Jump to content
snowjohn

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτακτο της ΕΜΥ 

Πρόσκαιρη επιδείνωση θα παρουσιάσει ο καιρός από το μεσημέρι της

Κυριακής (17-04-2022) έως και τη Δευτέρα (18-04-2022) με κύρια

χαρακτηριστικά τις κατά τόπους ισχυρές βροχές και καταιγίδες, που

δεν αποκλείεται να συνοδεύονται και από χαλαζοπτώσεις, στη δυτική,

κεντρική και βόρεια χώρα και την αισθητή πτώση της θερμοκρασίας.

 

Πιο συγκεκριμένα :

 

Την Κυριακή (17-04-2022) κατά τόπους ισχυρές βροχές και καταιγίδες

θα εκδηλωθούν :

α) από τις προμεσημβρινές ώρες στην Πελοπόννησο, την κεντρική και

ανατολική Στερεά (συμπεριλαμβανομένης της Αττικής τις μεσημβρινές

και απογευματινές ώρες), την Εύβοια, τη Θεσσαλία και τις Σποράδες

β) από τις μεσημβρινές ώρες στη Μακεδονία και τη Θράκη και

γ) από το βράδυ στα νησιά του βόρειου και ανατολικού Αιγαίου.

 

Τη Δευτέρα (18-04-2022)

1) Κατά τόπους ισχυρές βροχές και καταιγίδες θα εκδηλωθούν :

α) από τις πρωινές μέχρι της απογευματινές ώρες τα νησιά του

Ιονίου (πλην της Κέρκυρας)

β) μέχρι τις πρωινές ώρες στην κεντρική και ανατολική Στερεά, τη

Θεσσαλία, την Εύβοια, τις Σποράδες και τη Μακεδονία

γ) μέχρι τις μεσημβρινές ώρες στη Θράκη και τα νησιά του βόρειου

και ανατολικού Αιγαίου και

δ) μέχρι το απόγευμα στην Πελοπόννησο.

 

2) Αισθητή πτώση θα σημειώσει η θερμοκρασία κατά 8 με 10 βαθμούς

Κελσίου στην κεντρική και βόρεια χώρα.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Εγώ  πρεβεζα ανεβαίνω Παρασκευή για κανα 10 ημερο. Που σκέφτεσαι να τον βάλεις

Στο χωριό μου θα το βάλω στο Μύτικα, κλιματικά ναι μεν είναι κοντά στην Πρέβεζα αλλά σίγουρα είναι 1-2 βαθμούς κάτω στην ελάχιστη από το κέντρο και στην μέγιστη έχουν μικρή διαφορά ίσως κοντά στο 0.5 με 1 κατω ανάλογα την διεύθυνση του ανέμου... δυστυχώς δεν έχω σπίτι δικό μου κοντά στο κέντρο για να φτιαξουμε κλιματικές τιμές εκεί...ο σταθμός της Πρέβεζας του ΕΑΑ είναι οριακά πιο κοντά στο χωριό μου από την Πρέβεζα μέσα στα χωράφια (χαμηλότερες ελάχιστες και ψηλότερες μέγιστες) ενώ η ΕΜΥ στο Άκτιο...το κέντρο δυστυχώς δεν έχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερχεται μια αρκετα αξιολογη διαταραχη..Και νερα καλα μπορει να δωσει αλλα και χιονια κυριως σε ορεινες περιοχες..Και στην Αττικη θα βρεξει αρκετα..Θεωρω δεδομενο το διψηφιο αριθμο χιλιοστων..Απο αυριο κιολας..Αναλογα με την κινηση του χαμηλου οπως ειχε αναφερει και ο Γιωργαρος θα εξαρτηθει το ποσο πολυ θα βρεξει..Μου αρκουν και 10-15mm..

