Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Οχι  φίλε Βαγγέλη..Ολος ο υετός φεύγει σε βροχή οπως πάντα.. με σκαρτο -4 τι πεδινο να δεις;

με τοση ραγδαιοτητα..δεν παιζει ρολο σε σενα αυτο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ένα -8 στα 850 θα έστρωνε έως πολύ χαμηλά και στο λεκανοπέδιο. Αν έβγαινε θα υπήρχαν μεγάλες διαφορές σε χιονόστρωση μεταξύ των περιοχών βορειότερα της Κηφισιάς και νοτιότερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT said:

Οχι  φίλε Βαγγέλη..Ολος ο υετός φεύγει σε βροχή οπως πάντα.. με σκαρτο -4 τι πεδινο να δεις;

Νομίζω ότι χιόνι βγάζει μέχρι πεδινά αλλά όχι στρώσιμο. Αλλά τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε για Μυτιλήνη μάλλον.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νταξ τώρα να σαι προσήνεμος....να ξυπνάς χαλαρά....να ξέρεις οτι θα χιονίσει....κατά το μεσημεράκι.....εχεις πιει..καφεδάκι....τρως μεσημεριανό με χιονοκαταιγίδα...ρίχνεις και ένα υπνάκο....σιγά μην σταματήσει....ξυπνας από κεραυνό.....! βγαίνεις την βολτίτσα σου βγαζεις και καμμία φωτο ρε παιδί...και πάς για υπνάκο...οποτε και σταματά να χιονίζει...

Ενώ να είσαι....βορειος να τραβάς τις μοιρες στους χαρτές....να ισιωνεις να στραβώνεις....να σου ρχεται το -1,9 στα 850hpa  και να μην ξέρεις τι να το κάνεις.......και  να πρέπει να είσαι στην λάμπα...στις 0200 εως τις 0700.....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ISIMERINOS είπε:

με τοση ραγδαιοτητα..δεν παιζει ρολο σε σενα αυτο?

Σε ορεινά -ημιορεινά ,  πρόσκαιρα ίσως και  σε ημιπεδινά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εσυ εισαι σιγουρα απο θεσσαλια?γιατι με το ραν του τζιφου μια χαρα χιονι εχει βασικα ακομα και με ευρωπαικο χιονι ειναι

Μωρέ από Θεσσαλία είμαι κάργα αλλά θέλω λίγο να δείχνει σίγουρα χιόνι τώρα γιατί ξέρω ότι θα υπάρξουν εκπτώσεις..πάντα έτσι γίνεται..και τις προάλλες μας έδειχνε για 3 βαθμούς και είχαμε 6..την περιοχή μου την ξέρω καλά και θέλω να μαι σίγουρος από Τ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Spartan said:

ΒΔ επιφανειας θα εχει?

Όχι, θα έχει Β και ΒΒΑ. Δεν μπορεί να ελπίζει το λεκανοπέδιο κάτω από τα 300μ για κάτι πραγματικά καλό. Με ΒΔ νυχτερινή ώρα μπορεί να έστρωνε πρόσκαιρα και από τα 100μ λόγω ραγδαιότητας, κάτι σαν το 2016. Όταν έχει στην αρχή ΒΔ η θερμοκρασία είναι υψηλή στα 850 για να χιονίσει μέσα στο λεκανοπέδιο μέρα μεσημέρι.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

ναι...

Ε για αυτο και τοσο χαμηλα οι χιονοπτωσεις στον υετο του τζιφου

Μακαρι να τα κρατησει αλλα ακομα ειναι νωρις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Όχι, θα έχει Β και ΒΒΑ. Δεν μπορεί να ελπίζει το λεκανοπέδιο κάτω από τα 300μ για κάτι πραγματικά καλό. Με ΒΔ νυχτερινή ώρα μπορεί να έστρωνε πρόσκαιρα και από τα 100μ λόγω ραγδαιότητας, κάτι σαν το 2016.

Αν είναι ΒΑ ούτε χιονόπτωση δεν θα έχουμε εμείς εδώ κάτω με αυτες τις Τ στα 850.. Αν έχουμε  ΒΔ αλλάζουν προς το καλύτερο. 

