Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες οπως και στη Μηδεια ανοίγω παρόμοιο θεμα,για να συζητησουμε και να φτιαξουμε οσο πιο αντικειμενικα γινεται ενα "χαρτη" χιονοστρωσης και να ανεβασουμε τις πιο εντυπωσιακες φωτο.Βεβαια ακομα χιονιζει αλύπητα εξω αλλα δε βαριεσαι,τελειωνει οπου να ναι.  

Πρωτη εκτιμηση ειναι οτι προκειται ισως για την πιο ισχυρη σε ενταση χιονοκαιρια των τελευταιων 30 ετων τουλαχιστον ετων,για περιοχες των ανατολικων και καποιων βορειων προαστιων.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα πρόσθετα και τα Νότια Προάστια στις περιοχές που είδαν χιονια 30ετίας+, ή τουλάχιστον αρκετά από αυτά.

Εδώ, Άνω Ηλιούπολη 200 μέτρα ξεπέρασαμε έστω και για λίγο το 2002. Ανέβασα και φωτό με το μέτρο από την ταράτσα μου, γύρω στα 45 εκατοστά, το απάτητο στενό δίπλα στο σπίτι μου 38-40 πόντοι 

Στις τελευταίες γειτονιές του Δήμου πριν τον Υμηττό (Αστυνομικά, τέρμα Νεύτωνος, Αντιφωντος, Σοφοκλέους κλπ) που ξεπερνούν τα 250 μέτρα, μέτρησα σε δρόμο σχεδόν 45, επομένως σε ελεύθερες επιφανειες θεωρώ πως άγγιξαν το μισό μέτρο ακριβώς.

Μέχρι τα 150 μέτρα έφτασα, δεν μέτρησα εκεί αλλά δεν είχε και μεγάλη διαφορά με εδώ πάνω. 40 ίσως, αλλά επιφυλάσσομαι μήπως οι υπόλοιποι Ηλιουπολίτες έχουν πιο ακριβή μέτρηση.

Εν κατακλείδι για Άνω Ηλιούπολη (150-280+) μέτρα θεωρώ πως το 40-50 είναι ένας λογικός μέσος όρος

 

 

 

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Θα πρόσθετα και τα Νότια Προάστια στις περιοχές που είδαν χιονια 30ετίας+, ή τουλάχιστον αρκετά από αυτά.

Εδώ, Άνω Ηλιούπολη 200 μέτρα ξεπέρασαμε έστω και για λίγο το 2002 (σύμφωνα με τον πατέρα μου, εγώ θυμάμαι ελάχιστα). Ανέβασα και φωτό με το μέτρο από την ταράτσα μου, γύρω στα 45 εκατοστά, το απάτητο στενό δίπλα στο σπίτι μου 38-40 πόντοι 

Στις τελευταίες γειτονιές του Δήμου πριν τον Υμηττό (Αστυνομικά, τέρμα Νεύτωνος, Αντιφωντος, Σοφοκλέους κλπ) που ξεπερνούν τα 250 μέτρα, μέτρησα σε δρόμο σχεδόν 45, επομένως σε ελεύθερες επιφανειες θεωρώ πως άγγιξαν το μισό μέτρο ακριβώς.

Μέχρι τα 150 μέτρα έφτασα, δεν μέτρησα εκεί αλλά δεν είχε και μεγάλη διαφορά με εδώ πάνω. 40 ίσως, αλλά επιφυλάσσομαι μήπως οι υπόλοιποι Ηλιουπολίτες έχουν πιο ακριβή μέτρηση.

Εν κατακλείδι για Άνω Ηλιούπολη (150-280+) μέτρα θεωρώ πως το 40-50 είναι ένας λογικός μέσος όρος

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Αγία Παρασκευή έγραψα 35 με 45 εκατοστά. Στην πάνω Αγία Παρασκευή σε απάτητα μπορεί να φτάνει και 50εκ σήμερα που ξαναπήγα. Θεωρώ ότι ο μέσος όρος είναι 40εκ γεμάτα με βάση τις μετρήσεις που έκανα με μέτρο χθες το βράδυ χωρίς καμία δόση υπερβολής ή φουσκώματος και χωρίς να υπολογίζω ανεμοσούρια. Για φωτογραφίες θα επανέλθω όπως επίσης και για κάτι που είχα γράψει στην εκτίμηση μου στο ποστ σχολιασμού χαρτών την Κυριακή αλλά παραθέτω και αυτά που είχα γράψει στον Brain σε προσωπικό μήνυμα από το Σάββατο. Βέβαια δεν φανταζόμουν ότι θα φτάναμε ή θα ξεπερνούσαμε αυτά τα εκατοστά ήδη από το βράδυ της Δευτέρας.

