Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ευρωπαιος χρονια τωρα χοντροκοβει τους αυλωνες και γι'αυτό αν βγει μικρη λιμνη ειναι άκυρος μαζι με τα ανσαμπλ ..όμως αν δε βγει μικρη λιμνη θα τα παρασύρει ολα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Ο ευρωπαιος χρονια τωρα χοντροκοβει τους αυλωνες και γι'αυτό αν βγει μικρη λιμνη ειναι άκυρος μαζι με τα ανσαμπλ ..όμως αν δε βγει μικρη λιμνη θα τα παρασύρει ολα ...

Αντώνη δλδ βλέπεις λίμνη Αδριατική και χαμηλό ευνοϊκό για σας? Όπως τα λες λογικά με ποσοστό μεγάλο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"Τζίφε μου να πιστέψω μια φορά εις τα πιο τρελά όνειρά σου;" !!.. και μετά τη πρωινή προσγείωση ήρθεν η απογείωση.......

Συγκρατημένη αισιοδοξία.....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακο το 6αρι σε σχεση με το 00. Ριχνει κατι βεβαια το πρωι της τεταρτης,αλλα δεν μας κανει γιατι δεν εχουμε τοσο κρυο ακομα. Παμε στο 12αρι να ξαναπαμε τη λιμνη στην αλβανια,ευτυχως ειναι το πιο σουρεαλ τρεξιμο της μερας το 6αρι,οποτε ειναι ακυρο.

Στα πιο μακρινα ξαναφερνει χιονοχαμηλο γυρω στις 20 του μηνα,εκει ισως παιζει κατι πιο δυνατο,αλλα πρωτα ο στοχος ειναι η λιμνη της τεταρτης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αουτς.  Παμε ντουγρου για το χιλιοπαιγμενο σεναριο για χιονια Φλωρινα (Πτολεμαιδα? ) και υπολοιποι Δυτικη Μακεδονια το πολυ χιονονερο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουν πεσει πλεον οι ωρες και οι μερες, οχι οτι  ειμαστε κοντά,αλλα νομίζω οτι το απογευματινο τρεξιμο του ukmo θα δειξει τον δρομο...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Εχουν πεσει πλεον οι ωρες και οι μερες, οχι οτι  ειμαστε κοντά,αλλα νομίζω οτι το απογευματινο τρεξιμο του ukmo θα δειξει τον δρομο...

 

Σε αυτό συμφωνώ...ήταν το μόνο μοντέλο μετά τον τζιφο που άφηνε περιθωρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μολις ειδα το τρεξιμο του gfs χιονιζει Αττικη-ευβοια 13-14 του μηνα αναμονη για τα 12αρια το απογευμα..

150-779GR.GIF

Επεξεργάστηκε από Αττικαριος_
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, elkithro είπε:

Αουτς.  Παμε ντουγρου για το χιλιοπαιγμενο σεναριο για χιονια Φλωρινα (Πτολεμαιδα? ) και υπολοιποι Δυτικη Μακεδονια το πολυ χιονονερο?

και Κοζάνη λογικά. Σε αυτές ποντάρω εγώ. Βέβαια δεν είναι πεδινές πόλεις οπότε δεν είναι και κάτι απίθανο να ρίξει εκεί. Οι υπόλοιποι θα έχουν υετό χωρίς κρύο ή κρύο χωρίς υετό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μπα. Θα φύγει πολύ βόρεια. Αυτή είναι η τάση πιστεύω 

Θα δείξει Νικόλα, όλα είναι ανοιχτά ακόμη, στα 12αρια σήμερα θα ξεκαθαρίσει σε μεγάλο βαθμό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Αντώνη δλδ βλέπεις λίμνη Αδριατική και χαμηλό ευνοϊκό για σας? Όπως τα λες λογικά με ποσοστό μεγάλο 

Οχι ...εγω προσωπικα θεωρώ πιο πιθανό το τιποτα ...αυτο που λεω απλα δειχνουν τα ανσαμπλ του τζιφου χωρις χαμηλο βεββαια ..αλλα σαν μεσο ορο τρεξιματων απο ολα τα μοντελα και τα ανσαμπλ τους ειναξ λιμνη που δε θα προλάβει να έρθει Ελλάδα και θα πιάσει για κανένα 18 ωρο εσας εκει στα ανατολικά...

Για τον ευρωπαιο σου είπα την άποψή μου αν βγει λιμνη ει αι το τελευταίο μοντέλο που πρπεει να κοιτάμε καθώς ειναι χοντροκομμένο παντα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, elkithro είπε:

Αουτς.  Παμε ντουγρου για το χιλιοπαιγμενο σεναριο για χιονια Φλωρινα (Πτολεμαιδα? ) και υπολοιποι Δυτικη Μακεδονια το πολυ χιονονερο?

Μη δε πιάσει ουτε φλωρινα ...Και μας σκότωσε και τον υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζεται η αβεβαιότητα στα ανσάμπλ του τζίφου αλλά σαφώς μικρότερη διασπορά από ότι στο 0Ζ.

Diagramme GEFS

Σενάρια σαν το κοντρόλ θέλουμε στο 12αρι προκειμένου να αυξηθούν οι πιθανότητες για κάτι καλό εδώ για 13-14/1.

Υπόψη ότι το κύριο τρέξιμο (που είναι πάρα πολύ καλό για εδώ) δεν εμφανίζεται στο διάγραμμα.

Τώρα παρατήρησα ότι για 13/1 μας δίνει 71% για χιόνι...😂

Στο παρακάτω διάγραμμα φαίνεται και το κύριο τρέξιμο αλλά χωρίς τα 500αρια

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2022-01-08&model=gfs&member=ENS&bw=1

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μια χαρα ειναι το ευρωπαικο δεν εχει δωσει νιφαδα στα κεντροβορεια εδω και 3 μερες..μονο ο τζιφος κανει βολτες τα χιονια ανα την ελλαδα για τα προσηνεμα επισης μια χαρα δινει ελπιδες εστω για πασπαλισματακια εδω και 3 μερες στα ενς..

Εσυ μιλας για αυτες τις ημερες ,εγω μιλαω γενικα για το( τερας αξιοπιστιας) και κοστος εκατομμυριων

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris27 είπε:

Όνειρο το κοντρόλ για κεντρική Στερεά.

Το κοντρόλ (εάν έβγαινε έτσι όπως είναι στο 6ζ) θα ήταν ο μεγαλύτερος χιονιάς για Χαλκίδα από το 2008 και μετά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανανεωσε και το μοντελο της nasa πολυ καλο τρεξιμο μπραβο NASA

geos-0-141.png

geos-1-138.png

Επεξεργάστηκε από Αττικαριος_
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Το κοντρόλ (εάν έβγαινε έτσι όπως είναι στο 6ζ) θα ήταν ο μεγαλύτερος χιονιάς για Χαλκίδα από το 2008 και μετά...

Ήρεμα αυτά Δημήτρη. Θα πάθουμε κανένα εγκεφαλικό χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...