Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Kosmas34 είπε:

Ας τελειώσει όλο αυτό να βγάλει τουλάχιστον κάνα βροχοχαμηλο για τα πεδινά, να πάρω τα βουνά να πάρω τη δόση μου. Δεν βλέπω τίποτα ελπιδοφόρο για βόρεια πεδινά…

Πήγα στο σέλι το Σάββατο και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να περιμένεις κάτι 😛 έχει ένα μέτρο χιόνι αντικειμενικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιόνι απτο διάστημα είπε:

Δεν ξέρω πως τα πάει στατιστικά αυτό το μοντελάκι και θα ήθελα να μάθω, αλλά υποψιάζομαι ότι ίσως του δίνουμε πολύ σημασία. Θυμάμαι τρομερές αστοχίες του τα τελευταία χρόνια σε πολύ κοντινές ώρες.

Περσι καλα τα πηγε φετος ειναξ πολυ χαλια απο το φθινόπωρο δε πετυχαίνει τιποτα....μια διάταξη πετύχαινε ετσι κι αλλιως την έχασε τωρα ουτε διάταξη ουτε θερμοκρασιες ουτε υετο πλεον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Η μαυροφιδα τκ αικον ... Η μαύρογατα το ουκμο....Και ο μαύροςκαι καψερος χαχαχ

Χαχαχαχα γιατί; Το γελάς; Κάτι περίεργες καμπούρες κατεβάζουν που συνήθως δεν ευνοούν κανέναν μας υετικα κυρίως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χειμωνας ειναι κρυο και χιονια στα βουνα και αυτο εχουμε φετος...το πεδινο χιονι ειναι δυσκολο για αυτο και αλλωστε αν ζητησω να μου γραψετε χιονια ανω των 10 εκατοστων στα τελευταια 20 χρονια σε απολυτα πεδινα λιγες περιοχες θα εχουν πανω απο 6-7 ακομα και στα βορεια ...απο εκει και περα κανενας δεν υπογραφει συμβολαιο οτι χιονια πεφτουν μονο στα κ.β η τα ανατολικα ηπειρωτικα υπαρχουν και περιοχες που χιονιζει πιο σπανια μεν αλλα με καταλληλες διαταξεις βλεπουν καλο χιονι και αυτο θα συμβει και τωρα...οποτε καλα χιονια στα νησια πρωτον καλα χιονια σε αυτους που τα βλεπουν πιο συχνα..και καλα χιονια σε αυτους που θα τα δουν σε δευτερο και τριτο χρονο ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρεπει να παρουμε το μεγιστο απο αυτην την λιμνη διοτι με τετοια εμμονη που ειχε ο καιρος με αντικυκλωνες στην Αγγλια αμα καταρρευσει τελειως θα παρει καιρο να ανεβει αζορικος ξανα σε εκεινα τα μερη

Βεβαια αυτα ειναι δικες μου υποθεσεις και ο καιρος κανει οτι θελει οποτε μακαρι η Αγγλια να βραζει μεχρι Μαρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είδα και το 6ζ ούκμο που ανακάλυψε ο φίλος χθές.

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς γιατί δεν φαίνεται εξ ολοκλήρου αλλά στο βόρειο τμήμα αυλώνα φαίνεται δυτικότερα και στο νότιο όχι. Λογικά έχει άλλη κλίση.. δείτε αν καταλαβαίνετε κάτι παραπάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, geopithis είπε:

Ελπίζω να μην πήγαινε σε εμένα η μπηχτη, αλλά αν πήγαινε θα ήθελα να το ξέρω.

Δεν υπαρχει καμια μπηχτη φιλε μου.Αν εχω θεμα συγκεκριμενα μαζι σου θα στο ελεγα.Θεμα εχω με το αναθεμα καθε φορα που ειναι να γινει κατι στα ανατολικα.Δεν θα το αναλυσω παραπανω γιατι εχω βαρεθει.Αν θες περαιτερω διευκρινισεις μονο σε π.μ σε παρακαλω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Χιόνι απτο διάστημα είπε:

Πήγα στο σέλι το Σάββατο και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να περιμένεις κάτι 😛 έχει ένα μέτρο χιόνι αντικειμενικά

Το ξέρω έκανα βόλτα πριν μια βδομάδα όταν έριξε αυτό το μέτρο. Ακραία ραγδαιότητα δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα 😍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι διαβάζω Θεέ μου......δεν θέλω να το προχωρήσω......έκαστος δε βλεπέτω πως εποικοδομεί!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Beach-snow NG said:

Τι διαβάζω Θεέ μου......δεν θέλω να το προχωρήσω......έκαστος δε βλεπέτω πως εποικοδομεί!!

"γείτονα" σορρυ που το λεω, αλλα δεν υπαρχει σωτηρια φιλε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρια πραγματακια παντως ζηταμε εμεις εδω κατω στα επομενα ραν

1) ανισχυροποιηση των πιεσεων στην αγγλια ωστε να μην πιεζει τον αυλωνα ανατολικα (απο 1040+ θελουμε 1035-1040)

2) ο αντικυκλωνας στην αγγλια να ειναι λιγο βορειοτερα ωστε να αφηνει χωρο στον αυλωνα να ερθει πιο ΝΔ

3) η βαση του αντικυκλωνα στην Ισπανια να γινει πιο σαθρη ωστε και στην πρωτη φαση ο αυλωνας να κινηθει με ανεση ΝΔ και στην δευτερη φαση η αναδιπλωση να γινει επισης πιο δυτικα

Οτι απο αυτα γινει ειναι στα + αν παμε αναποδα θα βγει χειροτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευχομαι σε ολους 2 ΜΕΤΡΑ και μάλιστα άμεσα!!! Σε όλους θα συμβεί! Βόρειους, νότιους, μέχρι και σε Ζάκυνθο και Γαύδο!

