Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετά από κάθε ελπιδοφόρο μακρινό σενάριο του τζίφου, ακολουθεί πάντα ο βστης ονείρων ευρωπαίος 

ΥΓ εξακολουθεί ο σκύλος να βγάζει 2 σενάρια με λίμνη πάνω μας στις 14 

Επεξεργάστηκε από xeneize
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ευτυχως και μιλαμε για 120 και 144 ωρες που υπαρχει περιθωριο για αλλαγες ακομη και σημαντικες εκει στον ατλαντικο αλλιως θα την βγαλουμε μ ενα μετωπο και θα ξεροσταλιαζουμε στους υπολογιστες για το επομενο.Αλλα οτι ειναι να γινει θα πρεπει να γινει αμεσα απο τα επομεναε ραν 

δε πιστευεις οτι μπορεί να αδυνατισει ο αυλωνας κ να παιξουμε μπαλα με τις λιμνες στην μεσογειο? Γτ  θελει πολυ τραβηγμα ο Α προς τα δυτικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sirokos είπε:

   ολα ξιστα περνανε!κατεβασε βρε πουλακι μου εναν αβλωνα ιονιο και σαρωσε προς ανατολικα.ελεος

Εχω την αισθηση οτι γινονται πιο δυσκολα απο παλια οι κλασικες κακοκαιριες. Ναι μεν κατεβαινουν τα κρυα αλλα ο υετος πιανει Λαμια Βολο προσηνεμα κλπ. Τα κλασικα Τρικαλα, Καρδιτσα τα βλεπουμε σπανιοτερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kostas. είπε:

Εχω την αισθηση οτι γινονται πιο δυσκολα απο παλια οι κλασικες κακοκαιριες. Ναι μεν κατεβαινουν τα κρυα αλλα ο υετος πιανει Λαμια Βολο προσηνεμα κλπ. Τα κλασικα Τρικαλα, Καρδιτσα τα βλεπουμε σπανιοτερα. 

Μετρα χιονοκακοκαιριες στη θεσσαλια απο το 2010 και συγκρινε πχ την δεκαετια του 90 η του 80 μια χαρα ειμαστε εως τελεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

δε πιστευεις οτι μπορεί να αδυνατισει ο αυλωνας κ να παιξουμε μπαλα με τις λιμνες στην μεσογειο? Γτ  θελει πολυ τραβηγμα ο Α προς τα δυτικα.

ναι και αυτο γινεται αλλα και παλι θελει αλλο στησιμο στους εμποδισμους,αλλα οπως και να χει ξερουμε οτι δεν θα ειναι ετσι οπως τωρα δειχνουν αλλα το θεμα ειναι αυτο το αλλιως που θα γινει να μας ευνοησει.Πλησιαζουμε στις ωρες που συνηθως γινεται μια μεγαλη αλλαγη στον προβλεψη των μοντελων οποτε σημερα αυριο θα δουμε ποια και που θα ειναι αυτη η αλλαγη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, Παπλαμουδας said:

Τι απιστευτες προυποθεσεις βγαινουν, πραγματικα θα ειναι μεγαλο κριμα να μη κανει οχι απλα μια αλλα 2 και 3 χιονοκαιριες στον Ελλαδικο χωρο με τετοια κυκλοφορια!

χαρακτηριστικες οι 240 ωρες οπου με τη μυτη απλα του αυλωνα στο σβησιμο του, η -12 σαρωνει τη μιση χωρα

Αυτό λέω εδώ και μέρες. Τέτοιο διαρκή εμποδισμό εγώ δεν θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια. Διαδοχικές ευκαιρίες. Δεν μπορεί να πηγαίνει συνέχεια δοκάρι και έξω. Υπάρχει τερατώδες ψύχος από πάνω μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θεσσαλονικη για βραδυ μεσανυχτα και μετα δεν δινει τιποτα στο μετεωγραμμα κανενα μοντελο για χιονια παντως..λιγο χιονονερο το καναδικο απλα βλεπει.. βροχη τα αλλα.. ποτε δεν ξερεις ομως γιατι οι θερμοκρασιες θα ειναι χαμηλες..

