Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Copy paste ειναι το δίαγραμμα του ευρωπαϊκού με των προηγούμενων ημερών .Χαλια μαυρα δλδ

Μεχρι εκει που δειχνει ναι, για μετα ομως ειναι μια χαρα

Γενικα μετα τις 5 του μηνα ψηνεται κατασταση ανοδου αζορικου μενει μονο να επιβεβαιωθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Από του τζίφου φαινομενικά είναι χειρότερος πάντως. Πρέπει να δούμε τα σενάρια ένα προς ένα, σαν μέσος όρος από μόνη της μια εικόνα δε λέει πολλά

EDM1-240.GIF?25-0

gens-31-1-240.png

 

 

Εντωμεταξύ κάποιο από τα 2 μοντέλα ξεκινάει με λάθος αρχικά δεδομένα

gfs-0-6.png?12

ECM1-0.GIF?25-0

Δε γίνεται να έχει το ένα αρχικές συνθήκες 1060 στη γροιλανδία και το άλλο 1025

 

Μόνιμα ήταν ζήτημα αυτό. Από ότι φαίνεται δεν βάζουν στο ευρωπαϊκό τις επιφανειακές πιέσεις της Γροιλανδίας σωστά. Πιθανώς να είναι και συνειδητή επιλογή καθώς έχουν μηδενική αξία για την κυκλοφορία. Του τζιφου είναι οι σωστές, αλλά δεν παίζει ρόλο στην κυκλοφορία.. τώρα όσο αφορά τον μέσο όρο του ευρωπαϊκού περιμένω να δω την συνέχεια του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαι το gem 1055 δείχνει αρχικές συνθήκες στη γροιλανδία

gem-0-6.png?12

ο γιαπωνέζος 1070

J6-21.GIF?25-12

Το ukmo από την άλλη δεν δείχνει τις 00 ώρες, αν λάβουμε υπόψην το χθεσινό 12αρι θεωρητικά συμβαδίζει με σκουπιδαίο

Modele UKMO - Carte prévisions  Archives

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, bill24 είπε:

@salonikatasos σε ευχαριστω πολυ που δεν απαντας στην σαφεστατη εικονα πανω στην οποια σε ρωτησα για το που βλεπεις υψηλες πιεσεις στην γροιλανδια 5 μερες πριν τον χιονια στις 16/12/2010...στην 11/12/2010 δηλαδη.στο εξης θα σε παρακαλουσα να μην μου ξανααπευθυνθεις σε καμια απολυτως αναρτηση μου οπως θα κάνω κι εγω.το ποιος λεει ανακριβειες φανηκε και με το παραπανω.μην μου ξαναεπιτεθεις προσωπικα με αυτον τον τροπο χωρις να σου εχω απευθυνει τον λογο.ζηταω τον λογο να παρουν οι διαχειριστες και να μην αφηνουν τον καθενα ασχετο να λεει οτι του κατεβει και να επιτεθειται σε αλλη μελη

Δεν είσαι ο μόνος που έχεις θέμα με τον συγκεκριμένο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, baristrs said:

Μεχρι εκει που δειχνει ναι, για μετα ομως ειναι μια χαρα

Γενικα μετα τις 5 του μηνα ψηνεται κατασταση ανοδου αζορικου μενει μονο να επιβεβαιωθει

Στις 9/1 τερματίζει το διάγραμμα αδερφε παντως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μόνιμα ήταν ζήτημα αυτό. Από ότι φαίνεται δεν βάζουν στο ευρωπαϊκό τις επιφανειακές πιέσεις της Γροιλανδίας σωστά. Πιθανώς να είναι και συνειδητή επιλογή καθώς έχουν μηδενική αξία για την κυκλοφορία. Του τζιφου είναι οι σωστές, αλλά δεν παίζει ρόλο στην κυκλοφορία.. τώρα όσο αφορά τον μέσο όρο του ευρωπαϊκού περιμένω να δω την συνέχεια του.

