Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Με κούρασε...

Υπομονή βαγγελη ολοι μας κουραστήκαμε....πιστεύω  στο δεύτερο γύρο παρα πολυ θα μας κάτσει και καλα κιολας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμέναμε χρόνια να κάτσει εμποδισμος με προοπτική μεγάλου διαστήματος...έχει κάτσει και δεν κάθετε ο Αυλώνας...ότι πιο κουραστικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα.

Το φόρουμ είναι εδώ και για τον Καλαματιανό τον Αγρινιώτη τον Πατρινό,και για όλους τους ονειροπόλους του χιονιά που δε το βλέπουν τόσο συχνά στη πόρτα τους.

Και υπάρχει νομίζω ιδιαίτερη χαρά στους περισσοτερους από εμάς,όταν βλέπουμε αυτά τα μέρη αλλά και πολλά άλλα να χιονιζονται.

Δικαίωμα στο όνειρο έχουν όλοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν κανονίζουμε μια οδική στην Σκανδιναβία σαν χιονοχουλιγκάνοι με το Μορντορ weather club να ψάχνουμε Σουηδονορβηγούς που κανονίζουν διακοπές στην χώρα μας για να χαρούν τον ήλιο;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Περιμέναμε χρόνια να κάτσει εμποδισμος με προοπτική μεγάλου διαστήματος...έχει κάτσει και δεν κάθετε ο Αυλώνας...ότι πιο κουραστικό.

Μήπως υπάρχει κάποια παράμετρος που δεν δίνουμε σημασία ενώ θα έπρεπε;;; Μπορεί παλιοτερα αυτος ο εμποδισμος να ηταν αρκετος, αλλα τωρα μπορει να ισχυει και κατι αλλο που δεν το λαμβανουμε υπ' οψιν;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BillG είπε:

Μήπως υπάρχει κάποια παράμετρος που δεν δίνουμε σημασία ενώ θα έπρεπε;;; Μπορεί παλιοτερα αυτος ο εμποδισμος να ηταν αρκετος, αλλα τωρα μπορει να ισχυει και κατι αλλο που δεν το λαμβανουμε υπ' οψιν;;;

Αυτοι οι εμποδισμοι και εκτεταμενοι αντικυκλωνες δεν ειναι καλοι καθως βρισκομαστε στις παρυφες τους και παιζουμε στα ορια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για 19/1 το κύριο είναι από τα πιο θερμά σενάρια

image.thumb.png.e4a4eecaa282db1eacbb7feeb231ef81.png

τα περισσότερα ανσάμπλ πολύ πιο κρύα αλλά ξέρα (λίγες πιθανότητες υπάρχουν ακόμη για εδώ για κάτι πολύ express)

image.thumb.png.f12adebf3557b245ed92ba64d5b0f81a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, ICELARISSA said:

Αυτοι οι εμποδισμοι και εκτεταμενοι αντικυκλωνες δεν ειναι καλοι καθως βρισκομαστε στις παρυφες τους και παιζουμε στα ορια...

To πρόβλημα είναι ότι ο αντικυκλώνας δεν φτάνει μέχρι Ισλανδία ;ή Σκανδιναβία. Ας έφτανε και μετά θα μιλάγαμε σε άλλη βάση.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

To πρόβλημα είναι ότι ο αντικυκλώνας δεν φτάνει μέχρι Ισλανδία. Ας έφτανε και μετά θα μιλάγαμε σε άλλη βάση.

Επρεπει να ειναι λιγο ανατολικοτερα ολο το συστημα με τετοιο αντικυκλωνα τα προσηνεμα που εχουν προβαδισμα και δεν μπορουν να δουν της προκοπης χιονι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ICELARISSA said:

Επρεπει να ειναι λιγο ανατολικοτερα ολο το συστημα με τετοιο αντικυκλωνα τα προσηνεμα που εχουν προβαδισμα και δεν μπορουν να δουν της προκοπης χιονι..

Αν δει κάποιος τους χάρτες του 1911, που ο Α είχε κολλήσει πάνω στην Αγγλία, θα δει ότι κακοκαιρία της προκοπής κατέβηκε μόνον όταν ο Α έσκαψε προς ΑΒΑ (Σκανδιναβία). Μέχρι τότε πάνω από 4 κατεβασιές αυλώνα είχαν παρόμοια τύχη με τις τωρινές. Το λέω σαν παράδειγμα και μόνο.

Όσο για τα περι "χοντροκομμένου" αυλώνα, να πως ήταν ο αυλώνας τότε (ίσως πιο χοντροκομμένος από τώρα)

archivesnh-1911-2-9-0-0.png?

και να το τι κατέβηκε τελικά

archivesnh-1911-2-10-0-0.png?

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, menidi said:

Τυπικό μέλος του weather club, meteocieloπληκτος..... απο την αρχή του χειμώνα φέτος.....

Η επιστήμη πίσω από τα μηχανήματα με τα κουκλάκια (video) | Patras Events

GFS??? Kαι αν σου κάτσει?Και δεν καθεται ποτέ, τα κουκλακια σφηνωμένα δεν βγαίνουν ούτε με γερανό σαν τους αυλώνες που σκανε Αζερμπαιτζαν

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε 3 μέρες θα βλέπουμε άλλους χάρτες. 

 

 

 

 

Γέροντας Φαπίσιος

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Παίδες τον Φλεβάρη θα ήθελα να τον ανοίξω εγώ. Ήθελα και τον Γενάρη, αλλα θα στοχεύσω τον Φλεβάρη. Χαχαχ

Γατί οχι....  Εύχομαι να σταθείς τυχερότερος εμού.. Αν και ............στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό λεει η παροιμία.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Γατί οχι....  Εύχομαι να σταθείς τυχερότερος εμού.. Αν και ............στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό λεει η παροιμία.....

Θα δικαιωθείς ειναι το μόνο σίγουρο. Θα ρίξει κάπου καλό χιόνι τον Γενάρη..όμως ο Φλεβάρης είναι ιστορικός για τα μέρη μου και θέλω να δοκιμασω την τύχη μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Θα δικαιωθείς ειναι το μόνο σίγουρο. Θα ρίξει κάπου καλό χιόνι τον Γενάρη..όμως ο Φλεβάρης είναι ιστορικός για τα μέρη μου και θέλω να δοκιμασω την τύχη μου 

Δεν θέλω να δικαιωθώ.. Να χιονίσει θέλω παντου αν είναι δυνατον.... καλή τύχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από ανσαμπλ μοντέλων παρ ολη τη φαπα που φάγαμε...πιστευω σε επικό διάστημα από 21 έως 30 το λιγότερο στη χώρα μας 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-5.5 ο ΜΟ του ευρωπαϊκού για Αθήνα στις 19/1. 

Επιτρέψτε μου να ελπίζω, αν όχι σε κάτι συγκλονιστικό, έστω σε χιονόπτωση για 1η φορά φέτος. 

Βασικά....δεν αποκλείω τίποτα 7 ημέρες πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...