Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 minutes ago, yiannis_volos said:

ευρωπαϊκό, ukmo και gfs μέχρι και 120h άντε 144 ώρες το πολύ για την διάταξη και τους εμποδισμούς. Και τα τρία, χωρίς να έχεις ευαγγέλιο κανένα. Για υετό περιοχικά μόνο μία μέρα πριν (για να μην πω κοιτάς μόνο sat για τον υετό και καθόλου μοντέλα). Τώρα κάτι icon, γαλλικά, ιαπωνικά, κινέζικα, ινδικά, ε εντάξει τώρα δεν πρέπει να κάνεις τίποτα άλλο όλη μέρα απ' το να κοιτάς μοντέλα. Τα 3 πρώτα το 00 και το 12 και θα καταλάβεις αν αυτό που έρχεται είναι σοβαρό ή όχι. Οι τελικές λεπτομέρειες (θέση χαμηλού, άνεμος και κατανομή υετού) άλλωστε φαίνονται μόνο στο nowcast.

Φιλε αληθεια δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με την καταρευση του αντικυκλωνα και με τον ναο που ειναι σχεδον ουδετερος.Επισης, πως το βλεπεις για Βολο για το σκ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, kostasmarousi13 είπε:

Πάμε γερά με τον λαοφιλέστερο!!!

Μαζί σου αλλά έχουν χαλάσει πολύ τα μοντελακια μας.πλεον δεν υφίσταται εμποδισμος για να φέρει κάτι προς τα Χριστούγεννα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowjunky είπε:

Μαζί σου αλλά έχουν χαλάσει πολύ τα μοντελακια μας.πλεον δεν υφίσταται εμποδισμος για να φέρει κάτι προς τα Χριστούγεννα

Δεν λέω για τα Χριστούγεννα φίλε μου!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Φιλε αληθεια δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με την καταρευση του αντικυκλωνα και με τον ναο που ειναι σχεδον ουδετερος.Επισης, πως το βλεπεις για Βολο για το σκ;;

Με τους δείκτες δεν είμαι και πολύ σχετικός, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν παιδιά εδώ με πολύ περισσότερες γνώσεις. Απλά είπα τη δική μου προσέγγιση για την ανάγνωση των χαρτών ώστε αυτά που βλέπω να είναι ρεαλιστικά και όχι 200+ ώρες που αλλάζουν σε κάθε run.

Τώρα για το ΣΚ θέλουμε ΒΔ όπως κάθε φορά και αυτό θα φανεί μόνο στο nowcast, ότι και να λένε τα μοντέλα. Ελπίζουμε σε μια λίγο πιο βόρεια κίνηση στο nowcast μπας και αυξηθεί έστω και λίγο ο υετός. Για Βόλο ίσως θα μπορούσαμε να πάμε σε ένα μοτίβο του στυλ απλή χιονόπτωση στην πόλη και στρώσιμο στον περιφερειακό και πάνω με την προϋπόθεση του ΒΔ μήπως και έχουμε και καμιά παράταση των φαινομένων όπως έχει συμβεί και άλλες φορές με ΒΔ αν βγει η σύγκλιση δηλαδή λίγο βορειότερα. Γενικά λίγα πράγματα, το γνωρίζουμε μέρες αυτό, αλλά 2 μέρες έμειναν ότι γίνει τώρα. Κοιτάω και Bolam για τον υετό (όχι σήμερα, το Σάββατο το πρωί θα δω το 00 του). Το Φλεβάρη την είχε πιάσει την σύγκλιση.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ο ΝΑΟ δεν είναι παράξενο που έχει αυτή την τιμή. Ναι καταρρέει ο αντικυκλώνας, αλλά υψηλές πιέσεις συνεχίζει να έχει η Ισλανδία, οπότε έτσι βγαίνει χαμηλός ο ΝΑΟ. Εχθές είδα ότι έπεσε και πάρα πολύ ο ΑΟ και θα παίξουμε με διάσπαση του στροβίλου.

Μικρή δυτίκιση του τζίφου στο 6αρι με βάση τα 500αρια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Με τους δείκτες δεν είμαι και πολύ σχετικός, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν παιδιά εδώ με πολύ περισσότερες γνώσεις. Απλά είπα τη δική μου προσέγγιση για την ανάγνωση των χαρτών ώστε αυτά που βλέπω να είναι ρεαλιστικά και όχι 200+ ώρες που αλλάζουν σε κάθε run.