Γενικά με τις ισοβαρείς έχει ένα θέμα, ανέκαθεν τις έδειχνε όχι τόσο πυκνές όπως τις δείχνει ο τζίφος ή και τα άλλα μοντέλα δεν είναι μόνο θέμα στη γροιλανδία, αλλά και στα χαμηλά. Δες πχ και στο ατλαντικό χαμηλό πόσο πυκνότερες είναι οι ισοβαρείς γι αύριο και πόσο πιο χαλαρές είναι στον σκουπιδαίο. Τέλος πάντων βγαίνουν τώρα τα μέλη των ανσάμπλ του κωλοτουμπαίου θα δούμε πόσα καλά σενάρια έχει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Γενικά με τις ισοβαρείς έχει ένα θέμα, ανέκαθεν τις έδειχνε όχι τόσο πυκνές όπως τις δείχνει ο τζίφος ή και τα άλλα μοντέλα δεν είναι μόνο θέμα στη γροιλανδία, αλλά και στα χαμηλά. Δες πχ και στο ατλαντικό χαμηλό πόσο πυκνότερες είναι οι ισοβαρείς γι αύριο και πόσο πιο χαλαρές είναι στον σκουπιδαίο. Τέλος πάντων βγαίνουν τώρα τα μέλη των ανσάμπλ του κωλοτουμπαίου θα δούμε πόσα καλά σενάρια έχει 

Στην Γροιλανδία δεν είναι θέμα αφού με τέτοια γεωδυναμικα δεν έχει καμία διαφορά στα άλλα ίσως είναι η διαφορα του χρόνου που έρχονται τα δεδομένα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, south coast είπε:

Στις 9/1 τερματίζει το διάγραμμα αδερφε παντως 

Μεχρι εδω αξιζει να βλεπεις διαγραμμα και μεσο ορο και με αυτην την εικονα ειμαστε πολυ καλα για αυτες τις ωρες

22-42-08-EDM1-240.GIF

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Σε καθε σου ποστ ευαγγελιζεσαι τον γροιλανδικο αντικυκλωνα και θες να μας πεις πως στην φωτογραφια την πρωτη στις 12 δεκεμβρη εχουμε υψηλες πιεσεις στην γροιλανδια.επειδη ενα πρασινακι οριακα γλειφει τις ακτες και για αυτο τον λογο εχουμε χιονια στην ελλαδα μετα απο 4 μερες.εγω ενα πραγμα και οποιος καταλαβε καταλαβε:

 

Υψηλότερα γεωδυναμικά γράφω, το οποίο δεν είναι το ίδιο με το υψηλές πιέσεις που λες εσύ ότι έγραψα. Όπως και σε προηγούμενες παραθέσεις που έχεις κάνει σε μηνύματά μου που άλλα γράφω κι αλλιώς τα μεταφράζεις και τα μεταφέρεις στα ποστ σου μετά εσύ. Έχω εξηγήσει πολλές φορές το λόγο που θέλω τον γροιλανδικό αντικυκλώνα (τα πράσινα-κίτρινα-πορτοκαλί γεωδυναμικά) ή τις υψηλές πιέσεις στην περιοχή της γροιλανδίας. Άμα δεν το διάβασες παρότι ήταν απάντηση σε δικό σου ποστ, το ξαναβάζω για να το διαβάσεις

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλα ναι συμφωνω για τοσο μάκρυνα δεν εχει νοημα ,κουβεντα να γινεται λόγω βαρετοκαιριας αλλα εστω και εικονικά δεν βλεπω φως… @baristrs

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Καλα ναι συμφωνω για τοσο μάκρυνα δεν εχει νοημα ,κουβεντα να γινεται λόγω βαρετοκαιριας αλλα εστω και εικονικά δεν βλεπω φως… @baristrs

 Νταξει οπως το βλεπει ο καθενας εγω προσωπικα βλεπω μια ξεκαθαρη ταση ανοδου αζορικου κατα τις 4-5 του μηνος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, baristrs είπε:

 Νταξει οπως το βλεπει ο καθενας εγω προσωπικα βλεπω μια ξεκαθαρη ταση ανοδου αζορικου κατα τις 4-5 του μηνος

