Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση πλέον η ηλικία, 7 χρόνια δεν είναι λίγα πλέον στους χάρτες, και ειδικά αν σκεφτείς, ότι το κάνω κάθε μέρα όλη μέρα αυτό Σώτο.. Ξέρω τι κοιτάζω.. 😀Προφανώς μεταβλητές μέχρι εκεί είναι, παραπάνω δεν έχει νόημα.

για ποιές μεταβλητές μιλάς Μιχαήλ?γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω....αλλά με απλή λογική ισχύουν τα ακόλουθα

-Ο Αζορικός που συχνά τον επεικαλείσαι δεν έδωσε ΠΟΤΕ χιονιά στην χώρα μας ,αυτά που δίνουν χιονάδες είναι αντικυκλωνικές σφήνες περιμετρικές του Αζορικού...η και μόνες τους που σκάβουν ψυχρές μάζες είτε από την κεντρική ευρώπη ειτε απο την Σκανδιναβία είτε από την Ουκρανία..ο Αζορικός από μόνος του δεν κανει τετοιες κινήσεις μπορεί απλά να βοηθησει στην μετακίνιση ψυχρών μαζών αλλά ποτέ δεν είναι κομβικός για εμάς.

-το χαμηλό του Αντλαντικού που δημιουργείτε από αυλώνα στην Αμερική ΔΕΝ παίζει κανενα ρόλο αλλά ο αεροχείμαρος που τον πηδαλιουχεί που αν εχει βορεια-βορειανατολική κατεύθυνση με την έξοδο του στον Ανταλντικό δίνει χώρο στην αναπτυξη υψηλών πιέσεων στην Ευρώπη.

-Οι ψυχρές κατάβάσεις των 120 και βάλε ωρών είναι αντικειμενικά αδύνατον να βγούν με δεδομένο το λαθος που είναι δομικό στα μοντέλα

Τα λέω αυτά και είμαι αυστηρός καθώς εσύ  εχεις το αντικείμενο της επιστήμης....εμείς όλοι οι άλλοι δεν έχουμε αλλά βλέπω κάθε μερα....τα τρία παραπάνω αξιώματα για μένα να τα προσπερνάμε και να πέφτουμε συνέχεια σε λάθη.Καλό λοιπόν είναι να μας διευκρινίσεις με απλά λογια και σε εμάς τους υπολοίπους ποιες είναι αυτές οι μεταβλητές που παρατηρείς και να ξέρουμε και εμείς.....δεν διεκδικώ το αλάνθαστο αντίθετα εγώ εβλεπα ΑΣΘ τον Σεπτέμβρη..!!!!.και ενας συνάδελφος με διόρθωσε εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

για ποιές μεταβλητές μιλάς Μιχαήλ?γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω....αλλά με απλή λογική ισχύουν τα ακόλουθα

-Ο Αζορικός που συχνά τον επεικαλείσαι δεν έδωσε ΠΟΤΕ χιονιά στην χώρα μας ,αυτά που δίνουν χιονάδες είναι αντικυκλωνικές σφήνες περιμετρικές του Αζορικού...η και μόνες τους που σκάβουν ψυχρές μάζες είτε από την κεντρική ευρώπη ειτε απο την Σκανδιναβία είτε από την Ουκρανία..ο Αζορικός από μόνος του δεν κανει τετοιες κινήσεις μπορεί απλά να βοηθησει στην μετακίνιση ψυχρών μαζών αλλά ποτέ δεν είναι κομβικός για εμάς.

-το χαμηλό του Αντλαντικού που δημιουργείτε από αυλώνα στην Αμερική ΔΕΝ παίζει κανενα ρόλο αλλά ο αεροχείμαρος που τον πηδαλιουχεί που αν εχει βορεια-βορειανατολική κατεύθυνση με την έξοδο του στον Ανταλντικό δίνει χώρο στην αναπτυξη υψηλών πιέσεων στην Ευρώπη.