Επεξεργάστηκε από Αττικαριος_
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Αυτό λέω εδώ και μέρες. Τέτοιο διαρκή εμποδισμό εγώ δεν θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια. Διαδοχικές ευκαιρίες. Δεν μπορεί να πηγαίνει συνέχεια δοκάρι και έξω. Υπάρχει τερατώδες ψύχος από πάνω μας.

Ενταξει εισαι και στην εφηβεια εσυ οποτε δε θυμασαι παλιοτερα!

τι να πω ρε Κωστα, το ιδιο και πριν τα Χριστουγεννα, δλδ ή υπερμουτζα ή καποιος παταει κουμπακια, χαχαχαχα, αλλιως δεν εξηγειται!🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάξτε τέρας Αζορ και ΔΕΝ μπορεί να κάνει τίποτα ψηλά απλά περάσματα μέτωπα προς ανατολικά μας έλεος δηλαδή...😡😡🆘 μήπως τα μοντέλα ΔΕΝ βλέπουν ακόμα κάποια ανώτερη διάσπαση Στροβιλου 20+??

 Τα ενσεμπλς πάιου έχουν σενάρια μέλη διάρκειας  εισβολης ή όπως το κύριο είναι?

JN180-21.GIF

JN264-21(1).GIF

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Αυτό λέω εδώ και μέρες. Τέτοιο διαρκή εμποδισμό εγώ δεν θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια. Διαδοχικές ευκαιρίες. Δεν μπορεί να πηγαίνει συνέχεια δοκάρι και έξω. Υπάρχει τερατώδες ψύχος από πάνω μας.

Ποιο δοκαρι και εξω? Αν μιλαμε για Αθηνα ημουν στο Περιστερι στη Μηδεια..τοσο πυκνη χιονοπτωση δεν ειχα ξαναδει. Διαβαζω μερικες φορες και εχω την αισθηση οτι εχει να χιονισει δεκαετιες στην Αθηνα οταν ο ιδιος εκανα βολτες με το σκυλι ωρες και ειχα τρελαθει με αυτα που εβλεπα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσοχή στον αέρα και τις βροχές που κατά τόπους θα είναι ισχυρές...δεν υπήρχε ποτέ πιθανότητα χιονιού σε πεδινά..απλά έδινε τα γνωστά παπατζιλικια ο τζίφος με μια ψυχρομπαλα που ανακάλυψε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η φαση θυμηζει 5 φλεβαρη 2021 που μονο ο τζιφος κατι ψηθηριζε και μετα ολα ακολουθησαν

θα καττεβει

ειναι στο δρομο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ζω σπετσες.εχω να δω χιονι στο νησι απο το 2004.θα μου πεις λογικο.τελευταια φορα που ειδα 2ποντο ειταν με την αριαδνη και αυτο στην κορυφη 200 μετρα υψομετρο περιπου.περασαν 18 χρονια να δουμε ακομα ποσα για να το ξαναδω 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατι υπαρχουν 3 δυνατα σεναρια που τρεχουν μονα τους για τις 14 Γενάρη;  Απο τη στιγμη που υπαρχουν, η ελπιδα παραμενει. Αν θυμαστε παλιοτερα, ειχαμε παλι είχαμε χαμηλαρα που απο Ροδο κατεληξε να βρισκεται Συρτη πριν 2 μερες. Εγω αυτο δεν το ξεχναω ποτε, ειχαμε φαει τοτε τρελη φολα και πολυ στεναχωρια..🤣 

Τελος παντων, ειμαστε 3 μερες πριν, δεν εχουμε περιθωρια, αλλα το παρελθον εχει αποδειξει οτι ολα αλλαζουν και 2 μερες πριν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μετρα χιονοκακοκαιριες στη θεσσαλια απο το 2010 και συγκρινε πχ την δεκαετια του 90 η του 80 μια χαρα ειμαστε εως τελεια

Για μένα το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως σε Ήπειρο και Μακεδονία. Η Θεσσαλία επειδή είμαστε πιο νότια νομίζω ότι είμαστε σχετικά καλά τα τελευταία χρόνια. 