Οπως και να χει δεν ειναι συνηθες για τον Απριλιο οργανωμενα χαμηλα να μας επηρεαζουν..Συνηθως δεν εκανε τιποτα αυτος ο μηνας σχεδον πενελλαδικα..Μονο πριν δυο  χρονια  σαρωσε..Με τις τρομερες ασταθειες που εβγαλε με 11 μερες βροχης και πανω απο 110mm στην Αθηνα και οχι μονο..

Αυτη η κακοκαιρια ειναι σαν αναπαντεχο και βιαιο ξυπνητηρι!!Που μας ξυπνα εν μερει ολους απο τον καλοκαιρινο ληθαργο...😜

giphy.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Imathia Desert είπε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να χιονίσει Βαγγέλη μην ψάχνεις 😂.

Εγώ βλέπω να ψήνεται και άλλη ψυχρή εισβολή αρχές μαϊου!!!!εντάξει δεν περιμένω να χιονίσει(ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...) αλλά είναι κέρδος για την ψυχολογία μου το κρύο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Καναδος εξακολουθει να πνιγει την Αθηνα..Ελεγα θα τουμπαρει..Αλλα δεν τουμπαρε ποτε..Ουτε στο 12αρι του...Μακαρι να βγει....Στον δρομο που χαραξε με τον Κινεζο πριν ενα χρονο στη Μηδεια..🙏

gem-2-24.png

gem-2-30.png

Με το τζεμ θα χουμε τετοια σκηνικα αυριο...vamooosss Τετοια θελω..Στη καρδια του φλωροαπριλη..

20211014_133617.thumb.jpg.806fc7e2ac9890900c8237af1a09040d.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ο Καναδος εξακολουθει να πνιγει την Αθηνα..Ελεγα θα τουμπαρει..

Ο Καναδος το τερματισε.Παντως σε γενικες γραμμες 30-40μμ ειδικα εδω,ειναι εφικτα Σακαρε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε λοιπόν για μια διήμερη πολύ καλή κακοκαιρία χειμερινού τύπου με πολλά νερά στα περισσότερα ηπειρωτικά.... το αρνητικό προσωπικά είναι οι πολύ χαμηλές  θερμοκρασίες για την εποχή ..... Το μόνο θετικό είναι οι βροχές που χρειάζεται η γη εννοείται....άντε να δούμε.....

πολύ θετικό που ανεβαίνει η θερμοκρασία από Μ. Πέμπτη σε πιο φυσιολογικά επίπεδα ανεβάζοντας την πιθανότητα για αστάθειες ανοιξιάτικου τύπου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίζει να είναι μια από τις μεγαλύτερες κακοκαιρίες με χιόνι γιβαυτη την εποχή για ολόκληρη την δυτική Μακεδονία...ενώ το γεγονός της μέγιστης των 6-7 βαθμών για Θεσσαλονίκη την Δευτέρα μπορεί να και να είναι και ρεκόρ για την εποχή..όλα αυτά βάση τζιφου σε σχέση με τις θερμοκρασίες αλλά πιστεύω ότι θα πέσει μέσα αυτός και όχι ο παιος που είναι αρκετά έως πολύ πιο θερμός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περισσότερο χιονουετο δίνει ο τζίφος στην Καρυά Κορινθίας  από τα 1250-1300μ πάντα και άνω, αποτι πχ στη Σαμαρίνα ! Απίστευτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Πάμε λοιπόν για μια διήμερη πολύ καλή κακοκαιρία χειμερινού τύπου με πολλά νερά στα περισσότερα ηπειρωτικά.... το αρνητικό προσωπικά είναι οι πολύ χαμηλές  θερμοκρασίες για την εποχή ..... Το μόνο θετικό είναι οι βροχές που χρειάζεται η γη εννοείται....άντε να δούμε.....

πολύ θετικό που ανεβαίνει η θερμοκρασία από Μ. Πέμπτη σε πιο φυσιολογικά επίπεδα ανεβάζοντας την πιθανότητα για αστάθειες ανοιξιάτικου τύπου....