γραφειο τελετών ο "Χαντακας"

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Για βολο....γενικα δεν βλεπω να κανει κατι βολο αλλα αυτα τα διαγραμματα δεν τα βλεπουμε καθολου συχνα

 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάζω γενικά πολύ σήμερα για την κατάσταση απο ΣΚ μέχρι και Τρίτη - Τετάρτη και βλέπω πράγματα που είχα χρόνια να δω... Όμορφοι χάρτες με πολλά χιονια πολλες πιθανότητες, μετεωρολόγους να μιλάνε για χιόνια μέχρι και στο Σύνταγμα... Πράγμα που ουτε πέρυσι δεν ακουγόταν... και ξέρετε και τι άλλο; το κρύο είναι διαρκείας, όπως το 02 ή το 04 αν θυμάμαι καλά... ετσι χιονίζει καλά εδω... οχι με μια μέρα τσακ μπαμ και έφυγες... Ειμαστε μια ανάσα πριν από το τέρας... Πριν απο κάτι που θα έχουμε σαν παράδειγμα για χιονιά τα επόμενα χρόνια... Ας το χαρούμε χωρις γκρίνιες... Κρίμα πράγματι για τα παιδιά στο ΚΒ που τέτοια εποχή θα έπρεπε να είχαν μισό μέτρο χιόνι αλλά ο καιρός δεν έχει συναισθήματα ούτε ξέρει από δίκαιο,... Εύχομαι χρυσά 12άρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σύντροφοι λεβέντες από τον νότο και ειδικά οι ατικάριοι...δείτε λίγο τους χάρτες..της 23 φεβρουαρίου 1992 και συγκρίνετε τους με αυτους της δευτερας και μακαρι να σας κατσει!για τα τους γεναίους του Βορρά και ειδικά τους υπερβόρειους(κιλκις κλπ)....μακάρι ο καιρός να μας δωσει την ευκαιρία να δειξουμε τις κρυμένες δυναμικές των τόπων μας...για την ωρα ελπίζουμε σε καμμια ζαρια....σαν τον χθεσινό Ευρωπαιο που πηγε τον Αυλωνα από τον βοσπορο...στο Μαυροβούνιο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

εκτος απο το 2014 που ηταν σιγουρο 4 μερες πριν για βολο 😛

ακομα και το meteo.gr , το 2014 ηταν πιο σιγουρο και απο σιγουρο για αυτο που εδινε.
Ασταματητο χιονι χωρις ενδοιασμο

Εδω το ιστορικο screenshot
 

IMG_2913.PNG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Κοιτάζω γενικά πολύ σήμερα για την κατάσταση απο ΣΚ μέχρι και Τρίτη - Τετάρτη και βλέπω πράγματα που είχα χρόνια να δω... Όμορφοι χάρτες με πολλά χιονια πολλες πιθανότητες, μετεωρολόγους να μιλάνε για χιόνια μέχρι και στο Σύνταγμα... Πράγμα που ουτε πέρυσι δεν ακουγόταν... και ξέρετε και τι άλλο; το κρύο είναι διαρκείας, όπως το 02 ή το 04 αν θυμάμαι καλά... ετσι χιονίζει καλά εδω... οχι με μια μέρα τσακ μπαμ και έφυγες... Ειμαστε μια ανάσα πριν από το τέρας... Πριν απο κάτι που θα έχουμε σαν παράδειγμα για χιονιά τα επόμενα χρόνια... Ας το χαρούμε χωρις γκρίνιες... Κρίμα πράγματι για τα παιδιά στο ΚΒ που τέτοια εποχή θα έπρεπε να είχαν μισό μέτρο χιόνι αλλά ο καιρός δεν έχει συναισθήματα ούτε ξέρει από δίκαιο,... Εύχομαι χρυσά 12άρια...

Ναι γιατι αλλωστε καθε χρονο τα κβ εχουν μισο μετρο χιονι και θα επρεπε να εχουμε και φετος..δεν υπαρχει ουτε κριμα ουτε τιποτα καιρος ειναι και θα χιονισει οπου θελει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Τι διαβάζω Θεέ μου......δεν θέλω να το προχωρήσω......έκαστος δε βλεπέτω πως εποικοδομεί!!

Γραφε κάνα σχολιασμό γτ στο τέλος θα ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε . Έρχεται μπροστά μας μια κακοκαιρία που μπορεί να μπει στο κάδρο των μεγάλων χιοναδων κ η Μίρλα πάει σύννεφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μήπως βιαζόμαστε να ξεγραψουμε το Σάββατο βράδυ και Κυριακή; Πόσες φορές στο nowcast οι συγκλισεις βγήκαν αλλού από εκεί που φαινόντουσαν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, nikolas 2365 said:

Μήπως βιαζόμαστε να ξεγραψουμε το Σάββατο βράδυ και Κυριακή; Πόσες φορές στο nowcast οι συγκλισεις βγήκαν αλλού από εκεί που φαινόντουσαν. 

οποιος γνωριζει, θα γινει της SAT το καγκελο το σαββατοβραδο παρεα με (γ)ουισκακι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...