Απλά να σου θυμίσω πόσες φορές χιόνιζε δυτική Μακεδονία δεκαετία 80 και 90 και πόσες τα τελευταία δέκα χρόνια. Νομίζω η διαφορά είναι εμφανής. Θεωρώ ότι γενικά έχουν εκλείψει τα οργανωμένα συστήματα που έβρεχε και χιόνιζε δύο μέρες σε κεντρική και βόρεια Ελλάδα και βλέπουνε πιο συχνά φωτοβολίδες που επηρεάζουν συνήθως Ανατολική Ελλάδα. Κάπου διάβασα ότι αυτό έχει να κάνει με την απουσία του σιβηρικου αντικυκλωνα. Δε γίνεται δλδ αποκοπή των συστημάτων με αποτέλεσμα να έρχονται καρφί νότια και να καταλήγουν ανατολικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, sirokos said:

ζω σπετσες.εχω να δω χιονι στο νησι απο το 2004.θα μου πεις λογικο.τελευταια φορα που ειδα 2ποντο ειταν με την αριαδνη και αυτο στην κορυφη 200 μετρα υψομετρο περιπου.περασαν 18 χρονια να δουμε ακομα ποσα για να το ξαναδω 😛

Καλα αυτο που ειχε γινει  το 2004 ηταν ασυλληπτο (απο πλευρας κρυου), ισως να μη ξαναγινει.. Το κρυο που ειχε κατεβει ηταν πολικο, οχι αστεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Dusterakos said:

Καλα αυτο που ειχε γινει  το 2004 ηταν ασυλληπτο (απο πλευρας κρυου), ισως να μη ξαναγινει.. Το κρυο που ειχε κατεβει ηταν πολικο, οχι αστεια.

σιγουρα αν θυμαμε καλα ειταν τσικνοπεμπτη

ειχαμε κανονικοτατη χιονοθυελα τοτε.ειχα παθει sok

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Giorgos-Larissa said:

Για μένα το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως σε Ήπειρο και Μακεδονία. Η Θεσσαλία επειδή είμαστε πιο νότια νομίζω ότι είμαστε σχετικά καλά τα τελευταία χρόνια. 

Απλά να σου θυμίσω πόσες φορές χιόνιζε δυτική Μακεδονία δεκαετία 80 και 90 και πόσες τα τελευταία δέκα χρόνια. Νομίζω η διαφορά είναι εμφανής. Θεωρώ ότι γενικά έχουν εκλείψει τα οργανωμένα συστήματα που έβρεχε και χιόνιζε δύο μέρες σε κεντρική και βόρεια Ελλάδα και βλέπουνε πιο συχνά φωτοβολίδες που επηρεάζουν συνήθως Ανατολική Ελλάδα. Κάπου διάβασα ότι αυτό έχει να κάνει με την απουσία του σιβηρικου αντικυκλωνα. Δε γίνεται δλδ αποκοπή των συστημάτων με αποτέλεσμα να έρχονται καρφί νότια και να καταλήγουν ανατολικά

Θυμάμαι  είχα περάσει πριν 3 χρόνια από τον Παύλο Μελά Καστοριάς και πιάσαμε κουβέντα με μια γιαγιά. Αυτό μου έλεγε ότι παλιά όλο θάβονταν ενώ πλέον ούτε καν χιονίζει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Για μένα το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως σε Ήπειρο και Μακεδονία. Η Θεσσαλία επειδή είμαστε πιο νότια νομίζω ότι είμαστε σχετικά καλά τα τελευταία χρόνια. 