Θυμίζει λίγο εκείνη την κακοκαιρία του Οκτώβρη που είχαμε στις 14/10. Θυμάμαι εκείνο το μεσημέρι έριχνε πολύ βροχή ενώ η Τ ήταν εκεί γύρω στους 10-11.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ παίδες βλέπω ψυχρή εισβολή με αξιόλογες βροχές και ανάγκη για θέρμανση εκεί από 28/4 έως 2/5. Λέτε να χιονίσει πρωτομαγιά στα γενικευμένα ορεινά μας; Κάτι παρόμοιο είχε γίνει και τα έτη 1987, 2004

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/17/2022 at 6:26 PM, WEATHER-FUN said:

Εγώ παίδες βλέπω ψυχρή εισβολή με αξιόλογες βροχές και ανάγκη για θέρμανση εκεί από 28/4 έως 2/5. Λέτε να χιονίσει πρωτομαγιά στα γενικευμένα ορεινά μας; Κάτι παρόμοιο είχε γίνει και τα έτη 1987, 2004

Μάλλον σαν προχωρημένος Μάιος θα είναι ο καιρός τελικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Συμφωνούν και τα 2 σε Τ άνω των κλιματικών πλέον. Το Ευρωπαϊκό πριν δύο μέρες έδινε Τ στα κλιματικά και υετό αλλά ακολούθησε το gfs..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμμονικος ο τζιφος με πολύ καλούς δείκτες αστάθειας την επόμενη εβδομάδα. Μένει να δούμε αν θα τους εξαντλήσουμε σωστά.

Έτσι ξεκίνησε τον Απρίλιο του 19, με 1000αρια και κατέληξε στα 2500+

12αρι

 

Modele GFS - Carte prévisions

 

Modele GFS - Carte prévisions

 

Αν βγει έτσι, αυτή η μέρα μόνο, θα είναι πιο ενδιαφέρουσα από ολόκληρο τον φετινό χειμώνα. χαχαχα

 

κα τελικά μόνο άκυρα δεν φαίνονται τα φαινόμενα. Καλά 500αρια θα έχουμε την επόμενη δευτέρα-Τρίτη

animhje2.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς χάλασε πολύ η φάση από το χτίσιμο 18 Άρι για Δευτέρα Τρίτη, με εξαφάνιση του cape.. τώρα για οι μετά δεν έχει νόημα να μιλάμε. Κρύο να μην έχει κι όλα καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως βλέπω περισσότερο CAPE στο 6αρι σε σχέση με το 00. Βέβαια μιλάμε για 150 ώρες μπροστά οπότε είναι στη σφαίρα της φαντασίας.

150-505GR.GIF?20-6

156-505GR.GIF?20-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, Severe_Lover είπε:

...........one last.....😉✌️

Screenshot_2022-04-19-22-10-23-420.jpg

Screenshot_2022-04-19-21-59-16-400.jpg

Λες? Μακάρι να κατέβουν σε εμάς! 29/4 είναι η τέλεια ημερομηνία για να κατέβουν Ελλάδα κι ας φτάσουν μέχρι Κρήτη! Ειδικά εκεί 29/4-2/5 θα είναι τέλειο και ειδικά άμα συνδυασθεί με ένα χαμηλάκι από Ιταλία/Αλβανία/Κροατία/Μάλτα μεριά σε 1η φάση (εκεί 30/4) και στην πορεία έχουμε light βοριαδάκι με ήλιο και ψύχρα την πρωτομαγιά και 2/5! Από 3/5 ας ανέβει η Τ κι ας πάμε σε καταιγίδες μπας και διαβάσουμε και λιγάκι! Η τελευταία φορά που είχαμε την τελευταία χειμερινή εισβολή πρωτομαγιά ήταν το 2004 και η αμέσως προηγούμενη το 1987 τότε που χιόνισε 30/4/1987 στην Πάρνηθα και στο Χορτιάτη. Ο χειρότερος Απρίλης/Μάης ΚΑΙΡΙΚΑ ήταν του 2018. Αηδία! Έδινα και πανελελέ τότε και είχα πάθει μίνι κατάθλιψη!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...