλούμε για πρόγνωση δηλαδή για εκτίμηση όχι για βεβαιότητα. Καταλαβαίνω την απογοήτευση όταν δεν επιβεβαιωνονται τα στοιχεία και ειδικά των Θεσσαλονικέων  (μέσα στην πόλη) και άλλων Κ-ΑΜακεδονων και Θρακιωτών που για να δουν χιόνι και όχι κάτι ιδιαίτερο περιμενουν πολλά -πολλα χρόνια (σε πεδινους-παραθαλασσιους αναφέρομαι). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλαρα. Τι είχαμε, τι χάσαμε. Λες και εχουμε το χιονι δεμένο γιατι ζουμε στο Λούλεο και μας εβγαλε Πασχούγεννα.Στη νοτια Βαλκανικη ζουμε. Ανεβηκε ο Αζορ. Ε και; Όποτε ανεβαινει ο Αζορ εχει χιονι δλδ? Αλλες 10 παραμετρους θες για χιονι πεδινων και δη νότιων πεδινων. Και τυχη! Πολλή μαλιστα για σοβαρο χιονι.

Αναμονη. Εχει πολυ μοντελικο δρομο η Ιστορια. Και, καποιος να βγαλει τον Αλεκο απ το αβαταρ😊

Πεταγε στο παλιο το φορουμ ο Τεραστιος ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου και ενα κασκολ και ξεραμε τι θα γινοταν (απο την αναποδη)

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ τα βάζω με τον εαυτό μου που ασχολούμαι απο τις 180 ωρες με κατι...Και επειδή είμαι άνθρωπος που ενθουσιάζεται και απογοητευτείς εύκολα τη πατάω μετα , αλλά μ αρεσει το ταξίδι και ας μη χιονιστω καθολου, οπότε ενταξει και τη πλακα μας κανουμε και ολα ....Και πλεον πιατευω να έχετε πειστεί ολοι ποιο είναι το χειρότερο μοντέλο απο όλα χαχαχαα

Πάντως το 24 με 27 δεν έχει τελειώσει ακόμα γιατι να μη βγει το ουκμο;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εγώ τα βάζω με τον εαυτό μου που ασχολούμαι απο τις 180 ωρες με κατι...Και επειδή είμαι άνθρωπος που ενθουσιάζεται και απογοητευτείς εύκολα τη πατάω μετα , αλλά μ αρεσει το ταξίδι και ας μη χιονιστω καθολου, οπότε ενταξει και τη πλακα μας κανουμε και ολα ....Και πλεον πιατευω να έχετε πειστεί ολοι ποιο είναι το χειρότερο μοντέλο απο όλα χαχαχαα

Πάντως το 24 με 27 δεν έχει τελειώσει ακόμα γιατι να μη βγει το ουκμο;;;

Παρόμοια κατάληξη με τα υπόλοιπα θα είχε απλά πριν ανέβουν οι Τ θα προλάβει να μας αγγίξει ο αυλώνας. Αλλά και σε αυτό και σε όλα τα μοντέλα, υπάρχει αυλωνισκος από τα βόρεια που ρουφάει την μαούνα και την γυρνάει στον βορά, με ταυτόχρονη διάλυση του αζορικου. Δύσκολα αλλάζει αυτό πλεον.

Τουλάχιστον να βγει το κύριο του τζιφου μετά χαχαχα..

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Παρόμοια κατάληξη με τα υπόλοιπα θα είχε απλά πριν ανέβουν οι Τ θα προλάβει να μας αγγίξει ο αυλώνας. Αλλά και σε αυτό και σε όλα τα μοντέλα, υπάρχει αυλωνισκος από τα βόρεια που ρουφάει την μαούνα και την γυρνάει στον βορά, με ταυτόχρονη διάλυση του αζορικου. Δύσκολα αλλάζει αυτό πλεον.

Τουλάχιστον να βγει το κύριο του τζιφου μετά χαχαχα..

 

Διαφωνώ καμια σχεση και με ευρωπαιο και με τζιφο θα προλάβαινε για δω να το κατεβάσει πριν το ρουφήξει και προυπαρχων ψυχος θα είχε 

Δει τα τις 168 του ουκμο στο γουετερ κοιτάξτε πόσο υπέροχες είναι για δω 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Gary είπε:

???????????????????????

Γκαρυ είναι ακόμα αρκετά μακριά. Έχεις αρκετές ελπίδες ώστε να μην απογοητευτείς, αλλά και λίγες για να χαρείς. Επομένως υπομονή. Έτσι το βλέπω προσωπικά τουλάχιστον για να μην στεναχωριέμαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Ην απογοητεύεστε κανεις για το μετα ...Ναι μπορεί να ειναι ταση το να ανέβουν οι θερμοκρασιες αλλα ειναι πολλες φορες που τα μοντέλα αλλάζουν σεναριο και πανε ολα προς ένα άλλο αλλα οταν δεν αλλάζουν πλήρως τα ανσαμπλ τους τοτε ξαναγυρίσουν την επόμενη μέρα σε προηγούμενα σεναρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και από εμένα.

Πάντως το πρωί ο Αρνιακός έλεγε οτι η κακοκαιρία των Χριστουγεννων θα είναι χειρότερη από του Σαββατοκύριακου, ενω μια ώρα αργότερα ο Μαρουσάκης έλεγε ότι θα είναι ηπιότερη... Αντε βγάλε άκρη τώρα εσύ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Michael είπε:

Καλημέρα και από εμένα.

Πάντως το πρωί ο Αρνιακός έλεγε οτι η κακοκαιρία των Χριστουγεννων θα είναι χειρότερη από του Σαββατοκύριακου, ενω μια ώρα αργότερα ο Μαρουσάκης έλεγε ότι θα είναι ηπιότερη... Αντε βγάλε άκρη τώρα εσύ...

Χωρίς να θέλω να πω κάτι για τον Μαρουσάκη πάντως, εγώ θα άκουγα τον Αρνιακό γιατι η εμπειρία του είναι μεγαλύτερη, δεν παρασύρεται απο μεμονωμένα τρεξίματα και πέφτει πολλές φορές μέσα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Διαφωνώ καμια σχεση και με ευρωπαιο και με τζιφο θα προλάβαινε για δω να το κατεβάσει πριν το ρουφήξει και προυπαρχων ψυχος θα είχε 

Δει τα τις 168 του ουκμο στο γουετερ κοιτάξτε πόσο υπέροχες είναι για δω 

Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που είπα για τον αυλωνα, ωστόσο έχει εμφανώς καλύτερο αζορικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...