image.png.2ae18be346da83db465f8e6dd6128fff.png

image.png.ece2dca25ce610a703c0d6a63f2015e3.png

Βάζω σε quote και λίγο πιο συμπυκνωμένα όσα είχα γράψει στην εκτίμηση μου: 

 

Quote

Στους χάρτες του Τζίφου κυρίως φαίνεται μια εμμονή σε δυτική Αττική (σε φάση να εξαφανίζονται και τα Μέγαρα από το χάρτη) και σε ανατολική (η τελευταία φαίνεται σε Ευρωπαίο και GEM επίσης). Το τραφάκι που θα περάσει από Κάβο ντόρο με νότια πορεία φαίνεται να θάβει βορειοανατολική Αττική και προοδευτικά τα προάστια περιξ της Πεντέλης αλλά και του Υμμητού. Σε αυτό συμπεριλαμβάνεται ειδικότερα το τμήμα Παιανία-Σπάτα-Λούτσα και άνω. Είναι κάτι στο οποίο ταυτίζονται Ευρωπαίος-Αμερικάνος-Καναδός και φαίνεται να ξερνάει το Αιγαίο. Εννοείται βέβαια ότι μιλάμε για χιονοκαταίγιδες που θα σαρώνουν το μεγαλύτερο μέρος του νομού για κάποιες ώρες τουλάχιστον. Βέβαια αυτά θα καθοριστούν στο nowcast. Μετά το μεσημέρι και κυρίως προς το απόγευμα φαίνεται ότι θα υπάρξει ύφεση σε νοτιοδυτικά προάστια (που δεν είναι τόσο καλό νέο για το κέντρο) και τα ισχυρότερα φαινόμενα θα αφορούν όσο πηγαίνουμε βορειότερα και ανατολικότερα. Μετά τις 21.00 τα φαινόμενα θα αρχίσουν να εξασθενούν αρκετά αν και πιστεύω ότι από βορειοανατολική Αττική θα εξακολουθούν να έρχονται κύματα χιονόπτωση σε Πεντέλη-Υμμητό κτλ. 

Είναι δεδομένο ότι τα μοντέλα υποεκτιμούν τον υετό, περισσότερο χρησιμοποιούμε τους υετικούς χάρτες για τις υποτροπές και το επίκεντρο των φαινομένων παρά για την πραγματική τους ένταση. Οι χάρτες του Ευρωπαϊκού στη Μήδεια είναι ενδεικτικοί, δεν γίνεται να μεταφράζουμε τα ακριβή χιλιοστά πιστεύοντας ότι η Αγία Παρασκευή θα έχει τα ίδια χιλιοστά με το Κρυονέρι. Σε ό,τι αφορά τις χιονοστρώσεις πιστεύω ότι θα υπάρχουν σε ορισμένες περιοχές εκπλήξεις στα ποσά της χιονόστρωσης. Δηλώνω από τώρα ότι στην αλλαγή της ημέρας (δηλαδή Δευτέρα προς Τρίτη) περιμένω στην Αγία Παρασκευή τουλάχιστον 20 εκατοστά στρωμένα ως κατώτατο όριο και δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει αν υπάρξει lake effect. Στην ανατολική Αττική για παράδειγμα αν το επιτρέψουν οι θερμοκρασίες δεν θα μου κάνει εντύπωση αν δω τουλάχιστον 50 εκατοστά στη Νέα Μάκρη, σίγουρα ψηλότερα τμήματα άνω των 100μ θα μπορέσουν να το επιτύχουν (γειά σου, Πικέρμι).  Για Κρυονέρια, Διόνυσους κτλ ξεκινάνε από 70 πόντους minimum και πιστεύω ότι μπορούν να ξεπεράσουν και το  1 μέτρο μέχρι το τέλος με άγνωστο ταβάνι. Για Σύνταγμα όλα θα εξαρτηθούν από το που θα κάτσουν εν τέλει οι συγκλίσεις. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι δεν ευνοείται από καθαρό ΒΑ ρευμα και ότι αν σταματάνε τα φαινόμενα δεν θα το κρατάει για πολύ σε φάση Μήδειας. Μπορεί δηλαδή να στρώσει 10εκ μέσα στη Δευτέρα και να στρώσει κι άλλα 10εκ την Τρίτη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα φτάσει 20εκ (ή μπορεί και να τα φτάσει γιατί τα έχουμε δει όλα με την Αττική). Για Ζωγράφου και λοιπά ανατολικά προάστια θεωρώ επίσης ότι σε τελικές χιονοστρώσεις θα τα πάνε καλύτερα από τα αντίστοιχα δυτικά αν τα μοντέλα έχουν πιάσει σωστά την φάση με εμμονή σε βόρεια και ανατολική Αττική όπου μαζί με τον Τρελό ποτίζονται κι οι γλάστρες. 

