Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

και γιατι εδω και 1 μηνα ο υποτιθεμενος παραμενει εκει και δεν παει ενα χαμηλο να τον τελειωσει και ολα τα χαμηλα περνανε απο τον ατλαντικο και φτανουν ευρωπη και δεν πανε προς γροιλανδια?ενα χαμηλο δεν εχει περασει εδω και 1 μηνα απο γροιλανδια

Γιατί είχε πράσινα και κίτρινα γεωδυναμικα και όταν είχε μπλε δεν είχαμε ζωνικη(δηλαδή να περνάνε χαμηλά από τον Ατλαντικό)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αμερικανακι τζιφακο δε μας ξερεις καλα..Ολα τα καλα σεναρια εαν και εφοσον τα εμφανισεις,τα εμφανιζεις στις 300 ωρες...Το νου σου ομως..Γιατι και μεις  300 ειμαστε εδω μεσα,εχουμε κακαλα και θα δωσουμε τις μαχες μεχρι τελους!!!Το νου σου...Και να το πεις αυτο και στα φιλαρακια σου,το τζεμακο,το ουκμο,τον παιο...

αρχείο λήψης.jpeg

Ιnuit και nefoskepis..Χρηστακια μου να στε καλα!!Καθε καλο στα σπιτικα σας..Και παντα υγεια!!Τυχη και ευημερια!!!Και οποιος αλλος γιορταζει και μου διαφευγει..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, JohnTheSnow said:

Ααχαχαχ εννοείται Νικόλα, υπό την επίβλεψη του αρχηγού @GEORGE SNOWMANκαι @BrainA, παμε να το φερουμεε!!

Εγω ισως θα πρεπει να παραχωρησω την ηγεσια στα ....παλιοσειρια. Μυριζει 2008.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το 2010 έχει πολύ παρόμοια έναρξη. Κύριο χαρακτηριστικό ειδικά τα υψηλά γεωδυναμικά κστην Ισλανδία/Αγγλία και εδώ, με την κορυφή του αντικυκλκώνα να φτάνει με την ίδια κλίση στην Γροιλανδία.

archives-2010-12-12-12-0.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Και το 2010 έχει πολύ παρόμοια έναρξη. Κύριο χαρακτηριστικό ειδικά τα υψηλά γεωδυναμικά κστην Ισλανδία/Αγγλία και εδώ, με την κορυφή του αντικυκλκώνα να φτάνει με την ίδια κλίση στην Γροιλανδία.

archives-2010-12-12-12-0.png

Όλοι οι χιονιάδες εδώ με υψηλότερες από το κανονικό πιέσεις στη γροιλανδία ξεκινάνε. Απλά αρκετοί κοιτάνε μόνο την ημέρα του χιονιά τι δείχνει, βλέπουν πιο χαμηλές πιέσεις και λένε ότι δεν βολεύει ούτε τη βόρεια ελλάδα. 

 

Ας βάλω λοιπόν κι ένα εγώ με υψηλές πιέσεις ΑΝΗΜΕΡΑ του χιονιά

archives-2001-12-16-6-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Σχετικά καλά τα ανσάμπλ. Το καλύτερο όλων

gens-28-1-276.png

gens-28-0-276.png

gens-28-2-276.png

 

Και το δεύτερο καλύτερο

gens-30-1-276.png

Θα βγάλει και άλλα καλά σενάρια προς το τέλος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Σχετικά καλά τα ανσάμπλ. Το καλύτερο όλων

gens-28-1-276.png

gens-28-0-276.png

gens-28-2-276.png

 

Και το δεύτερο καλύτερο

gens-30-1-276.png

για τον Χορτιατη καλά είναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

για τον Χορτιατη καλά είναι

κεραίες και πάνω όπως προχθές στο 18αρι που είχε υψηλές Τ στα 850, δηλαδή -4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν και μας βγήκε πολύ ανατολικά το 12αρι είναι καλό σαν λογική με πολλές δυνατότητες για αναδιπλώσεις.