-Οι ψυχρές κατάβάσεις των 120 και βάλε ωρών είναι αντικειμενικά αδύνατον να βγούν με δεδομένο το λαθος που είναι δομικό στα μοντέλα

Τα λέω αυτά και είμαι αυστηρός καθώς εσύ  εχεις το αντικείμενο της επιστήμης....εμείς όλοι οι άλλοι δεν έχουμε αλλά βλέπω κάθε μερα....τα τρία παραπάνω αξιώματα για μένα να τα προσπερνάμε και να πέφτουμε συνέχεια σε λάθη.Καλό λοιπόν είναι να μας διευκρινίσεις με απλά λογια και σε εμάς τους υπολοίπους ποιες είναι αυτές οι μεταβλητές που παρατηρείς και να ξέρουμε και εμείς.....δεν διεκδικώ το αλάνθαστο αντίθετα εγώ εβλεπα ΑΣΘ τον Σεπτέμβρη..!!!!.και ενας συνάδελφος με διόρθωσε εδώ.

δυστυχώς δεν έχω χρόνο να εξηγήσω, αλλά θα βάλω τον χάρτη της Αμερικής, στις κεντρικές ΗΠΑ η μεταβλητή 1

gfsna-0-108.png?12

 

 

ενώ ο αυλώνας από πάνω μας είναι η μεταβλητή 2, και το κατά πόσο θα ενωθεί με τις πολικές μάζες βορειά του, όπως στο πρωινό ούκμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παντως με τετοιο μεσο ορο σε τετοιες ωρες ειμαι αισιοδοξος..

Και μιας και αναφεραμε την Αριαδνη... Η καλυτερη χιονοκακοκαιρια που εχω ζησει αφου χιονιζε 4 μερες συνεχομενα με μειον θερμοκρασιες και το αποτελεσμα... Μισο μετρο!

22-41-17-EDM1-168.GIF

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

δυστυχώς δεν έχω χρόνο να εξηγήσω, αλλά θα βάλω τον χάρτη της Αμερικής, στις κεντρικές ΗΠΑ η μεταβλητή 1

gfsna-0-108.png?12

 

 

ενώ ο αυλώνας από πάνω μας είναι η μεταβλητή 2, και το κατά πόσο θα ενωθεί με τις πολικές μάζες βορειά του, όπως στο πρωινό ούκμο.

με την ησυχια σου μιχαήλ..οποτε βρείς χρόνο ....εξηγησε μας όλο τον μηχανισμό....εχει πολύ ενδιαφέρον στο κάτω κάτω...τετοιες θέσεις θέλουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, bardaris είπε:

για ποιές μεταβλητές μιλάς Μιχαήλ?γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω....αλλά με απλή λογική ισχύουν τα ακόλουθα

-Ο Αζορικός που συχνά τον επεικαλείσαι δεν έδωσε ΠΟΤΕ χιονιά στην χώρα μας ,αυτά που δίνουν χιονάδες είναι αντικυκλωνικές σφήνες περιμετρικές του Αζορικού...η και μόνες τους που σκάβουν ψυχρές μάζες είτε από την κεντρική ευρώπη ειτε απο την Σκανδιναβία είτε από την Ουκρανία..ο Αζορικός από μόνος του δεν κανει τετοιες κινήσεις μπορεί απλά να βοηθησει στην μετακίνιση ψυχρών μαζών αλλά ποτέ δεν είναι κομβικός για εμάς.

-το χαμηλό του Αντλαντικού που δημιουργείτε από αυλώνα στην Αμερική ΔΕΝ παίζει κανενα ρόλο αλλά ο αεροχείμαρος που τον πηδαλιουχεί που αν εχει βορεια-βορειανατολική κατεύθυνση με την έξοδο του στον Ανταλντικό δίνει χώρο στην αναπτυξη υψηλών πιέσεων στην Ευρώπη.

-Οι ψυχρές κατάβάσεις των 120 και βάλε ωρών είναι αντικειμενικά αδύνατον να βγούν με δεδομένο το λαθος που είναι δομικό στα μοντέλα

Τα λέω αυτά και είμαι αυστηρός καθώς εσύ  εχεις το αντικείμενο της επιστήμης....εμείς όλοι οι άλλοι δεν έχουμε αλλά βλέπω κάθε μερα....τα τρία παραπάνω αξιώματα για μένα να τα προσπερνάμε και να πέφτουμε συνέχεια σε λάθη.Καλό λοιπόν είναι να μας διευκρινίσεις με απλά λογια και σε εμάς τους υπολοίπους ποιες είναι αυτές οι μεταβλητές που παρατηρείς και να ξέρουμε και εμείς.....δεν διεκδικώ το αλάνθαστο αντίθετα εγώ εβλεπα ΑΣΘ τον Σεπτέμβρη..!!!!.και ενας συνάδελφος με διόρθωσε εδώ.