Σε νοτιοδυτικά προάστια πιστεύω ότι στην αρχή της φάσης θα έχουν πολύ καλά φαινόμενα και θα εξαρτηθεί η χιονόστρωση τους από σύγκλιση (πχ το Θριάσιο θεωρώ ότι θα τα πάει συνολικά πολύ καλύτερα) και από τις εκπλήξεις α λα 2008 που μπορεί να δώσει μια τέτοια διάταξη με τέτοια υποστήριξη. Πιστεύω ότι 10-30εκ είναι εφικτά ανάλογα με την εξέλιξη καθώς σίγουρα θα υπάρξει έστω μέχρι ένα σημείο εναλλαγή τόξων. (Σε κάποια φάση όντως στα νοτιοδυτικά είχε υετό από Σαρωνικό αλλά σε μορφή χιονόνερου σε Πειραιά και Νίκαια όταν εδώ είχε κόψει ενώ στα ψηλή τμήματα ορσιμένων νοτιοδυτικών έφτασε και 10 εκατοστά έστω πρόσκαιρα με βάση τις αναφορές)

 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τον Δυτικο Αξονα (Προαστια) προκειται για την μεγαλυτερη μουφα ever  .. (οσο και αν φαινεται απιστευτο σε καποιους)

Υψηλες προσδοκιες με μολις 5cm εν τελει στα πεδινα τμηματα των συνοικιων (τα ψηλοτερα σημεια αντε 10-15 που τωρα ειναι απλα χλαπατσα) ...

Ουτε γανουδα δεν εχει μεινει σε φυτα αυτη τη στιγμη..

Η Θηβων απο πειραια σε ιλιον/πετρουπολη ειναι θεοστεγνη  ...

Το απολυτο 0 η ελπιδα για εμας ....

Επεξεργάστηκε από Blacktan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφιερωμενο σε εμενα σε @Spartan σε @casperakos σε @Παπλαμουδας και λοιπους ΞΕΝΕΡΩΜΕΝΟΥΣ συνδετημονες απο τον Δυτικο Αξονα κεντρου και κατω ...

IMG-d4df68289856a06946b0b69a7c79f9f1-V.jpg

Επεξεργάστηκε από Blacktan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλλιθεα 10-15..10 δρομος και 15 στις ευκολες επιφανειες..Ηδη εχει 19.8mm χιονουετου χθες και σημερα και δεν εχει λιωσει φυσικα ολο..

Και δυο φωτο..δρομος..

20220124_194355.jpg

Και καπο αμαξιου.

20220124_194532.jpg

Ελπιζω να σας καλυψα..Την Μηδεια την ξεπερασε..Ειχαμε τοτε 14mm..Λιγο πιο κατω απο το 2008..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Snowstorm είναι ίσως ο μόνος χιονιάς που δεν είδα διάφορες στις φωτογραφίες μεταξύ της γειτονιάς μου και Αγίας Παρασκευής - μόνο στο Deree που είδα κάτι φωτό μας ξεπέρασαν

Συνήθως μας ρίχνετε ένα 10αρι πόντους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

@Snowstorm είναι ίσως ο μόνος χιονιάς που δεν είδα διάφορες στις φωτογραφίες μεταξύ της γειτονιάς μου και Αγίας Παρασκευής - μόνο στο Deree που είδα κάτι φωτό μας ξεπέρασαν

Συνήθως μας ρίχνετε ένα 10αρι πόντους!