Μιχαήλ φέτος θα προσηλωθεις στον μεγαλο Λαρισαιικο με οποιοδήποτε τρόπο ειτε νυφίτσα ειτε οτιδήποτε..ενας χρονος πέρσι χωρίς σχεδόν νιφαδα ήταν πολύ 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

δηλαδη με συγχωρεις εδω εχουμε γροιλανδικο αντικυκλωνα?επειδη ο αζορικος εφτασε μεχρι ισλανδια...

Όχι δεν είχε

archives-2010-12-16-0-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολοι οι χαρτες που ποσταρετε με γροιλανδικο ξεκινάνε παντα με αζορ που ριτζαρει Γροιλανδία.Όταν δεν υπαρχει ο αζορικος ο γροιλανδικος απο μονος του ειναι ενας άχρηστος αντικυκλωνας για οποιοδήποτε μερος στην Ελλαδα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Ολοι οι χαρτες που ποσταρετε με γροιλανδικο ξεκινάνε παντα με αζορ που ριτζαρει Γροιλανδία.Όταν δεν υπαρχει ο αζορικος ο γροιλανδικος απο μονος του ειναι ενας άχρηστος αντικυκλωνας για οποιοδήποτε μερος στην Ελλαδα..

νομιζω το ξερουν οι περισσοτεροι απλα ειναι αντιδραση ολο αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Ολοι οι χαρτες που ποσταρετε με γροιλανδικο ξεκινάνε παντα με αζορ που ριτζαρει Γροιλανδία.Όταν δεν υπαρχει ο αζορικος ο γροιλανδικος απο μονος του ειναι ενας άχρηστος αντικυκλωνας για οποιοδήποτε μερος στην Ελλαδα..

Γιατί ποιος έχει πει το αντίθετο; Τον αζορικό όλοι τον θέλουμε για να κατέβει το κρύο αλλιώς αντί για τον άξονα βόρεια-νότια το κρύο θα κινηθεί από τα ανατολικά προς τα δυτικά μέχρι να χαθεί στον ατλαντικό γι αυτό και οι μόνες περιοχές που ευνοούνται χωρίς αζορικό είναι η σκανδιναβία και η αγγλία. Εμάς από ανατολικά δεν έχει κρύο για να φέρει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, salonikatasos said:

Γιατί ποιος έχει πει το αντίθετο; Τον αζορικό όλοι τον θέλουμε για να κατέβει το κρύο αλλιώς αντί για τον άξονα βόρεια-νότια το κρύο θα κινηθεί από τα ανατολικά προς τα δυτικά μέχρι να χαθεί στον ατλαντικό γι αυτό και οι μόνες περιοχές που ευνοούνται χωρίς αζορικό είναι η σκανδιναβία και η αγγλία. Εμάς από ανατολικά δεν έχει κρύο για να φέρει

Τοτε ρε συ Τάσο προς τι τα πανηγύρια…όταν υπαρχουν μονο υψηλές πιέσεις στην Γροιλανδία εν απουσία αζορικου Αφου δεν πρόκειται να γινει ένωση ποτε η τελος πάντων ειναι σπανιο να γινει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

ο @[weathermaniac]  μου εβαλε εναν χαρτη του 4/1/2017 και πανω σε αυτο τον ρωτησα κι εσυ που πετας το 2010 χωρις να σε εχω ρωτησει κατι...κυνηγα εσυ μια τετοια διαταξη που βγαινει καθε 100 χρονια.δεν θελω να σου χαλασω το ονειρο

Το μια φορά τα 100 χρόνια το λες εσύ που δεν ξέρεις. Μόνος σου έγραψες προχθές ότι δεν την θυμόσουν καν τη διάταξη του 2010, οπότε συνέχισε να γράφεις τα δικά σου και να ψάχνεις κάποιο στιγμιότυπο την ώρα κάποιου χιονιά για να μας πεις πόσο άχρηστες είναι οι υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία. Εδώ θα είμαι να διορθώνω τα κακώς κείμενα και τις ανακρίβειες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, bill24 είπε:

σε καποια απο τις 2 περιπτωσεις δεν υπαρχει γροιλανδικος.τωρα αν υπαρχει καπου στην γροιλανδια ενα 1030 δεν λεγεται γροιλανδικος.τεσπα επιφανειακος ή οχι εγω αυτην την στιγμη βλεπω μια πολυ υψηλη [θες επιφανειακη] επιφανειακη που δεν την εχω δει να σπαει εδω τουλαχιστον και 15-20 μερες].αν ηταν τοσο επιφανειακη ενα χαμηλακι θα την διαλουσε αλλά ακομα και 970 δεν ανεβαινουν προς τα εκει...επισης στην μηδεια πολλες κεντροβορειες περιοχες ειδαν αξιολογοτατα χιονια.η περιοχη μου Φαρσαλα ειχε 25-30εκ σε υψομετρο 170μ.τωρα αν δεν εριξε γιαννενα ή θεσσαλονικη δεν σημαινει πως ηταν φολα

Στο πρώτο 20ημερο του Δεκεμβρίου είχαμε και πολύ υψηλή επιφανειακή, αλλά και υψηλή πίεση μέσων στρωμάτων Στην Γροιλανδία. Το κυρίοτερο θέμα όμως είναι ότι δεν υπήρχε Αζορικός ούτε σαν ιδέα. Μόνο κάποια καλά σενάρια υπήρχαν που είχαν επέκταση του Γροιλανδικού αντικυκλώνα σαν ουρά [στα χαμηλά έως μέσα ύψη της τροπόσφαιρας]  Δυστυχώς όμως έμεινε μόνο ο Γροιλανδικός πράγμα που δεν είναι θεμιτό, και έτσι η κυκλοφορία μετατράπηκε σε σάπια. Για την Μήδεια  πάντως, αν περιοχές όπως Γιάννενα και Θεσσαλονίκη ταυτόχρονα έχουν ελάχιστο χιόνι, είναι λίγο δύσκολο να την ονομάσεις κεντροβόρειο καλό. Πρακτικά από το δικό σου γεωγραφικό πλάτος και κάτω ήταν από αξιόλογος μέχρι ιστορικός.

14 λεπτά πριν, bill24 είπε:

δηλαδη με συγχωρεις εδω εχουμε γροιλανδικο αντικυκλωνα?επειδη ο αζορικος εφτασε μεχρι ισλανδια...

Γροιλανδικό αυτό καθαρό όχι, αλλά έχουμε έναν Αζορικό, που φτάνει μέχρι την Γροιλανδία, τις ΝΑ περιοχές της. Αυτές είναι εξάλλου που κοιτάμε. Σε τέτοιους αυλώνες που ξεκινούν το ταξίδι τους από τον Πόλο, βλέπουμε ότι θέλουμε ΝΑ ρεύμα στον κεντρικό Ατλαντικό  Και τον Αζορικό να φτάνει μέχρι την Γροιλανδία, ακόμα και τα ΝΑ τμήματα της. Εξαρτάται όμως και από το μέγεθος του αυλώνα.

 

Προφανώς γίνονται μεγάλοι χιονιάδες στα κεντροβόρεια χωρίς Γροιλανδικό, αλλά θέλει άλλη διάταξη συστημάτων από αυτή που φαινεται να έχουμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αμερικανακι τζιφακο δε μας ξερεις καλα..Ολα τα καλα σεναρια εαν και εφοσον τα εμφανισεις,τα εμφανιζεις στις 300 ωρες...Το νου σου ομως..Γιατι και μεις  300 ειμαστε εδω μεσα,εχουμε κακαλα και θα δωσουμε τις μαχες μεχρι τελους!!!Το νου σου...Και να το πεις αυτο και στα φιλαρακια σου,το τζεμακο,το ουκμο,τον παιο...

αρχείο λήψης.jpeg

Ιnuit και nefoskepis..Χρηστακια μου να στε καλα!!Καθε καλο στα σπιτικα σας..Και παντα υγεια!!Τυχη και ευημερια!!!Και οποιος αλλος γιορταζει και μου διαφευγει..

Σευχαριστω πολύ βρε τρελόπαιδο. 

Να σαι χει ο χιονοθεούλης Καλά και να συνεχίσεις να δίνεις στο φόρουμ αυτο που έλειπε την πρώτη δεκαετία του αιώνα μας!!

