Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε ο τζιφος φταει,ουτε ο ευρωπαιος ουτε το αικον αλλα ουτε το τζεμ

Αλλα αυτη η ψυχρομπαλα που μπαλαντζαρει σε καθε τρεξιμο 

Υπαρχει χαμηλη προγνωσιμοτητα και θα μας ταλαιπωρησει μεχρι τελους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλουμε τον Ευρωπαίο μαζί μας, κανένα συμπέρασμα ακόμα, σημαντικά τα 12 αρια, δεν συζηταμε βέβαια για το 6αρι άψογο για προσηνεμα και όχι μονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Το πρωι παλι για ταφοπλακες διαβαζα και ας  θαψουμε τον πεθαμενο

Αλλα μην αγχωνεσαι θα ξαναεμφανιστουν ξανα στο 12αρι😂

Είπαμε πρωι και απόγευμα πλερέζες, μεσημέρι και βράδι σαμπάνιες 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά πιστεύω οτι αν ήταν να έρθει κάτι πολύ καλό, θα είχε ήδη φανεί. Στο gfs θα είχαμε ξεκινήσει με κάτι -12 στα 850 που καθώς πλησιάζουν οι ημέρες, θα το μάζευε, σε συνδυασμό με τις τσιγγουνιές του Ευρωπαικού και θα καταλήγαμε σε τίποτα -9 στα 850. Τώρα, 5-6 ημέρες πριν, δε νομίζω οτι μπορεί να φέρει κάτι περισσότερο πέρα απο μια μετριότητα. Να μου πεις....είναι μετριότητα έστω και η χιονόπτωση στο λεκανοπέδιο? Οχι!!!

Αλλα προσωπική μου άποψη και μακάρι να βγω λάθος, είναι οτι το απόγευμα και άυριο, θα καταλήξουμε σε -7 άντε -8 στα 850. Εμένα προσωπικά, βάσει και του πώς ξεκίνησε όλο αυτό στα μοντέλα (δλδ απο το σχεδόν τίποτα φτάσαμε να ελπίζουμε για χιόνι), με αφήνει πολύ ικανοποιημένο ως σενάριο. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Καλη χρονιά με υγεια μαγκεsh

 

Ωχ ωχ κοντοσουβλι βλεπω

Ερχεται θαψαρ

Καλοφαγωτο κωστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν δεν θα την χάσουμε την εφημεριδουλα.... Οκ... Δεν ήταν αυτό που θέλουμε το τρέξιμο του βασιλιά ...αλλά το τοποθετούμε στα πλαίσια της αβεβαιότητας όταν μάλιστα αυτό έπεται από μια σοβαρή διαταραχή που θα καθορίσει και την μετέπειτα πορεία της λίμνης , αυλωνισκου ..η ότι βγει τέλος πάντων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Αυτο το τρεξιμο μαλιστα. Ειναι ωραιο και με λιγη βελτιωση ακομα παμε για ενα καλο περασμα. Ειδα -30ρια στα 500 κοντα μας και αγαλιασε η ψυχη μου 😛

Ελπιζω να μην υπερεκτιμαει ο παπατζης και μας αφησει στα κρυα του λουτρου τωρα που αρχισε να μας ψηνει για τα καλα.

Να δουμε και ensembles.

Τωρα που ειπες για ενσεμπλς ελπιζω να ειναι βελτιωμενα και να μην υπαρχει ακομα μεγαλη διασπορα

Το θεμα ειναι να βλεπαμε αυτο το τρεξιμο αυριο στα 12αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

 

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Το χάλασε για Λαμία Πέμπτη ....αυτό είναι ορογραφικο τοπικά φαινόμενα με το χθεσινό και 00 έβαζε πέτσα η πόλη....τώρα ήλιος με χιονοεξαρσεις ανατολικα... ταφόπλακα άλλη μια κακοκαιρία με ξηροκρυο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, freeze είπε:

Λοιπόν δεν θα την χάσουμε την εφημεριδουλα.... Οκ... Δεν ήταν αυτό που θέλουμε το τρέξιμο του βασιλιά ...αλλά το τοποθετούμε στα πλαίσια της αβεβαιότητας όταν μάλιστα αυτό έπεται από μια σοβαρή διαταραχή που θα καθορίσει και την μετέπειτα πορεία της λίμνης , αυλωνισκου ..η ότι βγει τέλος πάντων 

Πάντως είναι παλι οτα μισα ανσαμπλ που συνεχίζουν να πηγαίνουν τη λιμνη απο πανω μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να υπενθυμίσω πως στις back door εισβολές δεν θα δουμε στα 500αρια -40 καθώς το ψυχος βρίσκεται σε κατώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας από -550 μέχρι και -850 hPa και είναι και πιο συμπαγές σαν του 2006 και του 2012 δηλαδή

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Severe_Lover είπε:

Το χάλασε για Λαμία Πέμπτη ....αυτό είναι ορογραφικο τοπικά φαινόμενα με το χθεσινό και 00 έβαζε πέτσα η πόλη....τώρα ήλιος με χιονοεξαρσεις ανατολικα... ταφόπλακα άλλη μια κακοκαιρία με ξηροκρυο....

Θα αλλάξει κι άλλο στα επόμενα τρεξίματα, απλά ένα τρέξιμο είναι και κυρίως κοιτάμε τη "λογική" του. Εάν παραμείνει περίπου όπως είναι τώρα θα κοιτάμε κατανομή φαινομένων από Δευτέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δες εδω Νικο.

 

hgt300.png

gfseu-5-120.png

νομίζω του Ζιακόπουλου είναι πιο αναλυτικοί και ανανεώνονται ανα τρίωρο...η πλάκα ειναι οτι τώρα μου δείχνουν μεγάλη κακοκαιρία...για 20-21...τρέλλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά μάγκες. Ωραίο τρέξιμο το 6ρι αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν θα βγει έτσι...στα επόμενα θα είναι πιο ανατολικά όπωςστα υπόλοιπα, πάντως κάτι θα δούμε σίγουρα τουλάχιστον από βπ και πάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, menidi said:

Προσωπικά πιστεύω οτι αν ήταν να έρθει κάτι πολύ καλό, θα είχε ήδη φανεί. Στο gfs θα είχαμε ξεκινήσει με κάτι -12 στα 850 που καθώς πλησιάζουν οι ημέρες, θα το μάζευε, σε συνδυασμό με τις τσιγγουνιές του Ευρωπαικού και θα καταλήγαμε σε τίποτα -9 στα 850. Τώρα, 5-6 ημέρες πριν, δε νομίζω οτι μπορεί να φέρει κάτι περισσότερο πέρα απο μια μετριότητα. Να μου πεις....είναι μετριότητα έστω και η χιονόπτωση στο λεκανοπέδιο? Οχι!!!

Αλλα προσωπική μου άποψη και μακάρι να βγω λάθος, είναι οτι το απόγευμα και άυριο, θα καταλήξουμε σε -7 άντε -8 στα 850. Εμένα προσωπικά, βάσει και του πώς ξεκίνησε όλο αυτό στα μοντέλα (δλδ απο το σχεδόν τίποτα φτάσαμε να ελπίζουμε για χιόνι), με αφήνει πολύ ικανοποιημένο ως σενάριο. 

Με -6 στην Ρωσια ξεκινησαμε Θαναση για το 13-14 και εχουμε φτασει στο -9 αττικη και -32

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...