Βοήθησε σε αυτό το γεγονός ότι δεν υπήρχαν μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές. Να σημειώσω ότι δεν μετράω ταράτσες κτλ όπου εκεί τα εκατοστά πάντα αυξάνονται. Θα ανεβάσω και φωτογραφίες από Αγία. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν εξαρχής θέλω να πω ότι γνωρίζω που μένω ούτε υψηλά στάνταρ έχω ούτε τίποτα... Αλλά με ένα τέτοιο σύστημα περίμενα χιόνι παντού εστο και 5 πόντους στρωμένο στο δρόμο!!!!! 

Αυτο που έζησα ήταν η απόλυτη ξεφτίλα και αντρίκια με πόνεσε πολυ και ακόμα με πονάει!!! 

Χιόνισε στα ποιο αχιονα μεροι και εδώ δεν έκανε τίποτα... Καθόλου δυναμική 6-8 το απόγευμα έκανε ένα καλό μπάσιμο και αυτό ήταν όπως και η θερμοκρασία 0,5 στην ώρα των φαινομένων αμφιβάλω αν μπεικε ποτέ το - 9 στον νόμο... Πιστεύω υετικα καλύτερα ο τζιφος θερμοκρασίακα καλύτερα ο Ευρωπαίος!!!! 

Αλλα και πάλι δόξα το θεό υγεία να έχουμε να περνάμε καλά και θα δούμε χιονακια μπόλικα ακόμα!!!

Υ.Γ 1:Δεν έχει σημασία πόσους πόντους βάλατε αλλά η μαγιά που ζησατε αυτές τις ώρες που έριχνε το χιονοστουπιδι... 

2:Αν υποθέσουμε ότι οι άνθρωποι είναι γύρω στο 1.60 ύψος μέσο όρο το χιόνι είναι μέχρι την μέση τότε έχει βάλει μισό μέτρο κ κάτι παραπάνω!!! Τέτοια φώτο δεν έχω δει πουθενά και ακούω ότι βάλατε 60 και 70 εκατοστά!!!! 

Είπαμε μην δουλευόμαστε ανά μεταξύ μας!!!! 

Screenshot_20220125_123440.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βούλα-ορια βάρης στα 50-60μ:ΕΠΟΣ από θέμα έντασης,ασταμάτητες στουπες με αρκετά ηλεκτρικά κυρίως προς μεσημερι-απογευμα,ούτε το βράδυ δεν έκοψε αφού η χιονοθύελλα συνεχιζόταν κατά περιόδους.καπου στις 10 σήμερα έκοψε συμπληρώνοντας 25 ώρες χιονόπτωσης.Οι θερμοκρασίες μας πούλησαν και βάλαμε μόνο 10-15 πόντους αφού όταν έκοβε έλιωνε..Στα ψηλά της Βούλας ξεπερνά τους 30 ποντους..Πολύ ανώτερη από Μήδεια σε θέμα υετού,από Τ λίγο χειρότερα με αποτέλεσμα την ίδια ακριβώς χιονόστρωση με περισυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφηνω αυτες εδω και βγαλτε οτι συμπέρασμα θελετε. 

Ηλιουπολη στο υψος κεντρικης πλατειας- δημαρχείου.

45εκ γενικευμένα -50+ απο αγια μαυρα μερια στα 170+ μετρα

IMG_20220124_202713.jpg

IMG_20220124_202556.jpg

IMG_20220124_201810.jpg

IMG_20220124_200841.jpg

IMG_20220124_203145.jpg

IMG_20220124_202749.jpg

IMG_20220124_202715.jpg

IMG_20220124_202556.jpg

IMG_20220124_202443.jpg

IMG_20220124_202156.jpg

IMG_20220124_201619.jpg

IMG_20220124_201810.jpg

IMG_20220124_201057_1.jpg

IMG_20220124_200841.jpg

IMG_20220124_200809.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζωγραφου απτις πιο ευνοημενες περιοχες... 

Εχω απειρες φωτο αλλα.απτη χαρα μου δεν καθομουν να μετρησω....θα βαλει κι ο Γιωργης εχει απειρες...

Ζησαμε.μια ΟΝΕΙΡΙΚΗ χιονοθυελλα με χιονοκαταογιδες μεσα απτις 9.00 χθες το πρωι ως τις 21.30 το βραδυ ... εκανε κι αλλα περασματακια μετα βεβαια...

Εκτιμηση εκατοστων...