O αζορικός θα σηκωθεί, έστω πρόσκαιρα εκεί στις 4-5 που λες. Το θέμα είναι πως θα κινηθεί, αν κατευθείαν καταρρεύσει (πάνω μας αφού σε πρώτη φάση σηκώνεται σχετικά ανατολικά) και τη στιγμή που γίνει αυτό στον ατλαντικό υπάρχει χαμηλό, ξεχνάς τον μισό και βάλε γενάρη οπουδήποτε κι αν μένεις στην ευρώπη γιατί όλοι ελπίζουμε στην ανασύνταξη του μετά την πρώτη κατάρρευση (που λίγο πολύ όλα τα μοντέλα αυτό δείχνουν, ότι δηλαδή από την άνοδο στις αρχές γενάρη δεν περιμένει τίποτα κάποια περιοχή)

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

O αζορικός θα σηκωθεί, έστω πρόσκαιρα εκεί στις 4-5 που λες. Το θέμα είναι πως θα κινηθεί, αν κατευθείαν καταρρεύσει (πάνω μας αφού σε πρώτη φάση σηκώνεται σχετικά ανατολικά) και τη στιγμή που γίνει αυτό στον ατλαντικό υπάρχει χαμηλό, ξεχνάς τον μισό και βάλε γενάρη οπουδήποτε κι αν μένεις στην ευρώπη

Δεν μπορω να το θεωρησω ακομα σιγουρο οτι θα σηκωθει ο αζορικος με αυτα που εχουν δει τα ματια μας ειδικα σε τετοιες ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρολανδικοκαυσωνικοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς οε οε οε εο...Αυτό είναι το νέο μονο,

Κλαίω μόνο ς μου και λέει η γυναίκα μου τι έπαθες; ;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Δεν μπορω να το θεωρησω ακομα σιγουρο οτι θα σηκωθει ο αζορικος με αυτα που εχουν δει τα ματια μας ειδικα σε τετοιες ωρες

Επειδή οι αντικυκλώνες καλύπτουν πολύ μεγαλύτερες εκτάσεις από τους αυλώνες, τις λίμνες και τα χαμηλά τα μοντέλα μπορούν να πιάσουν πιο εύκολα την πρόβλεψη για αυτούς. Δες πχ τον δεύτερο χάρτη, με την τυπική απόκλιση, πόσο μεγαλύτερη (γαλάζιο-μπλε) είναι για την περιοχή που υπάρχει το χαμηλό (άρα μεγαλύτερη αβεβαιότητα), ενώ στην περιοχή του αντικυκλώνα υπάρχει μια σχετική βεβαιότητα ότι έτσι όπως το δείχνει θα βγει. εξ ου και η μικρότερη τυπική απόκλιση (μωβ) στην περιοχή της μεσογείου και των βαλκανίων που εκεί φαίνεται να αναπτύσσεται ο αντικυκλώνας αρχικά

ECM1-216.GIF?25-0

EEM1-216.GIF?25-0

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν σας κρύβω ότι έχω μπλεχτεί με όλα αυτά τα Αζορικος, Γροιλανδικος ...

Μακάρι να έρθει ένα μεγάλο χιόνι στη χώρα μας κι ας έρθει με τον Εδεσσαϊκό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, baristrs είπε:

2 μερουλες υπομονη και θα αρχισουν να φαινονται οι κατεβασιες... Μακαρι να επιβεβαιωθω

Μήπως λες και τον καφέ φίλε? 😆

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ορίστε και η ετυμηγορία

Τρολ.....Πώς βλέπουμε αυτούς που μας λένε για το συγκεκριμένο αυλωνα και το κρυο και πως βλέπουν οι άλλοι εμας 

Ανδικο....παραλλαγή της λέξης γροιλανδικος

Καυσωνικος....το αποτέλεσμα του συγκεκριμένου αντικυκλωνα στη χώρα μας στο 95% των περιπτώσεων του 

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...