ο αζορικος κανει το αρχικο μπλοκ κ μετα καταρεει.αν κανει καλο ριτζ μετα παει σκανδιναβια κ τραβαει τον αυλωνα προς τα μερη μας μαζι με τις ψυχρες αεριες μαζες.οποτε τον χρειαζομαστε σχεδον σε καθε χιονια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως απο οτι βλέπω κ προσπαθώ να καταλάβω,δεν εκανε ακόμη "χειμώνα"σε όλη την Ευρώπη.κ μια πολυ παλιά θεωρία έλεγε πως....εαν δεν έρθουν τα χιόνια πρώτα Κοζάνη!!Μετά...?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπότε χρειαζόμαστε ενα αζορικο..οχι απαραίτητα δυνατό..για β.Ελλάδα μιλώ.απο καπου παιδιά πρέπει να αρχίσω διότι θα ήθελα με την βοήθεια σας να μαθω να σχολιάζω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κ βέβαια δύσκολο κομμάτι το χιόνι της Θεσσαλονίκης διότι παίζουν πολλοί παράγοντες..κ ειδικά ο Βαρδάρης που ειναι νεφοδιαλυτης.βέβαια σε κάποιες φορές κανει τρομερή δουλειά..απλα εμείς η Θεσσαλονικείς έχουμε τον Χορτιάτη που εαν δεν κανω λάθος παίζει κ αυτός ρόλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χμμ..12 σελίδες απο χτες στις 20.00 και χωρίς κάτι  χειροπιαστό δεν το λες και λίγο....για να δουμε στη συνέχεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό το αικον σε όλα (αυλώνας, χαμηλό στην Αμερική, αποκοπή του Ατλαντικού) αν έβγαινε έτσι κάτι θα είχαμε και εδώ

 

@NickVoras με πρόλαβε το παιδί

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κοιτα να δεις που τελικα ενας απο τους πιο σημαντικους παραγοντες θα ειναι αυτη η κουτσουλια τριγυρω απο τις αζορες,και μ αρεσει που την εβριζα κι ολας...χαχαχα..καθησε καλα στο αικον και εγινε η δουλεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΝickVoras είπε:

Μιχαήλ το icon ειναι το γαλλικό?

ελα νικολα χρονια πολλα ρε φιλε!!!..το αικον ειναι το γερμανικο και τα περιγραφεις μια χαρα και απορω γιατι δεν εγραφες τοσο καιρο ...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ΝickVoras είπε:

Ξεκίνησα να γράφω κ δεν εχω παρέα..απίστευτο.χαίρεται Μυτιληνιε μου!

για βορεια ελλαδα θελουμε αζορικο που να κανει ριτζ στην σκανδιαναβια κ να κατεβασει αυλωνα απο β ανατολικα σε ν.δυτικα στην αδριατικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

κοιτα να δεις που τελικα ενας απο τους πιο σημαντικους παραγοντες θα ειναι αυτη η κουτσουλια τριγυρω απο τις αζορες,και μ αρεσει που την εβριζα κι ολας...χαχαχα..καθησε καλα στο αικον και εγινε η δουλεια

λογικα θα βοηθησει τον αζορικο να παει πιπ βορεια κ να καθυστερησει το χαμηλο απο αμερικη κ ετσι να κοψει καλυτερο αυλωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή το χαμηλό στην Αμερική έχει ένα πρόβλημα, δεν μπορεί να πάει πολύ νότια δεν μπορεί να σηκωθεί πολύ Αζορικός, φυσικά μπορεί να βελτιωθεί αυτό. όμως η κουτσουλιά του Ατλαντικού βοηθάει στο να ανοίξει από τα δυτικά ο Αζορικός, και έτσι χαμηλά γεωδυναμικά να κατεβούν νοτιότερα, ανεβάζοντας τον Αζορικό ψηλότερα, για αυτό χρειαζόμαστε οπωσδήποτε αυτό το χαμηλάκι στον Ατλαντικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...