Στα.χαμηλα του Δημου 120-130 μ γυρω στα 30-35 εκατοστα μες στο δρομο 20 χαλαρα

Στα 160-180 μ που ειμαι εγω 40-45 εκατοστα μες στο δρομο 30 χαλαρα....βουτουσες ολο το ποδι μεσα μεχρι πανω απο γονατο αρκετα και φυσικα χωρις να πατας ασφαλτο στο πελμα...ειχε κι αλλο απο κατω....

Στα 200 μ ανετα 50 ποντακια

Στα 230-240 μετρα ορια Πανεπιστημιουπολης μες στο.δασος θεωρω πανω απο μισο μετρο τωρα 50 η 52 η 55 η 60 εκατοστα δεν εχει σημασια....

Εχει μια φωτο ο Γιωργης που ειναι 1.90 για να υπολογισετε....αν ειναι μεχρι τον καβαλο το χιονι ειναι 55-60+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μεσα απο ντροουν αυτη η περιοχη δεν ειχε καθολου χιονι παραπερα προς λοφο βοκου ξεκαθαρα ειχε κοπη ειχε προς πειραια ΝΑ δεν μπορουσα να δω καλα λογο ηλιου αλλα απο φωτο ειδα οτι εβαλαν 2-3 ποντους για λιγη ωρα προς κερατσινι πλατεια κυπρο εβλεπα χιονι στα δεντρα οποτε ειχε και κατω φανταζομαι προσφυγικα το ιδιο 

 

πραγματικα απορω τι εγινε σε αυτη την συγκεκριμενη περιοχη 

Untitled.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ δεν τα πάω καλα με τις μετρήσεις εκατοστών. Η δίκη μου αίσθηση μια ότι για την δίκη μου περιοχή η Ελπίδα   κερδίζει κι αυτή μια θέση στους μεγάλους χιονιάδες.  Αν και ο πιο σύντομος και θερμότερος αε σχέση μέ τους άλλους μεγάλους χιονιάδες μας, κατάφερε να ξεπεράσει σε ποσότητα χιονιού τη Μήδεια, 2004, 2008 και έφτασε στα επίπεδα του 2002. Δεν ξέρω αν τα ξεπέρασε γιατί και τότε είχε ρίξει τρελό χιόνι αλλά σίγουρα τα έφτασε. Μιλάω πάντα για ποσότητα χιονιού και για την δίκη μου περιοχή , για τίποτα αλλο για να μην αρχίσουν μερικοί να μιλήσουν για ιεροσυλιες. Βάζω ενδεικτικά 2 φωτό που δείχνουν του τι έριξε και βγάζετε τα δικά σας συμπεράσματα 

2C8E57D2-AF20-47FD-9071-CBB0DD6465B4.jpeg

99031CAC-523B-4FF7-A58B-7CF6F872180A.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 minutes ago, Blacktan said:

Για τον Δυτικο Αξονα (Προαστια) προκειται για την μεγαλυτερη μουφα ever  .. 

Όταν ακόμα και εγώ στο κέντρο της Γλυφάδας δίπλα από τη θάλασσα σε υψόμετρο 10 μέτρα στρώθηκα με ίσως από τα καλύτερα χιόνια εδώ και πολλά χρόνια είναι αποκαρδιωτικό να βλέπεις το Λιμάνι του Πειραιά να μην μπορεί να στρώσει ούτε καν στις εύκολες επιφάνειες, γρασίδια, δέντρα κτλ. Χωρίς υπερβολή αλλά η περιοχή πέριξ του Λιμανιού του Πειραιά δεν έστρωσε ούτε μισή νιφάδα καθόλη τη διάρκεια του χιονιά. 

Βρήκα το time lapse από ολόκληρη τη χθεσινή μέρα για το Λιμάνι του Πειραιά και όπως θα παρατηρήσετε δεν μπόρεσε ούτε για λίγο να το στρώσει σε καμία επιφάνεια. Προσέχοντας το βίντεο βλέπω οτι παρότι χιόνιζε αρκετές ώρες χθές προφανώς είτε οι θερμοκρασίες είτε οι ραγδαιότητες δεν ήταν ικανές να στρώσουν το Λιμάνι. Δεν ξέρω, προσωπικά δεν μπορώ να βρω καμία άλλη εξήγηση γιατί δεν στρώθηκε ο Πειραιάς ενώ και πέρσι το Λιμάνι έκανε λίγα πράγματα. Τι ακριβώς συνέβει μπορεί κάποιος που ξέρει καλύτερα να μας πει?