Τώρα για το ΣΚ θέλουμε ΒΔ όπως κάθε φορά και αυτό θα φανεί μόνο στο nowcast, ότι και να λένε τα μοντέλα. Ελπίζουμε σε μια λίγο πιο βόρεια κίνηση στο nowcast μπας και αυξηθεί έστω και λίγο ο υετός. Για Βόλο ίσως θα μπορούσαμε να πάμε σε ένα μοτίβο του στυλ απλή χιονόπτωση στην πόλη και στρώσιμο στον περιφερειακό και πάνω με την προϋπόθεση του ΒΔ μήπως και έχουμε και καμιά παράταση των φαινομένων όπως έχει συμβεί και άλλες φορές με ΒΔ αν βγει η σύγκλιση δηλαδή λίγο βορειότερα. Γενικά λίγα πράγματα, το γνωρίζουμε μέρες αυτό, αλλά 2 μέρες έμειναν ότι γίνει τώρα. Κοιτάω και Bolam για τον υετό (όχι σήμερα, το Σάββατο το πρωί θα δω το 00 του). Το Φλεβάρη την είχε πιάσει την σύγκλιση.

Ναι και στο 06αρι φαινεται οτι ισως εχουμε λιγο καλυτερο αυλωνα λιγο πιο βορειο, κανεις τις γνωστες διορθωσεις τωρα λιγες ωρες πριν και θα κανει ταλαντωσεις μια ετσι μια αλλιως παμε και ο,τι γινει μακαρι να βγει εστω κακοκαιρια μιαμιση μερα και χωρις βανατολικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seventower είπε:

Και τωρα έρχεται ο τζιφ και λέει σας δούλευα και τα αλλάζει όλα...... 

Και ύστερα ξύπνησα 

Καλά στις περισσότερες των περιπτώσεων μας δουλεύει ο τζίφος, εμείς δε βάζουμε μυαλο...😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seventower είπε:

Η κόρη μου έχει covid και γω σε καραντίνα τέλεια καλά Χριστούγεννα 

Περαστικά Επταπύργιε ( δεν θυμάμαι όνομα). Είναι που δεν κολλάει στα σχολεία όπως λένε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Περαστικά Επταπύργιε ( δεν θυμάμαι όνομα). Είναι που δεν κολλάει στα σχολεία όπως λένε. 

Γιάννης  ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Η κόρη μου έχει covid και γω σε καραντίνα τέλεια καλά Χριστούγεννα 

Περαστικά! δε πειράζει η υγεία πάνω απ' ολα και τα υπόλοιπα θα γίνουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάντως ο ΝΑΟ δεν είναι παράξενο που έχει αυτή την τιμή. Ναι καταρρέει ο αντικυκλώνας, αλλά υψηλές πιέσεις συνεχίζει να έχει η Ισλανδία, οπότε έτσι βγαίνει χαμηλός ο ΝΑΟ. Εχθές είδα ότι έπεσε και πάρα πολύ ο ΑΟ και θα παίξουμε με διάσπαση του στροβίλου.

Μικρή δυτίκιση του τζίφου στο 6αρι.

Η εικονα στα μοντελα ταιριαζει με ναο κατω του -2 και οχι στο -1 -1.5 και μαλιστα και με ανοδο οπως στο τζιφο που ειναι και χαρακτηριστικη εικονα προσηνεμου χιονια συνηθως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αζοροσκανδιναβικος με τόσο ψυχος ίσως αναπτυχθεί....θα δούμε πολλά ακομα ανοιχτά ειναι ολα....οι μεσοι όροι αλλάζουν για πλάκα σε κάθε τρέξιμο δεν μασάμε έχουμε τους δείκτες και θέρμανση στρατόσφαιρας όλα πιθανά είναι το χάος είναι ο καιρός μετά από 3-4 μέρες αλλάζουν στο χειρότερο ή καλύτερο...animjay9.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Η κόρη μου έχει covid και γω σε καραντίνα τέλεια καλά Χριστούγεννα 

Περαστικά να είναι, και εμείς έχουμε περάσει παλιότερα τον κορωνοϊό, την γλυτώσαμε φτηνά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η εικονα στα μοντελα ταιριαζει με ναο κατω του -2 και οχι στο -1 -1.5 και μαλιστα και με ανοδο οπως στο τζιφο που ειναι και χαρακτηριστικη εικονα προσηνεμου χιονια συνηθως 

 Το χα γράψει και πριν κάποιες μέρες ο ναο έχει αξία οταν υπάρχει ένας εμποδισμος και ένας Αυλώνας οταν έχει λίμνες στην Ισπανία και πιέσεις στην Ισλανδία 1020 και Ισπανία 1010 με τη λίμνη απο τον ατλαντιτικό μια χαρά δικαιολογείται ο ναο ...γενικα ο χάρτης εγινε αχταρμάς οποτε άχρηστοι οι δείκτες 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...