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Όχι, θα έχει Β και ΒΒΑ. Δεν μπορεί να ελπίζει το λεκανοπέδιο κάτω από τα 300μ για κάτι πραγματικά καλό. Με ΒΔ νυχτερινή ώρα μπορεί να έστρωνε πρόσκαιρα και από τα 100μ λόγω ραγδαιότητας, κάτι σαν το 2016.

Μου εκανε εντυπωση οι γραμμουλες που δινει ο τζιφος σε δυτικη βορειοδυτικη αττικη στον υετο του

Χιονι δεν ειναι αυτο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

o NAO δεν έχει καμία σχέση με το αν θα έχουμε χαμηλό δυτικά ή ανατολικά. ούτε καν αν θα υπάρχει γενικότερα χαμηλό. είναι απλά μια κανονικοποιημένη τιμή της διαφοράς πίεσης 2 σημείων.

-λισαβόνα με ρεϋκιαβικ ή απλά αζόρες με ρεϋκιαβικ. αν έχουν την ίδια πίεση ο ΝΑΟ είναι 0 ακριβώς. Οπότε ΝΑΟ 0 μπορεί να βγει με οποιοδήποτε τέτοιο συνδυασμό.

 

ο ΑΟ από την άλλη μας βοηθάει να δούμε αν θα έχουμε ζωνική ή όχι,με αρνητικό δεν έχουμε ζωνική,με πολύ αρνητικό τύπου -4 και πιο κάτω,ξέρουμε ότι έχουμε κατάβαση κρύου αρκετά δυτικά. η ελλάδα είναι ένα μικρό μέγεθος,οπότε πέρα από τα τυπικά ότι με πολύ αρνητικό και πολύ θετικό η χώρα μένει εκτός από το οτιδήποτε, όλα τα υπόλοιπα για τον ΝΑΟ και τον ΑΟ είναι αδιάφορα. εξάλλου μοντέλα βγάζουν τις τιμές τους και αλλάζουν σαν τα πουκάμισα τις προγνώσεις, όπως και τα μοντέλα που βλέπουμε στο meteociel

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, isnow είπε:

Μωρέ από Θεσσαλία είμαι κάργα αλλά θέλω λίγο να δείχνει σίγουρα χιόνι τώρα γιατί ξέρω ότι θα υπάρξουν εκπτώσεις..πάντα έτσι γίνεται..και τις προάλλες μας έδειχνε για 3 βαθμούς και είχαμε 6..την περιοχή μου την ξέρω καλά και θέλω να μαι σίγουρος από Τ..

Προχθες δεν υπηρχε περιπτωση να χιονισει ασε που δεν ειχες και υετο αρκετο εδω με 3.8 ημασταν ...με βαση οπως ειναι τωρα προφανως χιονιζει αλλα ειναι πολυ οριακη η κατασταση κυριακη πρωι θα ξεκαθαρισει στο βαθμο παιζουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Spartan said:

Μου εκανε εντυπωση οι γραμμουλες που δινει ο τζιφος σε δυτικη βορειοδυτικη αττικη στον υετο του

Χιονι δεν ειναι αυτο?

Με το συγκεκριμένο τρέξιμο χιονίζει μέχρι χαμηλά σε κάποια φάση αλλά δες τους ανέμους. ΒΑ επιφανείας έχεις, δεν μπορείς να ελπίζεις σε πολλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Σενάριο 18 για δω και καληνύχτα...βαγγλεη το κοντρολ κανει αυτο που λέγαμε στο περιπου

ναι σχεδον παει να αγγιξει το τελειο..αυτο το 1005 λιγο πιο μεγαλο να ηταν και θα εβγαζε το μεγιστο ισως απ ολο αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Με το συγκεκριμένο τρέξιμο χιονίζει μέχρι χαμηλά σε κάποια φάση αλλά δες τους ανέμους. ΒΑ επιφανείας έχεις, δεν μπορείς να ελπίζεις σε πολλά. 

στις επιμαχες ώρες πιο πολύ βόρειοι είναι παρά ΒΑ, αλλά αυτό θα αλλάξει μέχρι το nowcast διότι δεν έχει κλειδώσει η κλίση του αυλώνα ακόμη.

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...