Ευχές σε όλο τον κόσμο

Πρωτίστως υγεία, ειρήνη και αγάπη!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Τοτε ρε συ Τάσο προς τι τα πανηγύρια…όταν υπαρχουν μονο υψηλές πιέσεις στην Γροιλανδία εν απουσία αζορικου Αφου δεν πρόκειται να γινει ένωση ποτε η τελος πάντων ειναι σπανιο να γινει.

Όταν έχει σκέτο αζορικό και ειδικά τόσο φουσκωμένο όπως πέρσι στα βόρεια δεν έχουμε κάτι να ελπίζουμε. Η κίνηση των αντικυκλώνων πάντα είναι από τα δυτικά προς τα ανατολικά, όταν δεν υπάρχει κάτι να τραβήξει τον αζορικό προς τα δυτικά το ανατολικά (βόρεια ελλάδα) για εμάς σημαίνει πλάκωμα ή έστω να μας ακουμπάει η βάση του αντικυκλώνα στα δυτικά, οπότε και πάλι ο αυλώνας σκάει αιγαίο ή ανατολικότερα που για εδώ είναι άχρηστο. 

 

Τα πανηγύρια είναι για την περίπτωση που σηκωθεί ο αζορικός, οπότε θα υπάρχει κάτι να τον τραβήξει βορειοδυτικά. Όταν η κορυφή του κάνει ριτζ (όπου κι αν είναι αυτό, σημαίνει ότι ο αζορικός στη μέση του είναι πιο αδύναμος και μπορεί κάποιος αυλώνας να κινηθεί στο εσωτερικό του αυλώνα. Ριτζ στα βορειοδυτικά σημαίνει ότι ο αυλώνας θα μπορέσει να πιέσει μέσα από τον αζορικό κάπου στην κεντρική ευρώπη, εφόσον προφανώς το ριτζ ξεκινάει από την αγγλία ή λίγο πιο δυτικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε συ Αζόρ, πήγαινε λίγο κατά κει ρε. ήρθες και μπαστακωθηκες δίπλα μας. θα βγάλουμε τη μπέμπελη πια....Χρόνια Πολλα  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ολοι οι χαρτες που ποσταρετε με γροιλανδικο ξεκινάνε παντα με αζορ που ριτζαρει Γροιλανδία.Όταν δεν υπαρχει ο αζορικος ο γροιλανδικος απο μονος του ειναι ενας άχρηστος αντικυκλωνας για οποιοδήποτε μερος στην Ελλαδα..

Ναι το ξέρουμε. Αυτό είναι το κύριο που ζητάμε στα κεντροβόρεια στην κυριολεξία😅

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bill24 είπε:

αααα τωρα μου παραθετεις την ημερα του χιονια δηλαδη στις 16 οπου υπαρχει γροιλανδικος.οταν ομως εγω ανεβαζα τις ημερες των χιοναδων οπου δεν υπηρχε κανενας γροιλανδικος με διορθωνες και ελεγες κοιτα πριν 5-6 μερες που ειχες γροιλανδικο.το 2010 ο γροιλανδικος εμφανιστηκε την μερα του χιονια και μου τον πετας γιατι σε βολευει στις ανακριβειες που λες.ενω οταν εγω σε πηγαινα στις μερες του χιονια ελεγες ναι δεν εχει αλλά δες πριν μια 5 μερες απο την ημερα του χιονια που ειχε...αποφασισε σε ποια λογικη κλεινεις και μην τα λες οπως σε βολευει

Και 5 μέρες πριν να πας το 2010 πάλι υψηλές πιέσεις έχει στη γροιλανδία. Δεν είναι θέμα να αποφασίσω εγώ τι με βολεύει, η πραγματικότητα είναι που μας λέει ότι για να ξεκινήσει ένας χιονιάς στα βόρεια θα πρέπει να γίνει ένα ριτζ. Τις περισσότερες φορές στα ΒΔ προς τη γροιλανδία, πιο σπάνια προς τα ΒΑ στη σκανδιναβία (2012), κάποιες φορές και στα 2 (2001)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...