Απλά να σου θυμίσω πόσες φορές χιόνιζε δυτική Μακεδονία δεκαετία 80 και 90 και πόσες τα τελευταία δέκα χρόνια. Νομίζω η διαφορά είναι εμφανής. Θεωρώ ότι γενικά έχουν εκλείψει τα οργανωμένα συστήματα που έβρεχε και χιόνιζε δύο μέρες σε κεντρική και βόρεια Ελλάδα και βλέπουνε πιο συχνά φωτοβολίδες που επηρεάζουν συνήθως Ανατολική Ελλάδα. Κάπου διάβασα ότι αυτό έχει να κάνει με την απουσία του σιβηρικου αντικυκλωνα. Δε γίνεται δλδ αποκοπή των συστημάτων με αποτέλεσμα να έρχονται καρφί νότια και να καταλήγουν ανατολικά

Μα η κλιματικη αλλαγη τα ημιορεινα και ορεινα επηρεασε στο χειροτερο τα πεδινα μια ευκαιρια εχουν τον χρονο ευκολα μπορουν να την παρουν

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.ieidiseis.gr/ellada/2129/sakis-arnaoytoglou-giati-den-xionizei-sti-voreia-ellada Ειναι λιγο οφφτοπικ ισως..εδω γραφει οτι φτανουν χωρις υγρασια. Παλια τι γινοταν διαφορετικα σε σχεση με τωρα δεν καταλαβαινω. (Ευχομα να επιστρέψουν τα χιονια στα κανονικα τους Φλωρινα κλπ και ας μην ριχνει και καθολου Λαρισα..χαλαλι)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Kostas. είπε:

Ποιο δοκαρι και εξω? Αν μιλαμε για Αθηνα ημουν στο Περιστερι στη Μηδεια..τοσο πυκνη χιονοπτωση δεν ειχα ξαναδει. Διαβαζω μερικες φορες και εχω την αισθηση οτι εχει να χιονισει δεκαετιες στην Αθηνα οταν ο ιδιος εκανα βολτες με το σκυλι ωρες και ειχα τρελαθει με αυτα που εβλεπα.

 

4 λεπτά πριν, Kostas. είπε:

https://www.ieidiseis.gr/ellada/2129/sakis-arnaoytoglou-giati-den-xionizei-sti-voreia-ellada Ειναι λιγο οφφτοπικ ισως..εδω γραφει οτι φτανουν χωρις υγρασια. Παλια τι γινοταν διαφορετικα σε σχεση με τωρα δεν καταλαβαινω. (Ευχομα να επιστρέψουν τα χιονια στα κανονικα τους Φλωρινα κλπ και ας μην ριχνει και καθολου Λαρισα..χαλαλι)

Υπήρχε ο σιβηρικος  πιο συχνά τους χειμώνες και σε συνδιασμό ή όχι με αζορικο μπαίνανε οι αυλωνες από ρωσσια στην Ιταλία κεντρική Ευρώπη και Ιόνιο Αδριατική. Και φτιάχνανε ισχυρά χαμηλά με υγρασία υετό  αλλά δεν ευνοουσαν την Αθήνα τότε τόσο....αλλά και ανάλογα την διάταξη...ο σιβηρικος αγνοείται και φέτος και γι'αυτό δεν μπορεί μόνος του ο αζορ να παίξει μπάλα με δυνατό πολικό Στροβιλο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μα η κλιματικη αλλαγη τα ημιορεινα και ορεινα επηρεασε στο χειροτερο τα πεδινα μια ευκαιρια εχουν τον χρονο ευκολα μπορουν να την παρουν

Εσείς συνεχίζετε να βλέπετε ασθενή χιονόπτωση για Θεσσαλονίκη τα ξημερώματα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...