Jump to content
Seventower

Αναφορές Ιανουαρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ όμορφη μέρα σήμερα 

3.4 ελάχιστη το πρωί με χιονερο 0.4mm αίσθηση κάτω από το 0 και πασπαλα στον Υμηττό από τα 600μ

7 βαθμοί μέγιστη 

4.5 τώρα στην ταράτσα μου 

-8.8 ελάχιστη στα Καλάβρυτα 

-4.1 στον Ποταμό Κέρκυρας

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....καλησπέρα σε όλους .... όμορφη χειμωνιάτικη μέρα με Τ 2.5 - 7 C και λίγο χιονόνερο 1.2 mm .....

..... μερικές μεσημεριανές photos από την μερικώς πασπαλισμένη Πεντέλη ....

IMG_8530.thumb.JPG.bdbf075aff975f315e5d6b7a3e569796.JPG

IMG_8532.thumb.JPG.9321367606792363b90518e2b8ac84a1.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήδη στους 0 βαθμούς σε αναστροφικα μέρη του Ζωγράφου και πάγος στα αυτοκίνητα ....-0.5 έγραψε το αμάξι μου πριν λίγο έξω από την Πολυτεχνειούπολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα..-12 στον πανουργια το πρωι με ψυχρη εισβολη στη μεση ανατολη...πολλα κρυα φετος..ηταν η 5η διψηφια αρνητικη για τη σεζον και παμε για αλλες πεντε την αλλη βδομαδα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπεροχη χθεσινη ημερα με ελαχιστη 3.5 (2.9 επεσε ο ψηλος του Ζωγραφου !!!!) και χιονονερο το πρωι.....παγωνια και πασπαλα Υμηττος Πεντελη Παρνηθα !!!!

Ηλιος.με.δοντια.στη συνεχεια....6.9 μεγιστη...

Παμε για πολλες αρνητικες και Αττικη με αναστροφαρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! -5,3 η ελάχιστη εδώ στο Μακροχώρι σήμερα και όλα παγωμένα πάχνη παντού.....στους -2 τώρα με ηλιοφάνεια.... τι να το κάνουμε; τζάμπα κρύο χορτάσαμε από παγετούς φέτος.....τζάμπα θέρμανση.....το κλίμα εδώ στην περιοχή άλλαξε ανεπιστρεπτί......στις 20 μέρες του Γενάρη 17 με ήλιο και 2-3 με συννεφιά και βροχή......

makrohori.jpg

http://www.stravon.gr/makrochori/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τέλη Νοέμβρη καλά θα ήταν, για τώρα κ με αυτή την προοπτική...χαχα. Ας κάτσουμε να μετράμε τις αναστροφικες αρνητικές απο εδώ κ πέρα, όπως είπε χθες κ ο γείτονας Φιλιριωτης-Επταπυργιωτης, να περνάει η ώρα.

 

IMG_20220120_083230.jpg

IMG_20220120_083335.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, sotos*snow said:

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! -5,3 η ελάχιστη εδώ στο Μακροχώρι σήμερα και όλα παγωμένα πάχνη παντού.....στους -2 τώρα με ηλιοφάνεια.... τι να το κάνουμε; τζάμπα κρύο χορτάσαμε από παγετούς φέτος.....τζάμπα θέρμανση.....το κλίμα εδώ στην περιοχή άλλαξε ανεπιστρεπτί......στις 20 μέρες του Γενάρη 17 με ήλιο και 2-3 με συννεφιά και βροχή......

makrohori.jpg

http://www.stravon.gr/makrochori/

Παντως εγω θυμαμαι πολλους χειμωνες μουφα με απειρη ηλιοφανεια..

Κακα τα ψεματα η κεντρικη μακεδονια ειδικα η θεσσαλονικη ειναι η πιο ανυδρη περιοχη της ελλαδας τον χειμωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, sarris είπε:

Παντως εγω θυμαμαι πολλους χειμωνες μουφα με απειρη ηλιοφανεια..

Κακα τα ψεματα η κεντρικη μακεδονια ειδικα η θεσσαλονικη ειναι η πιο ανυδρη περιοχη της ελλαδας τον χειμωνα.

Τα τελευταία χρόνια φυσικά....γιατί παλαιότερα  όλα ήταν πολύ πιο φυσιολογικά και δεν εννοώ να έχει 25 μέρες κακοκαιρία αλλά τουλάχιστον 15 μέρες...... άλλωστε γι αυτό μιλούσαν οι παλιοί για τις περίφημες Αλκυονίδες ημέρες που ερχόντουσαν τέλη του μήνα αρχές του άλλου και διαρκούσαν το πολύ μια βδομάδα!!! δηλαδή καιρός βελτιωμένος με ήλιο και ήπιος που ερχόταν μετά φυσικά τις κακοκαιρίες του προηγούμενου διαστήματος..... πλέον εδώ και πολλά χρόνια γίνεται ακριβώς το αντίθετο...έχουμε κακοκαιρίες 3-4 ημερών στο σύνολο του μήνα και όλο τον άλλο ήλιο και ήπιο καιρό...... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα περιμένω μέχρι να δω ανθισμένα δέντρα, μετά είναι επικίνδυνο και ξενέρωμα, χιονι και ανθισμένα δέντρα δεν κολλάει και δεν μου αρέσει σαν θεαμα , άσε που το σηκώνει μέχρι να βγάλεις καμμια φωτο , τους παγετους που χρειάστηκαν τα δέντρα εδώ βόρεια Ελλάδα έγιναν, δεν ξέρω τι αντυκτιπο θα έχει νότια Ελλάδα στις δενδροκαλιεργειες που δεν είναι μαθημένα σε ισχυρό παγετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

γνωριζει καποιος; να κλαδεψω τα φυτα πριν ερθει ο παγετος; ειναι καλη στιγμη; ( Ηλιούπολη αττικής ψηλα)

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν κλαδευουμε όταν περιμένουμε παγετο, η οποιαδήποτε αγροτική εργασια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

γνωριζει καποιος; να κλαδεψω τα φυτα πριν ερθει ο παγετος; ειναι καλη στιγμη; ( Ηλιούπολη αττικής ψηλα)

Εγώ πέρσυ στην Μήδεια απλά κάλυψα τα δέντρα με νάιλον διάφανο πιο πολύ για την παγωνιά που δεν έκανε εν τέλη...φέτος ίσως είναι ακόμα πιο απαραίτητο...τα κοντά τα ψηλά προφανώς δεν μπρουσα

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherlover 64 είπε:

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν κλαδευουμε όταν περιμένουμε παγετο, η οποιαδήποτε αγροτική εργασια 

νομιζα πως γεναρη κλαδευουν γενικα. μετα απο ψυχρα διαστηματα τοτε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

νομιζα πως γεναρη κλαδευουν γενικα. μετα απο ψυχρα διαστηματα τοτε;

Περίμενε να τελειώσει ο παγετός και μετά κλαδεψε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...