Παρακάτω το βίντεο μήπως βοηθήσει κάποιους να καταλάβουν

 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South Athens

Όταν φυσάει ΒΑ επιφανείας, και μάλιστα ισχυρός όπως εχθές, οι θερμοκρασίες όσο πας από ΒΑ προς ΝΔ στο λεκανοπέδιο είναι υψηλότερες.

Επίσης, όπως έγραψε και ο Seth, με ΑΒΑ ρεύμα στην ανώτερη ατμόσφαιρα πάντα ευνοούνται τα Βόρεια, Ανατολικά και νότια προάστια, λόγω γειτνίασης με Υμηττό και Πεντέλη. Τα ΝΔ υστερούν δυστυχώς σε αυτήν την περίπτωση σε φαινόμενα.

Ο Πειραιάς είναι και ΝΔ και παραθαλάσσιος, οπότε ήταν ίσως στο χειρότερο σημείο για το συγκεκριμένο χιονιά.

Επίσης είδα στο βίντεο ότι το έστρωσε στο γρασίδι , δες το βίντεο από το 0.25 και μετά στη μεγάλη έξαρση!

 

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η t ηταν σιγουρα ανασταλτικος παραγοντας αλλα το κυριοτερο προβλημα για τις περιοχες δυτικα του κηφισου ειναι οτι οσο στουπιζε σε ολη την αλλη αττικη εδω εριχνε ενα ασταματητο μεν αλλα πολυ ψιλο ρυζακι που το πηγαινε και το εφερνε ο αερας και δεν στεκοταν πουθενα. Δηλαδη εγω επικεντρωνω το προβλημα στην (ανυπαρκτη) ραγδαιοτητα και στην κακη ποιοτητα του χιονιου. Και εδω στα μικρα διαστηματα στα οποια εριχνε χοντρες, πυκνες, κανονικες νιφαδες, ακαριαια εβαζε ποντους στις ευκολες και με καποιες δυσκολιες και στους δρομους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Χιών said:

Επίσης είδα στο βίντεο ότι το έστρωσε στο γρασίδι , δες το βίντεο από το 0.25 και μετά στη μεγάλη έξαρση!

Το φως ήταν. Το πρόσεχα live εκείνη την ώρα και στην αρχή και εμένα με είχε μπερδέψει. Αλλά μετά πρόσεξα καλύτερα εκείνη την ώρα και κατάλαβα πως ήταν η αντανάκλαση από τα φώτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πεύκη 265μ. μέτρησα 25 cm στην ταράτσα και τόσο ήταν και ο μέσος όρος στο δρόμο. Προς ΚΑΤ που πήγα μια βόλτα μέτρησα 30-32 cm μέσο όρο στο δρόμο. Κάποια ευνοημένα σημεία είχαν και 35-40 cm. To max το είδα σε ένα αυτοκίνητο στα 275μ. και ήταν 40-45 cm.

IMG_9961.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, airfathaaaaa said:

μεσα απο ντροουν αυτη η περιοχη δεν ειχε καθολου χιονι παραπερα προς λοφο βοκου ξεκαθαρα ειχε κοπη ειχε προς πειραια ΝΑ δεν μπορουσα να δω καλα λογο ηλιου αλλα απο φωτο ειδα οτι εβαλαν 2-3 ποντους για λιγη ωρα προς κερατσινι πλατεια κυπρο εβλεπα χιονι στα δεντρα οποτε ειχε και κατω φανταζομαι προσφυγικα το ιδιο 

 

πραγματικα απορω τι εγινε σε αυτη την συγκεκριμενη περιοχη 

Untitled.jpg

Έχεις το λινκ από το βίντεο του drone μήπως? Ίσως μας βοηθήσει να καταλάβουμε τι παίχτηκε. 

Επίσης παιδιά, Ελευσίνα, Ασπρόπυργος κτλ τι έκαναν? Δεν θυμάμαι να είδα καμία αναφορά από αυτές τις περιοχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Το φως ήταν. Το πρόσεχα live εκείνη την ώρα και στην αρχή και εμένα με είχε μπερδέψει. Αλλά μετά πρόσεξα καλύτερα εκείνη την ώρα και κατάλαβα πως ήταν η αντανάκλαση από τα φώτα..

εχει και στο πεζοδρομιο και στην οροφη του περιπτερου λιγακι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...